Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


813. Скрипник Андрій Васильович. Моделювання податкової політики у трансформаційній економіці: дис... д-ра екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Скрипник А.В. Моделювання податкової політики у трансформаційній економіці. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.03.02. - Економіко-математичне моделювання, Київський національний економічний університет. Київ, 2004.

Проведено дослідження впливу на темпи економічного розвитку основних важелів державного регулювання, серед яких найбільш впливовими виявились методи фіскального регулювання економіки. На основі розробленої оптимізаційної моделі величини надходжень на тривалому проміжку часу доведено, що податкове навантаження на економіку України суттєво перевищує оптимальну величину, що призводить до тінізації економіки, недовиконання планових бюджетних показників, зменшення рівня у суспільстві довіри до влади.

Розроблено концепцію моделювання податкової політики на основі функції корисності платника податків з урахуванням як власних доходів, так і державних витрат. Пропонується мажоритарний підхід до введення змін податкового законодавства, за якого інтереси меншості враховуються в обмеженнях цільової функції. З допомогою моделі монетарного балансу здійснено оцінювання обсягу тіньового сектора економіки України. Запропоновано дві моделі тіньового сектора економіки - синхронну та асинхронну (відносно офіційного), доведено, що сучасним реаліям більш відповідає модель синхронного сектора тіньової економіки. З метою зменшення рівня корумпованості податкових органів за допомогою ігрових методів розглянуто конфліктну ситуацію, яка виникає між підприємцем (платників податків) та податковим інспектором. Пропонується послідовність конкретних кроків щодо зменшення рівня корумпованості податкових органів.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми щодо трансформації системи оподаткування з метою забезпечення стійкого розвитку економіки, зменшення рівнів тіньозації та корумпованості суспільства, забезпечення зростання легальних доходів населення.

До теоретико-концептуальних положень запропонованих автором можна віднести:

1. Концепцію моделювання податкової політики на основі функції корисності платника податків з урахуванням як власних доходів, так і державних витрат. Пропонується мажоритарний підхід до введення змін податкового законодавства, за якого інтереси меншості враховуються в обмеженнях цільової функції.

2. Дослідження впливу на темпи економічного розвитку основних важелів державного регулювання, серед яких найбільш впливовими виявились методи фіскального регулювання економіки. На основі розробленої оптимізаційної моделі величини надходжень на тривалому проміжку часу доведено, що податкове навантаження на економіку України суттєво перевищує оптимальну величину, що призводить до тінізації економіки, недовиконання планових бюджетних показників, зменшення рівня у суспільстві довіри до влади.

3. Пропозицію впровадження на рівні виконавчої та законодавчої влади багатоваріантного кількісного підходу до оцінки реалізації пріоритетів національного розвитку. Як цільову можна запропонувати та застосувати мультиплікативну функцію: перший чинник (незалежна змінна) функції відповідає за економічну ефективність, а другий - за соціальну спрямованість.

4. Оскільки немає прикладів (у розвинутих країнах) існування оподаткування доходів громадян за єдиною маргінальною ставкою, то у подальшому має здійснитись перехід до декількох маргінальних податкових ставок за умови, що значні доходи будуть оподатковуватись за вищою ставкою. При такому переході необхідно ретельно прорахувати (за критерієм ex ante) нижню межу доходів громадян, які будуть оподатковуватись за вищими податковими ставками, тобто необхідно, щоб доходи цих громадян дійсно відповідали світовим стандартам якості життя.

5. В умовах трансформаційної перехідної економіки для оцінки кількісного рівня підтримки уряду неприйнятні методи, які використовуються в країнах з розвинутою економікою, де оцінка ступеня підтримки залежить від двох аргументів – річних темпів інфляції та рівня безробіття. Запропоновано підхід, коли кількісні оцінки ступеня підтримки уряду громадянами залежить від темпів зростання рівня оплати праці та відносного рівня оплати праці..

6. Подальші дослідження мають бути спрямовані на приведення стратегії податкової політики у відповідність з пріоритетами економічного розвитку з урахуванням галузевої структури української економіки. Інноваційний шлях розвитку економіки України передбачає, в першу чергу, розвиток наукомістких високотехнологічних напрямків економіки, які потребують значних початкових капіталовкладень. Саме податкова система має передбачити перерозподіл коштів від енергомістких екологонебезпечних галузей до високотехнологічних напрямів за наявності відповідного законодавства.

До науково-практичних положень запропонованих автором можна віднести:

  1. На основі аналізу емпіричних даних з використанням економіко-математичних моделей встановлено суттєвий вплив оподаткування на ВВП в умовах української економіки (податковий мультиплікатор, відповідно до економічної теорії, має від’ємне значення з лагом 3-5 місяців), що дозволяє використовувати ці положення при прогнозуванні макроекономічних показників.

2. Пропозиції , щодо можливих шляхів детінізації економіки. За допомогою аналізу функції корисності платника податків доведено, що не схильна до ризику особа починає частково сплачувати податки лише тоді, коли ймовірність виявлення ухилення перевищує деяку граничну величину, яка залежить від податкової ставки, ставки штрафних санкцій та параметра, що визначає ставлення до ризику.

3. На підґрунті сформованої оптимізаційної моделі податкових надходжень до бюджету на тривалому проміжку часу доведено, що податкову політику краще планувати на період 8-9 років, причому зміни ставок протягом цьому періоду бути мінімальними. Загальний рівень оподаткування має визначатися з урахуванням рівня споживання та рівня навантаження економіки.

4. Положення про поповнення бюджету за рахунок непрямих податків. Доведено, що поповнення бюджету можна досягти за рахунок нееластичних товарів, тоді в умовах України основний тягар будуть нести найменш забезпечені громадяни. Для еластичних товарів ставка ПДВ має бути значно меншою ніж нинішня, щоб не викликати значних змін суспільного попиту.

5. Cуттєвим фактором ризику, при збільшенні акцизних ставок, є невизначеність еластичностей попиту щодо окремих типів товарів в Україні. За значного рівня оподаткування для еластичних товарів можливі випадки, коли збільшення ставки (акцизу) призведе до зменшення податкових надходжень.

6. Пропозиції відносно законодавчого встановлення податкового тиску відносно прибутку до оподаткування. У результаті розрахунків на підґрунті мультиплікативної моделі з урахуванням реальних податкових та конвертаційних ставок зроблені висновки про неможливість власне ліберального шляху розвитку, тобто зменшення мотивації до ухилення від сплати податків лише за рахунок зменшення податкових ставок. До зменшення податкових ставок необхідно ще додати ефект збільшення ризику існування фіктивних фірм, а отже і конвертаційних ставок. Значна увага приділяється аналізу податкового тиску на фонд заробітної плати підприємства. Введено кількісний показник навантаження на фонд заробітної плати, який залежить від основних податкових ставок та частки фонду заробітної плати у собівартості продукції. Встановлено, що перехід до легальної оплати праці пов'язаний зі зменшенням не тільки прибуткового податку з громадян, а й рівня соціальних платежів.

7. Перехід до плоскої шкали з 13% податковою ставкою з 01.01.2004 може призвести до суттєвого зменшення надходжень завдяки зростанню ефективної ставки оподаткування доходів громадян за останні три роки, крім того порушується ієрархія доходів до оподаткування. Тому пропонується перехід від соціальної податкової пільги до неоподатковуваного мінімуму.

8. Оцінка обсягів тіньового сектора економіки України отримано за допомогою рівняння монетарного балансу дозволяє стверджувати, що він складає від 30% до 50% загального обсягу економіки, а це, означає, що при значенні офіційного ВВПЛ у 2003 році порядку загальний ВВПЛ складає від $1400 до $2000, що за умови детінізації економіки суттєво змінює рівень економічного розвитку.

9. Пропозиції відносно змін податкового законодавства та збільшення ефективності діяльності податкової служби. Збільшення відношення декларованих доходів до фактичних можливе шляхом підвищення ефективності діяльності податкової служби, яка кількісно оцінюються як імовірність виявлення ухилення від сплати податків та введення законодавчих змін, що забезпечать збільшення відношення ставки штрафних санкцій до податкової ставки.

10. За допомогою побудованої моделі біматричної гри проаналізовані взаємовідносини платника податків (підприємця) та податкової адміністрації (податкового інспектора). Побудовані ігрові матриці для домінантних стратегій цих двох гравців. Знайдена величина граничної процентної ставки преміальних податківця стосовно додатково мобілізованих надходжень, яка визначає зміну стратегій податківця. Доведено, що планування податкових надходжень має виконуватися інстанцією, не залежною від податкової адміністрації. Встановлено, що виконання двох запропонованих умов збільшує обсяги надходжень до бюджету.

Публікації автора:

монографія:

  1. Скрипник А.В. Державне регулювання трансформаційної економіки: (аспекти моделювання) – Монографія. – Ірпінь, 2002. – 312 с. - 13 друк. арк.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Вітлінський В.В., Скрипник А.В. Функція корисності людини як працівника і власника // Вчені записки КНЕУ. – 1999. – Випуск 2. – С. 196-200. - 0,4 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором пропонується функція корисності для трансформаційної економіки).

  2. Вітлінський В.В., Скрипник А.В., Терещенко Л.О. Концепція ризику у прогнозуванні податкових надходжень // Вчені записки КНЕУ. – 2001. – № 3. – С. 63-73. - 0,5 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором розроблена методика зменшення ризику планування бюджету).

  3. Дудко В., Скрипник А., Ляшенко Ю., Заєць С. Обгрунтування методики дослідження доходів населення (на прикладі Ірпінського регіону) // Науковий вісник: збірник наукових праць УФЕІ. – 1997. – № 1. – С. 43-51. - 0,6 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,25 др. арк.; виведена формула для розрахунку коефіцієнта Джині).

  4. Дудко В.С., Скрипник А.В., Петровська І.О. Розподіл трудових ресурсів в умовах ринку: деякі проблеми та можливі шляхи їх вирішення // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький. – 1998. – № 6. – С. 53-58. - 0,6 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором запропонована форма визначення залежності рівня безробіття від рівня оплати праці).

  5. Мельник П., Дудко В., Скрипник А. Модель розрахунку оптимального рівня оподаткування для України // Науковий вісник: збірник наукових праць УФЕІ. – 1998. – № 2. – С. 23-31. - 0,6 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,4 др. арк.; розроблені моделі метастабільної та стабільної податкової політики).

  6. Мельник П., Дудко В., Скрипник А. Розрахунок інерційності впливу податків на економіку України // Науковий вісник: збірник наукових праць УФЕІ.–1999.–№ 2. – С. 14-20. - 0,4 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,25 др. арк.; автором запропонована методика розрахунку лагу впливу податкового тиску на ВВП).

  7. Скрипник А. В., Варваренко Г. О. Державне регулювання та управління ризиками // Моделювання та інформаційні системи в економіці. – Міжвідом. наук. зб. – Вип. 69. – К.: КНЕУ. –2003. – С. 97 – 109. - 0,9 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,5 др. арк.; автором запропонована модель погалузевого фінансування з метою зменшення ступеня ризику техногенних катастроф).

  8. Скрипник А. Моделювання трансформаційних процесів в економіці // Науковий вісник: Збірник наукових праць УФЕІ. – 1999. – № 3.- С.73-79. – 0,6 друк. арук.

  9. Скрипник А. Про співвідношення неоподатковуваного мінімуму та ставки на прибуток громадян України // Вісник НБУ. – 2001. – № 5. – С. 50-54. - 0,6 друк. арук.

  10. Скрипник А. Проблема оптимізації податку на прибуток // Науковий вісник: збірник наукових праць АДПСУ. – 2001. – № 3 (13). – С. 246-254. – 0,7 друк. арк.

  11. Скрипник А. Прогноз податкових надходжень на 2001 рік з урахуванням впливу динаміки грошової маси // Вісник НБУ. – 2001. – № 2. – С. 18-22. – 0,6 друк. арк

  12. Скрипник А. Результати парламентських виборів 2002 року та оцінка підтримки уряду // Стратегія економічного розвитку України. – Київ: КНЕУ. – 2002. – № 6 (13). – С. 220-231. - 0,8 друк. арк

  13. Скрипник А. Який він, оптимальний рівень оподаткування? // Вісник НБУ. – 1999. – № 6. – С. 10-12. – 0,5 друк. арк

  14. Скрипник А., Беляев В. Ожидаемые последствия перехода к плоской шкале налогообложения доходов граждан // Економіст. – 2003. - №10. – С. 40-43. - 0,6 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором оцінені втрати місцевих бюджетів від реформування прибуткового податку громадян).

  15. Скрипник А., Варваренко Г. До питання взаємозв’язку динаміки цін, валютного курсу та обсягу грошової маси // Вісник НБУ. – 2000. – №11. – С. 7-11. - 0,7 др. арк.(із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором пропонується модель впливу валютного курсу на індекс цін).

  16. Скрипник А., Варваренко Г. Тіньова економіка, доларизація та динаміка валютних активів домашніх господарств // Вісник НБУ. 2003. – № 2. – С. 8-16. - 0,8 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором пропонується модель грошового обороту з урахуванням тіньової складової).

  17. Скрипник А., Варваренко Г. Функція власної корисності та мотивація ухилення від сплати податків // Науковий вісник: збірник наукових праць АДПСУ, 2002. – № 4 (18). – С. 432-437. - 0,6 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором запропонований підхід до моделювання ухилення від сплати податків).

  1. Скрипник А., Дудко В. Оцінка тіньового сектора економіки України // Вісник НБУ. – 2000. – № 4. – С. 16-19. - 0,6 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,4 др. арк.; автором пропонується дві моделі тіньового сектора: синхронна та асинхронна).

  2. Скрипник А., Литвиненко С. Оптимізація податкових ставок та їх вплив на детінізацію економіки // Вісник НБУ. – 2002. – № 5. – С. 52-59. - 0,8 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,6 др. арк.; автором здійснена постанова задачі моделювання діяльності підприємства з урахуванням основних видів податків та розповсюджених схем ухилення від їх сплати).

  3. Скрипник А., Хелемський В. Визначення точки рівноваги попиту та пропозиції на кредитні ресурси в економіці України. Стратегія економічного розвитку України // Київ: КНЕУ.–2002.–№ 3 (10).–С.117-121. -0,5 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,25 др. арк.; автором пропонується методика знаходження точки рівноваги між попитом та пропозицією на кредитні ресурси).

  4. Скрипник А., Хелемський В. Фактори впливу на фондовий ринок України. Стратегія економічного розвитку України. – К.: КНЕУ. – 2002. – № 2 (9). – С. 262-266. - 0,5 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,25 др. арк.; автором побудована крива безпеки для українського фондового ринку).

  5. Скрипник А.В. Аналіз прибутковості та шляхи оптимізації національної лотереї “6 із 39” // Науковий вісник: збірник наукових праць АДПСУ. – Ірпінь. – 2000. – № 2(8). – С. 71-78. – 0,6 друк. арк.

  6. Скрипник А.В. До питання про державне регулювання економіки// Фінанси України. – 2003. - №6. – С. 86 – 94. - 0,7 друк. арк.

  7. Скрипник А.В. Оцінка ризику Зведеного бюджету України на 2001 рік // Вісник НБУ. – 2001. – № 8. – С. 42-46. - 0,5 друк. арк.

  8. Скрипник А.В. Функція особистої корисності та стратегія розвитку дрібного бізнесу в Україні // Стратегія економічного розвитку України. – 2001. – Випуск 6. – С. 64-71. - 0,6 друк. арк.

  9. Скрипник А.В., Терещенко Л.А. Динаміка податкових надходжень та їх прогноз за допомогою моделі ARIMA // Моделювання та інформаційні системи в економіці. – К.: КНЕУ, 2001. - вип. 65. – С. 7-12. - 0,5 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,3 др. арк.; автором пропонується підхід до моделювання податкових надходжень).

  10. Скрипник А.В., Беляев В.В. Риски планирования местных бюджетов на примере бюджета АР Крым // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. тр.) Общ. ред. и предис. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, Том 2, 2003. – С. 236-248. – 0,8 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,4 др. арк.; автором пропонується методика розрахунку ризику формування місцевих бюджетів).

В інших виданнях:

  1. Дудко В.С., Погореловська І.Д., Скрипник А.В., Данілов О.Д. Застосування системи Statgraphics при прийнятті інноваційних рішень у фінансах і податках: Навчальний посібник. – Ірпінь: Академія ДПС України, 2000. – 94 с. - 4 др. арк. (із яких особисто автору належать 0,5 др. арк.; автором пропонується підхід до моделювання податкових надходжень).

  2. Скрипник А.В. Економічне становище країни та оцінка підтримки уряду // Вибори 2002. – Київ: Молодіжна Альтернатива. – 2002. – Випуск 5. – С. 47-57. - 0,9 друк. арк.

  3. Скрипник. А.В., Бєляєв В.В. Трансферти, субсидії та питання оптимальності розподілу коштів між державним і місцевим бюджетами на прикладі формування бюджету АР Крим // Фінансовий контроль. – 2004. - № 2. – С. 39-44.- 0,7 друк. арк. (з яких автору належить 0,35 друк. арк.; автором розглянута модель фінансування місцевих бюджетів)

  4. Гацька Л.П., Скрипник А.В. Мотивація ухилення від сплати податків // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі: Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Ірпінь, 2002. – С. 21-23. -0,2 друк. арк. (з яких 0,1 друк. арк. належить особисто автору; автором побудована модель ухилення від сплати податків).

  5. Скрипник А. Ризик довгострокової моделі податкових надходжень // Проблеми економічного ризику: аналіз та управління: Збірник наукових праць за матеріалами Першої всеукраїнської науково-практичної конференції 26-28 жовтня 1998. – Київ. – С. 33-34. - 0,1 друк. арк.

  6. Скрипник А. Роздрібнення бюджету та ризик виникнення катастроф // Проблеми економічної кібернетики. Тези доповідей VII Всеукраїнської науково-методичної конференції, 2002. – Запоріжжя. – С. 198-200. – 0,2 друк. арк.

  7. Скрипник А., Варваренко Г. Взаємозв’язок інфляції та девальвації за 1996-2000 роки // Матеріали науково-практичної конференції “Теорія і практика перебудови економіки. – Черкаси: ЧІТІ.: 4-5 жовтня 2000р., 2000. – С. 123-124. - 0,2 друк. арк. (із яких особисто автору належать 0,1 др. арк.; автором побудована модель девальвації).

  8. Скрипник А., Литвиненко С. Урахування суспільних інтересів при захисті вітчизняного виробника // Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції “Бюджетно-податкова політика в Україні” 20-22 грудня 2001р. – С. 270-272. - 0,2 друк. арк. (із яких особисто автору належать 0,1 др. арк.; автором розроблена модель захисту вітчизняного виробника).

  9. Скрипник А., Дудко В., Терещенко Л. Вибір моделі прогнозу податкових надходжень за допомогою моделі програми Statgraphics // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці і бізнесі. – Ірпінь. – 2000.- С.71-73. - 0,25 друк. арк.(із яких особисто автору належать 0,1 др. арк.; автором запропонований алгоритм розрахунку).

  10. Скрипник А., Хелемський В. Визначення точки рівноваги попиту та пропозиції на кредитні ресурси в економіці України // Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції “Бюджетно-податкова політика в Україні” 20-22 грудня 2001р. – Ірпінь. – 2001. - С. 265-267. - 0,2 друк. арк. (із яких особисто автору належать 0,1 др. арк.; автором розроблений алгоритм розрахунку кривих попиту та пропозицій).

  11. Скрипник А.В. Динаміка податкових надходжень та їх прогноз за допомогою моделі ARIMA // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції. Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі. – Ірпінь. – 2000.- С.18-19. - 0,1 друк. арк.

  12. Скрипник А.В. Економетрична оцінка частки тіньового сектора економіки у ВВП України // Соціально-економетричні дослідження в перехідний період становлення фінансової системи України та проблеми її стабілізації. – Львів, 2000. – Випуск XII, частина 1. – С. 319-324.- 0,3 друк. арк.

  13. Скрипник А.В. Урахування суспільних інтересів при захисті вітчизняного виробника // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі: Тези доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Ірпінь, 2002. – С. 104-107. - 0,3 друк. арк.

  14. Скрипник А.В., Терещенко А.О., Клименко І.О. Модель залежності результатів виборів Президента України по регіонах від об’єктивних соціальних економічних факторів // Економічна кібернетика. Проблеми методології та подготовки фахівців. Матеріали V Всеукраїнської науково-методичної конференції (Київ, 7-8 грудня 1999 року). Нормативні програми навчальних дисциплін інформаційного циклу. – Київ: КНЕУ, 2000. – С.396. - 0,1 друк. арк. (з яких 0.05 друк арк. належить особисто автору; автором розроблений алгоритм розрахунку)

  15. Скрипник А.В., Терещенко Л.О., Клименко І.О. Президентські вибори 1999 року. Застосування інформаційних технологій до аналізу впливу об’єктивних соціально-економічних факторів на вибір регіонів. Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти // Збірник матеріалів 5 Міжнародної науково-практичної конференції. – Київ, 2000. Європейський Університет фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу. – С.325 . - 0,1 друк. арк.

  16. Тарангул Л.Л., Скрипник А.В. Можливі варіанти податкових ставок при заданій величині податкового тиску // Збірник наукових праць за метеріалами науково-практичної конференції “Бюджетно-податкова політика в Україні” 20-22 грудня 2001р. – Ірпінь. – С. 288 – 290. -0,2 друк. арк. (з яких 0,1 друк. арк. належить особисто автору; автором розроблена модель податкового тиску на рівні підприємства)

  17. Melnik P., Skripnik A. Analysis of the results of the 1999 presidential election in Ukraine // International Data Analysis Conference. 18-22 September 2000. Insbruck. Austria. – pp. 97-98. – 0,15 друк. арк. (із яких особисто автору належать 0,1 друк. арк.; автором запропонована модель та визначені фактори, що впливають на рішення виборців).

  18. Skripnik A. Rational behavior and tax exasion risk in Ukraine // Modellinq and analysis of safety and risk in complex system. International scientific school. August 20-23, 2003, Saint-Рetersburq, Russia. - pp. 249-254. - 0,4 друк. арк.

  19. Skripnik A. Ukraine existence risk as independent state // Modelling and analysis of safety and risk in complex systems. International scientific school. July 2-5, 2002, Saint-Petersburg, Russia. – pp. 157-161. - 0,5 друк. арк.

  20. Skripnik A., Helemskiy V. Rating of a supply and demand on credit resources in economy of Ukraine // Modelling and analysis of safety and risk in complex systems. International scientific school. July 2-5, 2002, Saint-Petersburg, Russia. – pp. 233-236. - 0,4 друк. арк. (з яких особисто автору належить 0,2 друк. арк.; автором побудована модель попиту та пропозиції на кредитний ресурс в умовах України)