Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


130. Коткова Тетяна Миколаївна. Накопичення 137 Cs рослинними організмами в процесі їх розвитку в умовах Полісся: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Державний агроекологічних ун-т. - Житомир, 2004.



Анотація до роботи:

Коткова Т.М. Накопичення 137Cs рослинними організмами в процесі їх розвитку в умовах Полісся. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Державний агроекологічний університет, Житомир, 2004.

Дисертація містить результати вивчення особливостей накопичення 137Cs злаковими сільськогосподарськими культурами в процесі їх розвитку, а також лісовими ягідниками протягом річного циклу їх розвитку на дерново-підзолистих ґрунтах в умовах Полісся Житомирщини.

Встановлено, що при однаковій щільності забруднення ґрунтів на двох досліджуваних відмінах, питома активність 137Cs в рослинах була вищою на дерново-підзолистих супіщаних ґрунтах в порівнянні з дерново-підзолистими легкосуглинковими грунтами.

Виявлено, що в процесі розвитку злакових культур, питома активність 137Cs в рослинах збільшується в наступних фазах, в порівнянні з попередніми, проте інтенсивність надходження даного радіоізотопу, навпаки, зменшується.

Встановлено, що накопичення 137Cs ягідними рослинами збільшується до фази плодоношення, після чого – зменшується.

Досліджено, що найбільш критичними органами щодо накопичення 137Cs в злакових рослинах є стебла та листки (солома).

1. Встановлено, що питома активність 137Cs в фітомасі озимої пшениці та ячменю в цілому та окремо в зерні та колосках збільшується зі старінням рослин при постійній щільності радіоактивного забруднення ґрунту на обох досліджуваних різновидах дерново-підзолистого ґрунту. Найбільша питома активність в обох досліджуваних видів припадає на листя та стебла, тобто солому, а найменша – на зерно.

2. Питомий приріст інтенсивності накопичення 137Cs зі старінням рослин озимої пшениці та ячменю зменшується, що пов’язано із сповільненням фізіологічних процесів в рослинах.

3. Протягом першого року життя тимофіївки лучної питома активність 137Cs в її фітомасі збільшується поступово зі старінням рослин. Питомий приріст інтенсивності накопичення даного радіоізотопу зі старінням рослин, навпаки, зменшується.

4. При вивченні накопичення 137Cs рослинами тимофіївки лучної другого та третього року життя встановлено, що зі старінням рослин, питома активність досліджуваного радіоізотопу поступово зменшувалась. Це спостерігалось з рослинами першого укосу. При відростанні отави питома активність 137Cs була на тому ж рівні, що і до косіння і “стрибкоподібно” зростала при переході рослин до осіннього стану.

5. Питома активність 137Cs у фітомасі чорниці та брусниці при сталій щільності радіоактивного забруднення ґрунту збільшувалась по фазах розвитку, досягаючи максимуму у фазу плодоношення – на кінець липня – серпень. Після закінчення плодоношення питома активність досліджуваного радіоізотопу в обох видів зменшувалась.

  1. У фітомасі чорниці найбільша частка питомої активності припадає на листки та корені, а у брусниці на листки та пагони.

  2. Встановлено, що коефіцієнти переходу 137Cs у фітомасу всіх досліджуваних рослин суттєво залежать від ряду хімічних та фізико-хімічних показників ґрунту, найбільше значення серед яких мають гранулометричний склад, вміст гумусу та загальний вміст органічної речовини, кислотність, вміст обмінного калію та рухомих катіонів кальцію.

Пропозиції виробництву

1. Господарствам досліджуваних регіонів варто враховувати встановлені в даній роботі рівні забруднення для отримання сільськогосподарської продукції максимально чистою.

2. Керівникам лісництв враховувати максимально можливі рівні забруднення ягід і фітомаси брусниці та чорниці для попередження надмірного надходження 137Cs до організму людей, що проживають в даному регіоні.

3. Необхідно контролювати закупівлю ягідної сировини переробними підприємствами для запобігання надмірного накопичення 137Cs в організмі людей, що проживають в чистій зоні, за рахунок так званої “експортної” дози.

4. При збиранні ягід чорниці та брусниці, а також їх фітомаси для лікувальних цілей в регіоні досліджень слід враховувати ґрунтові показники, що сприяють найбільш низькому накопиченню 137Cs.

Публікації автора:

1. Орлов О.О., Коломацька Т.Д., Долгілевич М.Й., Коткова Т.М. Мобільність 137 Cs у ланцюзі “ грунт-чорниця” в залежності від агрохімічних параметрів грунту у вологих суборах Полісся України // Проблеми екології лісів і лісокористування на Поліссі України / Наук. праці Поліської АЛНДС. – Вип. 3. – Житомир, 2000. – С. 54-60.

2. Орлов О.О., Ірклієнко С.П., Коткова Т.М., Долгілевич М.Й. Вплив агрохімічних властивостей грунту на мобільність 137Cs у ланцюзі “ грунт-чорниця” // Вісник аграрної науки. 2001. № 5. – С.60-66.

3. Долгілевич М.Й., Коткова Т.М. Вплив вмісту глинистих частин та органічної речовини в дерново-підзолистих грунтах на накопичення 137Cs ягодами чорниці та брусниці в лісових масивах Житомирщини // Вісник Державної агроекологічної академії України. – 2000. № 2. – С. 21 – 26.

4. Коткова Т.М. Особливості накопичення 137Cs озимою пшеницею у процесі онтогенезу // Вісник Рівненського державного технічного університету.
–2000. № 4.- С.48- 53.

5. Коткова Т.М. Вплив агрохімічних та механічних властивостей дерново-підзолистих грунтів Полісся України на процес засвоєння радіоцезію тимофіївкою лучною (Phleum pratense) // Вісник ХДАУ.. Харків – 2000 . - № 1. С. 104-108.

6. Коткова Т.М. Вплив механічного складу та вмісту гумусу у дерново-підзолистих грунтах на рухливість радіоцезію в ланці грунт – фітомаса злакових зернових культур. // Вісник Державної агроекологічної академії України. – 2001. № 1 – С. 47 – 49.