Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Несторенко Олександр Васильович. Моделі формування ціни в кластерних утвореннях (на прикладі підприємств санаторно-курортної сфери): дисертація канд. екон. наук: 08.03.02 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Несторенко О.В. Моделі формування ціни в кластерних утвореннях (на прикладі підприємств санаторно-курортної сфери). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2003.

Дисертаційну роботу присвячено розробці теоретичних основ і моделей ціноутворення підприємств, що входять до кластерної економічної системи. Розроблений комплекс економіко-математичних моделей дозволяє визначити ціни та обсяги виробництва підприємств кластерного утворення, за яких економічні суб’єкти досягатимуть максимального прибутку у випадку індивідуальної та колективної раціональності.

Отриманий у ході дослідження аналітичний вираз точки ринкової рівноваги для довільної кількості підприємств за різним ступенем кооперації між ними забезпечує можливість кожному елементу економічної системи довільного розміру визначати оптимальні ціни в умовах мінливого зовнішнього середовища.

Запропонований алгоритм визначення оптимальних меж кластерної економічної системи дозволяє за допомогою економіко-математичної моделі обґрунтувати доцільність введення додаткового підприємства в кластер.

Розглянута в роботі модель розподілу граничного прибутку між підприємствами кластерного утворення дає можливість суб’єктам економічної діяльності обрати для себе найкращий варіант організації їх взаємодії.

Дисертаційні дослідження дозволили зробити наступні висновки:

  1. Доведено неефективність витратного методу ціноутворення. Орієнтація підприємств при визначенні цін не на ринковий попит, а на витрати призводить до погіршення з кожним роком фінансових результатів їх діяльності, скорочення обсягів реалізації продукції (послуг).

  2. Розроблена модель визначення оптимальних показників діяльності підприємств за різних умов взаємодії та на різних типах ринку. В ході рішення цієї задачі за допомогою імітаційної моделі, яка реалізована в середовищі Microsoft Excel 2000, визначаються оптимальні номенклатури, обсяги та ціни на продукцію підприємств-постачальників та підприємств-споживачів у випадку їх функціонування за принципом індивідуальної раціональності. Визначені за допомогою економіко-математичної моделі параметри діяльності дозволять кожному з підприємств, що розглядаються, одержати максимальний прибуток. Проведений порівняльний аналіз фінансових результатів підприємств у випадку інтуїтивного вибору ними цін і обсягів виробництва та у випадку визначення параметрів діяльності підприємств за допомогою запропонованої економіко-математичної моделі максимізації прибутку довів, що використання оптимізаційної моделі дозволяє підприємствам поліпшити результати своєї діяльності.

  3. Запропонована модель визначення оптимальних показників діяльності підприємств за умови їх роботи з точки зору колективної раціональності. Обґрунтована доцільність створення на основі підприємств, що розглядаються, кластерів. Використання розробленої імітаційної моделі дозволить визначити номенклатуру, обсяги та ціни, які забезпечать підприємствам досягнення більшого значення сукупного прибутку.

  4. Розроблено алгоритм визначення оптимальних меж кластерного утворення. Визначення доцільності введення додаткового підприємства у кластер проводиться за принципом порівняння граничного прибутку та трансакційних витрат, пов’язаних з досягненням угоди між підприємствами кластерного утворення та підприємством – кандидатом на участь у функціонуванні кластеру.

  5. Запропоновано методи розподілу виграшу (граничного прибутку) кластеру між його учасниками за основними принципами, які базуються на різних поглядах про справедливість. Вибір варіанта розподілу граничного прибутку залежить від ступеня доцільності участі в кластерному утворенні кожного з підприємств регіону та від погляду керівництва підприємств на проблему справедливості. Розподіл граничного прибутку між підприємствами кластеру пропонується проводити на основі встановлення різних рівнів цін на продукцію, яка призначена для підприємств – учасників кластерного утворення, та на продукцію, яка реалізується на «зовнішньому» по відношенню до кластерного утворення ринку.

6. Застосування розробленої економіко-математичної моделі на підприємствах тих галузей економіки, що розглядалися, а також на підприємствах інших галузей, спрямоване на визначення умов, за якими будуть одержувати максимальні прибутки всі суб’єкти відносин, які були предметом дослідження. Використання запропонованого програмного забезпечення дозволить керівництву підприємств приймати відповідні рішення під впливом факторів мінливого навколишнього середовища. Місцевій адміністрації для розвитку економіки м. Бердянська розв’язання наведених задач дасть можливість обрати найкращий варіант впливу на діяльність того чи іншого підприємства.

Публікації автора:

  1. Несторенко О.В. Варіанти розподілу граничного прибутку підприємств кластерного утворення // Зб. наук. праць “Економіка: проблеми теорії та практики”. Вип. 139. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 9 – 14.

    Несторенко А.В. Оптимизация деятельности предприятий при различных степенях информированности // Вестник НТУ “ХПИ” “Технический прогресс и эффективность производства”. Вып. 24. Ч.2. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. – С. 83 – 86.

    Гудзь П.В., Несторенко А.В. Финансовые инновации в сфере курортно-рекреационного хозяйства региона // Економіка та право. – 2002. №1. – С. 61 – 64.

    Швец И.Ю., Тимофеев В.Н., Несторенко А.В. Анализ основных ценообразующих факторов для товаров неэластичного спроса (на примере электроэнергии) // Вестник ХГПУ “Технический прогресс и эффективность производства”. Вып. 122. – Харьков: ХГПУ, 2000. – С. 229 – 232.

    Несторенко А.В. Математична модель вибору цінової політики підприємств регіону // Науково-виробничий журнал “Держава та регіони”. Сер.: Державне управління. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”. – 2001. – № 3. – С. 135 – 140.

    Несторенко О.В. Розвиток теорії рівноважного стану на олігополістичному ринку // Матеріали міжнар. наук. студентсько-аспірантської конференції. Львів, 3 – 5 травня 2001 р. “Україна в ХХІ ст.: формування економічної системи”. – Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2001. – С. 226 – 227.

    Несторенко А.В. Математическое обоснование и построение модели эколого-экономического кластера // Проблемы экологии Азово-Чорноморского бассейна: современное состояние и прогноз (аннотация). Конференция молодых ученых, 18 – 20 сентября 2001 года. – Севастополь. – 2001. – С.136.

    Несторенко А.В. Моделирование развития малого бизнеса в регионе // Тез. докл. второй Международной научно-методич. конф. “Менеджмент малого и среднего бизнеса: проблемы, обучение, перспективы”, 23 –27 сентября 2002 г. – Севастополь: СевНТУ, 2002. – С.21 – 22.