Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Конструктивна географія і раціональне використання природних ресурсів


Кір'янова Катерина Вікторівна. Методика регіонального конструктивно-географічного аналізу водогосподарського комплексу: дисертація канд. геогр. наук: 11.00.11 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Кір’янова К.В. Методика регіонального конструктивно-географічного аналізу водогосподарського комплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.11 – конструктивна географія і раціональне використання природних ресурсів. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Викладено теоретико-методологічні підходи дослідження територіальної організації водокористування, запропоновано показники еколого-економічної оцінки регіонального водогосподарського комплексу, критерії районування території регіону та методику прогнозування позаруслового водокористування. Визначення та оцінку факторів водогосподарського комплексоутворення проведено на прикладі Північно-західного економічного району України. Проаналізовано умови формування, територіально-галузеву структуру та еколого-економічну ефективність функціонування водогосподарського комплексу; згруповано адміністративні райони за рівнем антропогенного навантаження на водні ресурси; зпрогнозовано позаруслове водокористування за водоємністю продукції та розроблено рекомендації щодо збалансованого розвитку регіонального водогосподарського комплексу.

  1. Методологія регіональних конструктивно-географічних досліджень територіальної організації водокористування базується на таких положеннях: об’єкт дослідження є природно-територіальним комплексом, що включає водноресурсну та господарську складові; водний басейн є складною геоекосистемою, що виступає в якості об’єкта водокористування та характеризується низкою еколого-економічних взаємозв’язків; ефективне управління водокористуванням узгоджує басейнові та адміністративно-територіальні ресурсні, екологічні, економічні й соціальні інтереси; у процесі водокористування господарський вплив на режимні, якісні та кількісні характеристики водних ресурсів балансується з їхньою самовідновлювальною здатністю.

  2. Методика аналізу регіонального водогосподарського комплексу включає оцінку водноресурсного потенціалу як бази функціонування ВГК; аналіз взаємозв’язків та взаємообумовленості елементів гідрологічного режиму і водних ресурсів з іншими елементами природного середовища; економіко-географічну характеристику території формування і функціонування ВГК; визначення рівнів техногенного впливу на водноресурсний потенціал та районування за показниками, що характеризують антропогенне навантаження; довгострокове прогнозування водокористування за показниками еколого-економічної ефективності функціонування ВГК та розробку рекомендацій з удосконалення галузевої й територіальної структури ВГК.

  3. Аналіз умов формування та галузево-територіальної структури водогосподарського комплексу Північно-західного регіону України свідчить про відсутність невідповідності рівня господарського освоєння та природної забезпеченості водними ресурсами, високу забезпеченість трудовими ресурсами та відсутність переваги виробничих потреб у структурі використання свіжої води, відсутність потреби у регулярному зрошенні, невисокий вплив позаруслового водокористування на водні ресурси та значне навантаження в результаті порушення водоохоронного законодавства.

  4. Оцінка еколого-економічної ефективності водокористування свідчить про зростання водоємності продукції та питомого скиду забруднених стоків у природні водні об’єкти на одиницю продукції в результаті наявності зношеного водозабезпечуючого та водоохоронного обладнання, спрацьованого обладнання очисних станцій, наявності каналізаційних мереж в аварійному стані, низької ефективності роботи очисних споруд.

  5. Збалансований розвиток водогосподарського комплексу Північно-західного регіону України передбачає активізацію економічного розвитку, що супроводжується підвищенням рівня еколого-економічної ефективності позаруслового водокористування, зменшення впливу неорганізованого стоку на стан водних ресурсів та зростання їх самовідновлювальної спроможності за рахунок відновлення водозборів річок. Результати прогнозування свідчать про те, що збалансування можливе за рахунок впровадження безводних, маловодних та водозберігаючих технологій у всіх галузях економіки, максимальне залучення води у системи оборотного водопостачання; заміни фізично та морально зношеного водозабезпечуючого і водоохоронного обладнання; підвищення благоустрою сільських населених пунктів, переходу до централізованого водопостачання та водовідведення; підвищення ефективності роботи очисних споруд, впровадження сучасних технологій очищення та заміни аварійних каналізаційних мереж і спрацьованого обладнання очисних станцій; повного припинення скидання у водні об’єкти забруднених стічних вод; дотримання водоохоронного законодавства.

Публікації автора:

  1. Кір’янова К.В. Водокористування у Північно-західному регіоні України та його особливості // Вісник Київського університету. Сер. Географія, 2000. - вип. 46. - с. 36-39.

  2. Кір’янова К.В. Аналіз земельного фонду Північно-західного регіону України // Географія і сучасність: Збірник наук. праць. - випуск 4. - К.: Видавництво Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, 2000. - с. 190-194.

  3. Кір’янова К.В. Порівняльний еколого-економічний аналіз водокористування у Рівненській області на рівні двох адміністративних районів та басейну малої річки // Географія і сучасність: Збірник наук. праць. - випуск 5. - К.: Видавництво Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, 2001. - с. 41-48.

  4. Кір’янова К.В. Адміністративні та економічні механізми охорони водних ресурсів // Україна та глобальні процеси: географічний вимір: Збірник наук. праць: у 3 т. - Київ-Луцьк: Ред.-вид. “Вежа” Волинського державного університету імені Лесі Українки, 2000. - т.2. - с. 254-259.

  5. Паламарчук М.М., Кір’янова К.В. Конструктивно-географічні аспекти використання водних ресурсів у Північно-західному економічному районі // Україна та глобальні процеси: географічний вимір: Збірник наук. праць: у 3 т. - Київ-Луцьк: Ред.-вид. “Вежа” Волинського державного університету імені Лесі Українки, 2000. - т.2. - с. 294-298.

  6. Кір’янова К.В. Еколого-економічна оцінка водокористування у Північно-західному регіоні України // Житомирщина на зламі тисячоліть: Збірник наукових праць. - Житомир: М.А.К., 2000. - с. 236-239.

  7. Кір’янова К.В. Якісний стан водних об’єктів Північно-західного регіону та вплив водокористування на його динаміку // Матеріали всеукраїнської наукової конференції студентів та аспірантів “Географічні дослідження в Україні на межі тисячоліть”. - К.: ВЦ “Київський університет”, 2000. - с. 27, 28.

  8. Кір’янова К.В. Водогосподарський комплекс північно-західного регіону України // Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища – 2002: тези доповідей. - Одеса.: ОДЕУ, 2002. - с. 220, 221

  9. Кір’янова К.В. Прогнозування водокористування у Північно-західному регіоні України // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія: наук. збірник. – Київ-Луцьк.: РВВ Луцького ДТУ, 2002. - т. 4. - с. 84-88