Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Токарчук Надія Іванівна. Морфофункціональний стан тимусу, гіпофізарно-тиреоїдної системи та оптимізація лікування дітей раннього віку, хворих на гостру пневмонію : дис... д- ра мед. наук: 14.01.10 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2007. — 334арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 293-334.



Анотація до роботи:

Токарчук Н.І. Морфофункціональний стан тимусу, гіпофізарно-тиреоїдної системи та оптимізація лікування дітей раннього віку, хворих на гостру пневмонію. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Національний медичний університет ім.. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена питанням обґрунтування та прогнозування важкості перебігу гострої пневмонії, підвищення ефективності її лікування у дітей раннього віку на основі вивчення морфо-функціонального стану загрудинної залози та гіпофізарно-тиреоїдної системи.

Вивчена діагностична та прогностична цінність змін з боку загрудинної залози при гострій пневмонії у дітей раннього віку та обґрунтована доцільність введення до комплексу лікування дітей, хворих на пневмонію гормону щитоподібної залози L-тироксину.

Розроблена математична модель залежності вмісту гормону тимусу (тимуліну) від функції щитоподібної залози.

Визначений вплив особливостей морфофункціональних змін тимусу та гіпофізарно-тиреоїдної системи у перебігу гострої пневмонії у дітей раннього віку з гіпотрофією, у недоношених дітей з ознаками затримки внутрішньоутробного розвитку та дуже малою масою тіла при народжені.

Визначені патоморфологічні особливості тимусу дітей, що померли від гострої пневмонії.

Науково обгрунтовано комплексне лікування дітей раннього віку, хворих на гостру пневмонію, показано його ефективність.

У дисертації наведені теоретичне обґрунтування і новий напрямок у вирішенні актуальної проблеми сучасної педіатрії щодо підвищення ефективності комплексного лікування гострої пневмонії у дітей раннього віку, у хворих з гіпотрофією та ознаками затримки внутрішньоутробного розвитку з урахуванням морфофункціонального стану тимусу та гормональної оцінки гіпофізарно-тиреоїдної системи. Визначена роль змін з боку загрудинної залози при гострій пневмонії у дітей раннього віку для прогнозування ступеня важкості захворювання. Обґрунтована доцільність комплексного лікування дітей з гострою пневмонією та зменшеною загрудинною залозою зі зниженим вмістом тимуліну в сироватці крові з введенням гормону щитоподібної залози L-тироксину.

  1. Клінічна картина гострої пневмонії характеризується у 51,2% дітей раннього віку важким перебігом з двобічною локалізацією патологічного процесу. Важкий перебіг пневмонії у переважної більшості дітей (89,6%) розвивається при наявності у них гіпотрофії II-III ступенів важкості, недоношеності з ознаками затримки внутрішньоутробного розвитку. Гостра пневмонія, яка виникла на фоні гіпотрофії II-III ступенів, у переважної більшості дітей характеризується двобічною локалізацією процесу, важким перебігом, проявами дихальної недостатності II-III ступенів. У недоношених дітей із затримкою внутрішньоутробного розвитку та дуже малою масою тіла пневмонія характеризувалася двобічною локалізацією, важким перебігом захворювання з симптомами дихальної недостатності II-III ступенів, інтоксикації, пригнічення центральної нервової системи.

  2. Виникненню затримки внутрішньоутробного розвитку у недоношених дітей, хворих на пневмонію, сприяє екстрагенітальна патологія вагітних, серед якої вагоме значення займають ендокринопатії, невиношування вагітності, ускладнений перебіг вагітності, соціально-біологічні чинники, які визначають обтяжений характер неонатальної адаптації як в неонатальний період, так і на першому році життя дітей. У недоношених дітей з ознаками затримки внутрішньоутробного розвитку та дуже малою масою тіла при народженні важкий перебіг пневмонії обумовлений дисбалансом функціональної активності гіпофізарно-тиреоїдної системи та загрудинної залози. У недоношених дітей з ознаками затримки внутрішньоутробного розвитку та у дітей з дуже малою масою тіла виявлявся зменшений в розмірах тимус зі зниженим вмістом тимуліну, вільного тироксину в сироватці крові як при народженні, так і на першому році життя.

  3. Важкий перебіг гострої пневмонії у дітей раннього віку, що виникає при зменшених розмірах загрудинної залози, характеризується статистично достовірним зниженням вмісту гормону тимуліну в сироватці крові. Маса загрудинної залози та зниження її функції у дітей, хворих на пневмонію з важким перебігом, була вдвічі нижчою від контрольних значень (р<0,05) та достовірно нижчою від показників у дітей з легким перебігом захворювання.

  4. Встановлено, що у дітей з важким перебігом пневмонії статистично достовірно знижений вміст гормону щитоподібної залози вільного тироксину та підвищений рівень тиреотропного гормону та вірогідно відрізнявся від цих показників у хворих на пневмонію з легким перебігом і здорових дітей, що свідчить про дисфункцію гіпофізарно-тиреоїдної системи у хворих дітей при важкому перебігу пневмонії.

  5. При гострій пневмонії у недоношених дітей із затримкою внутрішньоутробного розвитку встановлено достовірне зменшення загрудинної залози в 2 рази (р<0,05) вмісту гормону загрудинної залози тимуліну в сироватці крові в 1,5 рази (р<0,05) у порівнянні з такими показниками дітей, хворих на пневмонію без ознак затримки внутрішньоутробного розвитку. Маса тимусу та вміст тимуліну в сироватці крові у дітей з дуже малою масою тіла при народженні, хворих на пневмонію, були вдвічі меншими по відношенню до показників контрольної групи дітей (р<0,05).

  6. У недоношених дітей, хворих на пневмонію і затримкою внутрішньоутробного розвитку та з дуже малою масою тіла, встановлена наявність низького вмісту вільного тироксину в сироватці крові та підвищення рівня тиреотропного гормону (р<0,05), що свідчить про дисфункції щитоподібної залози у хворих з важким перебігом захворювання.

  7. У дітей із гіпотрофією II-III ступенів, хворих на гостру пневмонію, відмічено достовірне зменшення загрудинної залози зі зниженням вмісту тимуліну та вільного тироксину в сироватці крові у порівнянні з показниками дітей із гіпотрофією I ступеня і дітей контрольної групи (р<0,05), що свідчить про порушення морфофункціонального стану тимусу та дисфункцію тиреоїдної системи.

  8. У дітей раннього віку, хворих на гостру пневмонію, виявлено достовірні кореляційні зв’язки (р<0,05) між вмістом гормону загрудинної залози (тимуліном) та гормоном щитоподібної залози (вільним тироксином), масою тимусу. Так, у дітей з важким перебігом пневмонії виявлена пряма кореляційна залежність між вмістом тимуліну в сироватці крові та вільним тироксином (r=0,8), масою тимусу (r=0,58). У дітей із гіпотрофією II-III ступенів, був відзначений достовірний прямий кореляційний зв’язок між вмістом тимуліну та вмістом вільного тироксину (відповідно r=0,69 при гіпотрофії II ступеня, та r=0,83 при гіпотрофії III ступеня). У недоношених дітей із затримкою внутрішньоутробного розвитку та дуже малою масою тіла, хворих на пневмонію, виявлена пряма кореляційна залежність між вмістом тимуліну в сироватці крові з їх гестаційним віком (r=0,9), масою тіла (r=0,72), масою загрудинної залози (r=0,73) та терміном гестації (r=0,9).

  9. При морфологічному дослідженні загрудинної залози у дітей раннього віку, що померли від гострої пневмонії з важким перебігом, гіпотрофією II-III ступенів, затримкою внутрішньоутробного розвитку та у дітей, що були народжені з дуже малою масою тіла, встановлено зменшення маси тимусу, жирову його трансформацію, не завершений поділ залози на часточки, перевага кіркової речовини над мало вираженою мозковою речовиною, недостатньо розвинуті епітеліоретикулоцити в кірковій і мозковій речовині, збільшення кількості сполучної тканини у мозковій речовині, порушення процесу формування тілець з атиповим їх розташуванням в кірковій речовині і міжчасточковій перегородці.

  10. Використання рівняння регресії: Y=2,66 + 1,89x, (де Y значення тимуліну, а х значення вТ4) дозволяє визначати рівень вільного тироксину в сироватці крові та проводити опосередкований розрахунок значення тимуліну. Згідно з рівнянням регресії, при збільшенні рівня вільного тироксину (вТ4) на 1 одиницю, рівень тимуліну збільшується на 1,89.

  11. У дітей раннього віку з важким перебігом гострої пневмонії та зменшеною загрудинною залозою і зниженим вмістом тимуліну в сироватці крові застосування в комплексному лікуванні гормону щитоподібної залози L-тироксину призводить до підвищення ефективності терапії та прискорення зворотнього розвитку основних клініко-рентгенологічних ознак пневмонії, скорочення терміну перебування дітей у стаціонарі на 5,25±0,3 доби, відновленню функціональної активності щитоподібної та загрудинної залоз.

Публікації автора:

1. Оцінка розмірів вилочкової залози у дітей раннього віку // Вісник морфології. – 2003. – №9(2). – С.427-428.

2. Гормональний статус дітей першого року життя з соматичною патологією // Актуальні питання медичної науки та практики. – Зб. наук. праць. – Запоріжжя, 2004. – Випуск 67, книга 1. – С.153-156.

3. Сучасні аспекти морфометричної оцінки загрудинної залози в дітей першого року життя // Буковинський медичний вісник. – 2004. - №3-4. – С.227-229.

4. Функціональна активність тимусу у дітей раннього віку з патологією сечовидільної системи // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. - №8(2). – С.377-378.

5. Методы диагностики вилочковой железы у детей раннего возраста // Современная педиатрия. – 2004. - №4(5). – С.85-88.

6. Функціональний стан гіпофізарно-тиреоїдної системи при негоспітальній пневмонії у дітей раннього віку // Современная педиатрия. – 2005. - №4(9). – С.54-56.

7. Функціональний стан вилочкової залози у здорових дітей раннього віку // Современная педиатрия. – 2005. - №3(8). – С.205-207.

8. Взаємозв’язок функцій вилочкової і щитоподібної залоз при гнійно-запальних процесах у дітей раннього віку // Современная педиатрия. – 2005. - №2(7). – С.134-136.

9. Особливості морфофункціонального стану вилочкової залози та гіпофізарно-тиреоїдної системи у дітей з гіпотрофією // Современная педиатрия. – 2005. - №1(6). – С.151-153.

10. Оптимізація імунореабілітації дітей раннього віку при пневмонії з урахуванням морфофункціональних змін вилочкової залози // Перинатология и педиатрия. – 2005. - №3/4(24). – С.87-90.

11. Аналіз зв’язків між показниками функціональної активності вилочкової залози та гіпофізарно-тиреоїдної системи у здорових дітей // Здоровье женщины. – 2005. - №3(23). – С. 182-185.

12. Гіпофункція вилочкової залози у новонароджених дітей та її клінічне значення // Здоровье женщины. – 2005. - №2(22). – С. 200-203.

13. Взаємозалежність функціональної діяльності ендокринної та імунної систем // Здоровье женщины. – 2005. - №1(21). – С. 189-192.

14. Клініко-імунологічні аспекти внутрішньоутробних інфекцій у дітей грудного віку // Український медичний альманах. – 2005. – Том 8. - №6. – С.76-77.

15. Імунокорекція пневмонії у дітей грудного віку на тлі гіпотрофії // Современная педиатрия. – 2006. - №1(10). – С.145-147.

16. Лікування бронхообструктивного синдрому дітей раннього віку з гіпофункцією вилочкової залози // Современная педиатрия. – 2006. - №2(11). – С.25-27.

17. Гормональна активність тимуса та гіпофізарно-тиреоїдної системи за патологічних станів у дітей раннього віку // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2006. - №2(15). – С.57-59. (співавт.: Бережний В.В.) (організація дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

18. Визначення функціональної активності вилочкової залози у дітей раннього віку // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л.Шупика. – 2006. – Випуск 15. – Книга 2. – С.490-495.(співавт.: Бережний В.В.) (проведено дослідження, узагальнення отриманих результатів, формулювання висновків).

19. Аналіз зв’язків між показниками функціональної активності загрудинної залози та гіпофізарно-тиреоїдної системи у дітей із пневмонією // Науковий вісник Ужгородського університету серія медицина. – 2006. – Випуск 28. – С.111-114.

20. Морфофункціональні показники вилочкової залози у дітей раннього віку при негоспітальній пневмонії // Перинатология и Педиатрия. – 2006. - №1(25). – С.20-22.

21. Дієтична корекція диспепсичних проявів у дітей раннього віку з бронхолегеневою патологією // Перинатология и Педиатрия. – 2006. - №2(26). – С.37-38. (співавт.: Сінчук Н.І., Савицька Т.В., Андрієвська Н.М.) (інтерпретація та узагальнення отриманих даних).

22. Аналіз причин летальних випадків гострої пневмонії у дітей раннього віку // Вісник морфології. – 2006. - №12(1). – С.96-99. (співавт.: Сінчук Н.І., Мантак Г.І.) (проведено набір матеріалу, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

23. Морфологічний стан загрудинної залози при патології дітей раннього віку // Вісник морфології. – 2006. - №12(2). – С.246-249. (співавт.: Волошин М.А.) (проведено набір матеріалу, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

24. Спосіб корекції порушень імунологічного статусу у дітей // Опис до деклараційного патенту на корисну модель. (11) 3713. (51)7А61К31/100. (співавт.: Бережний В.В.) (розроблено спосіб, проведено клінічне застосування, проведено аналіз отриманих даних, оформлено заявку на винахід).

25. Спосіб визначення гормону вилочкової залози у дітей раннього віку // Опис до деклараційного патенту на корисну модель. (11) 3713. (51) МПК (2006) GO1N 33/48. (співавт.: Бережний В.В.) (розроблено спосіб, проведено клінічне застосування, проведено аналіз отриманих даних, оформлено заявку на винахід).

26. Моніторинг вродженої та спадкової патології у новонароджених дітей за даними відділення реанімації і патології новонароджених Вінницької обласної дитячої лікарні // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – 2004. – Випуск 13. Книга 5. – С.324-326. (співавт.: Сінчук Н.І., Добіжа М.В., Іщук К.А., Гомон Р.О.) (проведено дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

27. Спосіб корекції порушень імунологічного статусу у дітей раннього віку // Інформаційний лист. №36-2005. (співавт.: Бережний В.В.) (аналітичний огляд, збір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

28. Спосіб корекції порушень імунологічного статусу у дітей раннього віку // Реєстр галузевих нововведень.№22-23. 2005. Реєстр.№229/23/05.

29. Діагностика та медикаментозна корекція порушень морфо-функціонального стану вилочкової залози у дітей раннього віку // Методичні рекомендації. Київ-2006. 28с. (співавт.: Бережний В.В.) (аналітичний огляд, збір та аналіз матеріалу, підготовка до друку).

30. Морфометричні особливості вилочкової залози дітей із патологією сечовидільної системи // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. - № 8(2). - С. 345. Матеріали науково-практичної конференції „Актуальні питання дитячої нефрології”. Вінниця. 2004. (співавт.: Зінчук Н.І. Моравська О.А.) (проведено дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

31. Оцінка функції вилочкової залози у дітей раннього віку // Імунологія та алергологія.- 2006.- №2.- С. 92. (співавт.: Сінчук Н.І., Мантак Г.І.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів, підготовка до друку).

32. Гіпотрофія у дітей грудного віку як фактор ризику розвитку вторинного імунодефіцитного стану // Імунологія та алергологія.- 2005. - №3.- С.67-68. (співавт.: Бережний В.В.) (проведено дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

33. Формування групи ризику щодо розвитку вторинного імунодефіцитного стану серед дітей раннього віку // Перинатология и Педиатрия. – 2005. - №1/2(23).- С.8. Тези V Всеукраїнської науково-практичної конференції „Питання імунології в педіатрії”. (співавт.: Бережний В.В.) (проведено дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

34. Морфофункціональні особливості вилочкової залози у здорових дітей // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Особливості ендокринної патології в різних вікових періодах: проблеми та шляхи вирішення”. - Харків. - 2005. - С. 108-109. (співавт.: Мантак Г.І., Сінчук Н.І., Сафанюк Л.В., Савицька Т.В.) (аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

35. Внутрішньоутробні інфекції: імунологічні наслідки у дітей грудного віку // Материалы международной научно-практической конференции, посвященной 75-летию ДГМУ им. М.Горького «Внутриклеточные инфекции и состояние здоровья детей в XXI веке. - Донецк. - 2005. - С.19-21. (співавт.: Бережний В.В.) (проведено дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження).

36. Показання до проведення імунокорекції у дітей з гіпотрофією // Педіатрія. Акушерство та гінекологія. – 2005. - №3. - С.59-60. Матеріали 6-ї науково-практичної конференції „Актуальні проблеми фармакотерапії в клінічній педіатрії”. (співавт.: Бережний В.В.) (проведено дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

37. Невиношування вагітності як фактор ризику розвитку змін з боку вилочкової залози // Матеріали конференції „Здорова дитина: здоров’я дитини та її сім’ї. - Чернівці. - 2005. - С.68-69. (співавт.: Сінчук Н.І., Сергета Д.П., Сафанюк Л.В.) (проведено дослідження, аналіз даних, узагальнення результатів дослідження, підготовка до друку).

38. Регуляция секреторной активности тимуса у детей раннего возраста // Научные труды I Съезда физиологов СНГ. - Сочи. – 2005. - Том 2. - С. 194. (співавт.: Бережний В.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

39. Ендокринна функція тимуса у дітей першого року життя // Матеріали Всеукраїнського симпозіуму педіатрів „Вплив екопатологічних чинників на стан здоров’я дітей”. - Тернопіль. - 2004. - С.94-95.

40. Вилочкова залоза дітей після народження // Ліки України. – 2004. - №9(86). - С.2. Тези доповідей IV науково-практичної конференції „Питання імунології в педіатрії”. (співавт.: Бережний В.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

41. Вилочкова залоза новонароджених дітей // Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України „Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі”. - Київ. - 2004. - С.65-66.

42. Адаптивні зміни вилочкової залози у дітей з гострою пневмонією // Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України „Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі”. Київ. - 2004. - С.114-115. (співавт.: Сінчук Н.І., Антонець Т.І., Моравська О.А., Софанюк Л.В., Мантак Г.І.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

43. Моніторинг природжених вад розвитку у дітей Вінницької області // Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України „Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі”. Київ. - 2004. - С.36-37. (співавт.: Сінчук Н.І., Мантак Г.І., Довгополюк Н.В., Дущак Н.В.) (формолювання висновків, підготовка до друку).

44. Значення оцінки параметрів вилочкової залози при комплексному обстеженні дітей раннього віку // Матеріали науково-практичної конференції „Сучасні напрямки розвитку ендокринології” (Треті Данилевські читання). Харків. - 2004. - С.167-168. (співавт.: Сафанюк Л.В., Сінчук Н.І., Мантак Г.І., Савицька Т.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

45. Частота виявлення відхилень морфологічних параметрів тимусу у дітей першого року життя // Матеріали науково-практичної конференції „Сучасні проблеми ендокринологічної допомоги дітям”. Харків. - 2003. - С.124.

46. Клініко-анамнестична характеристика дітей з синдромом збільшеної вилочкової залози // Імунологія та алергологія. – 2002 - №2. - С.38. (співавт.: Сінчук Н.І., Дзекан О.В., Підлісняк А.Р.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

47. Здорова родина-здорова майбутня дитина // Збірник наукових робіт вчених та лікарів Вінниччини – підсумок 25-річної діяльності ВОДКЛ. Вінниця. - 2005. - С.53-57. (співавт.: Рубіна О.С., Антонець Т.І., Моравська О.А., Добіжа М.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

48. Ультразвукове дослідження вилочкової залози // Збірник наукових робіт вчених та лікарів Вінниччини – підсумок 25-річної діяльності ВОДКЛ. Вінниця. - 2005. - С.159-160. (співавт.: Сафанюк Л.В., Сінчук Н.І., Савицька Т.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

49. Імунонутрієнти у харчуванні дітей грудного віку // Матеріали науково-практичної конференції „Функціональне харчування та його вплив на імунітет і здоров’я дітей раннього віку”. Ялта. - 2006. - С.60-62. (співавт.: Рубіна О.С., Савицька Т.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

50. Особливості становлення функції загрудинної залози у здорових дітей раннього віку // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції „Здорова дитина: здорова дитина та генетичні аспекти її розвитку”. Чернівці. - 2006. - С.114-115. (співавт.: Сінчук Н.І., Мантак Г.І.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

51. Проблеми вигодовування здорових і хворих дітей грудного віку // Матеріали конгресу педіатрів України „Актуальні проблеми і напрямки розвитку педіатрії на сучасному етапі”. Київ. - 2003. - С.54-55. (співавт.: Сінчук Н.І., Мантак Г.І., Савицька Т.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).

52. Фактори ризику і математичне прогнозування змін тимусу у дітей раннього віку // Тези доповідей XI Конгресу Світової федерації Українських лікарських товариств. Полтава. - 2006. - С. 244245. (співавт.: Бережний В.В.) (проведений забір матеріалу, інтерпретація результатів дослідження, формулювання висновків).