Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Сотнікова Наталія Валеріївна. Науково-методичні підходи до мінімізації ризиків на ринку дієтичних добавок : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Сотнікова Н.В. Науково-методичні підходи до мінімізації ризиків на ринку дієтичних добавок. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. – Національний фармацевтичний університет, Харків, 2007.

Дисертаційна робота присвячена розробці науково-обгрунтованих напрямів оцінки та мінімізації ризиків для виробників, дистриб’юторів та споживачів дієтичних добавок. Визначені основні фактори ризику, які впливають на фінансово-господарську діяльність суб’єктів ринку даних товарів, досліджені особливості збуту, формування асортиментної політики аптек, позиціонування та просування дієтичних добавок в Україні та запропоновані заходи щодо їх оптимізації. Проведений аналіз нормативно-правового регулювання ринку дієтичних добавок в Україні та за кордоном, наведені рекомендації щодо вдосконалення вітчизняної законодавчої бази, досліджені споживчі переваги, виявлені особливості та пріоритети подальшого формування вітчизняного ринку даних товарів з метою зниження ризиків для всіх його суб’єктів.

  1. Обґрунтовані науково-методичні підходи до визначення засобів оцінки та мінімізації ризиків на ринку дієтичних добавок в Україні на підставі результатів дослідження вітчизняного та закордонного законодавства, системи їх збуту, формування асортиментної політики, сегментації споживачів, напрямів позиціонування та просування з метою вдосконалення фінансово-господарської діяльності виробників та дистриб’юторів, а також забезпечення вітчизняних споживачів якісними та ефективними товарами даної групи. Розроблено методику управління ризиками на ринку дієтичних добавок та наведені рекомендації з вдосконалення напрямів його регулювання в Україні.

  2. Опрацьовані підприємницькі ризики, з якими зіштовхуються суб’єкти господарювання, виявлені основні напрями їх оцінки та мінімізації, наведена характеристика маркетингових ризиків. Проаналізовані особливості дієтичних добавок як об’єкта маркетингових досліджень та обґрунтовані критерії їх класифікації.

  3. Досліджена вітчизняна законодавча база з регулювання обігу дієтичних добавок. Відзначені протиріччя і недоліки в нормативно-правовому регулюванні обігу товарів даної групи, серед них – невизначеність статусу дієтичних добавок в Україні та відсутність необхідного контролю за організацією їх збуту та просування. Здійснений порівняльний аналіз особливостей розвитку ринку даної товарної групи в Україні та за кордоном. Проаналізовано його нормативно-правове регулювання в США, країнах Західної Європи та Російській Федерації.

  4. Обґрунтовані особливості та тенденції формування ринку дієтичних добавок в Україні. Визначено структуру та частки ринку їх виробників та дистриб’юторів. Встановлено, що в даний час лідерами на ринку є такі фірми: серед вітчизняних – Еліт-Фарм, Осокор, Адоніс і Гритчин, серед іноземних – Fitopharma (В'єтнам), Walmark (Чехія), Евалар (Росія) та фірми Індонезії.

  5. Досліджені переваги споживачів дієтичних добавок, виділені фактори, які впливають на них при використанні товарів даної групи, та їх негативні особливості: тривалість застосування та значні витрати на курс прийому, про що зазначили 40,4% та 25% респондентів відповідно.

  6. Проаналізовано систему збуту дієтичних добавок в Україні, визначені основні канали їх товароруху: аптечні заклади та структури сітьового маркетингу – 60% і 28% відповідно. Здійснений порівняльний аналіз спеціалізованих каналів збуту дієтичних добавок та запропоновані рекомендації з вдосконалення напрямів контролю за поширенням фальсифікованих та незареєстрованих товарів цього виду.

  7. За результатами експертного опитування співробітників аптек визначені особливості формування асортименту дієтичних добавок в аптечних закладах. Встановлені негативні фактори, які виникають при їх реалізації: відсутність необхідної інформації, недовіра з боку населення, проблеми з супровідною документацією та невеликий асортимент.

  8. Досліджена структура асортименту дієтичних добавок в аптечних закладах, проведено їх групування за показаннями до застосування та ціновими сегментами. Проаналізовані кількісні показники асортименту дієтичних добавок: швидкість руху, конкурентоспроможність, дані АВС-XYZ – аналізу. Обґрунтовані особливості формування асортиментної політики аптечних підприємств щодо товарів даної групи.

  9. Виділені основні напрями просування дієтичних добавок в Україні: робота з лікарями, провізорами, залучення лідерів громадської думки й участь у наукових конференціях. Проведено сегментацію споживачів товарів даної групи. Здійснений порівняльний аналіз факторів, які впливають на особливості просування дієтичних добавок і лікарських засобів. Запропоновані рекомендації з підвищення ефективності контролю за позиціонуванням й просуванням даних товарів в Україні.

  10. Проаналізовані ризики, з якими зіштовхуються виробники, дистриб’ютори та споживачі дієтичних добавок, виявлені та досліджені їх специфічні види: недосконалість нормативно-правової бази, конкуренція між дієтичними добавками та лікарськими засобами, розповсюдження фальсифікованих товарів та недовіра до них з боку населення та фахівців. Обґрунтовані напрями оцінки та зниження притаманних для ринку дієтичних добавок факторів ризику.

  11. Запропонований алгоритм оцінки та мінімізації ризиків, які характерні для суб’єктів ринку дієтичних добавок та розроблена методика поетапного аналізу внутрішніх і зовнішніх факторів ризику, які впливають на результати фінансово-господарської діяльності їх виробників та дистриб’юторів. Обґрунтовані та запропоновані рекомендації з вдосконалення напрямів регулювання ринку дієтичних добавок в Україні.

  12. Результати проведених досліджень та запропоновані наукові підходи щодо оцінки та мінімізації ризиків на ринку дієтичних добавок впроваджені в практичну діяльність виробників, дистриб’юторів даних товарів та у навчальний процес у вигляді методичних рекомендацій, які затверджені ПК “Фармація” МОЗ та АМН України й узгоджені МОЗ України.