Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


Шарко Маргарита Василівна. Науково-методологічні основи організації та управління розвитком інноваційної діяльності в промисловому виробництві : Дис... д-ра наук: 08.02.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Шарко М.В. Науково-методологічні основи організації та управління розвитком інноваційної діяльності в промисловому виробництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.02. – економіка і управління науково-технічним прогресом. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2006.

Дисертацію присвячено створенню науково-методологічних основ організації і управління розвитком інноваційної діяльності в промисловому виробництві. Започатковано теорію і ідеологію корпоративного управління інноваціями в складних комплексних інноваційних проектах, сформовано термінологічний апарат з визначенням ключових понять і їх системної єдності з практикою ринкових перетворень, обґрунтовано методологічні підходи до ініціювання інновацій, визначенню їх параметрів та зон в промисловому виробництві, величини і направленості переміщення інноваційних ресурсів, розроблено математичні моделі, задачі і методи регулювання інноваційної діяльності, обґрунтовані принципи формування національної інноваційної системи.

Запропоновано організаційно-економічні заходи щодо впровадження інновацій всіх рівнів державної і регіональної влади, висвітлені принципові результати практичної апробації пропозицій і рекомендації.

У дисертації приведені теоретичне узагальнення і нове рішення наукової проблеми створення науково-методологічних основ організації і управління розвитком інноваційної діяльності в промисловому виробництві на рівні підприємства, регіону і держави як складової частини науково-технічного прогресу, спрямованої на підвищення ефективності узагальненого виробництва і забезпечення конкурентоздатності товарів і товаровиробників.

Найбільш вагомі наукові результати і рекомендації з їхнього використання:

  1. Автором установлено, що при організації інноваційної діяльності в промисловому виробництві поряд з управлінням фінансовими і матеріальними ресурсами необхідно особливо виділити питання інформаційного забезпечення як фактора забезпечення ефективності управління. У сучасних умовах господарювання необхідність управління інноваційними процесами при обмеженій інформації здобуває велику важливість. Уперше запропоновано градацію рівнів невизначеності інформації як сукупності факторів стану системи, розроблено стратегію та інформаційну підтримку кожного з рівнів, що дозволяє надати практичне обґрунтування управлінським рішенням щодо зняття невизначеності і переходу на менш високий рівень.

  2. Проведений в дисертаційній роботі критичний аналіз існуючих підходів до управління інноваційними процесами в сучасному промисловому виробництві показав, що змінюються погляди на інформаційні параметри і відбувається перехід від інформації у вигляді символічного опису до інформації, яка характеризує необхідні дії, спрямовані на підтримку управлінських рішень, координацію і корекцію управління. Автором розроблено науково-методологічні основи інформатизації організаційних і управлінських процедур інноваційної діяльності в промисловому виробництві за рахунок синтезування інформації економічних знань, синергетичних методів і системного аналізу, апріорної і апостеріорної ентропії, де системний аналіз виявляє ряд сценаріїв, що описують альтернативні варіанти впровадження, у той час як синергетичний підхід направляється на збір інформації з відстеження тих ринкових сигналів, що вказують у напрямку якого з варіантів йде розвиток ситуації.

  3. Дослідження причинно-наслідкових зв'язків між компонентами виробничих процесів дозволило авторові створити формалізоване уявлення управлінням інноваційною діяльністю, у якому кожен компонент виробничої системи при інноваційному впливі викликає ряд змін, представлених у вигляді тріади множини інноваційних збурювань, множини ресурсних обмежень і множини можливих результатів їхнього прояву. Запропонована формалізація інноваційної діяльності дозволяє структурувати фактори, що визначають розвиток виробничої системи, визначати діапазон можливих джерел збурювань з урахуванням усього спектра виробничих факторів, що мають ринкову природу і зміст.

  4. Для оптимізації інвестиційних ресурсів автор розробив критерії заміщення технологічних елементів і перерозподілу навантаження з активно працюючих елементів на мало використовувані. При цьому вирішується задача оптимізації фінансових потоків за часом, обсягами і спрямованістю, де перерозподіл капіталу відбувається не тільки усередині одного підприємства, але й між окремими аналогічними підприємствами. Розроблено методичні рекомендації з визначення параметрів і зон інновацій у виробничих системах, що відрізняються конкретизацією місця і часу впровадження інновацій.

  5. Для зняття обмежень, позв'язаних з недостачею власних ресурсів підприємств і забезпечення можливості виконання складних інноваційних проектів, що вимагають великої матеріалоємності і розмірів фінансування, розроблено динамічну модель комплексного інвестування інноваційних проектів, об'єднаних загальною метою, у якій обмеження на ресурси і напрямки переміщення фінансових і матеріальних потоків кількісно виражаються у формі лінійних взаємодій, оптимізуючих цільову функцію.

  6. Проведений в дисертації аналіз існуючої системи державного регулювання інноваційної діяльності виявив її недоліки, труднощі реалізації і протиріччя. Розроблено заходи щодо державного регулювання інноваційних процесів, базовими елементами яких є прискорення зростання виробництва, залучення власного інтелектуального потенціалу до модернізації економіки, установлення державного інтелектуального балансу, сприяння створенню промислово-фінансових груп, удосконалення податкової системи, створення ефективного правового захисту. Аналіз статистичних даних з розподілу джерел і обсягів фінансування інноваційної діяльності дозволив визначити найбільш перспективні стратегічні напрямки фінансування: державне фінансування, власні засоби підприємців, кредитно-інвестиційні ресурси, венчурне інвестування, його різновиди і удосконалення.

  7. Для забезпечення постійного економічного зростання промисловості шляхом впровадження інновацій, автор розробив рекомендації з формування регіональної інноваційної політики і розподілу ресурсів державного і місцевого бюджетів за допомогою об'єктивного управління інвестиційними ресурсами, нівелюючи інтереси суб'єктів господарювання.

  8. З урахуванням сучасних умов господарювання дисертантом проаналізовано економічні теорії інноваційної діяльності, що розкривають сутність, природу і сферу використання їхніх основних понять. На основі аналізу їхніх характеристики і синтезу загальних ознак створено авторську редакцію загальних категоріальних понять інноваційної діяльності: конкуренції, конкурентоздатності, нововведень, інновацій та інвестицій, що на відміну від загальних трактувань враховують економічні, науково-технічні і маркетингові здібності товарів і товаровиробників. Оскільки в центрі дослідження знаходиться вивчення особливостей інноваційного розвитку промислового виробництва, то в першу чергу бралися до уваги теорії, які пояснюють головні принципи організації і управління інноваційною діяльністю.

  9. Розроблено структурно-логічні схеми ініціювання інновацій, суть яких складається у встановленні й аналізі факторів (підвищення споживчих якостей, зміна номенклатури, фізичний знос, заміна морально застарілого устаткування, модернізація виробництва, орієнтація на світові стандарти), рушійних сил (закордонний досвід, інформаційне забезпечення, ініціатива керівництва, постійні замовники, партнери по бізнесу) і стимулів інноваційної діяльності в технологічному розвитку виробництва (потреби ринку, конкурентна боротьба, зміна форм власності, розширення виробничих потужностей, вплив імпорту).

  10. На підставі статистичної бази економічної діяльності держави, експертних оцінок і узагальнюючих наукових положень автором розроблено основні управлінські рішення щодо визначення пріоритетних напрямків промисловості, загальнодержавних пріоритетів науки, реформування її державного сектора, що є основними структуроутворюючими факторами запропонованої автором моделі національної інноваційної системи України.

Виконані дослідження і здійснені розробки, що подані в дисертації, дозволяють прискорити розвиток інноваційної діяльності в Україні та підвищити ефективність промислового виробництва.

Публікації автора:

Монографії

  1. Шарко М.В. Концептуальные основы инновационного развития экономики Украины: теоретико-методологические аспекты. – Херсон: Олди-плюс. 2005 – 396с.

  1. Маковєєв П.С., Шарко М.В. Организация, регулирование и управление инновационно-инвестиционной деятельностью в Украине. – Херсон: ХДТУ, 2004. – 234с. Особистий внесок здобувача: розробка концепції управління, ситуаційних і виробничих задач регулювання інноваційної діяльності.

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Шарко М.В. Инициирование инновационных процессов развития промышленности Украины // Актуальні проблеми економіки. – 2003. - №10(28) - С.149-157.

  2. Шарко М.В. Формування мотиваційних умов розвитку інноваційної діяльності // Вісник технологічного університету. Поділля. – 2004. – Т. І. №1. – С. 194-197.

  3. Шарко М.В. Проблемы формирования инновационного потенциала Украины // Економіка: проблеми теорії та практики. Дніпропетровськ: ДНУ. Наука і освіта - Вип. 187. - Т.IV. - 2004. - С.993-999.

  4. Шарко М.В. Перспективные направления развития инвестиционной деятельности в Украине // Економіка. Фінанси. Право. – 2004 – №3. – С.3-9.

  5. Шарко М.В. Державне регулювання інноваційних процесів // Актуальні проблеми економіки. – 2003. - №12(30). - С.168-178.

  6. Шарко М.В. Стратегія розвитку національної інноваційної системи України // Формування ринкових відносин в Україні. - К.: НДЕІ Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України. - 2004. - №4(35). - С.24-31.

  7. Шарко М.В. Модель формування національної інноваційної системи України // Економіка України. - 2005. - №8. - С.25-30.

  8. Шарко М.В. Управление инвестициями в условиях неопределенности экономического развития промышленности // Проблеми науки. - 2004. - №6. – С.15-22.

  9. Шарко М.В. Количественные оценки направленности перемещения инвестиционных ресурсов в сложных инновационных проектах // Проблеми науки. - 2004. -№11.- С.2-9.

  10. Шарко М.В. До питання про декомпозицію інноваційних проектів // Економіст. - 2004. - №6- С.72-73.

  11. Шарко М.В. Нетрадиционные методы инновационного инвестирования и их роль в технологическом развитии промышленности // Економіка. Фінанси. Право. - 2003 - №12. - С.3-10.

  12. Шарко М.В. Інноваційно-інвестиційна стратегія економічного росту промислового виробництва // Економіка: проблеми теорії та практики. Дніпропетровськ ДНУ. Наука і освіта. - 2004. - Вип.. 189. - Т. III. - С. 899-907.

  13. Шарко М.В. Консалтинг и его деятельность в Украине // Актуальні проблеми економіки. - 2003. - №7(25) - С.104-115.

  14. Шарко М.В. Новые организационные формы инновационных предприятий и возможности использования этих форм в Украине // Проблеми науки. - 2005. - №8. - С.13-19.

  15. Шарко М.В. Использование программно-целевого подхода при прогнозировании результатов инновационной деятельности в условиях ограниченной информации // Економіка. Фінанси. Право. - 2005. - №4. -С.6-11.

  16. Шарко М.В., Основные положения и категориальные понятия концепции инновационного развития экономики // Проблемы науки. – 2006. - №1. – С.9-16.

  17. Шарко М.В. Впровадження Європейських стандартів та оцінка інноваційної діяльності // Проблеми науки. – 2006. - №2. – С.2-8.

  18. Шарко М.В., Рогальський О.Ф. Інформаційна підтримка управлінських рішень щодо інноваційної діяльності // Економіка і прогнозування. - 2004 - №2. - С.131-138. Особистий внесок здобувача: шляхи підтримки управлінських рішень.

  19. Шарко М.В., Рогальський О.Ф. Системний підхід при оцінці якості інвестиційних проектів // Вісник Технологічного університету Поділля - Ч. 1. - 2004.- Т.2. -№4.- С.224-228. Особистий внесок здобувача: обґрунтовано концепції та методологічні підходи до якості інвестиційних проектів.

  20. Копосов Г.О., Шарко М.В. Сучасні проблеми функціонування й детермінанти інноваційного механізму регіонального розвитку // Регіональна економіка 2005. - №1. - С. 14-23. Особистий внесок здобувача: внесено пропозиції щодо удосконалення інноваційного механізму регіонального розвитку.

  21. Копосов Г.А., Шарко М.В. Определение параметров и зон инноваций в инвестиционных процессах промышленного производства // Экономические инновации. - Одесса.: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. - 2003. - Вып. 17. - С. 101-108. Особистий внесок здобувача: розроблено математичний апарат.

  22. Маковєєв П.С., Шарко М.В. Экономическая сущность, определяющие признаки и классификация инвестиций // Труды Одесского политехнического университета 2003.- Вып. 2(20) - С.216-222. Особистий внесок здобувача: розроблено і систематизовано визначаючі ознаки.

  23. Маковєєв П.С., Шарко М.В. Сучасний стан і перспективи регіонального інвестування // Формування ринкових відносин в Україні. - К.: НДЕІ Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України. - 2003. - №10(29) - С.50-53. Особистий внесок здобувача: розроблено концепції регіонального розвитку.

  24. Маковєєв П.С., Рогальський О.Ф., Шарко М.В. Методичні підходи до розвитку управлінських процедур в інноваційній діяльності // Формування ринкових відносин в Україні. - К.: НДЕІ Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України. - 2003. - №10(29). - С.50-53. Особистий внесок здобувача: проведено математичний опис загальної схеми процесу.

  25. Маковєєв П.С., Шарко М.В. Венчурное инвестирование малого и среднего бизнеса в экономике Украины // Труды Одесского политехнического университета 2003. – Вып. 1(19). - С.254-258. Особистий внесок здобувача: надано пропозиції щодо використання досвіду в Україні.

  26. Маковєєв П.С., Копосов Г.А., Шарко М.В. Феноменологическое представление механизма внутреннего инвестирования производственных систем // Экономические инновации. - Одесса.: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. - 2003. - Вып. 15 - С.296-304. Особистий внесок здобувача: проведено математичний опис загальної схеми процесу.

  27. Копосов Г.О., Шарко М.В. Формалізація моделі інноваційно-інвестиційної діяльності на основі факторів виробництва і національного багатства // Вісник Технологічного університету Поділля. - 2003. - №1. – С.131-134. Особистий внесок здобувача: зроблено формування системи рівнянь і їх інтерпретація.

  28. Копосов Г.О., Шарко М.В. Регулювання направленості інноваційних потоків з урахуванням регіональних пріоритетів // Труды Одесского политехнического университета 2004., Спецвыпуск, Т.2. - С.71-74. Особистий внесок здобувача: проведено розрахунки інноваційних потоків, обговорення результатів.

  29. Копосов Г.А., Крючковский А.В., Шарко М.В. Основные принципы формирования рыночной инфраструктуры региона // Ринкова економіка: теорія і практика управління. - Одеса.: ОНУ ім. І.І. Мечникова. - 2004.-Т.7 Вып. 8. - С.408-413. Особистий внесок здобувача: визначено основні принципи концепції її стратегічного розвитку регіонів.

  30. Копосов Г.О., Крючковський А.В., Шарко М.В. Инвестиционная стратегия экономической безопасности региона // Экономические инновации. - Одесса: Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. - 2005. - Вып. 23. - С.235-242. Особистий внесок здобувача: запропоновано структуру регіональної інноваційної програми.

  31. Копосов Г.А., Шарко М.В. Недискреционная политика регулирования инновационных процессов // Проблеми науки. - 2005. - №11. - С.8-13. Особистий внесок здобувача: запропоновано шляхи розподілу інноваційних ресурсів.

  32. Копосов Г.А., Шарко М.В. Регулирование инвестиционных потоков -инновационный инструмент бюджетной политики // Проблеми науки. – 2005. -№12. - С.24-32. Особистий внесок здобувача: запропоновано механізм розподілу інвестиційних ресурсів в системі інноваційного інвестування.

Матеріали та тези доповідей конференцій

  1. Шарко М.В. Инновационно-инвестиционная стратегия экономического роста промышленного производства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Інвестиційні стратегії сталого розвитку”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.1. – С.132-134.

  2. Копосов Г.А., Шарко М.В. Организация инвестиционных процессов ускоренного социально-экономического развития региона // Матеріали науково-практичної конференції „Прогнозування соціально-економічного розвитку Херсонської області”. – Херсон: Херсонський держ. технічний ун-т, 2003. – С.96-97. Особистий внесок здобувача: запропонована регіональна інвестиційна програма.

  3. Копосов Г.А., Маковеев П.С., Шарко М.В. Стратегия управления инвестиционными ресурсами регионов // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т.1. – С.49-50. Особистий внесок здобувача: запропоновано шляхи вирішення питань регіонального розвитку.

  4. Копосов Г.О., Шарко М.В. Регулювання пропорцій розвитку регіональної економіки на засадах інноваційної діяльності // Матеріали доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми і перспективи економічного і соціального розвитку регіонів України”. – Феодосія: Министерство экономики автономной республики Крым, 2004. – С.9. Особистий внесок здобувача: розроблена системи індикаторів, які визначають пропорції розвитку регіональної економіки.

  5. Шарко О.В., Рогальський О.Ф. Особливості математичного представлення інновацій в процесі розвитку промислового виробництва // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.19. – Економіка. – С.85-86. Особистий внесок здобувача: вибір управлінських рішень по впровадженню інноваційних процесів.

  6. Шарко М.В., Колесник Ю.В. Новые организационные формы снижения инвестиционного риска при инновационном развитии производства // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції „Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств”. – Донецьк: Ун-т економіки та права, 2005. – С.342-344. Особистий внесок здобувача: розроблено форми з’єднання підприємств для реалізації впровадження інноваційних проектів.

  7. Шарко М.В. Модульно-сетевые технологии в интеллектуальных системах организации инновационного бизнеса // Матеріали Міжнародної конференції „Інтелектуальні системи прийняття рішень та прикладні аспекти інформаційних технологій”. – Херсон: Херсонський морський ін-т, 2005. – Т.2. – С.154-157.

  8. Шарко М.В., Колесник Ю.В. Анализ современного состояния и тенденции развития инновационно-инвестиционной деятельности в Украине // Матеріали Міжнародної конференції „Розвиток економіки в трансформаційній період: глобальний та національні аспекти”. – Запоріжжя: Національний ун-т, 2005, Т.ІІІ. – С.101-105. Особистий внесок здобувача: проведено аналіз інвестицій в основний капітал.

  1. Шарко М.В., Колесник Ю.В. Использование системно-синергетического подхода при экономико-математическом моделировании инновационных процессов // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання”. – Луцьк: Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки, 2005. – С.744-746. Особистий внесок здобувача: розробка рівнів неоднозначності та стратегії поведінки суб’єктів що хазяйнують.

  2. Шарко М.В., Колесник Ю.В. Использование экономико-математического моделирования при управлении сложными инновационными проектами // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Наукові дослідження – теорія та експеримент 2005”. – Полтава: НТУ ім. Ю.Кондратюка, 2005.- Т.8. – С.103-106. Особистий внесок здобувача: розроблено методичне забезпечення.

  3. Шарко М.В. Информационная система поддержки принятия решений при управлении инновационной деятельностью в промышленном производстве // Матеріали ІІ Міжнародної наукової конференції «Інтелектуальні системи прийняття рішень і прикладні аспекти інформаційних технологій» (ISDMST’2006) – Херсон: Херсонський морський ін-т, 2006. – Т.2. – С.154-157.

Інші видання

  1. Шарко М.В., Ганзенко П.М. Основи економіки праці. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Херсон ХДТУ. – 2002.-101с. Особистий внесок здобувача: розроблено методологічний апарат.

  2. Буркинский Б.В., Бревнов А.А., Лысюк В.М., … Шарко М.В. Маркетинг предприятий пищевой промышленности. Учебное пособие под редакцией Буркинского Б.В. Одесса ИПРЭЭИ 2002. – 538с. Особистий внесок здобувача: розроблено схеми управління та математичний апарат.