Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Галій Лариса Віталіївна. Наукове обґрунтування та розробка методичних підходів до регулювання цін на лікарські засоби : Дис... канд. наук: 15.00.01 - 2004.



Анотація до роботи:

Галій Л.В. Наукове обґрунтування та розробка методичних підходів до регулювання цін на лікарські засоби. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи. Національний фармацевтичний університет, Харків, 2004.

Дисертаційна робота присвячена розробці науково-методичних підходів до регулювання цін на лікарські засоби в Україні. Запропоновано комплекс заходів щодо державного регулювання цін на медикаменти в сучасних умовах, визначальними з яких є постійне ведення Національного переліку основних лікарських засобів та впровадження реєстрації цін виробників ОЛЗ. Розроблено і запропоновано Державній службі ЛЗ та ВМП МОЗ України методику проведення експертизи та державної реєстрації цін виробників ОЛЗ з використанням показника доступності лікарського забезпечення. Визначено формулу обрахування зазначеного показника. Для забезпечення інформаційних потреб державних органів, які здійснюють політику регулювання, розроблено і запропоновано структуру бази даних цін країн світу на ОЛЗ.

Розроблено і опрацьовано методичні рекомендації щодо проведення моніторингу системи цін на ОЛЗ як інструменту ефективного контролю за виконанням заходів державної політики регулювання ціноутворення.

1. Враховуючи вітчизняний та зарубіжний досвід державного регулювання фармацевтичного сектору розроблено комплекс заходів щодо регулювання цін на медикаменти у сучасних умовах: постійне ведення Національного переліку ОЛЗ України, експертиза та реєстрація цін виробників основних лікарських засобів, моніторинг системи цін на ОЛЗ.

2. Проведений історичний аналіз національної політики ціноутворення на лікарські засоби свідчить про відсутність наукового обґрунтування і, як наслідок, виникнення диспропорцій між частинами єдиної системи цін - оптовими та роздрібними цінами. Десятирічний досвід регулювання цін шляхом обмеження торгівельних надбавок на регіональному рівні є неефективним.

3. Запропоновані основні підходи до державного регулювання цін на основні лікарські засоби в Україні відповідають загальним принципам ціноутворення на медикаменти, прийнятим країнами Європейського Співтовариства, а саме, запроваджують прозорість, гласність та реалістичність ціноутворення на фармацевтичну продукцію.

4. Розроблена методика проведення експертизи та державної реєстрації цін виробників ОЛЗ враховує особливості сучасного стану розвитку фармацевтичного ринку, сприяє вітчизняному виробництву і імпорту основних лікарських засобів за цінами, які узгоджені з державними органами, та забезпечує раціональне використання бюджетних коштів, спрямованих на закупівлю медикаментів, і, як наслідок, гарантовану доступність основних лікарських засобів населенню країни.

5. Запропонований нами показник доступності визначається на основі співвідношення індексу росту середньої заробітної плати та мінімальної заробітної плати в країні до індексу росту цін на основні лікарські засоби та величини прожиткового мінімуму на одну особу. Цей показник необхідно використовувати на етапі аналізу динаміки цін при проведенні державної реєстрації цін для обґрунтування зміни оптових цін виробників (митної вартості) на ОЛЗ.

6. Визначена структура бази даних світових цін на ОЛЗ задовольняє потреби забезпечення інформацією уповноважені органи, які повинні здійснювати процедуру реєстрації цін виробників, а також проводити комплексний моніторинг системи цін на основні лікарські засоби.

7. Проведення моніторингу системи цін на основні лікарські засоби відповідно до запропонованих методичних рекомендацій дає можливість державним органам, які здійснюють політику регулювання, контролювати динаміку та варіацію цін на основні лікарські засоби, визначати доступність ОЛЗ для населення; операторам ринку отримувати об`єктивну інформацію про ціни виробників та тенденції ціноутворення, які складаються на національному фармацевтичному ринку.

8. Асортимент основних лікарських засобів для проведення моніторингу системи цін визначено на підставі порівняння усіх існуючих переліків в Україні, що дозволяє одночасно контролювати торгівельну надбавку суб’єктів господарювання фармацевтичного ринку, розраховувати рівень доступності основних лікарських засобів, а також обґрунтовувати відповідність обсягу бюджетних асигнувань, спрямованих на закупівлю медикаментів, до темпу росту цін на ЛЗ.

9. Проведений аналіз системи цін на основні лікарські засоби свідчить про необґрунтованість розрахунку оптових цін виробників (митної вартості) на медикаменти та високий рівень знижок, що надають дистриб’юторам фармацевтичного ринку; значну варіацію цін виробників на препарати-аналоги вітчизняного та імпортного виробництва. Розраховані показники доступності лікарського забезпечення доводять необхідність подальших заходів державного регулювання цін на основні лікарські засоби.

Публікації автора:

1 Немченко А.С., Галій Л.В. Основні принципи державного регулювання системи цін на лікарські засоби в Україні: Інформаційний лист. - Х.: НФАУ, 2001. –4 с.

2. Немченко А.С., Галій Л.В. Моніторинг системи цін на основні лікарські засоби: Методичні рекомендації. –Харків: НФаУ, –2003. –25 с.

3. Немченко А.С., Галій Л.В., Півень О.П. Методика проведення експертизи та державної реєстрації цін на основні лікарські засоби. – Харків: НФаУ, –2003. –24 с.

4. Немченко А.С., Галий Л.В. Фармакоэкономика: методика проведения мониторинга цен и определение уровня доступности на медикаменты в Украине // Ліки України. –2001. -№ 5(46). – С.21-26.

5. Немченко А.С., Галій Л.В. Державне регулювання фармацевтичної діяльності: аналіз діючих переліків лікарських засобів // Фармацевтичний журнал. -2002. -№ 4. –С.31-36.

6. Немченко А.С., Галій Л.В. Моніторинг цін лікарських препаратів, які закуповуються бюджетними закладами охорони здоров'я // Вісник фармації. –2002. -№ 3 (31). – С.62-66.

7. Галій Л.В., Немченко А.С., Методичні підходи щодо проведення державної реєстрації цін на основні лікарські засоби // Фармацевтичний журнал. -2003. -№ 4. –С.32-38.

8. Немченко А.С., Галий Л.В. Государственное регулирование цен на лекарственные средства: проблемы и перспективы // Провизор. –2001. -№ 14.– С.7-8.

9. Какой быть государственной регистрации цен производителей на основные лекарственные средства? / А.С. Немченко, Л.В. Галий, А.Ю. Кнерцер, О.И. Гуленко, Е.П. Пивень // Провизор.-2003.-№20.-С. 3-6.

10. Галій Л.В., Гепалова Г.Г., Немченко А.С. Актуальність проведення моніторингу цін на лікарські засоби в Україні // Тези доповідей наукової конференції молодих вчених та студентів. . – Харків: НФаУ, –2000. –С.88.

11. Галій Л.В., Тетерич Н.В., Немченко А.С. Основні задачі державного регулювання цін на медикаменти в Україні // Тези доповідей наукової конференції молодих вчених та студентів. . – Харків: НФаУ, –2001. –С.89.

12. Немченко А.С, Галій Л.В. Наукове обґрунтування та розробка методичних підходів до регулювання цін на лікарські засоби // Фармація XXI століття: Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків: НФаУ “Золоті сторінки”, –2002. –С.234-235.

13. Галій Л.В., Немченко А.С. Сучасні методи державного регулювання фармацевтичного сектора та ціноутворення // Здобутки та перспективи розвитку управління фармацевтичними організаціями в умовах ринкової економіки: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Харків: НФаУ, –2003. –С.61-65.