Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Одарченко Сергій Петрович. Морфофункціональні зміни замикаючого апарату після черевно-анальної резекції прямої кишки : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Одарченко С.П. Морфофункціональні зміни замикаючого апарату після черевно-анальної резекції прямої кишки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2008.

Проведено морфологічне дослідження адаптаційних процесів, які виникають в тканинах низведеної кишки та клапанного анастомозу в різні строки післяопераційного періоду після черевно-анальної резекції прямої кишки. На ранніх етапах (7-14 діб) у слизовій оболонці в ділянці клапану виникають розлади гемодинаміки, дистрофічні та поверхневі запальні зміни, що проявляються формуванням дрібних ерозій. Від 14 до 90 діб активізуються проліферативні зміни, що призводить до розростання сполучної тканини у власній та м’язовій пластинках. Від 90 до 180 діб відмічаються явища склерозу, який поширюється на підслизовий шар. У період 180-360 діб спостерігається поступова атрофія новоутвореного клапану та перебудова слизової оболонки товстої кишки. Встановлено, що після операції відбувається збільшення відстані від правого та лівого сечоводів до відділів прямої кишки. Отримані нові дані щодо топографоанатомічних змін положення прямої кишки у післяопераційному періоді.

У дисертаційній роботі наведено наукове обґрунтування та нове вирішення актуальної задачі - встановлення характеру морфофункціональних змін сфінктерного апарату після черевно-анальної резекції прямої кишки та визначення топографоанатомічних взаємовідношень органів малого тазу після оперативних втручань на прямій кишці. В результаті комплексного дослідження запропоновано новий спосіб оперативного втручання, обґрунтовано його виконання в експерименті та клініці, визначено зміни структури та функції товстої кишки в післяопераційному періоді.

1. Запропонований спосіб черевно-анальної резекції прямої кишки з формуванням замикаючого клапану попереджує анальне нетримання в ранньому післяопераційному періоді, не деформує товсту кишку, мінімально порушує кровопостачання стінки товстої кишки, сприяє швидкому відновленню м’язового тонусу замикаючого апарату та значно покращує його функціональний стан.

2. На ранніх етапах післяопераційного періоду (7-14 діб) у слизовій оболонці новоутвореного клапану виникають розлади гемодинаміки, дистрофічні та поверхневі запальні зміни, іноді формування дрібних ерозій. У період від 14 доби до 90 діб активізуються проліферативні зміни, що призводить до розростання сполучної тканини у власній та м’язовій пластинках.

3. В період від 90 до 180 діб післяопераційного періоду відмічаються явища склерозу, який поширюється на підслизовий шар, потовщення стінок кровоносних судин та помірні розлади гемодинаміки. В підслизовому шарі відмічається гіперплазія лімфоїдних фолікулів. У період 180-360 діб спостерігається поступова атрофія новоутвореного клапану та перебудова слизової оболонки товстої кишки.

4. Морфометрично виявлено, що в структурі м’язової пластинки слизової оболонки замикаючого клапану з 7 по 90 добу післяопераційного періоду переважають м’язові клітини, а після 90 діб кількість м’язових клітин поступово зменшується, спостерігається збільшення фіброцитів та фібробластів, які на 180 добу після втручання мають переважну більшість.

5. Раціональний пошук оптимальних параметрів і варіантів формування замикаючого клапану для попередження анального нетримання випорожнень з використанням математичного моделювання показав, що сила дії на клапан, яка створюється під впливом тиску на клапан калових мас (певної кількості, ваги, консистенції та з певною швидкістю), може втримати силу опору стінок клапана, яка виникає внаслідок цієї взаємодії. Математичний аналіз обґрунтовує функціональну спроможність створеного клапану.

6. У нормі у чоловіків і жінок відстань від правого та лівого сечоводів до окремих відділів прямої кишки, а також положення прямої кишки відносно крижової кістки достовірно не відрізняється від хворих на операбельний рак прямої кишки чоловіків і жінок перед операцією. Після операції черевно-анальної резекції прямої кишки як за Петровим-Холдіним, так із формуванням замикаючого клапану в терміни через 30, 180 та 360 днів у чоловіків і жінок відбувається достовірне (р<0,05) збільшення відстані від правого і лівого сечоводів до ректосигмоїдного, верхньоампулярного та середньоампулярного відділів прямої кишки.

7. Після операції черевно-анальної резекції прямої кишки як за Петровим-Холдіним, так із формуванням замикаючого клапану в термін до 30 днів у чоловіків і жінок відбувається зміна положення прямої кишки відносно крижової кістки, яка проявляється достовірним (р<0,05) розширенням пресакрального простору та достовірним збільшенням ректокрижового кута (р<0,05). В подальшому, через 180 і 360 днів після обох видів оперативних втручань, не відбувається достовірної зміни положення прямої кишки відносно крижової кістки порівняно з 30 денним терміном.

Публікації автора:

  1. Одарченко С.П. Адаптаційні морфологічні зміни товстої кишки в найближчий післяопераційний період після черевно-анальної резекції прямої кишки по Петрову-Холдіну із формуванням штучного замикаючого клапану // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т. 9, №3. – Ч. IV. – С. 123-125.

  2. Одарченко С.П. Методика використання та результати експериментальної перевірки ефективності створення замикаючого клапана для попередження анального нетримання випорожнень при черевно-анальній резекції прямої кишки / С.П.Одарченко, В.І.Півторак // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2006. - №2. – С. 278-279. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

  1. Одарченко С.П. Топографо-анатомічні взаємозв’язки органів малого таза після черевно-анальної резекції прямої кишки / С.П.Одарченко, В.І.Півторак, П.Я.Одарченко // Онкологія. – 2008. – Т. 10, №1. – С. 172-175. (Здобувачем зібраний матеріал, підготований до друку, описані комп’ютерні томограми).

  2. Півторак В.І. Експериментальне моделювання черевно-анальної резекції прямої кишки / В.І. Півторак, П.К. Загниборода, С.П. Одарченко // Актуальні питання морфології : наук. праці ІІІ нац. конгресу анатомів , гістологів, ембріологів і топографоанатомів України (Київ, 21-23 жовтня 2002). – Тернопіль, Укрмедкнига. 2002. – С. 235-237. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та описання отриманих результатів, підготовлено матеріали до друку).

  3. Одарченко С.П. Морфологічні зміни кишки при модифікованому способі черевно-анальної резекції з використанням замикаючого клапану // XI університетська (XXXXI вузівська) конф. молодих вчених та фахівців : мат. конф. (18 травня 2005 року) – Вінниця, 2005. – С. 54-55.

  4. Півторак В.І. Топографічні взаємовідношення тазових органів до та після видалення прямої кишки / В.І. Півторак, С.П. Одарченко // Акт. пит. вікової анат. та ембріотопографії : тези доп. Всеукр. наук. конф. // Клін. анат. та опер. хірургія. – 2006. – Т. 5, № 2. – С. 50. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

  5. Одарченко С.П. Модифікований спосіб черевно-анальної резекції прямої кишки з формуванням замикаючого клапану / С.П.Одарченко, В.І.Півторак // Мат. ХІ з’їзду онкологів України, 29 трав. - 2 черв. 2006 р. – Судак, 2006. – С. 150 (Здобувачем запропонований і розроблений спосіб оперативного втручання, проведений експеримент)

  6. Одарченко С.П. Досвід лікування хворих на рак прямої кишки у Вінницькому обласному онкологічному диспансері./ С.П.Одарченко, В.І.Півторак, А.П.Ковальчук // Мат. ІІ з’їзду колопроктологів України за міжнародною участю, 1-2 лист. 2006р. – К. : Медицина, 2006. – С. 319-324 (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).

  7. Одарченко С.П. Оптимізація сфінктерозберігаючих оперативних втручань за допомогою математичного моделювання / С.П. Одарченко, В.І. Риндюк, С.Й. Шиманський, П.Я. Одарченко // VIII конф. молодих онкологів з міжнародною участю : мат. конф., 26-27 квіт. 2007 р. – Київ, 2007. – С. 58. (Здобувачем здійснено розробку основних теоретичних положень математичного моделювання замикаючого клапана, підготовлено матеріали до друку).

  8. Одарченко С.П. Оптимізація сфінктерозберігаючих оперативних втручань за допомогою математичного моделювання / С.П. Одарченко, В.І. Риндюк, С.Й. Шиманський, П.Я. Одарченко // V сьезд онкологов и радиологов СНГ : мат. конф., 14-16 травня 2008 р. –Ташкент, 2008. – С. 315. (Здобувачем здійснено розробку основних теоретичних положень математичного моделювання замикаючого клапана, підготовлено матеріали до друку).

  9. Деклараційний патент на корисну модель Україна, МПК А61В17/00. Спосіб черевно-анальної резекції прямої кишки з формуванням замикаючого клапана для попередження анального нетримання / Одарченко С.П., Півторак В.І.; заявник та патентовласник Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова. – № 12343; заявлено 30.05.05; опубл. 15.02.06, Бюл. № 2. – 2 с. (Здобувачем запропонований і розроблений спосіб оперативного втручання, проведено експеримент).