Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Садовенко Світлана Миколаївна. Методика формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку (на матеріалі українського фольклору) : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Садовенко С.М. Методика формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку (на матеріалі українського фольклору). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання музики і музичного виховання. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. – Київ, 2007.

Дисертацію присвячено теоретико-експериментальному дослідженню проблеми формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору. У дослідженні визначено організаційно-методичні засади формування музичних здібностей дошкільників, науково обґрунтовано і перевірено на практиці експериментальну методику формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору.

“Музичні здібності” дошкільників визначено як стійкі індивідуально-психологічні властивості дитини, що забезпечують успішність музичної діяльності. Доведено, що в результаті цілеспрямованого оволодіння різними видами музичної діяльності відбувається формування музично-слухових здібностей, здібностей до різних видів музичної діяльності та музично-творчих здібностей, які в сукупності складають структуру музичних здібностей дітей дошкільного віку. Розкрито особливості українського музичного фольклору, обґрунтовано його дієвість у формуванні музичних здібностей дітей. Визначено критерії й показники, встановлено рівні сформованості музичних здібностей дошкільників. Запропоновано методику формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського музичного фольклору в сукупності адаптаційно-мотиваційного, репродуктивно-інформаційного й творчо-діяльнісного етапів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на основі використання вітчизняного музичного фольклору, що знайшло відображення в теоретичному обґрунтуванні організаційно-методичних засад формування музичних здібностей у дошкільників, розробці та експериментальній перевірці методики формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору. Проведене дослідження та виконання всіх поставлених завдань підтвердили правомірність висунутої гіпотези і дозволили зробити такі висновки.

  1. Головним пріоритетом сучасної української системи дошкільного музично-естетичного виховання є опора на національні культурні цінності, що становить підґрунтя для збереження духовної єдності та спадковості поколінь. Музичне виховання дошкільників є одним з найважливіших напрямів особистісного становлення та формування ціннісних орієнтацій дітей. Актуальним у цьому контексті є пошук нових методичних підходів, створення нових методичних розробок, програм, спрямованих на формування музичних здібностей та розвиток особистості дітей дошкільного віку з використанням музичного фольклору України.

  2. Теоретичний аналіз наукових джерел дозволив конкретизувати поняття “музичні здібності” дітей дошкільного віку і визначити їх як стійкі індивідуально-психологічні властивості, що забезпечують успішність музичної діяльності дитини. Формування музичних здібностей відбувається в процесі оволодіння дошкільниками різними видами музичної діяльності на основі виявлення та розвитку музичних задатків. У дослідженні показано, що саме у процесі цілеспрямованого музичного виховання й навчання у дошкільників формуються музично-слухові здібності (ладове та музично-ритмічне чуття, музично-слухові уявлення), здібності до різних видів музичної діяльності (сприймання, спів, музично-рухова діяльність, гра на музичних інструментах, драматизація) та музично-творчі здібності, які в сукупності складають структуру музичних здібностей. Визначено, що період дошкільного дитинства є сенситивним для формування музичних здібностей.

  3. У дисертації розкрито особливості українського музичного фольклору, які полягають у багатофункціональності, синкретичності, доступності музичного мовлення, обґрунтовано його дієвість у формуванні музичних здібностей у дітей молодшого і середнього дошкільного віку. Доведено, що використання в освітньо-виховному процесі вітчизняного музичного фольклору ефективно впливає на музичний та загальний розвиток малят в їх природній музично-ігровій діяльності, є дієвим засобом формування музичності, пізнання оточуючого світу та самих себе. Констатовано, що залучення дітей до етнонаціональних музичних традицій сприяє підвищенню рівня їх пізнавальної активності, прискоренню розвитку мислення, забезпечує раннє формування мовних навичок, підвищує якість їх навчальних досягнень, формує синоптичне сприймання образу світу. Як складова національної культури музичний фольклор концентрує в собі народну філософію, етику й естетику, є дієвим фактором виховного впливу на особистість і відповідає сучасним соціально-культурним вимогам.

  4. У дослідженні обґрунтовано організаційно-методичні засади формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору, до яких віднесено: організацію навчально-виховного процесу, що передбачає органічне поєднання колективної, групової, індивідуальної форм роботи та використання різних методів музичного виховання й навчання; застосування на кожному етапі роботи різновидів музичної діяльності; свідоме обмеження навчального матеріалу вітчизняним музичним фольклором; створення природного ігрового середовища, що відповідає інтересам і потребам дошкільнят; моделювання в музично-ігровій формі реальних життєвих ситуацій, взаємин дітей та дорослих; систематичне спонукання малят до пошуково-творчої музичної діяльності й самовираження в ній.

  5. Рівень сформованості музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору визначався за такими критеріями: рівень емоційного інтересу дитини до музичної діяльності; ступінь сформованості елементарних вокально-слухових навичок і уявлень; ступінь сформованості ритмічно-мовно-рухових умінь; міра здатності дітей до музично-творчої діяльності. У процесі діагностичного обстеження у більшості дітей, що відвідували дошкільні та позашкільні навчальні заклади, було виявлено недостатній рівень сформованості музичних здібностей. Результати дослідження засвідчили низьку зацікавленість дітей у музичній діяльності, поверховість їх умінь і навичок, вокально-слухову й рухово-ритмічну нескоординованість, слабкість творчих проявів та невпевненість у творчому самовираженні, що дало підставу для розробки експериментальної методики формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору.

  6. У дисертації розроблено й теоретично обґрунтовано методику поетапного формування музичних здібностей у дітей молодшого і середнього дошкільного віку, побудовану на матеріалі українського фольклору. Метою першого (адаптаційно-мотиваційного) етапу було проведення активної роботи щодо розширення кола музичних уявлень дошкільників про українські народні традиції, звичаї, ознайомлення з вітчизняним дитячим музичним фольклором, його пісенно-ігровою складовою, активізації емоційного відгуку дітей на народну музику, накопичення у них музичного досвіду, виникнення у дошкільнят стійкої мотивації до музичної й творчої діяльності та інтересу до вітчизняного фольклору. Зміст другого (репродуктивно-інформаційного) етапу було підпорядковано активізації репродуктивного мислення дошкільників, оволодінню дітьми певним комплексом інформації, музично-теоретичними знаннями, вміннями й навичками в музично-фольклорному аспекті, розвитку здатності до їх відтворення у музично-ігровій діяльності, що передбачало безпосереднє формування музичних здібностей дошкільників у цілеспрямованому навчально-виховному процесі. Третій етап (творчо-діяльнісний) було спрямовано на закріплення набутих знань, умінь, навичок, активізацію творчих проявів дітей дошкільного віку у різновидах музичної діяльності та стимуляцію їх самовираження.

Досягнення мети і виконання завдань всіх названих етапів забезпечувало використання сукупності методів: “прискореної адаптації”, “парного навчання”, “наочно-образної музичної ілюстрації”, “асоціативного”, “співставлення відомого дітям музичного матеріалу з новим, невідомим”, “художнього контексту”, “Я – актор”, “педагогічної активності”.

  1. Результати формувального експерименту дали змогу констатувати суттєві позитивні зміни в рівнях сформованості музичних здібностей дошкільників, що є прямим доказом ефективності розробленої методики формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору. Коефіцієнт ефективності експериментальної методики складає 1,4612, що дорівнює 46,12 відсоткам її успішності.

Виконане дослідження не вичерпує всіх аспектів порушеної проблеми. Подальшого вивчення й наукового обґрунтування потребують проблеми формування музичних здібностей на фольклорному матеріалі учнів різних вікових категорій. Актуальними, на наш погляд, є: розробка теоретичних та методичних засад музично-естетичного виховання дітей дошкільного віку на фольклорній основі з урахуванням національно-регіонального компоненту; пошук методів формування музичних здібностей дошкільників на матеріалі сучасної музики; розробка науково-теоретичних засад та обґрунтування шляхів щодо збереження й розвитку дитячих фольклорно-музичних традицій.

Публікації автора:

  1. Садовенко С.М. Розвиток творчих та музичних здібностей дітей раннього і молодшого дошкільного віку // Педагогічні науки. Збірник наукових праць. – Суми: СумДПУ ім. А.С.Макаренка, 2003. – С. 460-467.

  2. Садовенко С.М. Розвиток музично-творчих здібностей дошкільнят засобами пісенно-ігрових методів дитячого фольклору // Наукові записки, Ніжин: Видавництво НДУ імені М.Гоголя, 2005. – С. 72-76.

  3. Садовенко С.М. Вплив пісенного фольклору на розвиток музичних здібностей дітей дошкільного віку та творчу самореалізацію особистості //Педагогічні науки: Збірник наукових праць. Частина друга. – Суми: СумДПУ ім. А.С.Макаренка, 2005. – С. 275-281.

  4. Садовенко С.М. Особливості та психолого-педагогічні умови розвитку музичної пам’яті дошкільнят // Педагогічний процес: теорія і практика: Збірник наукових праць. – К.: Видавництво П/П “ЕКМО”, 2005. – Вип. 1. – С. 194-205.

  5. Садовенко С.М. Дитячий музичний фольклор у формуванні музичних здібностей дошкільників // Педагогічні науки: Збірник наукових праць. Частина друга. – Суми: СумДПУ ім. А.С.Макаренка, 2006.– С. 184-192.

  6. Садовенко С.М. Педагогічні погляди Софії Русової на проблеми музичного виховання дітей дошкільного віку // Просвітницька діяльність Софії Русової: Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного університету. Серія соціально-педагогічна. Випуск V. Том І / Відп. ред. Ю.М.Ковальчук. Упорядн. В.А.Гурський. – Кам’янець-Подільський: Абетка-НОВА, 2006. – С. 156-163.

  7. Садовенко С.М. Український дитячий музичний фольклор як засіб опіки і виховання дітей дошкільного віку // Ідея опіки дітей і молоді в історико-педагогічній науці: Збірник наукових праць. – Ів.-Франківськ, 2005. – С. 87-93.

  8. Садовенко С.М. Формування особистісних цінностей та розвиток музично-творчих здібностей дошкільнят засобами національної культурної спадщини // Культуротворча парадигма українського націєтворення: Збірник наукових статей. – Івано-Франківськ: Гостинець, 2006. – С. 121-129.

  9. Садовенко С.М. Особливості методики формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського музичного фольклору // Мистецька освіта: сучасний стан і перспективи розвитку. Науковий вісник: ПДПУ імені К.Д.Ушинського /Збірник наукових праць. Спеціальний випуск. Частина друга. – Одеса: ПДПУ, 2007. – С. 71-78.

  10. Садовенко С.М. Дитячий фольклор як засіб розвитку музично-творчих здібностей дітей дошкільного віку // Художня освіта і суспільство ХХІ століття: духовні, культурологічні, мистецькі виміри: Зб. матеріалів Всеукр. наук-практ. конф., Київ, 22-23 жовтня 2004 р. – К., 2004. – С. 136-141.

  11. Садовенко С.М. Дошкільнята і дитячий музично-ігровий фольклор: теоретичні й прикладні педагогічні аспекти // Мистецька освіта та мистецтво освіти в контексті формування сталого суспільства: Зб. матеріалів Всеукр. наук-практ. конф., Київ, 12-13 травня 2005 р. – К.: ДАКККіМ, 2005. – Ч. 1. – С. 278-281.

  12. Садовенко С.М. Музично-виховний потенціал українського музичного фольклору як засіб розвитку музичних здібностей дошкільників // Духовна культура як домінанта українського життєтворення: Зб. матер. Всеукр. наук-пр. конф., Київ, 22-23 грудня 2005 р. – К.: ДАКККіМ, 2005. – Ч. ІІ. – С. 284-288.

  13. Садовенко С.М. Педагогічні засади формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку. – Матеріали ІІ-х Міжнародних педагогічних читань “Підготовка фахівців дошкільної освіти в контексті Болонської угоди” (16-17 травня 2006 року). – Херсон: Айлант, 2006. – С. 68-72.

  14. Садовенко С.М. Український музичний фольклор у музичному розвитку дошкільників // Україна – Світ: від культурної своєрідності до спорідненості культур: Зб. матеріалів Міжнарод. наук.-практ. конф., Київ, 25-26 травня 2006 р. – К.: ДАКККіМ, 2006. – Ч. 2. – С. 267-271.

  15. Садовенко С.М. Експериментальна методика формування музичних здібностей у дітей дошкільного віку на матеріалі українського фольклору //Українська культура в контексті сучасних наукових досліджень та практичних реалій: Зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 21-22 грудня 2006 р. – К.: ДАКККіМ, 2007. – Ч. 2. – С. 212-217.

  16. Садовенко С.М. Особливості розвитку музичної пам’яті дошкільнят //Мистецька освіта в контексті європейської інтеграції: теоретичні та методичні засади розвитку / Тези міжнародної наукової конференції (30 червня – 2 липня 2004 р.). – Київ-Суми, 2004. – С. 345-347.