Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство


Петрухно Юлія Євгенівна. Міжособистісна взаємодія в колективі як фактор інноваційного розвитку бібліотек. : Дис... канд. наук: 27.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Петрухно Ю. Є. Міжособистісна взаємодія в колективі як фактор інноваційного розвитку бібліотек. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з соціальних комунікацій за спеціальністю 27.00.03 — книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство — Харківська державна академія культури, Харків, 2009.

У дисертації розроблено теоретичні засади комунікаційної єдності колективу як необхідної умови інноваційного розвитку бібліотечних установ та елементу кадрового менеджменту в бібліотеках. Досліджено умови комунікаційного середовища бібліотек, де мають створюватися сприятливі обставини для результативної праці персоналу бібліотеки, а також якісного управління їхньою діяльністю. Висвітлено особливості міжособистісної взаємодії, встановлено фактори впливу на якість міжособистісної взаємодії. Доведено, що комунікаційна єдність є результатом спільних уявлень співробітників бібліотеки про мету, зміст, характер, засоби здійснення загальної діяльності, а також використання завдань на різних ланках бібліотечної організації. Сформульовано види і властивості комунікації, а на основі опитування створено комунікограми, за допомогою яких можна виявляти типові ситуації у бібліотечних комунікаціях.

У процесі дослідження досягнуто мету дисертації, вирішено всі поставлені завдання, що дозволило дійти основних наукових висновків.

1. Орієнтація на інноваційний розвиток стає нагальною необхідністю для бібліотек, оскільки цілі і зміст їх діяльності як соціального інституту закономірно відбивають зміни, що відбуваються в суспільстві. Діяльність бібліотеки за умов інформаційного ринку перетворює здійснення інноваційних процесів на завдання стратегічного характеру, визначається як актуальний напрям дослідження і оновлення бібліотечної практики. Аналіз теоретикоприкладних аспектів професійної взаємодії дозволив визначити основні аспекти, взаємопов'язані з інноваційним розвитком бібліотек. До загальнотеоретичних належать: праці з соціології, соціальної психології, менеджменту, зокрема менеджменту праці, теорії інновацій.

2. Дослідження міжособистісної взаємодії в сучасному бібліотечному колективі як основи формування інновацій у бібліотеці базується на актуалізації цілого комплексу різних наукових знань, насамперед, теорії соціальних комунікацій, соціології, філософії, культурології, соціальної психології. Методологія системного підходу збагатилася використанням уявлень, що стосуються відкритих систем. Для вивчення міжособистісної взаємодії в бібліотечному колективі застосовані такі методи: нефіксоване спостереження, анкетування, аналіз статистики звільнень, експертне опитування, експеримент, побудова комунікограм. Результати дослідження наведені у вигляді графіків, діаграм, таблиць.

3. Середовище міжособистісної взаємодії, характеризується наявністю єдиної мети; спільністю мотивів, що спонукають індивідів до спільної діяльності; взаємозв'язком учасників; наявністю єдиного простору і часу виконання індивідуальних дій; поділом єдиного процесу діяльності на окремі функції і їх розподіл між учасниками; координацією індивідуальних дій, необхідністю управління ними. Професійно-діяльнісне середовище також є сферою проявів міжособистісних взаємин та комунікаційних зв'язків, здійснення планів розвитку бібліотек, зокрема її інноваційності. Якість, характер, динаміка змін залежать від стану, якості, напрямів, характеру міжособистісних взаємин. Бібліотечний колектив — єдиний суб'єкт у системі професійної комунікаційної взаємодії, яка проявляється на різних рівнях його організації і функціонального розподілу праці.

4. Аналіз бібліотек підтвердив залежність впливу організаційних, технологічних, функціональних змін у бібліотечних колективах та характеру міжособистісної взаємодії. Низька інтенсивність роботи з кадрами, відсутність мотивації співробітників впливають на міжособистісну взаємодію. Це потребує окреслення нових рішень відповідно до нових умов професійної взаємодії в бібліотеці. Підтверджено базове значення міжособистісних відносин на етапі комунікаційної єдності колективу в бібліотеці. Трансформацію відносин в бібліотеці простежено стосовно трьох рівнів спілкування: соціально-рольового (або короткочасного соціально-ситуаційного спілкування), ділового й інтимно-особистісного.

5. Комунікаційна компонента є цементуючою умовою порозуміння й узгодженості дій, інституційність якої впливає на дослідження міжособистісної взаємодії як основи формування інноваційного розвитку бібліотечної установи. Міжособистісну взаємодію розглянуто як процес конструювання, формування міжособистісного простору. До основних механізмів формування міжособистісного простору, належать взаєморозуміння, координація й узгодження намірів і інтересів працівників бібліотеки.

6. Для міжособистісної взаємодії в професійно-діяльнісному середовищі характерна орієнтація учасників на статусно-рольові позиції, принципове значення групової й організаційної належності партнерів для здійснення комунікації, раціональний підхід до проблеми сумісності. Міжособистісні відносини конструюються, регулюються за допомогою вироблених норм і процедур і, у свою чергу, істотно впливають на ділове спілкування й ефективність виконуваної роботи. Міжособистісна взаємодія по-перше, зумовлена соціально-психологічним кліматом у бібліотечній організації; по-друге, комунікація як комплекс взаємодій має конкретне наповнення. Вона може бути інституалізована на користь управління процесами інноватики і розвитку бібліотек. Встановлено, що бібліотечний колектив виробляє систему соціального контролю і має відповідати сформованим цінностям і стандартам діяльності.

7. Доповнено уявлення про мотивацію бібліотечних працівників через складові соціально-психологічного клімату в бібліотеці. Підтверджено залежність стану психологічного клімату від особистісних якостей керівника бібліотеки. Встановлена емпіричним шляхом типологія трудових установок, що дозволяє поширити соціологічний інструментарій у створенні аналітичної бази управління комунікаціями в бібліотечному колективі. Вона показує, що творча активність працівників певною мірою залежить від віку і стажу роботи бібліотечних працівників.

8. Уперше до наукового обігу вводиться поняття комунікаційної єдності бібліотечних колективів. Досягнення її полягає у створенні умов з усуненням перешкод психологічного й організаційного характеру, що гальмують упровадження інновацій у професійну сферу діяльності. Встановлено зв'язок між якістю комунікацій як інституалізованої форми міжособистісних взаємовідносин із інноваційним розвитком бібліотек. Новація стає інновацією в бібліотечному колективі, коли вона сприймається як дружня, прозора дія або система заходів для вирішення як значимих для кожного співробітника питань кар'єри, умов праці, статусу, оплати, так і суспільно значимих аспектів діяльності бібліотеки. Аналіз комунікації в досліджуваних бібліотеках надав можливість визначити її властивості та види (формальну-неформальну, безпосередню-опосередковану, функціональну-предметну, ситемно-фрагментарну, керовану-некеровану комунікацію). Побудова комунікограм на основі опитування дозволяє визначити типові ситуації в бібліотечній комунікації. Так, виявлено, що передача інформації в досліджуваних бібліотеках значною мірою залежить від їх організа-ційної структури. Результатом комунікацій є формування єдності колективу, що виявляється через загальне бачення процесу взаємодії, яка полягає у формуванні єдності уявлень співробітників бібліотеки та їх зумовленість метою, змістом, характером, засобами здійснення в середовищі бібліотечного колективу, монолітність якого зумовлена специфічними характеристиками міжособистісних відносин його учасників і соціально-психологічними, етичними аспектами його функціонування.

9. Комунікація є відображенням проявів інституалізованих міжособистісних взаємовідносин, впливає на загальну виробничу ситуацію в бібліотеці. Створення нових кодексів етики або внесення доповнень у діючі має відбуватися на трьох рівнях: організаційному (нормативна етика, статути, положення про бібліотеки тощо); структурно-функціональному (положення про структурні підрозділи); робочому місці (посадові інструкції, технологічна документація).

10. Для розвитку творчої активності бібліотечних працівників велике значення мають об'єктивні фактори (зміст праці, організаційні умови, матеріальні й технічні можливості тощо), соціально-психологічні фактори (ціннісні орієнтації, мотиваційні установки, престижні оцінки, рівень задоволеності спеціальністю). Важливим чинником є вплив інституалізованих комунікацій у бібліотеці, брак яких суттєво впливає на єдність бібліотечних колективів.

11. Найважливішим фактором інноваційного розвитку бібліотеки є створення інноваційного клімату як особливої умови розкриття творчого потенціалу бібліотечного персоналу. Визначальне значення для створення інноваційного клімату в бібліотеці має врахування організаційно-поведінкових факторів.

Подальшого вивчення потребують соціальні резерви зазначених факторів, що сприяють реалізації творчого потенціалу бібліотечного працівника в конкретній бібліотеці. Потрібно дослідити, конкретизувати процеси, які сприяють інноваційній активності працівників або гальмують її, аспекти управлінських, інформаційних технологій, що базуються на параметричних даних і показниках про бібліотечні колективи.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. Петрухно Ю. Є. Лідерство і керівництво в колективі: психологічний аспект управління / Ю. Є. Петрухно // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. — Х., 2000. — Вип. 3. — С. 95–107.

2. Петрухно Ю. Є. Професійні цінності бібліотекаря-комунікатора / Ю. Є. Петрухно // Вісн. Харк. держ. акад. культури : зб. наук. пр. — Х., 2001. — Вип. 8. — С. 135–140.

3. Петрухно Ю. Є. Міжособистісні відносини в кодексах бібліо-течної етики: міжнародна практика інституализації / Ю. Є. Петрухно // Вісн. Кн. палати. — 2002. — № 1. — C. 22–26.

4. Петрухно Ю. Є. Взаємодія в бібліотечному колективі: поняття та класифікація / Ю. Є. Петрухно // Вісн. Кн. палати. — 2004. — №3. — С.18–20.

5. Петрухно Ю. Є. Бібліотечний колектив: поняття та структура / Ю. Є. Петрухно // Вісн. Кн. палати. — 2007. — №6. — С. 14–17.

Матеріали і тези конференцій

6. Петрухно Ю. Е. Библиотечная профессиональная этика как основа коммуникации в современном библиотечном коллективе / Ю. Е. Петрухно // Досуг. Творчество. Культура : материалы конф.: сб. науч. тр. — Омск : Омский гос. ун-т, Сиб. филиал Рос. ин-та культурологии 2000. — Ч. 2. — С. 41–43.

7. Петрухно Ю. Е. Библиотека в системе дистанционного управления / Ю. Е. Петрухно // Теоретичні та прикладні проблеми психології та педагогіки : зб. наук. пр. міжнар. наук.-практ. конф. «Психологічні та соціально-економічні проблеми трансформації суспільства» — Луганськ : Вид-во СНУ, 2001. — № 1. — С. 94–98.

8. Петрухно Ю. Е. Конфликты в библиотеке / Ю. Е. Петрухно // Бібліотеки в інформаційному суспільстві : матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 100-річчю Хмельницької ОУНБ ім. М. Островського. — Хмельницький, 2001. — С. 76–82.

9. Петрухно Ю. Є. Менеджер по кадрам / Ю. Є. Петрухно // Сучасні проблеми управління : матеріали I міжнар. конф. — К. : МАУП, 2001. — C. 419–421.

10. Петрухно Ю. Є. Звільнення як фактор стану соціально-пси-хологічного клімату в бібліотечному колективі / Ю. Є. Петрухно // Духовна культура в інформаційному суспільстві : матеріали міжнар. наук.-теорет. конф., 25–26 січн. 2002 р. — Х. : ХДАК, 2002. — С. 242–243.

11. Петрухно Ю. Є. Кадрова політика в сучасних бібліотечних колективах / Ю. Є. Петрухно // Культура та інформаційне сус-пільство ХХІ ст. : матеріали конф. молодих науковців, 17–19 квіт. 2002 р. — Х. : ХДАК, 2002. — С. 120.

12. Петрухно Ю. Е. Структуры библиотечного коллектива / Ю. Е. Петрухно // Досуг. Творчество. Культура : материалы конф.: сб. науч. тр. — Омск : Омский гос. ун-т, Сиб. филиал Рос. ин-та культурологии, 2002. — С. 88–90.

13. Петрухно Ю. Е. Этические проблемы кадрового менеджмента / Ю. Е. Петрухно // Парадигмы XXI века: Информационное общество, информационное мировоззрение, информационная культура : материалы междунар. науч. конф. — Краснодар, 2002. — С. 344–345.

14. Петрухно Ю. Е. Мотивация в библиотечном коллективе / Ю. Е. Петрухно // Соціокультурні комунікації в інформаційному суспільстві : матеріали міжнар. наук. конф., 22 листоп. 2003 р. — Х. : ХДАК, 2003. — С. 149–150.

15. Петрухно Ю. Е. Уровни взаимодействия в современном библиотечном коллективе / Ю. Е. Петрухно // Культура та інформаційне суспільство в ХХІ ст.: матеріали конф. молодих науковців. — Х. : ХДАК, 2004. — С. 196–197.

16. Петрухно Ю. Е. Команда как инновационный вид малой группы в современном библиотечном коллективе / Ю. Е. Петрухно // Культура та інформаційне суспільство ХХІ ст. : матеріали конф. молодих науковців. — Х. : ХДАК, 2005. — С. 181.

17. Петрухно Ю. Е. Организационная культура в современных библиотечных коллективах / Ю. Е. Петрухно // Інформаційно-культурологічна та мистецька освіта (консенсус, партнерство, стандарти) в контексті Болонського процесу : матер. наук.-практ. конф., 13–14 груд. 2005 р. — Х. : ХДАК, 2005. — С. 243–244.

Навчально-методичні посібники:

18. Петрухно Ю. Є. Іміджелогія : навч.-метод. матеріали до курсу / Ю. Є. Петрухно. — Х. : ХДАК, 2003. — 23 с.