Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Мандра Володимир Володимирович. Моделювання системи оперативного управління кредитами і платежами великого промислового комплексу : Дис... канд. наук: 08.03.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Мандра В.В. Моделювання системи оперативного управління кредитами і платежами великого промислового комплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко - математичне моделювання. Донецький національний університет, Донецьк, 2006 р.

У роботі досліджені особливості оперативного управління платежами і короткостроковими кредитами в системі фінансового менеджменту великого промислового комплексу.

Розроблено концептуальну модель системи оперативного управління платежами і короткостроковими кредитами великого промислового комплексу, що забезпечує підвищення ефективності його фінансово - економічної діяльності за рахунок формалізації процесів прийняття рішень, їхньої оперативності, точності і вірогідності, а також несуперечності і наочності аналітичної інформації, яка надається для прийняття управлінських рішень;

Розроблено економіко-математичні моделі ведення договорів, розрахунку бюджетів, ефективного планування платежів, розрахунку моменту часу залучення кредиту, його розміру і вибору організації, що кредитує, розрахунку рейтингу підприємства. Запропоновано структуру інформаційно-аналітичної системи підтримки прийняття рішень, центральне місце в якій займає експертна система оцінки рейтингу.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні, методологічні і практичні питання моделювання процесів оперативного управління платежами і кредитами ВПК, що дозволяють зробити наступні висновки.

1. В умовах становлення ринкових відносин в Україні з особливою гостротою постає питання розробки, удосконалення і впровадження моделей, що забезпечують ефективне функціонування систем управління усіма видами діяльності підприємства. Для великого промислового комплексу ці питання здобувають особливу значимість, оскільки масштаби виробництва, обсяги фінансових, інформаційних і інших ресурсів постійно збільшуються, що визначає необхідність застосування ефективних методів управління.

2. Ефективне управління великим промисловим комплексом досягається делегуванням повноважень окремим його підрозділам (центрам відповідальності), що визначає необхідність організації системи бюджетування. Виконання виробничих функцій, що забезпечують основну діяльність, здійснюється на основі договорів, що визначає необхідність їхнього дослідження і класифікації у відповідності до періодів бюджетування. Проведений аналіз діяльності ВПК у сучасних умовах свідчить про збільшення інтенсивності й обсягів фінансових і інформаційних потоків, що визначає навантаження на служби, які здійснюють їхнє планування, облік, аналіз і регулювання. У цих умовах підвищується значимість служби управління фінансами в системі фінансового менеджменту ВПК.

3. Однієї з найбільш трудомістких функцій підрозділу управління фінансами є оперативне управління платежами, пов'язане з розподілом великої кількості заявок на платіж з боку керівників центрів відповідальності в умовах обмеженої кількості грошей на розрахунковому рахунку. Відхилення фактичних надходжень коштів на розрахунковий рахунок від планових визначають необхідність залучення короткострокових кредитів для підтримки належного ритму роботи ВПК.

4. Аналіз сучасних підходів до управління фінансовими потоками підприємств, концепцій менеджменту, заснованих на застосуванні інформаційних систем і технологій, дозволили розробити концептуальну модель оперативного управління платежами і короткостроковими кредитами, яка базується на використані економіко - математичних моделей і методів в системі контролінгу з застосуванням реінжинірингу бізнес-процесів фінансового менеджменту ВПК.

5. У дисертаційній роботі розроблено моделі бюджетування центрів відповідальності і ВПК, доходні і видаткові статті яких визначаються відповідними договорами з контрагентами, а також представлено моделі прогнозування надходжень коштів на розрахунковий рахунок ВПК і фактичного їхнього обліку. Формалізовано задачу оптимального управління платежами ВПК і запропоновано метод її вирішення.

6. Розроблено моделі визначення моменту залучення грошового кредиту, його розміру і вибору організації, що кредитує (банку). Як критерій вибору організації (банку), що кредитує, обрано оптимізацію вигоди від застави забезпечення кредиту при однакових умовах кредитування. Розглянуто фінансові показники ВПК, значення яких приймаються до уваги кредиторами при наданні кредиту.

7. Розроблено структуру інформаційно-аналітичної системи підтримки прийняття рішень, яка побудована за технологією „клієнт-сервер”, що забезпечує високий рівень надійності, оперативності і вірогідності інформації, що обробляється. Її особливістю є наявність експертної системи оцінки рейтингу ВПК, що припускає гнучке настроювання на різні методики розрахунку фінансових коефіцієнтів і узагальнених показників. Тим самим підрозділ управління фінансами може так організувати роботу, щоб одержати показники, які гарантують можливість залучення кредиту в конкретної організації, що кредитує. Крім того, забезпечується можливість оцінки ефективності виконання договорів і реалізації заявок.

8. Впровадження результатів дисертації забезпечило одержання економічного ефекту у сумі 720 тис. грн. за рахунок побудови системи управління, яка забезпечує зменшення штрафів за несвоєчасність платежів, обгрунтований і ефективний вибір організацій, що надають короткострокові кредити.

Публікації автора:

у наукових фахових виданнях

1. Кирилишен Я.В., Мандра В.В. Динамическая модель менеджмента в информационной системе поддержки принятия решений // Новое в экономической кибернетике: Моделирование нелинейной динамики экономических систем / Сб. научн. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. - Вып. 1 . – Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 108-113. (Автором розроблено структуру системи менеджменту у системи підтримки прийняття рішень і механізм оцінки ефективності моделі менеджменту).

2. Мандра В.В. Организация системы финансового менеджмента металлургического предприятия // Новое в экономической кибернетике: Модели и методы информационного обеспечения принятия решений / Сб. научн. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. – Донецк: ДонНУ, ООО «Юго-Восток, Лтд», Вып. 4 , 2004. – С. 92-100.

3. Мандра В.В. Концептуальная модель внешнеэкономической деятельности крупного металлургического предприятия // Вісник Східноукраїнського національного університету.–Луганськ:СНУ,№15 (43), 2005.- С. 32-38.

4. Мандра В.В. Моделирование рейтинга крупного металлургического предприятия как условия получения банковского кредита // Новое в экономической кибернетике: Модели управления в информационных системах /Сб. научн. ст. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко.- Вып. 3 . –Донецк: ДонНУ, 2005. – С. 54-66.

5. Мандра В.В. Модель оперативного планирования расходования денежных средств крупного промышленного комплекса // Модели управления в рыночной экономике //Сб. научн. тр. под общ. ред. Ю.Г.Лысенко. –Донецк: ДонНУ, Том 1- Спец. вып. 2005. – С. 194-202.

за матеріалами конференцій

6. Елісєєв Д.О., Мандра В.В. Модель выбора приоритетов осуществления платежей // Матеріали міжнародної науково - практичної конференції: М.І. Туган - Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації / Голов. ред. О.О.Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Т.II. – С. 51-52. (Автором сформульовано задачу першочергової сплати платежів і запропоновано метод її вирішення).

7. Мандра В.В., Смоктий К.В. Механизм обмена информацией в гетерогенных системах // Тези доповідей. IX Всеукраїнська науково-методична конференція ” Проблеми економічної кібернетики”. - Запоріжжя, 2004.- С 123-124. (Автором запропоновано методику оцінки ефективності функціонування гетерогенних систем).

8. Мандра В.В. Особенности организации внешнеэкономической деятельности крупного металлургического предприятия // Матеріали науково-практичної конференції „Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними, технічними та екологічними системами” / Луганськ: Східноукраїнський національний університет, 2005. – С. 103-104 .

9. Мандра В.В. // Особенности организации системы финансового менеджмента крупного металлургического комплекса / Тези доповідей Х науково-методичної конференції „Проблеми економічної кібернетики” з нагоди 40-ї річниці „Економічної кібернетики” в Україні 15-17 вересня м. Київ / Донецьк: ДонНУ, 2005. – С. 203-204.