Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Розробка нафтових та газових родовищ


Юрчишин Володимир Миколайович. Наукові основи застосування інформаційних технологій при управлінні процесами розробки нафтогазових родовищ : Дис... д-ра техн. наук: 05.15.06 / Івано- Франківський національний технічний ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2006. — 353арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 294-314.



Анотація до роботи:

Юрчишин В.М. Наукові основи застосування інформаційних технологій при управлінні процесами розробки нафтогазових родовищ – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.15.06 – Розробка нафтових та газових родовищ. – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківськ, 2006

Дисертація присвячена розробці наукових основ застосування інформаційних технологій при управлінні процесами розробки нафтогазових родовищ з використанням баз даних та баз знань.

Встановлено, що процеси пошуку, розвідки, розробки та експлуатації нафтогазових родовищ є слабо структурованими з неповною і нечіткою інформацією, яка вимагає постійного оновлення на основі знань фахівців нафтогазової галузі.

Вперше на основі теорії категорій запропоновано формувати бази знань для інформаційних систем, які дають можливість приймати раціональні технологічні рішення при управлінні процесами розробки нафтогазових родовищ.

Розроблено експертні системи з прогнозування нафтогазових покладів, колекторів вуглеводнів, вибору технологій обмеження припливу пластових вод у свердловину та вибору раціональної технології для інтенсифікації видобутку нафти.
Захищається 33 наукові роботи.

У дисертації науково обґрунтовано методологію застосування нових інформаційних технологій для підтримки прийняття рішень фахівцями нафтогазової галузі при проектуванні управління процесами пошуку, розвідки та розробки нафтових родовищ На підставі виконаних досліджень отримано наступні основні результати.

1. На основі аналізу стану проблеми встановлено, що для прийняття рішень на всіх етапах освоєння нафтових родовищ використовують наближені математичні моделі, які вимагають уточнення з урахуванням досвіду та знань фахівців нафтогазової галузі. Виявлено, що процеси, які характеризують життєвий цикл нафтового родовища, є слабко структурованими з неповною та нечіткою інформацією, яка змінюється в часі і вимагає постійного оновлення знань фахівців нафтогазової галузі з використанням сучасних інформаційних технологій.

2. Вперше створено теоретичні засади системного аналізу інформаційних потоків з використанням баз знань, що описують етапи пошуку, розвідки, розробки нафтових родовищ і консервації та ліквідації свердловин, які включають інформаційні моделі на основі теорії категорій. Обґрунтовано необхідність створення і розроблено новий метод інформаційного опису нафтогазових об’єктів, що базується на теорії категорій, теорії нечітких множин та нечіткої логіки, які дають можливість інтенсифікувати інтелектуальну діяльність фахівців нафтогазової предметної області.

3. Вперше на основі теорії категорій запропоновано враховувати кількісні і якісні інформаційні потоки для опису слабко структурованих нафтогазових об’єктів і на їх основі раціонально використовувати існуючі технології розробки нафтових родовищ. Розроблено інформаційні технології підтримки прийняття рішень при управлінні процесами пошуку, розвідки та розробки нафтових родовищ.

4. Розроблено інформаційну модель оцінки ознак та зв’язків показників нафтогазоносності та пошукового буріння на основі теорії категорій, що дало змогу запропонувати методику вибору пріоритетних точок закладання пошукових свердловин. Виконано аналіз деяких прийнятих технологічних рішень при розробці ряду нафтових родовищ Передкарпаття, що уможливило встановити неправильність прийнятих раніше рішень, які полягають в інтенсивному відборі вуглеводнів з пластів, неврахуванні колекторських властивостей покладів. Встановлено також , що при розробці цих родовищ не враховано енергію розчинного газу, реологічні властивості нафти та особливість будови покладів, а це призвело до нераціонального використання пластової енергії.

5. Розроблено на основі теорії категорій науково-методичні основи прийняття рішень при управлінні процесами розробки нафтових родовищ, котрі перевірені результатами аналізу експлуатації Гвіздецького родовища, що дало змогу підтвердити обґрунтованість вибору способу його експлуатації, підвищення ефективності розробки цього родовища з застосування форсованого відбору рідини на завершальній стадії.

6. Створено інформаційні технології у вигляді автоматизованого робочого місця геолога, експертних систем POKLAD, COLECTOR, PLAST та NAFTA, які дають можливість систематизувати геологічну інформацію по родовищах нафти і газу, прогнозувати наявність нафтогазових покладів і продуктивних колекторів, вибирати ефективні технології для обмеження припливу пластових вод у свердловину та інтенсифікації видобутку нафти.

7. Обґрунтовано доцільність економічної та екологічної оцінок ефективності застосування інформаційного моделювання нафтогазових об’єктів, що дало змогу використовувати знання фахівців нафтогазової галузі для врахування багатофакторного техногенного впливу нафтогазового комплексу на довкілля.

Публікації автора:

1.Юрчишин В.М. Інформаційне моделювання нафтогазовидобувних об’єктів //Нафтова і газова промисловість. -1996.- № 4 .- С. 18-19.

2.Юрчишин В.М., Шекета В.І. Класифікація ознак та зв’язків при формуванні баз знань нафтогазовидобувного об’єкта //Нафтова і газова промисловість. - 2001.- № 3.- С. 53-54.

3.Юрчишин В.М. Економіко-екологічні аспекти інформаційного моделювання нафтогазових об’єктів //Нафтова і газова промисловість. -2001.- № 4.- С .54-56.

4.Юрчишин В.М. Економіко-інформаційні проблеми комп’ютеризації нафтогазо-видобувного підприємства// Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ. - 1994.- № 31.- С.71-74.

5.Юрчишин В.М. Методологічні аспекти виділення нафтогазовидобувного об’єкта в умовах інформаційної невизначеності // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ. - 1996.- № 33.- С.47-52.

6.Юрчишин В.М., Шекета В.І., Формування баз знань для прогнозування нафтогазових колекторів //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ –1996.-.№ 33.-С.52-55.

7.Юрчишин В.М. Особливості формування баз даних свердловин по родовищах нафти і газу //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ – 1997.- № 34.- С.110-114.

8.Юрчишин В.М., Кропельницький Ю.П. Методика формування логічних правил на різних рівнях активності правил в базах знань //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ. – 1997.- № 34.- С. 89-95.

9.Юрчишин В.М. Методологічні аспекти інформаційного моделюванння нафтогазоносних покладів /./ Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ .- Івано-Франківськ .– 1998.-№ 35.- С.10-14.

10.Юрчишин В.М. Інформаційна характеристика нафтогазовидобувних об’єктів // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ .– 1999.- № 36.- С.28-39.

11.Юрчишин В.М. Системологічний підхід до підтримки прийняття рішення при інформаційному опису нафтогазового родовища // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ .– 2000.- №37.- С.75- 83.

12.Мотрук В.М., Яковин С.В., Процюк В.Р., Юрчишин В.М. Використання модульного підходу до опису нафтогазових об’єктів // Розвідка і розробка нафтогазових родовищ .- Івано-Франківськ .– 2000.- № 37.- С.212-218.

13.Юрчишин В.М. Прийняття рішення при управлінні життєвим циклом нафтогазового родовища // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ .– 2001.- № 37.- С.14-27.

14.Юрчишин В.М. Використання теорії категорій для діагностики свердловин при їх консервації та ліквідації //Науковий Вісник Івано-Франківського національного технічного університету. - 2003.- № 1.- С.121-124.

15.Юрчишин В.М. Використання теорії категорій для опису моделі автоматизованої системи управління життєвим циклом нафтогазового родовища// Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. - Івано-Франківськ. - 2003.-№ 2.- С.88-92.

16 Юрчишин В.М. Оцінка якості інформації при опису нафтогазовидобувної предметної області // Методи та прилади контролю якості.-Івано-Франківськ, ІФНТУНГ.-2000.- № 5.- С.39-42.

17.Сеничак В.М., Шекета В.І., Юрчишин В.М. Використання математичних моделей об’єктів для прогнозування нафтогазоносності // Методи та прилади контролю якості.-Івано-Франківськ, ІФНТУНГ.- 2000.- № 6.- С.90-91.

18.Юрчишин В.М. Застосування теорії графів для прийняття рішення при управлінні нафтогазовим об’єктом// Методи та прилади контролю якості.-Івано-Франківськ, ІФНТУНГ.-2001.-№ 7.-С.79-81.

19.Юрчишин В.Н. Проблеми вибору технології розробки нафтогазових родовищ з використанням експертних систем //Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах .–Хмельницький.-1999.-№2.- С.23-25.

20.Юрчишин В.М., Кропельницький Ю.П,Яковин С.В.Особливості формування баз знань при виборі технології обмеження припливу пластових вод в нафтогазову свердловину //Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – Хмельницький.- 1999.-№3.- С.163-165.

21.Юрчишин В.М., Яковин С.В. Встановлення інформаційних потоків для вибору технології обмеження припливу пластових вод в нафтогазову свердловину //Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах.- 1999.- № 4.- С. 14-17.

22.Юрчишин В.М. Використання експертних систем як засобів підтримки прийняття рішення при управлінні нафтогазовими об’єктами //Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. –Хмельницький.-2001.-№31.- С.19-22.

23. Юрчишин В.М.Вплив інформаційного ресурсу на видобуток нафти і газу// Нетрадиційні енергоресурси та екологія України: Зб. наук. пр. -К.: Манускрипт, 1996.- С.82-83.

24.Юрчишин В.М. Опис інформаційного середовища при моделюванні нафтогазовидобувних об’єктів //Радиоэлектроника и информатика.- Харьков.- 2000.-№10.- С149-152.

25.Кропельницький Ю.П., Юрчишин В.М. Уточнення коефіцієнта впевненості при формуванні нечітких правил в базі знань //Вестник Харковского государственного политехнического университета. - Харьков .–2000.-№80.- С.40-41.

26.Юрчишин В.М. Застосування теорії нечітких множин для інформаційного опису нафтогазових об’єктів // Радиоэлектроника и информатика. – Харьков . -2000.--№ 4.- С.145- 148.

27.Юрчишин В.М. Опис інформаційної моделі для прийняття рішення при прогнозуванні нафтогазових покладів //Автоматизированные системы управления и приборы автоматики . – Харьков .– 2000 .– № 111.- С.92-97.

28. Юрчишин В.М. Особливості використання ентропії для аналізу інформаційного середовища при опису нафтогазової предметної області//Вісник Черкаського політехнічного інституту. –Черкаси.- 2000.- № 3 .- С.138-141.

29.Юрчишин В.М. Використання баз знань для аналізу життєвого циклу нафтогазового родовища//Комп’ютерна інженерія та інформаційні технології. -Львів. – 2000. - № 413.- С.43-46.

30.Юрчишин В.М. Класифікація нафтогазовидобувних об’єктів як джерел інформації// Вестник Херсонского государственного технического университета. – Херсон. -2000.- № 1.– С.287-291.

31.Юрчишин В.М., Шекета В.І. Методика формування логічного висновку в експертних системах в умовах невизначеності// Вестник Херсонского государственного технического университета .– Херсон.-1999.- № 5. - С.64-65.

32.Мотрук В.М., Юрчишин В.М. Особливості формування механізму логічного висновку при виборі методики інтенсифікації видобутку нафти //Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту . Спеціальний випуск за матеріалами Міжнародної науково-технічної конференції “Інформаційно-комп’ютерні технології 2002”. – Житомир .– 2002.- С.98-100.

33.Юрчишин В.Н. О возможности использования теории категорий для управления жизненным циклом нефтегазового месторождения //Трубопроводные системы энергетики: Управление развитием и функционированием. –Новосибирск : Наука, Сибирское отделение РАН.-2004.- С.200-210.