Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Козуб Людмила Миколаївна. Мінливість ознак і методи оцінки якості волокна індивідуальних рослин льону-довгунця на перших етапах селекції. : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2003.



Анотація до роботи:

Козуб Л.М. Мінливість ознак і методи оцінки якості волокна індивідуальних рослин льону-довгунця на перших етапах селекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин – Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр’єва УААН, м. Харків, 2003.

Дисертаційна робота присвячена всебічному вивченню якості волокна льону-довгунця з метою використання установлених закономірностей в селекції. Об’єкт дослідження - прядильна здатність волокна. На прикладі 10 сортів контрастних за якістю волокна показано характер мінливості та взаємозв’язку ознак якості волокна – гнучкості, міцності, тонкості – з морфологічними і господарсько цінними ознаками в залежності від сорту, площі живлення рослин, умов року, анатомічної будови стебла. Проведено порівняльне вивчення різних методів оцінки якості волокна. На основі досліджень виявлено і рекомендовано окремі нові прийоми селекції льону-довгунця на підвищення продуктивності та якості волокна. Передано в держсортовипробування новий перспективний сорт льону-довгунця Глінум.

  1. Установлено, що сорти льону-довгунця відрізняються між собою за показниками технологічних ознак. У сортів з високою прядильною здатністю гнучкість волокна достовірно вище порівняно із сортами з низькою прядильною здатністю на 32,2 % (Р < 0,05), тонкість волокна – на 19,0 % (Р < 0,05), комплексний параметр оцінки волокна за розрахунковою добротністю пряжі (РДП) – на 15,7 % (Р < 0,05), за відносним розривним навантаженням пряжі (ВРН) – на 11,9 % . За міцністю, навпаки, кращими показниками характеризуються сорти з низькою прядильною здатністю, але на недостовірному рівні (Р > 0,05).

  2. Чітко виражених відмінностей за величиною коефіцієнтів варіації (V, %) показників усіх морфологічних, господарсько цінних і технологічних ознак між сортами льону-довгунця з різною прядильною здатністю, між загущеним і розрідженим посівами та між роками вирощування рослин не виявлено.

  3. Величина взаємозв’язку між морфологічними, господарсько цінними ознаками рослин і технологічними показниками волокна у сортів льону-довгунця суттєво не залежить від якості волокна, площі живлення та року вирощування рослин. Виходячи з цього, вирощування селекційного матеріалу на перших етапах селекції пропонується проводити при більш розрідженому способі посіву льону-довгунця (2,5 х 5,0 см), що дозволяє в 2 –3 рази підвищити коефіцієнт розмноження насіння, одержати масу волокна з однієї рослини, достатню для здійснення оцінки його якості інструментальними методами, і тим самим значно підвищити ефективність селекції на поліпшення якості волокна.

  4. На рівні індивідуальних рослин вперше установлено характер взаємозв’язку ознак, які визначають якість волокна в популяції рослин сортів з високою і низькою прядильною здатністю, а саме:

між гнучкістю і тонкістю волокна існує низький та середній позитивний кореляційний взаємозв’язок (r = 0,39 – 0,51);

з міцністю волокна гнучкість взаємопов’язана негативно в слабому ступені (r = - 0,30 – 0,49);

між гнучкістю і РДП виявляється високий позитивний взаємозв’язок (r = 0,76). Це свідчить про високу цінність гнучкості волокна в селекційному відношенні, оскільки ознака одночасно характеризує волокно за тонкістю і в цілому за прядильною здатністю;

між міцністю і тонкістю, міцністю і РДП взаємозв’язок середній негативний (r = - 0,51 – 0,59 і -0,40 – 0,53, відповідно);

  1. Мікроскопічними дослідженнями установлено, що елементарні волокна у рослин сортів з високою якістю волокна характеризуються значно меншими розмірами, ніж у сортів з низькою якістю волокна (19,8 х 22,1 проти 24,6 х 26,8 мкм, Р < 0,05). Наявність здерев’янілих волокон у сортів з високою якістю волокна складає 14,8, а у сортів з низькою якістю волокна – 38,6 % (P < 0,01). Це означає, що у сортів з високою прядильною здатністю волокно більш м’яке, краще розщеплюється і скручується при прядінні.

  2. Зі збільшенням площі живлення рослин до 2,5 х 5,0 см дещо збільшується розмір клітин елементарних волокон та вміст клітин, пов’язаних здерев’янілими серединними пластинками порівняно із загущеним посівом, проте відмінності між сортами з високою і низькою якістю волокна зберігаються.

  3. Найбільш ефективною оцінкою якості волокна індивідуальних рослин льону-довгунця на перших етапах селекції є метод, оснований на визначенні розрахункового відносного розривного навантаження (ВРН) пряжі. Показники ВРН пряжі найбільш тісно негативно взаємопов’язані з анатомічними ознаками (r = - 0,54 – 0,77), позитивно корелюють з даними РДП інструментальної оцінки чесаного волокна (r = 0,40) та оцінки волокна індивідуальних елітних рослин по РДП (r = 0,77).

Метод визначення ВРН пряжі найменш трудоємкий і простий із технологічних методів оцінки якості волокна і придатний для проведення масових аналізів елітних рослин в практичній селекційній роботі на підвищення якості волокна.

  1. Із непрямих способів оцінки якості волокна індивідуальних рослин виділено метод, оснований на визначенні величини укрутки волокна. Його результати позитивно взаємопов’язані з анатомічними ознаками волокна (r = 0,46 – 0,75) і негативно корелюють з даними РДП інструментальної оцінки чесаного волокна (r = - 0,47), оцінки волокна індивідуальних рослин по РДП (r = - 0,81) і оцінки за ВРН пряжі (r = - 0,70). Цей метод простий, зручний за виконанням, але він потребує удосконалення в напрямку включення в аналіз міцності волокна.

  2. У результаті практичної селекційної роботи з використанням окремих положень, установлених автором дисертації, виведено сорт льону-довгунця Глінум, переданий в 2001 р. в державне сортовипробування. Сорт середньостиглий, високоволокнистий, вміст волокна в стеблі складає 28,20 %, урожай волокна 1,37 т/га, стійкість до полягання та фузаріозу середня, відрізняється підвищеною якістю волокна. Сорт Глінум достовірно перевершує стандартний сорт Могилівський 2 по урожаю соломи, волокна, вмісту волокна в стеблі та розрахунковій добротності пряжі за однакової тривалості періоду вегетації.

Пропозиції для селекції і виробництва

За результатами наукових досліджень по удосконаленню методики селекції льону-довгунця на підвищення якості волокна і практичної селекційної роботи пропонується:

1. “Методика визначення якості волокна в стеблах індивідуальних рослин льону-довгунця за розрахунковим відносним розривним навантаженням пряжі.” Метод оснований на визначенні прямих технологічних ознак волокна – гнучкості та розривного зусилля з коректировкою на його масу і застосуванні у спеціально створеній формулі розрахунку відносного розривного навантаження пряжі.

2. “Удосконалена методика селекції льону-довгунця на підвищення якості волокна”. Методикою передбачено проведення посіву льону-довгунця в ямкових розсадниках при площі живлення рослин 2,5 х 5,0 см і визначення якості волокна індивідуальних рослин першого та другого року селекції за показником розрахункового відносного розривного навантаження пряжі. Це вперше дало можливість контролювати ознаки якості волокна на самих ранніх етапах селекції і значно прискорити строк створення сортів з високою якістю волокна.

3. Передано в держсортовипробування новий сорт льону-довгунця Глінум, при створенні якого використано нові елементі “Удосконаленої методики селекції льону-довгунця на підвищення якості волокна”.

Публікації автора:

  1. Козуб Л.М., Логінов М.І. Оцінка якості волокна індивідуальних рослин льону-довгунця на ранніх етапах за його технологічними показниками // Зб. наук. пр. ІЗ УААН. – К.: Нора-прінт, 1999. – Вип. 1 – 2. - С. 135 – 138 ( доля авторства 50%, автору належать експериментальні дані порівняльної оцінки методів визначення якості волокна за відносним розривним навантаженням пряжі, розрахунковою добротністю пряжі, анатомічними ознаками) .

2. Козуб Л.М. Ефективність методів оцінки якості волокна на перших етапах селекції льону-довгунця // Селекція, технологія вирощування і збирання луб’яних культур: Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур. – Глухів, 2001. - № 2. – С. 37 – 40.

3. Козуб Л.М. Порівняльне вивчення методів оцінки якості волокна індивідуальних рослин льону-довгунця на ранніх етапах селекції // Селекція, технологія вирощування та первинної переробки льону і конопель: Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур. – Глухів, 2000. - № 1. – С. 44 – 49.

4. Козуб Л.М., Логінов М.І. Взаємозв’язок технологічних показників волокна з господарсько цінними і морфологічними ознаками рослин льону-довгунця // Вісник Сумського державного аграрного університету. – Суми. – 2000. - № 4. – С. 108 – 111 (доля авторства 50%, автору належать експериментальні дані кореляційного аналізу і взаємозв’язку ознак якості волокна).

5. Логінов М.І., Сидоренко М.М., Козуб Л.М. До методики селекції льону-довгунця на підвищення продуктивності і якості волокна // Зб. наук. пр. ІЗ УААН. – К.: Нора – прінт, 2000. - № 1. – С. 156 – 162 ( доля авторства 30%, автору належать експериментальні дані та удосконалена методика селекції льону-довгунця на підвищення якості волокна).

6. Розробка методу визначення якості волокна в індивідуальних рослинах льону-довгунця на перших етапах селекції /Логінов М.І., Тимонін М.О., Козуб Л.М., Гилязетдинов Р.Н.; Селекція, технологія вирощування та переробки льону і конопель. – Глухів, 1997. – 21 с. – Укр. – Деп. в ІНТЕІ України 01. 07. 97. № 465. – Уі 97 ( доля авторства 30%, автору належать експериментальні дані та методика визначення якості волокна в стеблах індивідуальних рослин льону-довгунця за розрахунковим відносним розривним навантаженням пряжі).

7. Логінов М.І., Чучвага В.І., Муковоз В.Ю., Козуб Л.М. Національна колекція льону-довгунця і її використання в селекції// Селекція, технологія вирощування і збирання луб’яних культур: Зб. наук. пр. Інституту луб’яних культур.- Глухів, 2001.- №2.- С. 21-24 ( доля авторства 30%, автору належать експериментальні дані по селекційному сортовипробуванню льону-довгунця).

8. Virovets V.G., Loginow M.I., Mukovoz V.Yu, Kozub L.N. The Ukrainian fibre flax collection and related breeding activities //Flax Genetic Resources in Europe: International Plant Genetic Resources Institute.-Rome,2002.- P.66-69 (доля авторства 20%, автору належать експериментальні дані вивчення методу оцінки якості волокна за відносним розривним навантаженням пряжі).

9. Козуб Л.М.,Логінов М.І. До питання про методи оцінки якості волокна в індивідуальних рослинах льону-довгунця //Праці міжнар. конф.” Наслідки наукових пошуків молодих вчених в умовах реформування АПК“ /ДВПП ДКНТУ/.-Частина 1.-Київ:ІЗ УААН..-1996.-С.127(доля авторства 50%, автору належать експериментальні дані оцінки якості волокна за його укруткою).