Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Дегтярьова Юлія Володимирівна. Методика навчання студентів вищих немовних навчальних закладів читання англійською мовою для ділового спілкування : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Запорізький національний ун-т. — К., 2006. — 325арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 172-196.



Анотація до роботи:

Дегтярьова Ю.В. Методика навчання студентів вищих немовних навчальних закладів читання англійською мовою для ділового спілкування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання: германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено вирішенню проблеми розробки курсу інтегрованого навчання майбутніх фахівців немовного профілю англійського ділового мовлення як цілісного інтегрованого та взаємопов’язаного комплексу методик формування навичок та вмінь говоріння, читання, аудіювання та письма з пріоритетом читання.

У роботі теоретично обґрунтовано і практично розроблено методику інтегрованого навчання ділового спілкування з пріоритетом читання, конкретизовано мету навчання читання для ділового спілкування, визначено принципи методики навчання читання англійською мовою для ділового спілкування з пріоритетом читання, проаналізовано вплив використання відеофонограм на формування вмінь зрілого читання, розроблено систему вправ для навчання ділового спілкування з пріоритетом читання та створено дві моделі навчання читання англійською мовою для ділового спілкування у взаємозв’язку з іншими видами мовленнєвої діяльності.

Експериментальна перевірка методики навчання ділового спілкування з пріоритетом читання довела можливість і доцільність її застосування у ВНЗ України за умов підготовки студентів, які володіють іноземною мовою на рівні не нижче В1 за загальноєвропейською шкалою.

На основі узагальнення теоретичних положень і практичного досвіду навчання читання для ділового спілкування, а також всіх результатів проведеного дослідження були зроблені такі висновки:

Для ефективного навчання ділового спілкування іноземною мовою потрібна сучасна методика інтегрованого формування мовленнєвих компетенцій у всіх видах іншомовної мовленнєвої діяльності.

Зважаючи на те, що значну частину професійної ділової інформації іноземною мовою випускник немовного ВНЗ, зокрема фахівець економічного профілю, одержує через читання професійно спрямованих текстів та текстів ділової тематики, уміння іншомовного читання набувають особливого значення. Як наслідок, доцільною є розробка методики інтегрованого навчання різних видів мовленнєвої діяльності для ділового спілкування з пріоритетом саме читання.

У процесі розробки цієї методики був уточнений зміст понять „професійно спрямоване читання” і „читання для ділового спілкування”. Зроблений висновок про те, що іншомовне професійно спрямоване читання взагалі – це складова частина в загальній системі діяльності фахівця на виробництві чи в науці. Читання для ділового спілкування – це надструктура в загальній системі професійно спрямованого читання. Воно спрямоване на одержання інформації, що необхідна фахівцю для здійснення обміну результатів своєї праці на еквівалент, який забезпечує його життєдіяльність та подальшу трудову активність.

Вищезазначені положення, а також аналіз базових характеристик механізмів читання сприяли конкретизації мети навчання професійно спрямованого читання англійською мовою для ділового спілкування у взаємозв’язку з іншими видами мовленнєвої діяльності. Цією метою в економічному ВНЗ або на економічному факультеті визначено формування у студентів рівня розвитку мовленнєвої компетенції у цьому виді МД, який забезпечує зріле читання. При цьому навички та вміння зрілого читання повинні розвиватися інтегровано з розвитком навичок та вмінь в інших видах мовленнєвої діяльності: говоріння, аудіювання та письма.

Виходячи з мети навчання і ґрунтуючись на аналізі психолінгвистичних характеристик читання, були розроблені сім принципів формування комунікативної компетенції під час навчання іншомовного читання для ділового спілкування, куди увійшли: принцип автентичності, принцип контекстуальної обумовленості, принцип інтенсивного використання фонових знань, принцип подолання когнітивного розриву, принцип інтерактивності, принцип автономії навчальної діяльності, принцип інтегрованого навчання чотирьох видів мовленнєвої діяльності в процесі навчання читання. З цих семи принципів саме принцип інтегрованого навчання чотирьох видів мовленнєвої діяльності в процесі навчання читання є провідним та об’єднуючим всі інші.

Спираючись на вищевикладені принципи, була розроблена система вправ та дві альтернативні моделі інтегрованого навчання ділового спілкування англійською мовою з пріоритетом читання. Модель 1 передбачае використання відеофонограм на передтекстовому етапі. У Моделі 2 на передтекстовому етапі замість відеофонограм використується бесіда викладача за темою та прослуховування фонограми за темою.

За кожною з моделей процес навчання розподіляється на три етапи (передтекстовий, текстовий та післятекстовий), у межах яких через різні розроблені види навчальної діяльності та вправи здійснюється практична реалізація висунутих принципів і передусім принципу інтегрованого навчання чотирьох видів мовленнєвої діяльності в процесі навчання читання.

Висунуті принципи послужили основою не тільки для розробки практичної методики (моделей) навчання, але і для створення системи вправ та відбору навчальних матеріалів, що дозволяє говорити про створення цілісної методики навчання читання англійською мовою для ділового спілкування у взаємозв’язку з іншими видами мовленнєвої діяльності.

Для перевірки ефективності розробленої методики в двох її моделях було проведено експериментальне дослідження, яке показало, що запропонована методика інтегрованого навчання ділового спілкування з пріоритетом читання забезпечила досягнення студентами експериментальних груп рівня В2 (незалежний користувач) володіння діловою англійською мовою. Досягнення саме цього рівня має бути обов’язковим результатом навчання іноземної мови в немовному ВНЗ, виходячи із сучасних стандартів і вимог.

Використання відеофонограм в експериментальних групах за Моделлю 1 сприяло формуванню вищого рівня комунікативних навичок та вмінь, що підтверджується кращими результатами післяекспериментального зрізу в них у порівнянні з групами, що навчалися за Моделлю 2 – з використанням бесід викладача та фонограм.

Достовірність і надійність зроблених висновків підтверджено математичним аналізом результатів даних експерименту.

Як перспектива подальших досліджень нами визначається створення навчально-методичного комплексу для забезпечення побудови навчального процесу в економічному ВНЗ цілком на базі розробленої методики.

Публікації автора:

Підручник

  1. Тарнопольський О.Б., Кожушко С.П., Безугла Р.О., Дегтярьова Ю.В., Гібсон. П. Ділові проекти. - Підручник з ділової англійської мови для студентів вищих закладів освіти та факультетів економічного профілю. – Книга для студента та Робочий зошит. – К.: „Фірма „Інкос”, 2002. – 280 с.

  2. Тарнопольський О.Б., Кожушко С.П., Безугла Р.О., Дегтярьова Ю.В., Гібсон. П. Ділові проекти. – Підручник з ділової англійської мови для студентів вищих закладів освіти та факультетів економічного профілю. – Книжка для викладача. – К.: „Фірма „Інкос”, 2002. – 80 с.

Статті

  1. Дегтярева Ю.В. Обучение чтению на английском языке для деловых целей во взаимосвязи с другими видами речевой деятельности (технический вуз) // Іноземні мови. – 1998. – № 1. – С. 42 – 44.

  2. Дегтярьова Ю.В. Організація і результати перевірки ефективності навчання читання англійською мовою для ділових цілей студентів технічних немовних спеціальностей // Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія: Педагогіка та психологія. – Вип. 2. – К.: Видавн. центр КДЛУ, 2000. – С. 123 – 130.

  3. Дегтярева Ю.В. Когнітивні характеристики читання та їх роль у процесі навчання професійно спрямованого читання // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. – № 649 – Харків: Константа, 2005. – С. 199 – 201.

  4. Degtyariova Y. Reading-Focused Instruction Programme for University Students of Business English in Ukraine // Business Issues. – 2003. – No. 3. – Р. 17 – 20.

  5. Degtiariova Y.V. Communicative reading tasks for the foreign language classroom // Лінгвометодичні концепції викладаня іноземних мов у немовних вищих навчальних закладах України: Збірник наукових статей учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції. – К.: Видавн. Європейського ун-ту, 2003. – С.363 – 368.

  6. Tarnopolsky O., Degtiariova Y. Reading-based integrated skills instruction: A bridge to success when teaching ESP in limited class-time conditions // TESL Reporter. – 1999. – Vol. 32, No. 1. – P. 9 – 15.

  7. Tarnopolsky O., Degtiariova Y. Video in teaching reading for business purposes: Integrated-skills approach // Reading Matrix: An International Online Journal (http://www.readmgmatrix.com/journal.hmil). – 2003. – Vol. 20, No.3. – Special Issue – Reading and Technology. – P. 169 – 174.


Матеріали конференцій

  1. Дегтярева Ю.В. Особенности обучения чтению на английском языке для специальных целей (технический вуз) // Нові підходи до філології у вищій школі: Збірник наукових праць/ За ред. А.М.Науменка. – Запоріжжя, 1998. – С. 111-112.

  2. Дегтярева Ю.В. Видео в аудитории // Міжвузівський науково-методичний семінар: Інноваційні технології у викладанні іноземних мов: Тези доповідей. – Дніпропетровськ, 2002. – С.6-7.

  3. Degtiariova Y.V. Effective context support utilisation for understanding unknown words using the SQ3R methodology // Innovative approaches to teaching foreign languages and cultures in the new millenium. – International Conference: Abstracts of papers. – Dnipropetrovsk, 2002. – P. 99 – 101.

  4. Degtiariova Y. Video in Teaching English as a Second/Foreign Language // Teaching Business English in Eastern Europe: Why and How? – International Conference: Abstracts of Papers. – Dnipropetrovsk, 2004. – P. 62 – 64.

  5. Дегтярева Ю.В. Принципы обучения чтению в деловых целях во взаимосвязи с другими видами речевой деятельности // Міжнародний форум. Мовна освіта: шлях до євро інтеграції: Тези доповідей. – К., 2005. – С. 101 – 103.

  6. Дегтярьова Ю.В. Навчання ділового професійно орієнтованого читання англійською мовою у взаємозв’язку з іншими видами мовленнєвої діяльності // Teaching Business English in Eastern Europe: Why and How? – ІІ International Conference: Abstracts of Papers. – Yalta, Dnipropetrovsk, 2006. – P. 85 – 86.