Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Дем'яненко Віктор Михайлович. Методика навчання майбутніх вчителів інформатики апаратних і системних програмних засобів: дисертація канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Дем’яненко В.М. Методика навчання майбутніх вчителів інформатики апаратних і системних програмних засобів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання інформатики. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2003.

В дисертації досліджено шляхи підвищення практичної значимості навчання майбутніх учителів інформатики апаратних і системних програмних засобів у вищих педагогічних навчальних закладах, теоретично обґрунтовано і експериментально підтверджено необхідність доповнення змісту навчання і удосконалення системи навчання майбутніх вчителів інформатики, створено і впроваджено в навчальний процес вищих педагогічних навчальних закладів окремі компоненти методичної системи навчання апаратних і системних програмних засобів сучасних ІКТ, показано, що впровадження розроблених компонентів методичної системи навчання суттєво покращує підготовку студентів до майбутньої професійної діяльності.

Для забезпечення належного рівня підготовки майбутніх учителів інформатики середніх навчальних закладів з метою підвищення ефективності використання інформаційно-комунікаційних технологій необхідно внести істотні зміни в методику навчання апаратних і системних програмних засобів, в форми проведення відповідних лабораторних робіт, доповнити зміст навчання спеціальним лабораторним практикумом „Апаратні і системні програмні засоби”. При цьому слід дотримуватися системного підходу при розробці методичної системи вивчення апаратних і системних програмних засобів, що включає розробку теоретичного, структурно-змістового, технологічного і методичного компонентів.

Відповідно до мети і висунутої гіпотези в процесі дослідження отримано такі основні науково-практичні результати:

  1. уточнено зміст професійної підготовки учителя інформатики середніх навчальних закладів;

  2. теоретично обґрунтовано і експериментально показано необхідність доповнення змісту навчання і удосконалення системи навчання майбутніх вчителів інформатики;

  3. розроблено окремі компоненти методичної системи навчання майбутніх вчителів інформатики апаратних і системних програмних засобів у вищих педагогічних навчальних закладах;

  4. розроблено спеціальний лабораторний практикум „Апаратні і системні програмні засоби;

  5. проведено педагогічний експеримент, який підтвердив ефектність запропонованої методики навчання майбутніх вчителів інформатики апаратних і системних програмних засобів у вищих педагогічних навчальних закладах;

  6. створено і впроваджено в навчальний процес вищих педагогічних навчальних закладів окремі компоненти методичної системи навчання апаратних і системних програмних засобів сучасних ІКТ (навчальний посібник, систему програмних і апаратних засобів, елементи управління навчальним процесом);

  7. підхід до виконання лабораторних робіт і проведення семінарських занять як до певної системи дозволяє активізувати професійно-орієнтовану навчальну діяльність студентів, підвищує практичну значимість результатів навчання, забезпечує єдність цілей, змісту, методів, засобів, організаційних форм і результатів навчання;

  8. впровадження розроблених компонентів методичної системи навчання суттєво покращує підготовку студентів до майбутньої професійної діяльності.

На основі аналізу, узагальнення і відповідного статистичного опрацювання експериментального матеріалу можна зробити висновки:

  1. Ефективність навчальної діяльності студентів фізико-математичних факультетів спеціальностей „Математика та інформатика”, „Фізика та інформатика” у вищих педагогічних навчальних закладах за умов удосконалення змісту і форм проведення лабораторних занять з інформатики шляхом впровадження у навчальний процес спеціального лабораторного практикуму з основ апаратного і системного програмного забезпечення значно підвищується.

  2. Модульне структурування навчального матеріалу утворює комплекс навчально-виховних, організаційно-методичних впливів, що сприяють переходу від репродуктивного до продуктивного типу навчання і охоплюють як усю систему підготовки фахівців, так і її найважливіші елементи, включаючи, насамперед, конкретні види навчальних занять.

  3. Систематичне і цілеспрямоване навчання майбутніх вчителів інформатики апаратних і системних програмних засобів у вищих педагогічних навчальних закладах сприяє фундаменталізації знань і наданню результатам навчання практично значимого характеру, формуванню і розвитку образного і логічного мислення студентів, створює необхідні передумови для інтенсифікації навчальної діяльності і диференціації навчального процесу, інтеграції навчальних предметів і активізації навчання, надання навчальній діяльності дослідницького, творчого характеру, розкриття творчого потенціалу студентів, підвищує рівень їхньої інформаційної і технічної культури.

  4. Удосконалений підхід до змістово-інформаційних міжпредметних зв’язків спеціального лабораторного практикуму „Апаратні і системні програмні засоби” з іншими навчальними дисциплінами конкретизує певні поняття фізики та математики, підтверджує їх істинність і сутність на практиці.

  5. Ефективна система підготовки вчителя інформатики повинна забезпечити не лише засвоєння певних знань, але й уміння застосовувати їх для подальшої самоосвіти, створення передумов ефективної самостійної професійної діяльності вчителя.

  6. Запропонована методика проведення спеціального лабораторного практикуму „Апаратні і системні програмні засоби” дозволяє підвищити рівень підготовки вчителів інформатики, посилити політехнічну і практичну спрямованості навчання, зв'язок навчання з життям та продуктивною працею, надає необхідні навички для організації шкільного навчального процесу (проводити лабораторні роботи, управляти технічною творчістю учнів, технічно грамотно експлуатувати та обслуговувати електронну апаратуру, програмні засоби тощо).

  7. Навчання студентів вищих педагогічних навчальних закладів апаратних і системних програмних засобів є актуальним і перспективним, оскільки дозволяє значно підвищити надійність комп’ютерного супроводу навчального процесу, його аналізу і коригування, а також ефективність управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів майбутніми вчителями інформатики.

  8. Розроблений та впроваджений у навчальний процес вищих педагогічних навчальних закладів спеціальний лабораторний практикум „Апаратні і системні програмні засоби” може бути використаний в процесі підвищення кваліфікації вчителів інформатики.

  9. Навчання за розробленою методикою збагачує інтелектуальний потенціал та сприяє підвищенню якості методичних знань, умінь і навичок майбутнього вчителя інформатики.

Перспективи розвитку основних ідей дослідження вбачаються в розробці відповідно структурованих навчальних посібників, комп’ютерних навчальних програм, у впровадженні нових досягнень ІКТ в сферу освіти.

Публікації автора:

  1. Дем’яненко В.М., Лапінський В.В. Рекомендації щодо вибору комп’ютера// Комп’ютер у школі та сім’ї.– 1998.– №2.– С. 39-41. (50%)

  2. Дем’яненко В.М. Про підвищення швидкодії комп’ютерів класу 386 DX// Комп’ютер у школі та сім’ї.– 1998.– №4.– С. 57-59.

  3. Дем’яненко В.М. Використання комутованих ліній зв’язку для обміну інформацією між комп’ютерами// Комп’ютер у школі та сім’ї.– 1999.– №3.– С. 18-22.

  4. Дем’яненко В.М. Спеціальний лабораторний практикум з використання апаратних і системних програмних засобів у курсі інформатики в педагогічному вузі// Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць/ Редкол.– К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2000.– Випуск 2.– С. 151-155.

  5. Дем’яненко В.М. Підготовка вчителів до використання мультимедійних засобів навчання// Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць/ Редкол.– К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2002.– Випуск 5.– С. 233-237.

  6. Дем’яненко В.М. Апаратні і системні програмні засоби: Лабораторний практикум.– К.: Видавництво НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2002.– 96 с.

  7. Лапінський В.В., Дем’яненко В.М. Покращення практичного спрямування фахової підготовки учителя інформатики// Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики: Зб. наук. праць/ Редкол.– Кривий Ріг: КДПУ, 2001.– Том 3.– С. 111-115. (50%)

  8. Дем’яненко В.М. Спеціальний лабораторний практикум з використання апаратних і системних програмних засобів у системі навчання/ Вісник: Збірник наукових статей викладачів, докторантів, аспірантів НПУ ім. М.П. Драгоманова/ Укл.: П.В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко, О.П. Симоненко.– К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2002.– Випуск 2.– С.10-12.

  9. Лапінський В.В., Дем’яненко В.М. Поглиблення фахової підготовки учителя інформатики/ Вісник: Збірник наукових статей викладачів, докторантів, аспірантів НПУ ім. М.П. Драгоманова/ Укл.: П.В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко, О.П. Симоненко.– К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2002.– Випуск 2.– С. 163-195. (50%)

  10. Дем’яненко В.М. Напрямки використання НІТН при вивченні фізики// Тези доповіді на науково-практичній конференції – МНО України.– К.: УДПУ ім. М.П. Драгоманова, 1995.– С. 82-84.

  11. Лапінський В.В., Дем’яненко В.М. Роль спеціального лабораторного практикуму у покращенні практичної значущості результатів навчання майбутніх вчителів інформатики// Тезисы докладов на научно-методическом семинаре „Информационные технологии в учебном процессе”/ Под ред. Жалдака М.И., Захарченко В.Л.– Одесса: ЮГПУ им. К.Д. Ушинского, 2001.– С. 17-18. (50%)