Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Давтян Лена Левонівна. Науково-практичне обгрунтування технології м'яких лікарських форм для стоматології : Дис... д-ра фармац. наук: 15.00.01 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 397арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 271-304.



Анотація до роботи:

Давтян Л.Л. Науково-практичне обгрунтування технології м’яких лікарських форм для стоматології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 - технологія ліків та організація фармацевтичної справи. - Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному та експериментальному об-грунтуванню, розробці підходів до створення на науковій основі складу та тех-нології м’яких лікарських форм для лікування запальних захворювань пародонту.

Вперше на підставі вивчення фармако-технологічних, біофармацевтичних, фізико-хімічних, фізико-механічних та кінетичних властивостей мяких лікарських форм обгрунтовано теоретичні та експериментальні підходи до створення оптимальних складу та технології стоматологічних пролонгованих лікарських засобів.

Проведено комплекс теоретичних і експериментальних досліджень з вивчення впливу технологічних факторів на фармако-технологічні показники, а також залежність якості лікарських плівок від їх фізико-механічних параметрів.

Експериментально встановлено і теоретично обгрунтована залежність стабільності, фізико-механічних та структуро-механічних властивостей стомато-логічних лікарських засобів від концентрації і способу введення допоміжних ре-човин.

Вперше розроблені і впроваджені в промисловість технології виробництва лікарських плівок та стоматологічного гелю.

1. У дисертації теоретично узагальнені та експериментально обгрунтовані наукові підходи до розробки складу та раціональної технології м’яких лікарських форм для стоматології. Результати досліджень дали підстави для створення лікарських плівок „Трикален” і “Віруплен”, гелю “Метромік-дента, стоматологічний гель” і мазі з циміналем з високою біодоступністю та стабільністю при зберіганні.

2. Вперше запропонована концепція раціональної технології пролонгованих пародонтальних лікарських плівок антимікробної і антивірусної дії, обгрунтовано інтегрований підхід до їх створення.

- вивчено фізико-механічні параметри лікарських плівок та їх взаємоповязаність як показників технологічної якості: відносне подовження, зусилля на розрив, блискучість та суцільність. Чим вищі числові значення показників зусилля на розрив, відносного подовження та блискучості і чим нижчі значення суцільності, тим вища якість плівок;

- встановлено вплив допоміжних речовин на фізико-механічні властивості плівок, що дозволяє рекомендувати використання неводних гідрофільних розчинників та ПЕО-400 з гліцерином для одержання лікарських плівок високої якості.

- встановлена залежність фізико-механічних параметрів лікарських плівок від їх технологічних факторів: вологість навколишнього середовища (оптимально 25 – 30 %), рівномірність змішування (15-20 хв), товщина шару (0,35 мм) та деаерація плівкової основи (центрифугування при 3000 об/хв протягом 20-25 хв).

- встановлена залежність антимікробної активності лікарських плівок від порядку змішування фаз – до розчину полімеру вводять розчин діючих речовин в ДМСО з подальшим додаванням ПЕО-400 і гліцерину;

- встановлена залежність фізико-механічних показників плівок від природи розчинника: для полімеру оптимальним розчинником, що забезпечує певні технологічні, фізико-механічні та споживчі властивості, є вода;

- вивчено вплив температурного фактора на процес сушіння плівок – 60±2 С: при даній температурі релаксаційні процеси в плівках проходять повністю, що забезпечує їх оптимальну технологічну якість;

- розроблено технологічний регламент на виробництво лікарських плівок “Трикален” і “Віруплен” та технологічна інструкція виготовлення їх в умовах аптек;

3. Вперше опрацьовано склад і розроблено технологію виробництва стоматологічного гелю антимікробної та антимікотичної дії “Метромік-дента, стоматологічний гель”:

- досліджено вплив фармацевтичних факторів на фізико-хімічні властивості суспензійно-емульсійного гелю – порядок змішування фаз, швидкість гомогенізації;

- вивчена залежність антимікробної активності стоматологічного гелю від розміру часток метронідазолу та міконазолу нітрату: оптимальним є розмір до 75 мкм, що забезпечує виражену актимікробну активність гелю в залежності від часу вивільнення діючих речовин;

- вивчена залежність антимікробної активності стоматологічного гелю від

технологічного прийому введення діючих речовин до основи – оптимальною є суспензія у вазелиновому маслі, водну та масляну фазу об’єднують емульгатором твін-80;

- розроблено технологічний регламент на виробництво стоматологічного гелю, та аналітичну-нормативну документацію.

4. Запропоновано склад та технологію виробництва мазі антимікробної дії з циміналем:

- встановлено вплив технологічних параметрів на фізико-хімічні показники мазі, обгрунтовано спосіб введення циміналю до основи в залежності від анти-мікробної активності, а саме: як розчин у ДМСО. Визначена залежність антимікробної активності мазі від її температурного режиму виготовлення: оптимальною є температура 30-35 С;

- визначені фармакокінетичні параметри препарату: швидкість реакції вивільнення діючих речовин, константу швидкості реакції, період напів-вивільнення. Кінетичні процеси вивільнення циміналю з препарату проходять за рівнянням першого порядку.

5. Встановлені кінетичні параметри мяких лікарських форм для стоматології методами in vitro: швидкість реакціїї вивільнення діючої речовини з ЛФ, константу швидкості процесу вивільнення діючих речовин, період напіввивільнення. Встанов-

лено, що за ступенем зниження пролонгуючої дії ЛЗ опрацьовані ЛФ можна розташувати по такій послідовності: ЛП>стоматологічний гель>мазь з циміналем. Це підтверджено величинами періодів напіввивільнення діючих речовин з відповідних ЛФ.

6. Методами in vivo доведено, що кінетичний процес вивільнення ацикловіру з ЛП “Віруплен” описується рівнянням першого порядку, що дає змогу застосувати безпосередньо в тканинах пародонту і крові щурів однокамерну фармакокінетичну модель для встановлення параметрів і планування схеми лікування: 1 раз на добу. Встановлено, що ЛП “Віруплен” проявляють антивірусну активність і довго підтримують її, підтверджуючи переважно місцеву дію ЛП “Віруплен”.

7. Експериментально доведена стабільність лікарських плівок, стоматоло-гічного гелю та мазі з циміналем при зберіганні протягом 2 років при температурі 2 С-25 С (лікарські плівки) і 15 С–25 С (стоматологічний гель, мазь з циміналем)

8. Проведені дослідження для виявлення та кількісного визначення антивірусної дії ЛП “Віруплен” по відношенню до ВПГ-1 в перещеплюваній культурі клітин НЕР-2. Встановлено, що плівки “Віруплен” при нанесенні на мо-ношар перещеплюваної культури клітин НЕР-2 не проявляють цитотоксичної дії. Вони проявляють інгібуючу активність по відношенню до ВПГ-1 в дозі 100 ТЦД50/мл і не проявляють її по відношенню до ВВС. Плівки повністю пригнічують дію 100 тканинних цитопатичних доз ВПГ-1 в культурі клітин НЕР-2 при нанесенні їх на інфіковані клітинні моношари не пізніше, ніж через 24 год після інфікування.

9. Вивчена токсикологічна характеристика ЛЗ (ЛП, стоматологічний гель і мазь з циміналем) в “гострому” і “хронічному” дослідженнях на теплокровних тваринах – білих щурах та білих мишах. Встановлено, що розроблені ЛЗ можна віднести до групи токсично безпечних (LD>70 г/кг).

Публікації автора:

Навчальні видання, рекомендовані МОН України

1. Технологія та біофармацевтичні аспекти лікарських плівок антимікробної дії:

Навч. посібник для студ., практ. працівників, а також при підготовці і перепідго-товці провізорів, фармацевтів, магістрів і аспірантів /Л.Л.Давтян, Р.С. Коритнюк, Г.Ф. Білоклицька, В.В.Руденко, Н.Ф.Дзюбан, С.В. Бірюкова, О.Я.Коритнюк – Київ: “Основа”, 2005. – 92 с. (Особистий внесок автора: теоретичне узагальнення та експериментальне обгрунтування наукових підходів до розробки складу та раціональної технології лікарських плівок, фармако-технологічні та біофармацевтичні дослідження лікарських плівок, написання тексту підручника).

Статті у фахових виданнях

2. Вивчення противірусної активності стоматологічних пародонтальних плівок “Віруплен” /Л.Л.Давтян, Н.Ф.Дзюбан, С.В. Бірюкова, О.Я. Коритнюк, Л.І. Лук‘янчук //Зб. наук. праць співробітн. КМАПО ім П.Л.Шупика. – 2000. – Вип. 9. – кн.1. – С.588-592. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті до друку).

3. Давтян Л.Л. Полимерные материалы и медицинские пленки //Ліки України. – 2000. - № 7-8. – С.52-55.

4. Плівки як лікарська форма /Р.С. Коритнюк, Л.Л. Давтян, О.Я.Коритнюк, Н.Ф.Дзюбан, С.В. Бірюкова С.В., Л.І. Лукьянчук //Ліки України. – 2000. - №1. – С.4-7. (Особистий внесок автора: зареферування наукові джерел, спланування алгоритму проведення досліджень, підготовка статті до друку).

5. Антимикробная активность лекарственных пленок ”Трикален” в зависимости от времени высвобождения методом in vitro /Л.Л. Давтян, О.Я.Корытнюк, Н.Ф.Дзюбан, С.В. Бирюкова. //Вісник фармації.-2001. - №3 (27). – С.155. (Особистий внесок автора: Планування експерименту, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті до друку).

6. Вплив допоміжних речовин на антимікотичну концентрацію міконазолу в стоматологічних плівках /Л.Л. Давтян, О.Я.Коритнюк, Н.Ф.Дзюбан, С.В.Бірюкова, В.А. Якущенко //Ліки. – 2002. - № 5-6. – С. 90-93. (Особистий внесок автора: проведення дослідження, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

7. Давтян Л.Л. Розробка методів технологічного контролю стоматологічних плівок “Трикален” //Фармац. журн. – 2002. - №6. – С.60-63.

8. Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я. Кінетика вивільнення ацикловіру з плівок ”Віруплен” //Вісник фармації. – 2002. - №2 (30). – С.34-35 (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів дослідження, підготовка статті до друку).

9. Експериментальне обгрунтування ефективності дії “Віруплену” – лікарських плівок на основі ацикловіру. I.Оптимізація технології “Віруплену” та оцінка його цитотоксичності в культурі клітин /Л.Л. Давтян, О.Я. Коритнюк, І.В.Дзюблик, О.П. Трохименко //Зб. наук. праць співробітн. КМАПО ім П.Л.Шупика.- 2002. – вип.11. – кн.3. – С.216-222. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

10. Лікарські плівки і трихомоніаз /Л.Л.Давтян, О.Я.Коритнюк, Н.Ф.Дзюбан, С.В. Бірюкова, В.А. Якущенко //Ліки. – 2003. - № 1-2. – С. 104-105. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

11. Влияние биофармацевтических факторов на антимикробную активность метро-

нидазола в составе лекарственных пленок /Л.Л. Давтян, А.Я.Корытнюк, Н.Ф.Дзюбан, С.В.Бирюкова //Зб. наук. праць співробітн. КМАПО ім П.Л.Шупика – 2003. – вип.12. – кн.2. – С.781-784. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

12. Вплив плівкоутворювача на антимікробну активність метронідазолу в лі-карських плівках /Л.Л. Давтян, О.Я.Коритнюк, Н.Ф.Дзюбан, С.В.Бірюкова, В.А. Якущенко //Фармац. журн.- 2003. - №4. – С. 79-82. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

13. Давтян Л.Л. Залежність фізико-механічних властивостей лікарських плівок від технології виготовлення //Фармац. журн. – 2003. - № 2. – С.81-84.

14. Давтян Л.Л. Вивчення осмотичних властивостей модельних основ залежно від носія //Фармац. журн.- 2003. - № 3. – С.74-77.

15. Давтян Л.Л. Біофармацевтичні аспекти лікарської плівки “Трикален”//Фармац.

журн. – 2003. - №6. – С. 67-72.

16. Давтян Л.Л., Давтян А.Л. Технологічна лінія виробництва лікарських плівок //Фармац. журн. – 2003. - №5. – С.88-93. (Особистий внесок автора: розробка апаратурної схеми виробництва ЛП, аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті).

17. Давтян Л.Л. Влияние биофармацевтических факторов на осмотическую активность лекарственных пленок «Вируплен» /Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. статей. Випуск X. – Запоріжжя: В-во ЗДМУ. - 2003. – С.37-38.

18. Давтян Л.Л. Обоснование состава и технологии полимерных пленок как носителя лекарственных субстанций //Зб. наук. праць співробітн. КМАПО ім П.Л.Шупика. – 2003. – вип.12. – кн.1. – С.827-833.

19. Вивчення фармакокінетичних параметрів лікарських плівок “Трикален” /Л.Л. Давтян, О.Я.Коритнюк, Р.С.Коритнюк, П.І.Середа //Ліки. – 2003. - № 5-6. – С. 52-54. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка статті).

20. Визначення фармакокінетичних параметрів лікарських плівок “Віруплен” у тканинах пародонту щурів /Р.С.Коритнюк, Л.Л.Давтян, О.Я.Коритнюк, П.І. Середа //Фармац. журн.- 2004. - №3. – С. 90-93. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка статті).

21. Визначення фармакокінетических параметрів лікарських плівок “Віруплен” у крові щурів /Р.С.Коритнюк, Л.Л.Давтян, О.Я.Коритнюк, П.І.Середа //Фармаком. – 2004. - № 1. – С. 89-93. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка статті).

22. Давтян Л.Л. Розробка методики визначення тесту вивільнення діючих речовин з плівок “Віруплен”//Фармац. журн. – 2004. - №1. – С.81-84.

23. Давтян Л.Л. Вивчення кінетичної залежності вивільнення ацикловіру з лікарських плівок “Віруплен” //Фармац. журн. – 2004. - №2.- С. 63-66.

24. Давтян Л.Л. Вплив технологічного процеса на кінетику випаровування розчинників із лікарських плівок //Фармац. журн. – 2004. - №4. – С. 83 – 87.

25. Давтян Л.Л. Вивчення фізико-хімічних властивостей антигрибкової мазі з циміналем /Запорізький медичний журнал. – 2004. - № 1 (22). – Т.2. – С. 75-77.

26. Давтян Л.Л., Коритнюк Р.С. Вивчення технологічних і фізико-хімічних властивостей стоматологічного геля //Зб. наук. праць співробітн.КМАПО ім П.Л.Шупика. – 2004. – вип.13. – кн.1. – С.659-665. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка статті).

27. Коритнюк О.Я., Давтян Л.Л., Коритнюк Р.С. Експериментальне вивчення дії стоматологічних плівок “Трикален” при термічному ураженні слизової порожнини рота //Зб. наук. праць співробітн.КМАПО ім П.Л.Шупика. – 2004. – вип.13. – кн.3. – С.405 – 409. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, підготовка статті).

28. Оцінка всмоктування і біологічної дії лікарського засобу ацикловір у вигляді лікарських плівок у тканинах пародонта щурів /Р.Коритнюк, Л.Давтян, О.Коритнюк, П.Середа //Ліки України. – 2004. - № 10. – С. 141-143. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка статті).

29. Коритнюк О.Я., Давтян Л.Л., Коритнюк Р.С. Вивчення репаративної дії стоматологічних плівок «Трикален» //Зб. наук. праць співробітн. КМАПО ім П.Л.Шупика. – 2003. – вип.12. – кн.2. – С.802 – 805. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, підготовка статті).

Патенти

30. Пат № 54177 А Україна. 7 А61К31/00. Стоматологічні плівки антивірусної дії “Віруплен”/Коритнюк Р.С., Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я., Дзюбан Н.Ф., Петюнін Г.П. – Заявл. 31.05.2002; Опубл. 17.02.2003. Бюл. № 2. (Особистий внесок автора: здійснення патентного пошуку, обробка первинної інформації, розробка способу одержання засобу, систематизація отриманих результатів, надання оцінки, формулювання винаходу, участь в підготовці матеріалів для оформлення патентів).

31. Пат № 54178 А Україна. 7 А61К31/00. Стоматологічні плівки антивірусної дії “Трикален”/Коритнюк Р.С., Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я., Дзюбан Н.Ф., Петюнін Г.П. – Заявл. 31.05.2002; Опубл. 17.02.2003. Бюл. № 2. (Особистий внесок автора: здійснення патентного пошуку, обробка первинної інформації, розробка способу одержання засобу, систематизація отриманих результатів, надання оцінки, формулювання винаходу, участь в підготовці матеріалів для оформлення патентів).

Роботи в інших виданнях

32. Клінічний перебіг запальних захворювань порожнини рота /Р.С.Коритнюк, Л.Л.Давтян, В.А. Якущенко, Н.Ф.Дзюбан, С.В. Бірюкова, О.Я. Коритнюк //Зб. наук. праць співробітн. КМАПО ім. П.Л.Шупика. – 1998. – Вип. 7, кн. 1. – С.713-718. (Особистий внесок автора: зареферовані наукові джерела, сплановано алгоритм проведення досліджень, підготовка статті).

33. Визначення антивірусної дії Віруплену – лікарських плівок на основі ацикловіру по відношенню до вірусу герпесу в культурі клітин /О.П. Трохименко, Л.Л. Давтян, О.Я. Коритнюк, І.В.Дзюблик //Лекарства - человеку //Сб. наук.практ.конф. – Харьков, 2002. – Т.XVII. - №3. – С.369-377. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення експериментальних даних, підготовка статті до друку).

34 Определение фармакокинетических параметров пленок «Трикален» в тканях пародонта крыс /Р.С.Корытнюк, Л.Л.Давтян, А..Я.Корытнюк, П.И.Середа //Современная стоматология. - 2003. - №3 (23). – С. 116-118. (Особистий внесок автора: планування експерименту, аналіз та узагальнення даних, підготовка статті до друку).

35. Оценка всасывания и биологического действия лекарственных пленок “Трикален” в тканях пародонта /А.Я.Корытнюк, Л.Л.Давтян, Р.С.Корытнюк, П.И.Середа //Современная стоматология. – 2003. – № 4. - С. 47-49. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, підготовка статті до друку).

Тези

36. Характеристика противовирусной активности нового препарата „Віруплен” /Л.Л. Давтян, С.В.Бирюкова, А.И.Носатенко, Н.Ф. Дзюбан, А.Я. Корытнюк, В.А.Якущенко, А.И.Доброскок, В.А.Гречко //Матер. V нац. зїзду фармац. України. „Досягнення сучасної фармації та перспектива ії розвитку у новому тисячолітті”. – Харків - 1999. – С. 149- 150. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних,

підготовка тез).

37. Влияние вида полимера на скорость высвобождения антивирусного вещества из стоматологических пародонтальных пленок /Л.Л.Давтян, Р.С. Коритнюк, А.Я.Коритнюк, В.А. Якущенко //Матер. V нац. зїзду фармац. України. „Досягнення сучасної фармації та перспектива ії розвитку у новому тисячолітті”. – Харків - 1999. – С. 150 - 151 (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка тез).

38. Антипротозойная и антигрибковая активность „Трикалена” /Л.Л. Давтян, Н.Ф. Дзюбан, С.В. Бирюкова //Матер. наук.-практич. конф. „Вчені України – вітчизняній фармації”. – Харків. - 2000. – С.241-242. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, підготовка тез).

39. Давтян Л.Л., Корытнюк А.Я., Ерошенко С.С. Стоматологические пленки и пародонтит /Актуальні проблеми екстремальної і військової фармації: Наук.-практ. конф.з міжнародною участю. – Київ, 2000. – С.71 – 78. (Особистий внесок автора: характеристика стану та перспективні лікарські засоби для лікування пародонтиту, розробка плівок, написання тез доповідей).

40. Давтян Л.Л., Р.С. Корытнюк, Лук‘янчук Л.І. Стоматологічні пародонтальні плівки як перспективна лікарська форма //VIII Конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств. – Львів-Трускавець.–2000.– 342 с. (Особистий внесок автора: зареферування наукових джерел, спланування алгоритму проведення дослідження, написання тез доповідей).

41. Давтян Л.Л., Корытнюк А.Я., Дзюбан Н.Ф. Влияние вспомогательных веществ на биодоступность терапевтически активных соединений в стоматологических пленках /Ліки-людини //Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Харьков. - 2001. – С. 18-19. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, підготовка тез).

42. Коритнюк О.Я., Давтян Л.Л. Вивчення ”гострої” токсичності лікарських плівок під умовною назвою ”Трикален”/ IX Конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств. – Луганськ-Київ-Чикаго. – 2002. – С.481. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, підготовка тез).

43. Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я. Експериментальне вивчення подразнюючих властивостей лікарських плівок під умовною назвою ”Віруплен” /IX Конгрес Сві-тової Федерації Українських лікарських товариств. – Луганськ-Київ-Чикаго. – 2002. – С.474 – 475. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, підготовка тез).

44. Давтян Л.Л., Бірюкова С.В., Дзюбан Н.Ф., Якущенко В.А. Вплив виду розчинника на бактерицидну дію метронідазолу в лікарських плівках //Тез. доп. Все-укр. наук.- практ. конф. „Фармація XXI століття”. 23-24 жовтня 2002 р. – Харків.: вид-во НФаУ “Золоті сторінки”. – 2002. – С.38-39. (Особистий внесок автора: аналіз та узагальнення даних, написання тез доповідей).

45. Давтян Л.Л., Коритнюк Р.С. Визначення кінетики сушки стоматологічних плівок з метою оптимізації технологічного процесу //Тез. доп. всеукр. наук.- практ.конф. „Фармація XXI століття”. 23-24 жовтня 2002 р. – Харків.: вид-во НФаУ “Золоті сторінки”. – 2002. – С.39-40. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів

досліджень, підготовка тез).

46. Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я. Фармакокинетическое изучение лекарственных пленок ’’Трикален’’ //III Міжнар. наук. - практ. конф. ’’Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія’’. – Ч.1., 21-23 травня 2003 р. – Харків. - 2003. – С. 97. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка тез).

47. Коритнюк О.Я., Давтян Л.Л., Руденко В.В. Експериментальне вивчення подразнюючих властивостей лікарських плівок „Трикален” //VII зїзд Всеукраїнського лікарського товариства. – Тернопіль. - 2003. – С. 202. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка тез).

48. Давтян Л.Л., Коритнюк О.Я., Єрошенко С.С. Метромік дента гель у лікуванні захворювань пародонту і слизової оболонки порожнини рота //Х Конгрес Світової Федерації Українських лікарських товариств. – Чернівці-Київ-Чікаго. - 2004. – С. 540-541. (Особистий внесок автора: розробка методів дослідження, проведення експерименту, аналіз та узагальнення результатів досліджень, підготовка тез).

Методичні рекомендації

49. Технологія та застосування стоматологічних лікарських плівок “Віруплен”: метод. рек. /Л.Л. Давтян, О.Я. Коритнюк, Р.С. Коритнюк, І.В. Дзюблик, О.П. Трохименко, А.П. Грохольський, Київ:СПД “Горпиненко”, 2003. – 22 с (Особистий внесок автора: планування експерименту, аналіз отриманих результатів, підготовка до друку методичних рекомендації).

50. Технологія та застосування стоматологічних лікарських плівок “Трикален”: метод. рек. /Л.Л. Давтян, О.Я. Коритнюк, Р.С. Коритнюк, А.П. Грохольський, Г.Ф. Білоклицька, Київ:СПД “Горпиненко”, 2003. – 22 с. (Особистий внесок автора: планування експерименту, аналіз отриманих результатів, підготовка до друку методичних рекомендації).