Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Чертков Дмитро Дмитрович. Наукове обґрунтування маловитратної технології виробництва продукції свинарства в Україні : Дис... д-ра наук: 06.02.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Чертков Д.Д. Наукове обґрунтування маловитратної технології виробництва продукції свинарства в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва. – Інститут тваринництва центральних районів УААН, Дніпропетровськ, 2007.

Дисертація присвячена відродженню свинарства в Україні з вирішенням проблем, які виникли в умовах ринкових відносин. Дослідження спрямовані на розробку нової маловитратної енерго- та ресурсозберігаючої технології з урахуванням економічних, енергетичних і екологічних питань, більш повного використання біологічного потенціалу продуктивності і відтворювальної здатності тварин, створення комфортних умов їх вирощування, поліпшення мікроклімату і вирішення проблеми одержання твердого високоякісного гною в промисловому свинарстві України.

Розроблена маловитратна технологія виробництва продукції свинарства і технологічне обладнання для однофазного вирощування свиней в неопалюваних приміщеннях:

свиноматок холостих, поросних, підсисних, поросят-сисунів, відлучених поросят на дорощуванні, ремонтного і племінного молодняку, відгодівельного поголів’я свиней в цехах відтворення і опоросу;

кнурців до 7-8-місячного віку.

Розроблена система диференційованої годівлі свиней в умовах маловитратної технології однофазного їх вирощування з урахуванням живої маси, віку, фізіологічного стану, формування молочності, інтенсивності росту приплоду в неопалюваних приміщеннях.

Впровадження нової маловитратної технології в умовах однофазного вирощування свиней на підстилці із соломи з піщаною основою в неопалюваних приміщеннях, дозволило знизити вміст аміаку в 4,2 раза і сірководню – в 20,9 раза; мікробну забрудненість – в 1,7 раза порівняно з традиційною технологією; зменшити витрати корму на 1 кг приросту до 2,8-3,2 к. од.; фонд заробітної платні – в 2-3 рази, вартість електроенергії – в 7-8 разів.

Розроблена технологія забезпечує вирішення проблеми утилізації рідкого гною в свинарстві, підвищення навантаження на оператора-свинаря в цеху відтворення свиноматок в 3-5 разів; у цеху опоросу свиноматок (за 15 днів до опоросу і підсисних) – в 2-3 рази, молодняку на дорощуванні та відгодівлі – в 5-7 разів порівняно з традиційною технологією.

Використання маловитратної технології з використанням диференційованої годівлі свиней дало можливість підвищити статеву активність кнурів і свиноматок на 10-12%; запліднюваність свиноматок – на 5-10%, кількість опоросів – на 11,1%, масу гнізда при народженні – на 11,9%; середню живу масу поросят у 21 день – на 13,1%, молочність свиноматок – на 27,8%, кількість поросят при відлученні в 60-денному віці – на 28,2%, середню живу масу при відлученні – на 14,2%, масу гнізда при відлученні – на 15,5% і збереженість приплоду – на 12,8%.

  1. На основі експериментальних досліджень доведено ефективність застосування розробленої маловитратної технології виробництва продукції свинарства за однофазного вирощування свиней з використанням запропонованих конструкцій нового технологічного обладнання, способів забезпечення оптимального мікроклімату в неопалюваних приміщеннях, організації регульованих за сезонами року опоросів і диференційованої годівлі поголів’я свиней.

  2. У сучасних енергетичних, екологічних, ринкових умовах ведення галузі свинарства як пріоритетний напрям реалізації генетичного потенціалу продуктивності, відтворювальної здатності, вирощування і відгодівлі свиней рекомендується застосування нової маловитратної, енерго- та ресурсозберігаючої, біологічно адаптованої, екологічно безпечної технології, в основу якої покладено однофазний спосіб утримання та вирощування свиней в неопалюваних приміщеннях на глибокій підстилці із соломи з використанням диференційованої годівлі тварин згідно деталізованих норм з урахуванням живої маси, віку, фізіологічного стану, вгодованості та молочності свиноматок, інтенсивності росту приплоду.

  3. Використання нової маловитратної, науково обґрунтованої технології і технологічного обладнання в умовах однофазного утримання свиноматок у неопалюваних приміщеннях на глибокій довгонезмінній солом’яній підстилці на піщаній основі у цеху відтворення (холостих за 20 днів до запліднення та від 1 до 10 днів після запліднення, умовно поросних від 11 до 32 дня і поросних від 33 до 100 дня поросності) забезпечує підвищення статевої активності на 10-12%, заплідненості – на 5-10%, кількості опоросів – на 11,1% та знижує затрати праці в 3-5 разів.

  4. Застосування у цеху відтворення диференційованої годівлі свиноматок з індивідуальних годівниць, в приміщеннях без опалення з урахуванням їх живої маси, віку, вгодованості, фізіологічного стану, формування молочності, інтенсивності росту приплоду, сприяє:

покращенню статевої охоти у свиноматок та підвищенню їх запліднюваності до 90-92%;

зниженню витрат корму за період утримання свиноматок у цеху відтворення на 32,5%, вартості новонароджених поросят – на 43,8%, витрат енергоносіїв – у 7-8 разів та фонду заробітної плати – у 2-3 рази.

  1. Використання нових уніфікованих збірно-розбірних станків в умовах однофазного утримання свиноматок на підстилці із соломи з піщаною основою в неопалюваних приміщеннях забезпечує одержання твердого високоякісного, екологічно безпечного гною, який видаляється із приміщення один раз на 4 місяці.

  2. Однофазне вирощування молодняка свиней на підстилці із соломи з піщаною основою в неопалюваних приміщеннях забезпечує підвищення продуктивності праці при обслуговуванні: свиноматок поросних і на підсисі – у 2-3 рази, молодняка на дорощуванні і відгодівлі – у 5-7 разів.

  3. Диференційована годівля свиноматок у цеху опоросу забезпечує підвищення середньої живої маси новонароджених поросят на 8%; маси гнізда новонароджених поросят – на 11,9%; збільшує вихід поросят на 1 свиноматку – на 19,6%; живу масу однієї голови у 21 день – на 13,1%; молочність свиноматок – на 27,8%; кількість поросят на 1 матку при відлученні в 2 місяці – на 24,5%; живу масу 1 голови при відлученні – на 15,9%; масу гнізда при відлученні – на 32,4%; збереженість поросят при відлученні – на 17,3%; живу масу поросят до 6-місячного віку – на 18% і середньодобові прирости – на 13,3% порівняно з традиційною системою утримання.

  4. Проведення опоросів в нових універсальних збірно-розбірних станках забезпечує підвищення: збереженості поросят до 21 дня – на 12,5%; живої маси 1 голови – на 12,3% ; молочності свиноматок – на 26,0%; кількості поросят відлучених у 60-денному віці – на 20,5%; середньої живої маси відлучених поросят – на 11,4%; маси гнізда – на 30,5%; збереженості поросят – на 15,8% і зниженню вибракування підсисних свиноматок на 20%.

9. Однофазне вирощування молодняку свиней різних генотипів в неопалюваних приміщеннях на довгонезмінній підстилці із соломи на піщаній основі дало можливість отримати від свиноматок великої білої породи (ВБ) при відлученні в 60 днів в середньому 10,7 поросят живою масою гнізда 200,1 кг, що за ринковими цінами становить 2408 грн., що відповідно – на 13,1%;15,9% і 16,2% і більше від УМ та на 7,1%; 13,5%; і 13,8% більше від тварин-помісей (УМ х ВБ). Живої маси 100 кг молодняк ВБ досяг за 187 днів, УМ – на 7,6% і помісний – на 16,3% пізніше. За цей період витрати корму на 1 голову становили: по ВБ – 284,6 к. од. на суму 176,5 грн., по УМ – 360,4 к. од. на суму 234,4 грн., що більше на 26,6% і 32,8%, по помісних – 462,5 к. од. на суму 286,8 грн., що більше на 62,5% і 62,5%, ніж по ВБ.

  1. Свині великої білої породи в умовах однофазного вирощування в неопалюваних приміщеннях краще використовують свій генетичний потенціал, що забезпечило підвищення у свиноматок ВБ статевої активності на 9,3%; заплідненості – на 6,38%; багатоплідності – на 5,8%; живої маси новонароджених поросят – на 8,1%; виходу поросят у 21 день на матку – на 23,4%; середньої живої маси поросят – на 9,52%; молочності маток – на 30,7%; середньої живої маси відлучених у 60-денному віці поросят – на 13,4%; збереженості відлучених поросят – на 20,4% порівняно з відповідними показниками у тварин УМ.

      1. Встановлено, що найбільш ефективним способом обігріву поросят є використання глибокої довгонезмінної підстилки із соломи на піщаній основі, при якій температура в приміщенні і станку найбільш комфортна для тварин, що забезпечує кращий ріст і збереження поросят порівняно з використанням для обігріва лігва калориферів, інфрачервоних ламп та електричних килимків.

      Нова маловитратна технологія з виробництва продукції свинарства при використанні нового технологічного обладнання за однофазного утримання та вирощування свиней на підстилці із соломи з піщаною основою в цехах відтворення і опоросу поліпшує показники мікроклімату та санітарно-гігієнічний стан приміщень завдяки зниженню в повітрі рівня аміаку у 4,2 раза, сірководню – у 20,9 раза, мікробної забрудненості повітря – в 1,7 раза, що сприяє підвищенню статевої активності свиноматок на 7,8%, запліднюваності – на 9,3%, багатоплідності – на 10,0%, великоплідності – на 10,0%, живої маси поросят у 21 день – на 20,3% та при відлученні – на 19,2 %.

      1. Диференційована годівля ремонтного і племінного молодняку за однофазного способу вирощування забезпечує скорочення терміну досягнення живої маси 100 кг на 10,6%, підвищення середньодобових приростів на 17,4% , зниження витрат корму на 1 кг приросту – на 37,3% і зменшення товщини шпику над 6-7 грудними хребцями – на 14,8%.

      2. Однофазне вирощування молодняку свиней в неопалюваних приміщеннях на довгонезмінній підстилці із соломи на піщаній основі сприяє покращенню м'ясних якостей та забезпечує підвищення довжини напівтуші на 2,2%, маси заднього окорока – на 4,8%, площі „м’язового вічка” – на 15,5%, зниження товщини шпику над 6-7 грудними хребцями на 24,7%.

      3. Диференційована годівля свинок в умовах однофазного вирощування позитивно впливає на розміри і розвиток їх статевих органів та забезпечує збільшення довжини яйцепроводів на 11,1%, рогів матки – на 58,3%, маси яєчників – на 68,4%; кількості фолікулів – на 43,2% та жовтих тіл – на 36,3%, багатоплідності свинок-сибсів на 26,3% порівняно з тваринами, вирощеними за традиційною технологією.

      4. Розроблена маловитратна технологія з виробництва продукції свинарства в умовах однофазного вирощування свиней з використанням диференційованої годівлі в племінних і товарних господарствах сприяє збільшенню виробництва свинини на 23,9%; зниженню витрат корму – на 19,7%; собівартості приросту живої маси – на 16,4%; підвищує рентабельність свинарства на 21,3%, що гарантує інтенсивне, високорентабельне, конкурентоспроможне, екологічно безпечне ведення галузі свинарства в Україні в сучасних умовах.

Публікації автора:

Монографії і брошури:

  1. Чертков Д.Д. Малозатратная технология кормления и содержания свиней при холодном методе их выращивания: Днепропетровск: Из. Ю.С.Овсянников, 2004. – 296 с.

  2. Козир В.С., Чертков Д.Д., Говтвян В.А., Халак В.І. Календар і карти технологічних операцій в свинарстві / ІТ ЦР УААН. – Дніпропетровськ. – 2004. – 29 с. (Здобувач розробив календар і поопераційну карту із свинарства).

  3. Козир В.С., Чертков Д.Д. Система ведення сільського господарства Дніпропетровської області. – Дніпропетровськ. – 2005. – 432 с. (Здобувач розробив систему ведення свинарства в Дніпропетровській області).

Статті у наукових журналах:

  1. Чертков Д.Д. Переваримость питательных веществ и использования азота корма ландрасами // Вопросы совершенствования племенной работы и технологии в животноводстве: Сб. научн. трудов МВА. – 1979. – Т. 104. – С. 123-127.

  2. Чертков Д.Д. Ранняя оценка генотипа хряков и маток по многоплодию и молочности // Животноводство. – 1981. – №5. – С. 35-36.

  3. Чертков Д.Д. Генетична обумовленість перетравлення поживних речовин корму ландрасами // Свинарство. – К. – 1983. – №38. – С. 47-50.

  4. Чертков Д.Д., Запорожец И.Н. Изменения убойных качеств свиней с возрастом // Животноводство. – 1985. – №11. – С. 7-8. (Здобувач обґрунтовав мінливість відгодівельних якостей свиней).

  5. Чертков Д.Д. Дифференцированное кормление свиноматок // Зоотехния. – 1990. – №11. – С. 40-41.

  6. Чертков Д.Д. Удосконалення методів оцінки відгодівельних і м’ясних якостей у свиней // Свинарство. – Полтава. – 1991. – №48. – С. 135-137.

  7. Чертков Д.Д. Особенности выращивания поросят // Свиноводство. – 1992. – №1. – С. 21-22.

  8. Чертков Д.Д. Оцінка відгодівельних якостей свиней племінного стада Свинарство. – 1992. – №48. – С. 42-43.

  9. Чертков Д.Д. Методи обігріву поросят-сисунів в підсосний період // Свинарство. – 1994. – №52. – С. 34-36.

  10. Чертков Д.Д. Влияние дифференцированного кормления свиноматок на рост и развитие ремонтных свинок // Свиноводство. – 1995. – №5 с 41-42.

    1. Чертков Д.Д. Методи оцінки відгодівельних та м’ясних якостей свиней // Тваринництво України. – 2001. – №9-10. – С. 12-13.

    2. Чертков Д.Д. Вплив диференційованої годівлі свиноматок на ріст і розвиток поросят // Інформаційний бюлетень. – 2002. – №4. – С. 16.

    3. Чертков Д.Д., Колот І.Г. Ефективність диференційованої годівлі свиноматок // Тваринництво України. – 2002. – №8. – С. 28-29. (Здобувач розробив диференційна система годівлі свиноматок).

    4. Чертков Д.Д., Колот І.Г., Гламазда В.В. Економічна ефективність прогресивних технологій в свинарстві // Вісник Сумського національного аграрного університету. Тваринництво. – Суми, 2002. – С. 552-565. (Здобувач розробив і обґрунтував економічну ефективність маловитратної технології виробництва продукції свинарства).

    5. Чертков Д.Д. Дифференцированное кормление свиноматок // Зоотехния. – 2002. – №10. – С. 16-18.

    6. Чертков Д.Д., Колот І.Г., Гламазда В.В. Економічна ефективність годівлі молодняку свиней кормами різної консистенції // Тваринництво України. – 2002. – №11. – С. 25-27. (Здобувач розробив оцінку економічної ефективності використання кормів різної консистенції).

    7. Чертков Д.Д., Колот І.Г. Вплив маловитратної технології на продуктивність свиноматок // Тваринництво України. – 2003. – №4. – С. 11-12. (Здобувач обґрунтував вплив маловитратної технології на продуктивність свиноматок).

    8. Чертков Д.Д., Колот І.Г., Гламазда В.В. Маловитратна технологія – основа високорентабельного свинарства // Тваринництво України. – 2003. – №7. – С. 10-11. (Здобувач розробив маловитратну технологію і її оцінку).

    9. Чертков Д.Д., Чертков Б.Д. Влияние дифференцированного кормления свиноматок на питательную ценность молока // Зоотехния. – 2003. – №7. – С. 17-18. (Здобувач обґрунтував зв’язок між диференційною годівлею та поживністю молока).

    10. Чертков Д.Д., Коровніков Г.Б., Гламазда В.В. та ін. Використання біопрепарату «Кюсей» в свинарстві // Тваринництво України. – 2003. – №10. С. 26-27. (Здобувач розробив методичні рекомендації з використання біопрепарата Кюсей).

    11. Чертков Д.Д. Економічна ефективність маловитратної технології у свинарстві // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Дніпропетровськ, 2003. – №1. – С. 135-137.

    12. Чертков Д.Д. Маловитратна технологія однофазного утримання свиней // Аграрна наука – виробництву. – 2004. – №1. – С. 22.

    13. Чертков Д.Д. Вплив однофазного утримання свиней різних генотипів на їхню продуктивність // Тваринництво України. – 2004. – №7. – С. 6-8.

    14. Чертков Д.Д. Технологія однофазного утримання свиноматок в цеху відтворення // Науково-технічний бюлетень УААН, ІТ. – Х., 2004. – №86. – С. 153-155.

    15. Чертков Д.Д., Чертков Б.Д. Взаимосвязь методов обогрева логова с ростом и развитием поросят-сосунов // Свиноводство. – 2004. – №4. – С. 30-31. (Здобувач обґрунтував залежність розвитку поросят від метода обігріву логова).

    16. Зельдин В.Ф., Чертков Д.Д. По вопросу о праве субъекта племенного свиноводства на реализацию племпроизводства // Вестник Причерноморья: Зб. наукових праць. Сільськогосподарські та біологічні науки. Вип. 31. – Одеса. – 2005. – С. 87. (Здобувач запропонував ідею з визначення права суб’єкта племінного свинарства).

    17. Відомчі норми технологічного проектування «Свинарські підприємства» ВНТП-АПК-02-05 / Засуха Ю.В. Фоломеев В.З., Чертков Д.Д., Швейцаров Л.Л. та ін. Мінагрополітики України. – Київ, 2005. – С. 3. (Здобувач обґрунтував використання маловитратної технології).

    18. Чертков Д.Д. Малозатратная технология однофазного содержания свиней с элементами дифференцированного кормления при холодном методе их выращивания // Свиноводство. – 2006. – №1. – С. 16-17.

    19. Чертков Д.Д., Чертков Б.Д. Альтернативная малозатратная технология однофазного содержания свиней в неотапливаемых помещениях. Аграрний вісник Причорномор’я. Одеса, 2006. – Вип. 32. – С. 114-116. (Здобувач обгрунтував використання альтернативної матовитратної технології).

    20. Чертков Д.Д. Чертков Б.Д. Диференційована годівля у свинарстві // Тваринництво України. – 2006. – №10. С. 23-25. (Здобувач розробив і обґрунтував система диференційної годівлі ремонтних свиноматок).

    21. Чертков Д.Д., Зельдін В.Ф. Метод ранньої оцінки генотипу кнурів і свиноматок // Аграрна наука – виробництву. – 2006. – №4. – С. 21. (Здобувач розробив спосіб оцінки генотипу кнурів і маток).

    22. Чертков Д.Д., Гламазда В.В., Чертков Б.Д. Репродуктивна здатність свиноматок і технологія їх утримання // Тваринництво України. – 2006. – №11. – С. 9-10. (Здобувач розробив технологію утримання свиноматок).

    Методичні рекомендації:

    1. Чертков Д.Д. Рекомендации по биологическим основам выращивания и сохранности поросят на ферме-репродукторе «А» Днепропетровск: Обл. политграф. – 1989. – 29 с.

    2. Чертков Д.Д. Ранняя оценка генотипа хряков и маток по многоплодию // Методики проведения научных исследований. – Днепропетровск: Полиграфист, 2001. – С. 42-43.

    3. Чертков Д.Д. Розробка методичних рекомендацій, схеми підкормки і годівлі сисунів та відлучених поросят при однофазному їх утриманні // Каталог наукових послуг Інституту тваринництва центральних районів УААН. – Дніпропетровськ: Поліграфіст, 2001. – С. 39.

    4. Чертков Д.Д. Методичні рекомендації щодо забезпечення прискорення інтенсивності росту та розвитку шлунково-кишкового тракту у поросят-сисунів та групи 2-4 місяці // Каталог наукових послуг Інституту тваринництва центральних районів УААН. – Дніпропетровськ: Поліграфіст, 2001. – С. 69.

    Патенти, авторські свідоцтва:

    1. Деклараційний патент України на винахід №60458 «А» «Спосіб оцінки генотипу кнурів і маток» Чертков Д.Д. опубліковано: 15.10.2003. – Бюл. №10.

    2. Деклараційний патент України на винахід №64905 «А» «Маловитратна технологія однофазного утримання свиноматок в цеху відтворення» Чертков Д.Д. опубліковано: 15.03.2004. – Бюл. №3.

    3. Деклараційний патент України на винахід №3329 «Спосіб однофазного утримання свиней в цеху опоросу при холодному методі їх вирощування» Чертков Д.Д. опубліковано: 15.11.2004. – Бюл. №11.

    4. Деклараційний патент України на винахід №5467 «Спосіб диференційованої годівлі свиноматок в цеху відтворення» Чертков Д.Д. опубліковано: 15.03.2005. – Бюл. №3.

    5. Деклараційний патент України на винахід №5350 «Збірно-розбірний станок для утримання свиноматок і поросят» Чертков Д.Д. опубліковано: 15.03.2005. – Бюл. №3.

    6. Деклараційний патент України на винахід №12980 «Уніфікований збірно-розбірний станок в цеху відтворення і опоросу» Чертков Д.Д. опубліковано – 15.03.2006. Бюл. №3.

    7. Деклараційний патент України на винахід №13198 «Спосіб однофазного утримання свинок в збірно-розбірному станку в цеху опоросу» Чертков Д.Д., Добнюк О.П., Чертков Б.Д. опубліковано – 15.03.2006. Бюл. №3. (Здобувачем подана ідея і розроблено спосіб однофазного утримання свиноматок).

    8. Деклараційний патент України на винахід №13222 «Спосіб вирощування та годівлі поросят-сисунів в умовах маловитратної технології однофазного їх утримання» Чертков Д.Д., Добнюк О.П., Чертков Б.Д. опубліковано – 15.03.2006. Бюл. №3. (Здобувачем розроблено спосіб вирощування поросят-сисунів).

    9. Патент України на винахід №76304 «Спосіб диференційної годівлі свиноматок в поросний та підсисний періоди» Чертков Д.Д. опубліковано – 15.07.2006. Бюл. №7.

    10. Патент України на винахід №17963 «Спосіб вирощування та годівлі кнурців в умовах альтернативної технології однофазного їх утримання» Чертков Д.Д., Чертков Б.Д. опубліковано – 16.10.06. Бюл. №10. (Здобувачем розроблено альтернативну технологію вирощування кнурців).

    Підручники, посібники:

    1. Козырь В.С., Свеженцов А.И., Качалова Е.Я., Чертков Д.Д. Практические методики исследований в животноводстве // Днепропетровск. – Арт. Пресс. – 2002. – 354 с. (Здобувачем обґрунтовано методи оцінки м’ясо-сальних і відгодівельних якостей свиней).

    2. Козырь В.С., Чертков Д.Д. Свиноводство в агроформированиях и приусадебных хозяйствах. – Днепропетровск, 2003. – 101 с. (Здобувачем обґрунтовано маловитратну технологію для використання в присадибних господарствах).

    3. Козир В.С., Барабаш В.І., Качалова К.Я., Чертков Д.Д. Програма селекції та розвитку тваринництва Дніпропетровської області на 2003-2010 роки // Мін. агрополітики України УААН, ІТЦР, ДНВЦ «Селекція». – К., 2003. – 149 с. (Здобувачем розроблено програму селекції розвитку свинарства в дніпропетровській області з урахуванням маловитратних технологій).

    4. Козырь В.С., Барабаш В.И., Чертков Д.Д. и др. Биологические закономерности роста и развития сельскохозяйственных животных. – Днепропетровск: ВКФ Оксамит-Текс, 2004. – 541 с. (Здобувачем обґрунтовано і розроблено біологічні закономірності росту молодняку свиней).

    5. Козир В.С., Чертков Д.Д. і ін. Наукові основи агропромислового виробництва в зоні степу України // К.: Аграрна наука. – 2004. – 884 с. (Здобувачем обґрунтовано основи виробництва свинини в умовах енергозберігаючих технологій).

    6. Чертков Д.Д. Памятка оператора-свиновода. – Брошюра. – Днепропетровск: Обл. политграф. – 1988. – 9 с.

    Матеріали конференцій:

    1. Чертков Д.Д. Влияние консистенции кормов на развитие пищеварительного аппарата свиней // Сб. научно-производ. конф. – Днепропетровск, 1991. – С. 32.

    2. Чертков Д.Д. Удосконалення методів оцінки відгодівельних та м’ясних якостей свиней // Тези доповід. республ. науково-практ. конф. – Дніпропетровськ, 1994.

    3. Чертков Д.Д. Вплив диференційованої годівлі свиноматок на ріст та розвиток поросят // Тези доповід. республ. науково-практ. конф. – Дніпропетровськ, 1995. – С. 23-24.

    4. Чертков Д.Д. Вплив диференційованої годівлі свиноматок на ріст та розвиток молодняка // Тези доповід. республ. науково-практ. конф. – Дніпропетровськ, 1996. – С. 116-117.

    5. Чертков Д.Д. Маловитратна однофазна технологія вирощування свиней // Шляхи розвитку тваринництва у ринкових умовах.: Матеріали науково-виробн. конф. / УААН, ІТЦР. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 43-44.

    6. Козир В.С., Барабаш В.І., Чертков Д.Д. Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах: Матеріли ІІІ (ХVI) науково-вироб. конф. 23 березня 2002 р. / УААН, ІТЦР. – Дніпропетровськ: Вип-Принт, 2002. – 83 с.

    7. Чертков Д.Д. Вплив диференційованої годівлі свиноматок на їх продуктивні та репродуктивні якості // Сучасні проблеми тваринництва.: Зб. пробл. доп. УААН. ІТЦР. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 52-56.

    8. Чертков Д.Д. Дифференцированное кормление свиноматок в условиях малозатратной технологии // Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах: Матерыали ІV (ХVIІ) науково-вироб. конф. 18 жовтня 2002 р. / УААН, ІТЦР. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 74-75.

    9. Чертков Д.Д., Колот І.Г., Гламазда В.В. Економічна ефективність маловитратної технології в свинарстві // Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах: Матеріли V (ХVІIІ) науково-вироб. конф. 31 січня 2003 р. / УААН, ІТЦР, ДДАУ – Дніпропетровськ: ВКФ Оксамит-Текс, 2003. – С. 69-71. (Здобувачем обґрунтовано ефективність маловитратної технології).

    10. Чертков Д.Д. Біологічно-господарські особливості свиней різних генотипів в умовах холодного методу вирощування // Науково-методичні основи управління породотворчим процесом на Дніпропетровщині.: Матеріали VI (ХІХ) науково-вироб. конф. 30 травня 2003 / УААН, ІТЦР. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 143-146.

    11. Чертков Д.Д. Розвиток та розміри окремих органів статевого апарату ремонтних свинок при різних умовах їх утримання // Наукове забезпечення епізоотичного благополуччя тваринництва: Матеріали VІІ (ХХ) науково-вироб. конф. 5 жовтня 2003 / УААН, ІТЦР, УВМ, ДДАУ. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 84-87.

    12. Чертков Д.Д., Добнюк А.Ф. Зависимость развития пищеварительного тракта поросят от системы их кормления и содержания // Наукове забезпечення повноцінної годівлі сільськогосподарських тварин в сучасних умовах: Матеріали VІІІ (ХІХ) науково-вироб. конф. 12 грудня 2003 / УААН, ІТЦР, КГСГТ, ДДАУ. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 105-107. (Здобувачем обґрунтовано систему розвитку перетравного тракту).

    13. Чертков Д.Д. Вирощування поросят-сисунів в умовах маловитратної технології // Новітні технології в тваринництві: Матеріали всеукр. науково-практ. конф. ІХ (ХХІІ) 23 березня 2004 / ІТЦР УААН, ДДАУ. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 105-107.

    14. Халак В.І., Чертков Д.Д., Калачнюк Р.І. Ефективність відлучення поросят в 30-45-денному віці // Новітні технології в тваринництві: Матеріали ІХ (ХХІІ) всеукр. науково-практ. конф. / ІТЦР УААН, ДДАУ. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 119-124. (Здобувачем обґрунтовано технологічне відлучення поросят в умовах маловитратної технології).

    15. Чертков Д.Д., Колот І.Г., Халак В.І., Чертков Б.Д. Репродуктивні ознаки свиноматок при різних методах утримання // Наукове забезпечення свинарства в сучасних умовах: Матеріали ХІІІ (ХХVІ) всеукр. науково-практ. конф. / ІТЦР УААН, ДДАУ. – Дніпропетровськ: ВКФ Оксамит-Текс, 2004. – С. 19-22. (Здобувачем обґрунтовано репродуктивні якості маток при різних умовах утримання).

    16. Говтвян В.А., Чертков Д.Д., Гламазда В.В. и др. Влияние условий содержания свиней крупной белой породы на их репродуктивные, откормочные и мясо-сальные качества // Наукове забезпечення свинарства в сучасних умовах: Матеріали ХІІІ (ХХVІ) всеукр. науково-практ. конф. / ІТЦРУААН, ДДАУ. – Дніпропетровськ: ВКФ Оксамит-Текс, 2004. – С. 87-90. (Здобувачем обґрунтовано вплив утримання свиней ВБП на м’ясо сальні якості).

    17. Зельдин В.Ф., Чертков Б.Д., Чертков Д.Д. Степень влияния условий содержания свиней на их мясо-сальные качества // Актуальні проблеми тваринництва: Матеріали І (ХІV (ХХVІ) регіонал. конф. молодих вчених 28 січня 2005 р. / ІТЦР УААН, ДДАУ, ДНУ. – Дніпропетровськ: ВКФ Оксамит-Текс, 2005. – С. 112-115. (Здобувачем визначено ступінь впливу умов утримання на м’ясо-сальні якості свиней).

    18. Чертков Д.Д. Использование малозатратной технологии при выращивании свиней – один из путей повышения производства свинины. Шляхи інноваційного розвитку свинарства: матеріали регіонального науково-практичного семінару. УААН ІТЦР. – Дніпропетровськ. – 2005. – С. 18-21.

    19. Чертков Д.Д., Чертков Б.Д. Влияние условий содержания и кормления на качество свинины // Технологічні проблеми переробки та підвищення якості продуктів тваринництва: Мат. 16 (27-ї) науково-практичної конференції (ДДАУ) ІТЦР УААН. – Дніпропетровськ: ВКФ «Оксамит-Текс», 2006. – С. 102-106. (Здобувачем обгрунтовано вплив годівлі на якість свинини в умовах маловитратної технології).

    20. Чертков Д.Д., Чертков Б.Д. Роль подстилки при однофазном содержании свиноматок в цехе воспроизводства. Наукове забезпечення розвитку тваринництва: матеріали XVII (XXVIII) наукової конференції. УААН ІТЦР. – Дніпропетровськ. – 2006. – С. 37-40. (Здобувачем визначена роль підстилки при однофазному утриманні свиней).