Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Ананьєва Людмила Валентинівна. Навчання студентів мовних спеціальностей професійно спрямованого діалогічного мовлення з використанням ділової гри (французька мова) : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Ананьєва Л.В. Навчання студентів мовних спеціальностей професійно спрямованого діалогічного мовлення з використанням ділової гри (французька мова).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання: романські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню та практичній розробці методики навчання професійно спрямованого діалогічного мовлення з використанням ділової гри на початковому ступені навчання у мовному ВЗО. В роботі теоретично обґрунтована методика комплексного формування професійно-комунікативних умінь студентів на основі використання моделей професійно-комунікативної поведінки. Доведено доцільність використання запропонованої в дослідженні організації навчально-виховного процесу з метою формування навичок та вмінь професійно-педагогічного спілкування. Розроблено комплекс вправ - ситуативних ділових ігор для формування навичок і вмінь професійно спрямованого діалогічного мовлення та розвитку професійної спрямованості особистості студента на початковому ступені навчання у мовному ВЗО.

Теоретичні та практичні результати дослідження дозволяють зробити такі висновки.

  1. Теоретичне дослідження предмета – визначення психологічних, комунікативних та лінгвістичних передумов навчання професійно-педагогічного спілкування студентів ІІ курсу підтвердило можливість використання ділової гри для навчання професійно спрямованого діалогічного мовлення на початковому ступені навчання у мовному ВЗО.

  2. Ділова гра розглядається як форма організації навчально-виховного процесу, яка здатна вже на початковому ступені навчання створити умови для набуття досвіду професійно-педагогічного спілкування – можливості цілісного бачення студентами умов професійної діяльності, комплексного оволодіння знаннями та їх комплексного застосування.

  3. Однією з умов успішного формування професійно-комунікативних умінь у студентів початкового ступеня є врахування рівня сформованості професійного інтересу з метою його формування та розвитку.

  4. Уміння професійно спрямованого діалогічного мовлення мають міжпредметний характер, що передбачає багатоаспектну природу оволодіння ними. Можливість комплексного формування навичок та вмінь професійно спрямованого діалогічного мовлення забезпечується використанням у навчальному процесі моделі професійно-комунікативної поведінки.

  5. Використання ділової гри в навчально-виховному процесі оптимізує процес формування у студентів професійно-комунікативних за умови дотримання таких вимог: 1) урахування рівня сформованості професійного інтересу; 2) використання моделі професійно-комунікативної поведінки; 3) поетапного оволодіння професійно-комунікативними вміннями; 4) використання вербальних і невербальних засобів професійно-педагогічного спілкування.

  6. Послідовне оволодіння навичками та вміннями професійно-педагогічного спілкування реалізується за такою схемою: ознайомлення із системою мовних дій і їхніми функціями в «глобальних мовних блоках» - навчальних мікрополілогах та мікродіалогах, які представлені як моделі професійно-комунікативної поведінки вчителя ІМ у певних ситуаціях, через диференціацію на окремі дії та операції з наступним синтезуванням у варіативних ситуаціях.

  7. Професійно-педагогічне спілкування вчителя ІМ розуміється як реалізація програм мовленнєвої поведінки в залежності від здатності орієнтуватися в ситуаціях професійно-комунікативної діяльності. Поетапне формування навичок та вмінь професійно спрямованого діалогічного мовлення здійснюється як послідовне оволодіння компонентами структури професійно-комунікативної поведінки – професійно-комунікативними операціями, їх поєднанням у комунікативні дії і, нарешті, сполученням професійних вербальних дій з іншими, вербальними або невербальними діями в цілісних актах професійно-комунікативної поведінки.

  8. Запропонований комплекс ситуативних вправ – ділових ігор для формування навичок та вмінь професійно спрямованого діалогічного мовлення передбачає три рівні орієнтування в ситуації професійно-педагогічного спілкування. Перший рівень передбачає орієнтування в ситуації на рівні операції і включає ознайомлення з мовленнєвим матеріалом, підготовку до виконання професійно-комунікативних дій і формування первинних умінь комунікативного регулювання ситуації професійно-педагогічного спілкування. Другий рівень – на рівні дії – передбачає формування і розвиток навичок вживання мовленнєвих зразків у ситуаціях із конкретним професійно-комунікативним завданням. На третьому рівні орієнтування в ситуації професійно-педагогічного спілкування – поведінковому – здійснюється самостійне комунікативне регулювання ситуації та планування й організація фрагментів професійно-комунікативної діяльності вчителя ІМ. Поетапне виконання вправ комплексу забезпечує розвиток навичок та вмінь професійно спрямованого діалогічного мовлення.

  9. Результати проведеної експериментальної перевірки методики навчання професійно спрямованого діалогічного мовлення з використанням ділової гри підтвердили ефективність запропонованого комплексу вправ для комплексного формування професійно-комунікативних навичок та вмінь. Результати післяекспериментального анкетування підтвердили доцільність використання ділової гри з метою формування професійної спрямованості особистості студента.

Публікації автора:

  1. Дидактические предпосылки формирования иноязычных профессионально-коммуникативных умений у студентов языкового вуза// Теоретичні передумови навчання іноземних мов: Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія “Педагогіка та психологія. – К.: КДЛУ, 2000, - С.16-21.

  2. До питання про формування професійного інтересу у студентів ІІ курсу мовного вузу // Психолінгвістичні передумови навчання іноземних мов: Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія “Педагогіка та психологія” (Методика навчання іноземних мов). – К.: КДЛУ, 1998. – Вип.1. – С.17-24.

  3. Моделювання змісту навчання професійно-педагогічного діалогу та його реалізація на початковому ступені навчання у мовному вузі // Іноземні мови. – 2000. - №4. – С.22-26.

  4. Про результати експериментальної перевірки моделі навчання професійно-педагогічного діалогу на початковому ступені мовного вищого навчального закладу // Проблеми підготовки вчителя іноземної мови: Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія “Педагогіка та психологія” (Методика навчання іноземних мов). – К.: КДЛУ, 2000. – Вип.3. – С. 189-197.

  5. Формирование профессионально-коммуникативных навыков на начальной ступени в языковом вузе // Педагогічні, психологічні та культорологічні основи розвитку освіти: Науковий вісник кафедри ЮНЕСКО Київського державного лінгвістичного університету. Філологія. Педагогіка. Психологія. – К.: КДЛУ, 2000. – С.314-319.

  6. Формування професійно-комунікативної поведінки студентів мовного вузу на основі використання типових професійно-педагогічних ситуацій// Формування гуманістичної компетенції підготовки фахівців з вищою освітою: Всеукраїнська науково-методична конференція “Сучасний стан вищої освіти в Україні: проблеми та перспективи”. – К.: КНУ ім. Тараса Шевченка, 2000. – С.380-382.