Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


27. Бережна Леся Віталіївна. Моделювання логістики безперервного виробництва: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Бережна Л.В. Моделювання логістики безперервного виробництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – Економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

У роботі розроблено концептуальний підхід до побудови логістичної системи підприємства із безперервним циклом виробництва; досліджено логістичні аспекти безперервного виробництва та проблеми його вдосконалення; проаналізовано методологічну базу й засоби вирішення логістичних задач та визначено механізм моделювання матеріальних, інформаційних і фінансових потоків; створено інтегровану систему моделювання та керування логістичними процесами; вироблено загальний підхід щодо аналізу та моделювання потоків; обґрунтовано концептуальні засади та створено логістичну інформаційно-аналітичну систему, в межах якої розроблено загальну схему АРМ, описані інструментальні засоби та архітектура системи, змодельовано сховище даних та розроблені бізнес-запити й засоби інтелектуального аналізу даних.

Основні результати дослідження знайшли практичне застосування при моделюванні логістичних процесів на підприємствах молочної промисловості та були використані в навчально-методичному забезпеченні вищого навчального закладу.

У дисертації проведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання з розробки обґрунтованої та практично реалізованої концепції, яка дозволяє на базі застосування розроблених інтегрованої системи моделювання та керування логістичними процесами та логістичної інформаційно-аналітичної системи створити модель логістики безперервного виробництва з метою підвищення організаційно-економічної стійкості підприємства.

Основні науково-практичні результати дисертаційної роботи дозволяють зробити такі висновки.

  1. У результаті проведеного аналізу визначено, що теоретичною основою підвищення ефективності управління підприємством із безперервним циклом виробництва є застосування логістичного підходу до керування процесами постачання, виробництва й збуту. В результаті дослідження ролі логістики у діяльності підприємств молокопереробної галузі виділені, конкретизовані та проаналізовані ланки, ланцюжки й мережа логістичної системи, а також її функціональні області. На підставі цього обґрунтовано висновок щодо необхідності розроблення моделі ефективного керування як логістичними процесами, так і матеріальними, інформаційними та фінансовими потоками.

  2. Аналіз літературних джерел з опису аналітичного інструментарію й методологічної бази вирішення задач логістики показав, що більшість моделей існують в абстрактній постановці, мало пов’язаній із реальним життям, тому виникла потреба доповнення загальнотеоретичних положень практично значущими методами та моделями.

  3. Підкреслено, що особливе місце серед розглянутих методів вирішення логістичних задач належить прогнозуванню. Основне призначення прогнозу в логістиці підприємств із безперервним циклом виробництва полягає у розкритті тенденції зміни мікро- та макрологістичного середовища і отримання ймовірнісних кількісних та якісних оцінок динаміки логістичних активностей за умов невизначеності зовнішнього середовища.

  4. Дослідження базових логістичних концепцій, комплексу програм та нових інформаційних технологій дозволило виділити програмні засоби вирішення завдань керування логістичними бізнес-процесами та їх організації.

  5. На основі системного підходу запропонована інтегрована система моделювання та керування логістичними процесами (ІСМКЛП), яка дозволяє забезпечити моніторинг, контроль, аналіз та прийняття оперативних рішень логістичними менеджерами на підприємствах із безперервним циклом виробництва.

  6. Відповідно до логістичних процесів, що розглядаються в межах розробленої інтегрованої системи, відбувається формалізоване представлення матеріальних та фінансових потоків. Це зумовило створення загальної моделі логістики безперервного виробництва, що ґрунтується на вирішенні задачі нелінійного програмування, в якій цільова функція (прибуток) має набувати максимального значення за умов зниження витрат. При цьому мають враховуватись обмеженості ресурсів, можливих обсягів реалізації готової продукції та виробничих потужностей підприємства.

  7. Для аналізу ефективності логістичної діяльності підприємства та оцінки параметрів матеріальних, інформаційних та фінансових потоків на базі створеної ІСМКЛП в дисертації вибраний критерій інтегральної оцінки логістичних процесів. Для його формування використаний та формалізовано описаний структурно-ієрархічний метод, за допомогою якого проводиться розрахунок узагальнюючих показників на базі локальних характеристик логістичних процесів.

  8. Необхідність оперативного керування потоками в логістичній системі підприємств із безперервним виробництвом вимагає ідентифікації потоків як у часі, так і просторі. Для цього розроблена економіко-математична модель, яка дозволяє виявити закономірності розподілу потоків у часі, розробити маршрути руху транспорту й графіки доставки продукції споживачам з урахуванням змін зовнішнього середовища.

  1. Для ефективного впровадження та практичного використання ІСМКЛП створено логістичну інформаційно-аналітичну систему (ЛІАС), яка надає аналітичну підтримку в процесі прийняття рішень на плановому, диспетчерському та операційному рівнях цієї системи. В дисертації детально розкриті компоненти розроблюваної ЛІАС, які представлені у вигляді моделі сховища даних, блоку інтелектуального аналізу даних (Data Mining) та блоку оперативних аналітичних оброблень OLAP.

  2. Для визначення результатів реалізації ЛІАС проведений всебічний аналіз продуктивності сховища даних, ефективності впровадження ІСМКЛП, а також технології збору, передачі, оброблення та аналізу необхідної інформації. При цьому показано, що основним чинником покращення результатів діяльності та збільшення прибутку молокопереробного підприємства є застосування запропонованого в роботі підходу до керування його логістичними процесами. Поряд із цим вдалось намітити подальший перспективний напрямок досліджень, що стосуються розробки механізму керування знаннями в ЛІАС шляхом впровадження правило-орієнтованого підходу для вдосконалення процесу прийняття рішень у логістиці безперервного виробництва.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

В інших виданнях: