Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Румянцев Микола Васильович. Моделі промислової логістики в системі контролінгу підприємства: дис... д-ра екон. наук: 08.03.02 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Румянцев М.В. Моделі промислової логістики у системі контролінгу підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. Донецький національний університет, донецьк, 2004 р.

Дисертація присвячена проблемам підвищення ефективності управління складними економічними системами в умовах нестабільності (випадковості) попиту на продукцію, що випускається підприємствами україни. Ці цілі досягаються за рахунок використання принципів і методів теорії логістики і контролінгу підприємства.

Розроблено моделі, що дозволяють збільшувати конкурентоспроможність продукції, яка випускається, за рахунок зниження виробничих витрат, збільшення прибутку і тим самим забезпечувати організаційно-економічну стійкість підприємства. Ці моделі базуються на теорії керованих систем масового обслуговування з обмеженим ресурсом і переналагодженням і дозволяють визначати рівень гнучкості устаткування, оптимальні розміри запасу і оптимальні моменти включення резервних виробничих потужностей.

Розроблено концепцію моделювання поведінки гнучких виробничо-логістичних систем, визначено тип інформації про систему, яка повинна знаходитися у розпорядженні дослідника при побудові і створенні системи контролінгу на підприємстві.

  1. Для сучасної економіки україни, яка знаходиться в умовах трансформації, ефективність роботи підприємства залежить від швидкості його реагування на зовнішні умови, що безперервно змінюються. Тому необхідна перебудова і вдосконалення всього механізму управління підприємствами. Дослідження дало можливість обгрунтувати вживання методів математичного моделювання для підвищення ефективності управління економічними системами різного рівня.

  2. У зв'язку з кардинальними змінами, що відбулися в економіці країни, умови функціонування підприємств мають велику невизначеність і нестійкість. Тому при аналізі і побудові моделей функціонування необхідно використовувати ймовірнісний підхід, що дозволяє оцінювати вплив випадкових збурень, які виникають у процесі виробництва, пов'язаного з випадковістю попиту, поставок сировини, напівфабрикатів, комплектуючих й інших матеріалів. Розроблено концепцію моделювання складних економічних систем, яка грунтується на методах і моделях керованих систем масового обслуговування.

  3. перехід до ринкової економіки вимагає нових підходів до її управління. На перший план виходять економічні, ринкові критерії ефективності, підвищуються вимоги до гнучкості управління. Для вирішення питань поліпшення керованості підприємства необхідно покращити використання технологічного устаткування підприємств і розв'язати проблеми оптимізації планування продукції, що випускається. Одними із найпрогресивніших методів підвищення ефективності управління підприємством є контролінг і логістика.

  4. Особливо важливим у роботі підприємств є питання інтенсифікації використання технологічного устаткування, що є ключовим питанням у проблемі поліпшення науково-виробничого потенціалу країни. Одним із способів підвищення інтенсифікації і поліпшення фондовіддачі устаткування і як результату зниження собівартості продукції є наявність на підприємствах певних резервів виробничих потужностей.

  5. Істотну частку витрат виробництва складають матеріальні витрати. Тому пошук шляхів їх зниження є визначальним у процесі організації виробництва і обігу. Одним із способів досягнення цієї мети є скорочення термінів поставок і обсягів запасів. Логістика дозволила усвідомити важливість практичного вирішення цієї проблеми. Сучасні інструментальні засоби логістики пропонують перенести акцент зі створення запасів сировини і готової продукції на створення запасів виробничих потужностей, тобто перейти до організації виробництва за типом гвлс, які в змозі достатньо швидко реагувати на кон'юнктуру ринку. Зниження собівартості продукції досягається не традиційним збільшенням обсягу випуску продукції, а узгодженням усіх матеріальних потоків – від моменту поставки сировини до моменту надходження готової продукції на склад.

  6. Вживання апарату керованих систем масового обслуговування для моделювання роботи гвлс дозволило:

По-перше, проаналізувати потокові процеси в логістичних системах з ймовірнісної точки зору з урахуванням всіляких збурень як у попиті на товар, сировину, так і в тривалості обробки матеріального потоку, що надходить;

По-друге, визначити числові характеристики гвлс систем з випадковими параметрами, що дозволило побудувати функціонали якості їх функціонування і обчислити оптимальні параметри даних систем, які забезпечують організаційно-економічну стійкість підприємства;

По-третє, розробити логістичні моделі створення запасів, що дозволяють інтегрувати виробничий процес, транспорт і процес поставки сировини, товару, комплектуючих і запасних частин.

  1. Побудовано набір моделей для визначення оптимального, в значенні деякого вартісного критерію, розміру партії запуску у виробництво на випуск продукції. Розглянуто різні схеми переналагодження устаткування як до початку випуску продукції, так і після його закінчення. Переналагодження оброблювального устаткування гнучкої виробничо-логістичної системи на випуск нової партії деталей може здійснюватися або безпосередньо перед початком роботи, або відразу ж після закінчення обробки чергової партії деталей, або момент початку переналагодження може оптимальним чином підбиратися після закінчення обробки партії деталей.

  2. Крім того, розглянуто випадок, коли переналагодження оброблювального устаткування обов'язково необхідне відразу ж після закінчення обробки партії деталей (наприклад, переведення устаткування в режим чергування) і перед початком випуску наступної партії деталей. Розглянуто моделі з переналагодженням і пороговим включенням оброблювального устаткування. Якщо ж у зв'язку з технологічним процесом неможливе відключення оброблювального приладу, то в даному випадку можна використовувати моделі виробничо-логістичних систем із пошуком заявок та ідентичним або неідентичним часом переналагодження.

  1. Моделі виробничо-логістичних систем, використані при вивченні питань визначення оптимального розміру партії запуску продукції, були використані і для побудови оптимальних правил створення запасів у тягнучих виробничо-економічних системах. У роботі розглянуто деякі варіанти побудови оптимальних правил поставки сировини, готової продукції, устаткування і запасних частин у тягнучих виробничо-економічних системах.

  2. Розглянуто питання створення запасів або холодного резервування виробничих потужностей на підприємстві. Традиційно вважається, що для визначення оптимального моменту включення резервного, як правило, холодного устаткування, в роботу, використовується величина черги або середній час очікування. У роботі теж використаний цей же підхід. Розглянуто різні припущення щодо основного і резервного оброблювального устаткування. Воно може бути ідентичним і невиразним, ідентичним, але помітним, неідентичним.

  3. Для всіляких припущень щодо включення резервного устаткування в роботу знайдено оптимальні правила визначення моментів включення і відключення резервного устаткування. Передбачається, що резервне устаткування з робочого стану у вимкнений стан переходить миттєво і на це не витрачаються ніякі види ресурсів. Для деяких схем включення резервного устаткування в робочий стан приведено результати кількісних розрахунків оптимальних параметрів величини черги, при якій резервне устаткування включається в роботу з обробки деталей.

  4. Основні теоретичні і практичні результати дослідження були використані в центрі економічної освіти і консалтингу «зовнішонсалт», а також на машинобудівному підприємстві ват «новогорлівський машинобудівний завод», де доведено ефективність і універсальність запропонованих у роботі методів і моделей.

Список основних опублікованих робіт

за темою дисертації

Монографія:

  1. Румянцев Н.В. Моделирование гибких производственно-логистических систем. – Донецк: Изд-во Юго - Восток. - 2004. – 235 с.

статті у наукових фахових виданнях:

  1. Лысенко Ю.Г., Петренко В.Л., Румянцев Н.В. Концепция логистического управления производственно-экономическими системами // Сб. научн. Трудов: Финансы. Учет. Банки. - Вып. 4.- Донецк: ДонНУ, УкрНТЭК. – 2000. - С.43-50. (Особистий внесок: розробка методології аналізу гнучких виробничо-логістичних систем).

  2. Лысенко Ю.Г., Петренко В.Л., Румянцев Н.В. Концепция логистического управления производственно-экономическими системами на основе теории массового обслуживания // Вiсн. Донец. ун-ту. - Сер. В. - Економiка i право. - Донецьк: 2000. - №2.- С.173-178. (Особистий внесок: запропонована концепція моделювання гнучких виробничо-логістичних систем).

  3. Румянцев Н.В. Модель производственно-экономической системы как системы массового обслуживания типа M/M1(m)M2(in)/1 // Модели управления в рыночной экономике. - Донецк: ДонНУ, 2000. - Вып. 4. - С.125-135.

  4. Румянцев Н.В. Модель производственно-экономической системы как системы массового обслуживания типа M/M1(m)M2(all)/1 // Вiсн. Донец. ун-ту. - Сер. В.- Економiка i право. - Донецьк: 2001. - № 1.- С.164-171.

  5. Румянцев Н.В. Модель производственно-экономической системы как системы массового обслуживания типа M/G1(m)G2(end)/1 // Модели управления в рыночной экономике. - Донецк: ДонНУ, 2000. - Спец. вып. - С.81-92.

  6. Румянцев Н.В. Модель производственно-экономической системы как системы массового обслуживания типа M/G1(m)G2(from)/1 // Мiжнародний науковий журнал " Економiчна кiбернетика". - 2001. -№ 3-4.- С. 28-35.

  7. Румянцев Н.В. Модель производственно-экономической системы как системы массового обслуживания типа M/G1(m)G2(in)/1 // Економiка: проблемы теорiї та практики. - Днiпропетровськ: 2001.- Вип. 97. - С.48-60.

  8. Румянцев Н.В. Логистическая концепция управления двумя различимыми идентичными станками // Економiка: проблемы теорiї та практики. - Днiпропетровськ: 2001.- Вип. 113. - С.94-103.

  9. Румянцев Н.В. Логистический анализ предприятия с идентичными закрепленными резервными приборами // Вiсн. Донец. ун-ту. - Сер. В.- Економiка i право. - Донецьк: 2001. - № 2.- С.14-21.

  10. Румянцев Н.В. Модель логистической системы как разомкнутой системы массового обслуживания // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Збірник наукових праць. – Одеса: Одеський державний морський університет. – 2001.- Вип. 11. – С. 152-169.

  11. Румянцев Н.В. Марковская логистическая модель управления запасами // Новое в экономической кибернетике (Сборник научных статей). - Донецк: ДонНУ, 2002. –Вып. 2: Моделирование в логистике. - С.88-99.

  12. Румянцев Н.В. Одна схема управления двумя различимыми идентичными приборами // Економіка розвитку. – Харківский ДЕУ. - 2002. - № 1(21). – С. 50-56.

  13. Румянцев Н.В. Об одном способе моделирования работы предприятия с резервными станками // Вiсн. Донец. ун-ту. - Сер. В.- Економiка i право. - Донецьк: 2002. - № 2-1.- С.86-92.

  14. Румянцев Н.В. Об одной вероятностной модели логистической системы с прерыванием работы склада // Розвиток методів управління та госпо-дарювання на транспорті. Збірник наукових праць. – Одеса: Одеський державний морський університет. – 2003.- Вип. 15. – С. 105-119.

  15. Румянцев Н.В. Одна схема управления работой двух идентичных приборов // Модели управления в рыночной экономике: Сб. научн. тр. Общ. ред. и предисл. Ю. Г. Лысенко: Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, 2003. – Вып. 6. - с. 276 - 285.

  16. Румянцев Н.В., Медведева М.И. Выбор оптимального правила организации работы оборудования на промышленном предприятии // Економiка: проблемы теорiї та практики. Збірник наукових праць. - Днiпропетровськ: 2003.- Том ІІІ.-Вип. 185. - С. 3 – 12. (Особистий внесок: розробка моделі вибору оптимального правила організації роботи обладання на промисловому підприємстві).

  17. Румянцев Н.В. Об одной модели организации работы гибкой производственной системы // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ: 2003. - № 7 (65). – 2003. – с. 193 – 204.

  18. Румянцев Н.В. Модель функционирования производственной системы с неидентичным холодным резервом оборудования // Економіка розвитку. – Харківский ДЕУ. - 2003. - № 1. –с. 53-59.

  19. Румянцев Н.В., Медведева М.И. Управляемая модель гибкой производственной системы с пороговым включением и ограниченным ресурсом (k

  20. Румянцев Н.В., Медведева М.И. Управляемая модель гибкой производственной системы с пороговым включением и ограниченным ресурсом (km) // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. научн. тр.). Общ. ред. и предис. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ. - том 1. – Спец. вып., 2003. – 150 - 159с. (Особистий внесок: розробка моделі підприємства з пороговим включенням і обмеженим ресурсом, методу розв’язання та прикладу).

  21. Румянцев Н.В., Медведева М.И. Управляемая модель гибкой производственной системы с пороговым включением // Вiсн. Донец. ун-ту. Сер. В.- Економiка i право. - Донецьк: 2003. - № 2.- С. 66-71. (Особистий внесок: розробка моделі підприємства з пороговим включенням і необмеженим ресурсом, методу розв’язання та прикладу).

  22. Лысенко Ю.Г., Румянцев Н.В. Повышение экономических показателей предприятия за счет оптимизации логистических процессов // Мiжнарод-ний науковий журнал «Економiчна кiбернетика». – ДонНУ. - 2004. -№ 1-2 (25-26).- С.14-20. (Особистий внесок: розробка концепції моделювання поведінки підприємства в ринкових умовах, чисельного прикладу та методу його розв’язання).

за матеріалами конференцій:

  1. Румянцев Н.В. Анализ системы массового обслуживания с "разогревом" и ограниченным ресурсом // Труды 4-ой междунар. научно-техн. конф. «Машиностр. и техносфера на рубеже ХХI века». Т.3. - Вып. 6. - Донецк: 1998. - С.45-46.

  2. Rumyantsev M.V. The Analysis of queuing systems with the finite resources by the method of red and blue call // Abstracts of Communications (Second part): The International Conference “Stochastic Analysis and its Applications” 10-17 June 2001, Lviv, Ukraine. – Lviv: 2001. – p.4.

  3. Румянцев Н.В. Об одой модели холодного резервирования оборудования промышленных предприятий // Тези доповідей VII Всеукраінскої науково-методичної конференції 11-13 вересня 2002 року. – Запоріжжя: 2002. – С.175-176.

  4. Породников В.Д., Румянцев Н.В. Численные методы решения моделей функционирования цеха точного литья // Труды междунар. научно-техн. конф. "Прогрессивные технологии машиностроения и современность" (Севастополь, 9-12 сент.). - Донецк: 1997. - С.203-204. (Особистий внесок: розробка моделі підприємства і методу її розв’язання).

  5. Румянцев Н.В. Анализ систем с "разогревом" и ограниченным ресурсом // Тез. докл. Донецкого коллоквиума "Вероятность и статистика" посвящ. 80-летию И.И. Гихмана (Донецк, 24-27 мая 1998 г. ). - Донецк, 1998. - С.32-33.

  6. Румянцев Н.В. Математическая модель оптимальной организации работы цеха точного литья // Труды междунар. научно-техн. конф. "Прогрессивные технологии машиностроения и современность" (Севастополь, 9-12 сент.). - Донецк: 1997. - С.210.

  7. Румянцев Н.В., Породников В.Д. Об одном методе анализа сложных систем массового обслуживания и оптимальном выборе режима работы // 3-я Українська конференцiя з автоматичного керування «Автоматика – 96»: Працi. - Т.2. - Севастополь: 1996 - С.139-140. (Особистий внесок: розробка моделі підприємства і методу її розв’язання).

  8. Румянцев Н.В., Шаташвили А.Д., Шевченко В.И. Вычисления некоторых функционалов для систем с "разогревом" через фиксированное число обслуженных требований // Первый всемирный конгресс общества математической статистики и теории вероятностей им. Бернулли: Тез. докл. - Т.2, секция 22. - М.:, 1986. - С.567. (Особистий внесок: виведення рівнянь для ймовірностей станів системи).

  9. Rumyantsev M.V. Analysis of the queuing systems with limited resources and vacations // Abstracts: The Third Ukrainian-Scandinavian Conference in Probability Theory and Mathematical Statistics: ( June 8-9 1999, Kyiv, Ukraine). - Kyiv, 1999. - P.130.

  1. Rumyantsev M.V. Analysis of the queuing systems with limited resources and vacations // Abstracts: The Second Ukrainian-Scandinavian Conference in Probability Theory and Mathematical Statistics: ( June 8-9 1999, Kyiv, Ukraine). - Kyiv, 1997. - P.130.

  2. Румянцев Н.В. Применение моделей управляемых систем массового обслуживания в промышленной логистике // Seventh international school on mathematical and statistical methods in economics, finance and insurance. – 8-13 September 2003. – Kyiv, 2003. – P. 39.

  3. Румянцев Н.В. О логистическом подходе к моделированию запасов // Працi вузівських конференцiй професорсько-викладацького складу та студентів за пiдсумками науково-дослiдницької роботи: економіка підприємства, менеджмент, маркетинг, міжнародна економіка, управління трудовими ресурсами, кількісні методи (Донецьк, квітень 1003р.) - Донецьк: 2003. - С.57 – 58.

  4. Медведева М.И., Румянцев Н.В. Моделирование гибких производственных систем с пороговым включением методами теории массового обслуживания // Сучасні проблеми науки та освіти. Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції 30 квітня – 10 травня 2004 р., м. Алушта. / Харьків: Українська Асоціація «Жінки в науці та освіті», Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2004. – С. 57. (Особистий внесок: розробка моделей систем з обмеженим ресурсом і методів їх розв’язань).

в інших виданнях:

  1. Румянцев Н.В. Шаташвили А. Д. Квазиоднородные цепи Маркова и их применение к анализу систем обслуживания с "разогревом" // Теория случайных процессов. - Вып.15. - Киев: Наукова Думка, 1987. - С.80-84. (Особистий внесок: виведення рівнянь для ймовірностей станів системи, доведення стаціонарності випадкового процесу).

  2. Румянцев Н.В. Модель производственно - экономической системы как системы массового обслуживания типа M/M1(m)M2(from)/1 // Мiжнародний науковий журнал " Економiчна кiбернетика". - 2000. -№ 5-6.- С. 4-11.

  3. Румянцев Н.В. Об одной модели системы массового обслуживания с "разогревом". - К., 1982. - С.15-23. (Препр. / Некоторые вопросы применения марковских процессов для моделирования систем. - АН Украины. Ин - т кибернетики; 82-56).