Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фармацевтичні науки / Технологія ліків та організація фармацевтичної справи


Назаркіна Вікторія Миколаївна. Наукове обгрунтування аспектів управління соціально-трудовими відносинами у фармацевтичній галузі: Дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Національна фармацевтична академія України. - Х., 2002. - 212арк. - Бібліогр.: арк. 150-166.



Анотація до роботи:

Назаркіна В.М. Наукове обгрунтування аспектів управління соціально-трудовими відносинами у фармацевтичній галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фармацевтичних наук за спеціальністю 15.00.01. – технологія ліків та організація фармацевтичної справи.- Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України. – Київ, 2002.

Дисертація присвячена вивченню сучасного стану соціально-трудових відносин у фармацевтичній галузі. Викладено теоретико-методологічні основи дослідження соціально-трудових процесів. Результати дослідження дозволили визначити особливості реалізації соціально-трудових відносин на етапі входження молодого фахівця, на етапі самостійної професійної діяльності провізора і на рівні управління.

Визначені фактори, що впливають на процес управління соціально-трудовими відносинами і досліджені перспективні напрямки його оптимізації. У рамках комплексного підходу досліджена система мотивації праці фармацевтичних працівників і визначені соціальні резерви підвищення ефективності їх діяльності. На базі результатів аналізу створені методичні підходи до удосконалення управління соціально-трудовими відносинами у фармацевтичній галузі, які знайшли практичне використання в управлінських структурах на рівні регіонів, районів і окремих фармацевтичних підприємств різних форм власності, а також впроваджені у навчальний процес фармацевтичних закладів освіти.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми удосконалення системи управління соціально-трудовими відносинами у фармацевтичній галузі. В рамках комплексного підходу проаналізовано підходи до управління персоналом у закордонному менеджменті з урахуванням національних особливостей вітчизняного менталітету. Розвиток в Україні підприємств різних форм власності, їхня ринкова орієнтація, зародження конкуренції й становлення ринку праці об’єктивно потребують адаптованої кадрової політики, заснованої на використанні різноманітних інструментів і методів мотивації персоналу.

  2. Проведене дослідження дозволило поглибити суть поняття “соціально-трудові відносини”, на підставі чого виявлені їх основні складові: процеси управління, мотиваційні механізми, соціально-психологічний клімат колективу, адаптаційні процеси, конфлікти, конкуренція тощо.

В результаті аналізу системи соціально-трудових відносин в умовах адаптації економіки до ринкових методів господарювання виділені три паралельні підсистеми: з неринковими, ринковими, а також з початковими ринковими відносинами.

  1. Розроблені теоретико-методологічні та методичні підходи до проведення аналізу соціально-трудових відносин як суб’єкта соціально-економічних змін у фармацевтичній галузі. В рамках комплексного підходу визначені особливості праці та проблеми ціннісно-нормативної регуляції фахівців фармації; роль керівника у формуванні соціально-трудових відносин; ставлення провізорів-організаторів до прийняття управлінського рішення, досліджено процес адаптації молодих фахівців до виробничих умов.

  2. На підставі результатів аналізу соціально-трудових відносин на етапі входження молодого фахівця у фармацевтичну галузь, встановлено, що на психофізіологічну, соціально-психологічну і професійну адаптацію молодих фахівців впливають оплата праці, її престиж, суспільна значущість, можливість професійного та соціального зростання.

  3. Обґрунтовано концепцію професійного самовизначення випускників фармацевтичних вузів в умовах функціонування ринку праці з метою можливого подальшого впливу на цей процес. Вивчені фактори, які впливають на вибір сфери професійної діяльності: наявність певних здібностей і схильностей, престижність і суспільна значущість професії провізора, рекомендації батьків, знайомих, профорієнтаційні заходи

  4. Визначені особливості реалізації соціально-трудових відносин у фармацевтичній галузі на рівні управління і на рівні провізора-фахівця, що пов’язані зі специфікою професійної діяльності. З’ясовані нові тенденції у сфері трудових відносин у вітчизняному та закордонному фармацевтичному секторі.

  5. На підставі аналізу мотиваційної сфери розкриті особливості реалізації професійних і трудових здібностей фахівців фармацевтичної галузі за умов багатоукладної економіки перехідного типу. Враховуючи, що мотивація управлінської діяльності має велике значення для формування цілеспрямованої поведінки, визначені цілі-цінності управлінської діяльності. Встановлена чітка залежність ціннісно-нормативного і мотиваційно-смислового контексту управлінської діяльності від форми власності очолюваного підприємства.

  6. Досліджені соціальні резерви і напрямки оптимізації процесу управління соціально-трудовими відносинами у фармацевтичній галузі: удосконалення організації і умов праці, раціональний добір кадрів, підвищення кваліфікації та службово-професійне просування персоналу, розвиток корпоративної культури.

  7. Визначені фактори, що впливають на процес управління соціально-трудовими відносинами у фармацевтичній галузі. Серед них суб’єктивні фактори: досвід, уміння діяти за обставинами; ірраціональні компоненти (інтуїція, чуття); повна детальна інформація; митецьке сполучення раціонального й ірраціонального підходу до прийняття рішення; високий професіоналізм. До об’єктивних факторів відносяться: занурення в несприятливе законодавче середовище; здатність організації до мобілізації внутрішніх ресурсів; можливість підтримки ззовні; специфіка сфери діяльності; локальний характер діяльності організації.

  8. На підставі результатів аналізу резервів оптимізації процесу прийняття управлінського рішення вивчено залежність ефективності рішення від особистісних і статусних ознак організатора. Визначені критерії ефективності управлінських рішень: повнота та швидкість реалізації задуму; мінімізація витрат на його здійснення, а також ступінь глибини перетворень, отриманих у результаті його реалізації.

  9. Результати особистих досліджень покладені в основу методичних підходів до аналізу ефективності управлінських рішень. Методика базується на визначенні інтегрального показника ефективності, який враховує такі фактори як швидкість реалізації рішення, повнота реалізації задуму, міра інноваційності і наслідки.

Публікації автора:

  1. Історія фармації України / Р.В. Богатирьова, Ю.П. Спіженко, В.П. Черних, О.М. Біловол, М.Л. Сятиня, І.А. Зупанець, Є.А. Подольська, Н.Ф. Бенюх, О.Д. Борович, Т.М. Мелентьєва, Н.І. Парафійник, Н.М. Савченко, В.М. Назар-кіна, О.К. Садовніков. - Х.: Прапор, Вид-во УкрФА, 1999. - 799 с. (Дисертант особисто приймав участь у написанні розділу IV "Історія фармацевтичної освіти України", с. 241-410).

  1. Толочко В.М., Хоменко В.М., Назаркіна В.М. Особливості праці фахівців з фармацевтичною освітою в недержавних установах // Вісник фармації. - 1996.-№1-2.– С. 102-104. (Дисертант особисто приймав участь у проведенні дослідження та у написанні наукової статті).

  2. Назаркіна В.М., Толочко В.М. Дослідження стану соціально-трудових відносин на етапі проходження інтернатури випускниками фармацевтичних закладів освіти III-IV рівня акредитації // Вісник фармації. - 2001.- №4 (28).- С.65-68. (Дисертант особисто розробив анкету, проводив соціологічне дослідження, узагальнював статистичні дані, приймав участь у написанні статті).

  3. Толочко В.М., Назаркіна В.М. Перспективні напрямки оптимізації кадрової політики на підприємствах фармацевтичної галузі. – Х.: Вид-во НФАУ, 2001.– 20 с. (Дисертант особисто приймав участь у проведенні соціологічного дослідження, обробці статистичних даних, створенні методичних рекомендацій).

  4. Толочко В.М., Назаркіна В.М. Резерви оптимізації процесу прийняття управлінського рішення та методика визначення його ефективності. – Х.: Вид-во НФАУ, 2001. – 20 с. (Дисертант особисто приймав участь у проведенні дослідження, узагальненні і інтерпретації отриманих даних, розробці методичних рекомендацій).

  5. Назаркина В.Н., Подольская Е.А. Исследование особенностей труда специалистов фармации в рыночных условиях // Харьковские социологические чтения – 98: Сб. науч. трудов. – Х.: ЦЭПП “Радар”, 1998.- С. 184-190. (Дисертант особисто приймав участь у проведенні дослідження, статистичній обробці даних, написанні наукової статті).

  6. Борович О.Д., Назаркина В.Н. Мотивация трудовой деятельности как элемент управления в переходной экономике // Вісник Харківського державного університету. Економічна серія. – № 446. – Харків, 1999. – С. 106-108. (Дисертант особисто приймав участь у написанні наукової статті).

  7. Назаркина В.Н., Подольская Е.А. Ценностная ориентация человека как регулятор его поведения // Матеріали V Міжнар. Сковородинівських читань “Проблема раціональності наприкінці ХХ століття”. – Х.: Ун-т внутр. справ, 1998. – С.305-307. (Дисертант особисто приймав участь у написанні тез доповідей, виступав з доповіддю на конференції).

  8. Подольская Е.А., Карпова Н.П., Назаркина В.Н. Роль установки в поведении человека // Матеріали V Міжнар. Сковородинівських читань “Проблема раціональності наприкінці ХХ століття”. – Х., Ун-т внутр. справ, 1998. – С.314-315. (Дисертант особисто приймав участь у написанні тез доповідей, виступав з доповіддю на конференції).

  9. Назаркіна В.М. Рольові функції жінок в епоху інформаційної революції // Матеріали Міжнародн. наук.-практ. конф. “Жінки за духовну безпеку суспільства”, Харків, 1999 / Держ.ком. України у справах сім’ї та молоді. – Х., 1999. - С. 67-70.

  10. Назаркіна В.М. Проблеми виховання трудової моралі // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. “Молодь в умовах нової соціальної перспективи”.– Житомир: ЖДПУ, 2000. - С.81-82.

  11. Толочко В.М., Назаркіна В.М. Методика визначення ефективності управлінського рішення // Інформ. лист. — Х.: РПК "Фармація" МОЗ України, 2001. - 3 с. (Дисертант особисто приймав участь у проведенні експерименту, узагальненні отриманих даних, розробці методики).