Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Теорія та історія культури


Кепін Дмитро Володимирович. Музеєзнавчі концепції створення експозицій з історії первісного суспільства : Дис... канд. наук: 26.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Кепін Д. В. Музеєзнавчі концепції створення експозицій з історії первісного суспільства.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 26.00.05 – музеєзнавство. Пам’яткознавство. – Центр пам’яткознавства НАН України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню історії становлення та розвитку музеєзнавчих концепцій у країнах Європи крізь призму збереження та експонування пам’яток історії первісного суспільства. На підставі вивчення джерел, літератури, а також аналізу експозицій з історії доби первісності у музеях України та Республіки Білорусь проаналізовано досвід експонування пам’яток кам’яного віку та епох енеоліту-бронзи. Показані можливості використання етнологічних моделей для реконструкцій інтер’єрних тематико-експозиційних комплексів на прикладі поселень неолітичної доби України і бронзового віку Поліського регіону.

В результаті виділено окремий науковий напрям у музеєзнавстві та пам’яткознавстві – археологічну скансенологію. Розроблено концептуальні засади створення різних археологічних музеїв “під відкритим небом” (“археопарків”) з історії первісного суспільства, у тому числі музеєфікації пам’яток.

1. Стан наукової розробки проблеми вирішення експонування пам’яток доби первісності свідчить про відсутність комплексного всебічного висвітлення історії становлення музеєзнавчих концепцій на теренах сучасних країн Європи крізь призму збереження та використання нерухомих пам’яток кам’яного віку та епох енеоліту-бронзи. Аналіз джерельної бази дозволив визначити наступні періоди в історіографії проведеного дослідження:

- донауковий – середньовіччя – XVI ст. З’являються перші відомості про пам’ятки первісної історії у тодішніх країнах Європи;


11

- XVII – XIX ст. Формується усвідомлення пам’яток первісності як таких, які потребують наукового дослідження та можливого збереження для наступних поколінь;

- друга половина XIX – перша половина ХХ ст. Створюються перші наукові концепції “археопарків” та “експериментальних” поселень з історії первісного суспільства;

- друга половина ХХ ст. – наш час. Розробляються нові концептуальні засади збереження та експонування нерухомих пам’яток кам’яного віку та епох енеоліту-бронзи і відповідних музеїв, а також “реконструйованих” поселень. На цей період припадає виокремлення різних музеєзнавчих шкіл та наукових напрямів.

2. На добу Відродження у країнах зарубіжної Європи припадає зародження музеєзнавства та археологічної скансенології, що пройшли у своєму розвитку кілька етапів:

- зародження – XV – XVII ст.;

- становлення – XVIII – перша половина XIX ст. Для пам’яток первісної історії цей етап починається з середини XIX ст.

- розвиток – друга половина ХІХ ст. – наші дні. Перші “археодроми” – “уявні музеї” – “експериментальні поселення” з історії первісного суспільства засновані у другій половині XIX – 20-30-х рр. XX ст. (Данія, Швеція). Створення археологічних “скансенів” на пам’ятках з історії первісного суспільства у зарубіжних країнах Європи відноситься до початку – другої половини ХХ ст. Різні підтипи археологічних “скансенів” з’являються у країнах Західної, Північної, Центральної, Південної Європи та Росії у другій половині ХХ ст.

3. В Україні зародження музеєзнавства відноситься до першої половини XIX ст., пов’язано з вивченням античних старожитностей у Північному Причорномор’ї, організацією вищих навчальних закладів (університетів), наукових товариств та диференціацією наук, насамперед археології та етнографії.

Становлення музеєзнавства в Україні відноситься до другої половини XIX – 20-30-х рр. XX ст. Саме на цей період припадає вироблення методичних прийомів експонування рухомих пам’яток з історії первісного суспільства України. Також робиться спроба експонування нерухомих об’єктів (печера Вертеба).

Після Другої світової війни в Україні створюються музеї просто неба різних типів. На кінець ХХ ст. відносяться розробки наукових концепцій створення “археопарків” різних підтипів: археологічних “скансенів”-“діснейлендів” та археологічних “діснейлендів”.

4. Аналіз сучасних концепцій музеєзнавства та пам’яткознавства в європейських країнах дозволив виділити новий науковий напрям – археологічну скансенологію зі своїми об’єктом та предметом дослідження. Об’єктом її

дослідження є “археопарки” різних підтипів: in situ, археологічні “діснейленди”-“археодроми”-“експериментальні поселення”-“уявні музеї”. Предмет – експозиційне відображення (моделювання, реконструкція) археологічного контексту як in situ, так і в “уявних музеях”.

5. Найбільш інформативним та комплексним джерелом, яке може бути представлене у таких “археопарках”, є реконструйовані інтер’єрні тематико-експозиційні комплекси, складовою частиною яких повинно стати давнє житло.

При проведенні аналізу давнього житлобудівництва території України доцільно використовувати методи інформатики, що дозволяє створити інформаційні моделі з відповідними комп’ютерними програмами – класифікаторами. Це сприятиме створенню банку даних з нерухомих об’єктів архітектури пізнього палеоліту - бронзи та полегшить завдання розробки уніфікованих критеріїв для опису такої категорії джерел.

Інтер’єрні тематико-експозиційні комплекси з давнього житлобудівництва України з урахуванням етнографічних аналогій можуть бути створені для епох пізнього палеоліту – бронзи Поліського регіону.

6. Виходячи з того, що нерухомі пам’ятки первісності як елементи природно-археологічних систем є складовою природно-техногенного середовища, “археопарк” in situ може бути визначений як елемент природно-археологічної системи – історико-культурний музей-заповідник (музей “під відкритим небом”-“скансен”), який створюється на основі нерухомих пам’яток археології, зокрема епох палеоліту – бронзи різного виду і типу.

7. Виділено наступні типи експозиції in situ в умовах “археопарку”:

- відкритий спосіб експонування (просто неба) музеєфікованого культурного шару у межах дослідженої пам’ятки;

- павільйонний спосіб експонування музеєфікованих об‘єктів;

- комбінований спосіб експонування, як просто неба, так і у павільйонах, коли пам’ятка у таких випадках виступає як цілісний об’єкт музейного показу;

- культурний шар лише частково музеєфікований in situ на окремих ділянках розкопів у павільйонах, де пам’ятка виступає як “фрагменти” об’єкта музейного показу.

- заповідна територія у межах поширення культурного шару при неможливості збереження відкритих об‘єктів in situ.

8. При демонстрації музейних предметів з історії первісного суспільства України необхідно використовувати екоетноархеологічний підхід. Така експозиція може мати два типи:

- екоетнологічний, в основі якого знаходяться тематико-експозиційні комплекси з синполітейних суспільств ойкумени;

- екоетноархеологічний, тематико-експозиційні комплекси якого створені на основі археологічних та етнологічних матеріалів.

Важливим при організації таких типів експозицій є використання діорам та макетів.


13

9. При проектуванні музеїв народної архітектури та побуту доцільно передбачати так звану археологічну секцію, яка б демонструвала макети-реконструкції натурального розміру для кращого візуального сприйняття типових зразків давньої архітектури того чи іншого регіону України. Реконструйовані інтер’єрні тематико-експозиційні комплекси з історії первісного суспільства, які характеризують різні етапи його розвитку та різні регіони доцільно експонувати в археологічному відділі “Найдавніша архітектура України” у Музеї народної архітектури та побуту НАН України.

Публікації автора:

1. Кепін Д. В. Музеєфікація об’єктів археологічної спадщини в Європі: на прикл. пам’яток первіс. культури / Центр пам’яткознав. НАН України та Укр. Т-ва охорони пам’яток історії та культури.— К. : Центр пам’яткознав. НАНУ та УТОПІК : Максименко М. Т., 2005. — 175 с.

2. Кепін Д. В. Внесок І. Я. Франка в розвиток музейної справи України / Кепін Д. В. // Історія України. Маловідомі імена, події, факти : зб. статей. — 1999. — Вип. 8.— С. 210—214.

3. Титова О. М. Про можливість використання етнографічних паралелей для реконструкції неолітичних жител / Титова О. М., Кепін Д.В. // Археологія. — 2002. — № 2.— С. 47—53.

4. Заремба С. Пам’ятки первісної археології на археологічних з’їздах у Києві / Заремба С., Кепін Д. // Київська старовина. — 2003.— № 2. — С. 42—50.

5. Титова О. М. Проблеми музеєфікації нерухомих пам’яток кам’яного віку України / Титова О. М., Кепін Д. В. // Кам’яна доба України. — 2003. — Вип. 4: До 130 – річчя відкриття Гінцівської стоянки. — С. 102—111.

6. Кепін Д. В. Історія формування музеєзнавства як наукової дисципліни у Європі / Кепін Д. В. // Праці Центру пам’яткознавства. — 2003. — Вип. 5. — С. 135 – 147.

7. Титова О. М. Дефініція поняття “археопарк” / Титова О. М., Кепін Д. В. // Археологічний літопис Лівобережної України. — 2003. — № 2. — С. 5—13.

8. Кепін Д. В. Музеєзнавство: перспективи розвитку / Кепін Д. В. // Праці Центру пам’яткознавства. — 2004. — Вип. 6. — С. 111—120.

9. Кепин Д. В. Концептуальные подходы к созданию археологического комплекса в Музее народной архитектуры и быта НАН Украины / Д. В. Кепин // Пытанні мастацтвазнаства, этналогіі і фалькларыстыкі : матэрыялы Міжнар. навук. канф., прысвеч. 50 – гадоваму ювілею Ін-а мастацтвазнаства, этнаграфіі і фальклору імя Кандрата Крапівы НАН Беларусі “Мастацтва, фальклор, этнічныя традыцыі выражэнні актуальных задач сучаснай культуры”, (Мінск, 17—18 чэрв. 2007 р.) / Ін-т мастацтвазнаства, этнаграфіі і фольклору імя Кандрата Крапівы НАН Беларусі. — Мінск , 2007. — Вып. 3, ч. 2.— С. 358—362.


14

10. Кепін Д. В. Типологічна характеристика музеїв просто неба / Кепін Д. В. // Праці Центру пам’яткознавства. — 2007. — Вип. 12. — С. 131—155.

11. Кепін Д. В. Методичні засади збереження пам’яток первісної археології / Кепін Д. В. // Праці Центру пам’яткознавства. — 2008. — Вип. 13. — С. 144—159.