Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка праці


Іщенко Ніна Андріївна. Мотивація ефективної зайнятості на регіональному ринку праці. : Дис... канд. наук: 08.00.07 - 2009.



Анотація до роботи:

Іщенко Н. А. Мотивація ефективної зайнятості на регіональному ринку праці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.07 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено теоретико-методологічним і прикладним проблемам мотиваційного забезпечення формування ефективної зайнятості та розробці рекомендацій щодо збалансованого розвитку мотиваційного механізму на регіональному ринку праці. Поглиблено методологію дослідження ефективної зайнятості з обґрунтуванням відповідних критеріальних ознак та принципів розвитку ринку праці в контексті соціально-економічного розвитку за інноваційною моделлю та побудови постіндустріального суспільства. Здійснено аналіз ефективності розвитку сфери зайнятості населення Кіровоградського регіону. Оцінено вплив чинного мотиваційного механізму на формування системи мотивації населення до ефективної зайнятості в легальному секторі економіки та сформовано «соціально-психологічний портрет» безробітних.

Обґрунтовано мотиваційні моделі трудової поведінки економічно активного населення в сфері зайнятості та розроблено варіантну стратегію мотиваційного забезпечення ефективної зайнятості на регіональному ринку праці, виходячи з перспективних індикаторів та напрямів розвитку продуктивних сил області.

У дисертації здійснено комплексне дослідження, спрямоване на розв’язання важливої проблеми науково-прикладного значення – визначення теоретико-методологічних засад мотивації ефективної зайнятості на регіональному ринку праці та окреслення шляхів її вдосконалення в контексті завдань сучасної соціаль-но-економічної політики України. Результати проведеного дослідження дозволили зробити такі загальні висновки:

  1. Вивчення еволюції наукової думки довело, що ефективну зайнятість населення слід трактувати як тип зайнятості, спрямований на отримання бажаних результатів трудової діяльності в інтересах максимально повного задоволення індивідуальних і суспільних потреб у матеріальних і духовних благах та послугах з мінімально можливими суспільними затратами.

  2. Глобальні трансформації зайнятості у світі, загострення міжнародної конкуренції, рух країн до економіки знань об’єктивно вимагають формування могутніх мотиваційних механізмів забезпечення ефективної зайнятості на регіональних ринках праці України, орієнтованих на досягнення соціально-економічних та інноваційних зрушень у сфері зайнятості, створення конкурентних робочих місць.

  3. Вивчення мотиваційних засад зайнятості дало змогу визначити мотивацію ефективної зайнятості на регіональному ринку праці як складний, багаторівневий та багатовекторний процес взаємодії об’єктивно-суб'єктивних чинників, пов'язаних як з особливостями свідомості економічно активного населення (або окремої людини), так і з важелями зовнішнього впливу, що регулюють процеси працевлаштування, трудову поведінку і продуктивність трудової діяльності. Запропонована в роботі концептуальна схема мотиваційного забезпечення трудової діяльності населення доводить, що процес мотивації зайнятості в інтересах забезпечення її ефективності має бути керованим.

  4. Дослідження світових тенденцій розвитку ринків праці засвідчило, що забезпечення ефективної зайнятості неможливе без трансформації мотивації зайнятості за інноваційно-інформаційними критеріями та грунтовної оцінки дієвості такої мотивації. Цим вимогам відповідає запропонована схема комплексного дослідження чинного мотиваційного забезпечення ефективної зайнятості на регіональному ринку праці, яка за допомогою системи критеріїв та індикаторів дає змогу оцінити суперечливі процеси у функціонуванні ринку праці, комплексно аналізувати територіальну, галузеву, секторну, професійно-посадову, кваліфікаційно-освітню, демографічну структуру зайнятості, її динаміку, виявляти ступінь взаємозв’язку та взаємозалежності структурних зрушень в межах ринку праці та спроможність існуючого мотиваційного механізму бути рушійною силою економічної поведінки людини, відповідати завданням інноваційного розвитку.

  5. На основі вивчення систем мотивації на ринку праці України та її регіонів встановлено соціодинаміку їхнього розвитку за останні декілька десятиліть та визначено особливості формування мотиваційного забезпечення виокремлених часових періодів розвитку ринку праці (кінець 70-х – початок 90-х років; початок – кінець 90-х років; перші роки ХХІ сторіччя до нинішнього часу).

  6. Аналіз тенденцій розвитку мотиваційного забезпечення на рівні підприємств дозволив виокремити типи мотиваційних стратегій на регіональному ринку праці (стратегії низьких витрат на розвиток персоналу; цінові стратегії; стратегія селективної мотивації та розвитку персоналу; оптимізації витрат на забезпечення вмотивованості та конкурентоспроможності персоналу; соціальних переваг; ефективної зайнятості та прибуткового використання людського капіталу).

  7. Обґрунтовано домінантні риси та особливості функціонування сучасного мотиваційного механізму забезпечення ефективної зайнятості населення Кіровоградської області. Виявлено недоліки в організації заробітної плати, які свідчать про неспроможність останньої чинити позитивний регулюючий вплив на ринок праці області, а також слабку дієвість і недостатню розвиненість нематеріальних засобів мотивації.

  8. Здійснено оцінку дієвості мотиваційного забезпечення економічної активності населення регіону та сформовано “соціально-психологічний портрет” безробітних, який на рівні моделі, що відповідає функції розподілу ймовірностей, дає уявлення про кластеризацію безробітних за певними характеристиками.

  9. Визначено неефективність існуючої концепції розвитку регіонального ринку праці, спрямованої, головним чином, на запобігання масовому безробіттю та створення незначних мотиваторів щодо працевлаштування. Замість того запропоновано концепцію трансформації мотиваційного механізму ефективної зайнятості населення регіону, яка має передбачати розширення сфери продуктивної трудової діяльності на основі модернізації робочих місць, забезпечення активної мотивації населення до підприємницької діяльності, а також високого рівня конкурентоспроможності робочої сили на ринку праці.

  10. Обґрунтовано, що для успішного вирішення проблем формування ефективної зайнятості населення регіонів шляхом реалізації відповідного мотиваційного механізму необхідно дотримуватися збалансованої системи таких принципів: правового забезпечення, регіональної адаптивності, оптимальності і ефективності, пріоритетності, відповідності розвитку трудових ресурсів і виробничих відносин, ієрархічності, взаємозалежності його елементів, унікальності та комплексності, системності, регламентації.

  11. З‘ясовано, що зусилля органів державної влади в Україні мають спрямовуватися на запровадження дієвих стимулів щодо створення нових робочих місць, забезпечення гарантій зайнятості в процесі приватизації та реструктуризації підприємств, на підтримку підприємництва і самозайнятість населення, розширення практики оплачуваних громадських робіт, підвищення гнучкості ринку праці.

  12. Визначено ключові напрями та елементи політики щодо збільшення обсягів зайнятості в легальному секторі економіки: лібералізація законодавства про охорону праці; створення ефективних структур для ведення колективних переговорів; посилення правозахисного потенціалу інспекцій праці; перегляд політики мінімальної заробітної плати з метою врахування умов ринку праці та безробіття; зменшення розміру податків на фонд заробітної плати; створення системи моніторингу та оцінки програм активізації ринку праці; реалізація соціальних програм, спрямованих на підвищення мотивації зайнятості в легальному секторі економіки з боку незайнятого населення тощо. Доведено, що для підвищення привабливості легального сектору економіки, збільшення його місткості доцільно дотримуватися подвійної стратегії (поліпшення інвестиційного клімату і зниження вартості підприємництва, а також реформування інститутів ринку праці у напрямі збільшення його гнучкості).

  13. Обґрунтовано ймовірність різноспрямованого розвитку трудових мотивів тих груп населення регіону, які мали однакове „стартове” соціально-демографічне і майнове становище на початку ринкових реформ, що спричинило формування різних мотиваційних моделей трудової поведінки на ринку праці, а також визначено особливості та можливі напрями перспективних зрушень у виокремлених мотиваційних моделях.

  14. Розроблено та проаналізовано найбільш імовірні стратегії мотиваційного забезпечення ефективної зайнятості на регіональному ринку праці Кіровоградської області. В результаті всебічної оцінки стратегічних цілей, очікуваних наслідків, а також переваг і недоліків кожної з них, обрано оптимальну стратегію, зорієнтовану на забезпечення високоефективних параметрів зайнятості та підвищення рівня конкурентоспроможності робочої сили області.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Іщенко Н.А. Ефективна зайнятість: визначення, впливові чинники, проблеми забезпечення / Н.А. Іщенко // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КДТУ, 2002. – Вип. 3. – С. 363 –369.

  2. Іщенко Н.А. Демографічні чинники формування ефективної зайнятості / Н.А. Іщенко // Соціально-економічні аспекти промислової політики. Ринок праці та зайнятість: Зб. наук. пр. / Ін-т економіки пром-сті НАН України. – Донецьк, 2003. – С. 332 – 338.

  3. Іщенко Н.А. Мотивація ефективної зайнятості ( регіональні аспекти) / Н.А. Іщенко // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – Т. 1. – Ч. 1, № 4. – С. 136 – 139.

  4. Іщенко Н.А. Регіональний ринок праці: тенденції розвитку та їх аналіз / Н.А. Іщенко // Наукові праці Кіровоградського державного технічного універ-ситету: Економічні науки. – Кіровоград: КДТУ, 2003. – Вип. 4. – Ч. 2. – С. 29–34.

  5. Іщенко Н.А. Безробіття в Україні: проблеми та шляхи розв’язання / Н.А. Іщенко // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КДТУ, 2004.– Вип. 5. – Ч. 1. – С. 283–288.

  1. Іщенко Н.А. Регулювання ефективної зайнятості на регіональному ринку праці / Н.А. Іщенко // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: Зб. наук. праць. – Тернопіль “Економічна думка”, 2004. – Вип. 9. – С. 161-163.

  2. Іщенко Н.А. Інноваційні аспекти діяльності служби зайнятості в регіоні / Н.А. Іщенко // Вісник Хмельницького національного університету: Економічні науки. – 2005. – Т. 1, № 3 – С. 198–201.

  3. Іщенко Н.А. Типізація мотивів ефективної зайнятості безробітних на регіональному ринку праці / Н.А. Іщенко // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. Спец. вип. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. – К.: КНЕУ, 2005. – Т. 3. – С. 223–228.

  4. Іщенко Н.А. Методичні підходи до формування мотиваційного механізму ефективної зайнятості / Н.А. Іщенко // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КНТУ, 2006. – Вип. 9. – С. 357–362.

  5. Іщенко Н.А. Методи активної соціальної політики щодо сприяння ефективної зайнятості / Н.А. Іщенко // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. Спец. вип. Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. – К.: КНЕУ, 2007. – Т. 1. – Ч. 1. – С. 335–340.

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Іщенко Н.А. Стан та тенденції розвитку регіонального ринку праці / Н.А. Іщенко // Облік і контроль в управлінні підприємницькою діяльністю: I всеукр. наук.-практ. конф., 23-24 трав. 2003р.: тези доп. – Кіровоград: КДТУ, 2003. – С. 51–54.

  2. Іщенко Н.А. Мотивація розвитку малого підприємництва як чинник забезпечення зайнятості населення / Н.А. Іщенко // Наука і освіта 2004: матеріали VII міжнар. наук.-практ. конф., 10 лют. 2004 р. – Дніпропетровськ: наука і освіта. – 2004. – Т. 13. – С. 40–41.

  3. Іщенко Н.А. Регіональні аспекти проблем ефективної зайнятості / Н.А. Іщенко // Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці: матеріали всеук. наук.-практ. конф., 13-14 трав. 2004 р. – Тернопіль, 2004. – С. 148–149.

  4. Іщенко Н.А. Професійна підготовка та перепідготовка безробітних як форма соціальних інвестицій в регіоні / М.В. Семикіна, Н.А. Іщенко // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України: матеріали V всеукр. наук.-практ. конф., 26 жовт. 2004 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 3. – С. 181–182 (особистий внесок - дисертантом розроблено рекомендації щодо розвитку системи професійної підготовки та перепідготовки безробітних).

  5. Іщенко Н.А. Мотиваційний аспект забезпечення ефективної зайнятості населення на регіональному ринку праці / Н.А. Іщенко // Український соціум. – 2006. – № 3–4 (14–15). – С. 151–159.

  6. Іщенко Н.А. Аналіз ситуації на ринку праці Кіровоградської області / Н.А. Іщенко // Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку Кіровоградської області: матеріали I регіон. наук.-практ. конф. молодих вчених, аспірантів та студентів., 18-19 трав. 2006 р. – Кіровоград: КНТУ, 2006. – С. 16–17.

  7. Іщенко Н.А. Аналіз стану ефективної зайнятості в Кіровоградській області / Н.А. Іщенко // Сучасні економічні перспективи в умовах сталого розвитку: матеріали I міжнар. наук.-практ. конф., 16-17 лют. 2007 р. – Кіровоград: КФ ВНЗ ВМУРоЛ “Україна”, 2007. – С. 54–58.

  8. Іщенко Н.А. Шляхи забезпечення ефективної зайнятості на підприємствах Кіровоградської області / Н.А. Іщенко // Резерви підвищення ефективності діяльності підприємств та організацій у XXI столітті: всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених, аспірантів та студентів., 17-18 квіт. 2008 р.: тези доп. – Кіровоград: КНТУ, 2008. – С. 89–90.

  9. Іщенко Н.А. Удосконалення оплати праці як передумова забезпечення ефективної зайнятості / Н.А. Іщенко // Розвиток соціально-економічної інфраструктури України в умовах євроінтеграції: матеріали наук.-практ. конф., 19-20 берез. 2008 р. – Полтава: ПІБ МНТУ, 2008. – С. 17 – 19.

  10. Іщенко Н.А. Методологічні аспекти трансформації мотиваційного механізму ефективної зайнятості населення в системі забезпечення сталого розвитку регіонів / Н.А. Іщенко // Стратегія забезпечення сталого розвитку України: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 20 трав. 2008 р. – К.: РВПС України НАН України, 2008. – Ч.2. – С. 217 – 218.