Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Карман Зіновій Миколайович. Методичне забезпечення розвитку фінансових ресурсів промислового підприємства : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. — Х., 2005. — 244арк. — Бібліогр.: арк. 183-199.



Анотація до роботи:

Карман З.М. Методичне забезпечення розвитку фінансових ресурсів промислового підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський національний економічний університет, Харків, 2005.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню і подальшому удосконаленню теоретичних засад і методичного забезпечення розвитку фінансових ресурсів промислових підприємств та стратегічного управління ним. У дисертації узагальнено положення теоретичного підґрунтя процесу розвитку взагалі та розвитку фінансових ресурсів підприємства зокрема, уточнено визначення поняття розвитку фінансових ресурсів; виявлено особливості використання джерел і методів фінансування в процесі функціонування і розвитку промислових підприємств; розроблено концептуальні положення стратегічного управління розвитком фінансових ресурсів промислових підприємств в сучасних умовах господарювання.

Досліджено стан і основні тенденції використання і розвитку фінансових ресурсів на макро-, мезо- і мікроекономічному рівнях в Україні; розроблено узагальнений методичний підхід до визначення фінансової стійкості підприємства; уточнено класифікацію стратегій фінансування активів підприємства на базі введення понадагресивного типу.

Обґрунтовано і розроблено методичний підхід до кількісного визначення рівня фінансової прозорості промислових підприємств; обґрунтовано доцільність створення і функціонування відділу фінансового розвитку промислового підприємства та розроблено його узагальнену організаційну структуру.

В дисертації поставлено і вирішено сукупність важливих науково-практичних завдань з розбудови методичного забезпечення розвитку фінансових ресурсів промислових підприємств та стратегічного управління ним. Результати проведених досліджень дозволяють зробити такі теоретичні і практичні висновки.

1. Розвиток будь-якої складової системи визначається його внутрішнім станом (тобто є невідомою ендогенною величиною якісного рівня), а тому – сутність виявлення альтернатив розвитку полягає у діагностиці існуючого потенціалу, і як наслідок, управління розвитком – це процес формування потенціалу та створення умов для його реалізації.

Розвиток фінансових ресурсів є процесом, що забезпечує якісні зміни фінансового стану підприємства, підгрунттям як його загального розвитку, так й фінансового, на базі забезпечення фінансової стійкості, позитивної динаміки рентабельності діяльності та активної інформаційної взаємодії з суб'єктами середовища життєдіяльності.

2. Фінансові ресурси підприємства являють грошові прибутки, надходження, що знаходяться у розпорядженні суб’єкта господарювання, а також ті потенційні ресурси, які можуть бути залучені до бізнес-діяльності на фінансовому ринку завдяки своєму положенню і можливостям розвитку. Підприємство, що використовує позиковий і залучений капітал (разом із власним), має більш високий фінансовий потенціал свого розвитку і можливість приросту рентабельності власного капіталу, але може і втрачати свою фінансову стійкість.

3. Концептуальні положення стратегічного управління розвитком фінансових ресурсів підприємства полягають у тому, що промислове підприємство розглядається як складна відкрита економіко-соціальна система, підґрунтям функціонування і розвитку якої є процеси фінансування; фінансові ресурси доцільно розглядати як реальні й потенційні; сукупність фінансових стратегій дозволяє підприємству визначитися з необхідністю або доцільністю фінансування, обсягами, джерелами залучення фінансових ресурсів, об’єктами, темпами, методами їх використання; розвиток підприємства характеризується наявністю якісних змін у його характеристиках і складових; розвиток фінансових ресурсів підприємства характеризується якісною зміною співвідношення джерел і методів їх формування, результатом якої є забезпечення фінансової стійкості і позитивної динаміки рентабельності діяльності суб’єкта господарювання; в процесі розвитку фінансових ресурсів необхідно враховувати ризик формування і використання коштів як з позицій збитків, так і збільшення витрат на реалізацію фінансової стратегії; організацію розвитку фінансових ресурсів доцільно покласти на відділ або сектор фінансового розвитку у відповідності з масштабом підприємства; розвиток фінансових ресурсів підприємства необхідно супроводжувати активним позиціонуванням останнього у зовнішньому середовищі за допомогою фінансової прозорості.

4. Дослідження процесу формування та ефективності використання фінансових ресурсів на макро-, мезо- та мікроекономічному рівні за період з 1999 р. по 2004 рр. довели, що недостатня дієвість інструментів підвищення доходної часини бюджету та ефективності бюджетних видатків призводить до неможливості концентрації фінансових ресурсів на пріоритетних напрямах суспільного відтворення, що в остаточному підсумку перешкоджає розвитку фінансових ресурсів на всіх економічних рівнях, існуюча фінансова політки та реалізуючий її фінансовий механізм не сприяють формуванню фінансового потенціалу щодо розширеного відтворення, наслідком чого є стабільно нестійкий фінансовий стан підприємств економіки України..

Визначення факторів розвитку фінансових ресурсів промислових підприємств Харківської області свідчить, що станом на 2004 р. основним узагальненим фактором, що позитивно впливає на розвиток фінансових ресурсів суб’єкту підприємницької діяльності є активізація процесу реального інвестування на базі підвищення фінансової стійкості підприємств та застосування виваженої стратегії фінансування активів. Тобто, означена складова є, з одного боку, підґрунтям розвитку фінансових ресурсів, а з іншого – його ознаками та метою, що й відображено у положеннях запропонованої концепції стратегічного управління розвитком фінансових ресурсів підприємства.

5. Узгодження стратегії фінансування суб’єкта господарювання та його фінансової стійкості передбачає визначення співвідношення між величиною чистого обігового капіталу та обсягом виробничих запасів, які функціонують у сфері виробництва. Результатом такого узгодження є створення певного потенціалу щодо розвитку як фінансових ресурсів суб’єкта господарювання так і його розвитку взагалі.

Фінансова стійкість промислових підприємств є підґрунтям розвитку їх самих та фінансових ресурсів, що використовуються в процесі функціонування. Запропонований методичний підхід до визначення фінансової стійкості підприємства, базується на врахуванні структури джерел капіталу підприємства, що уможливлює прийняття виважених управлінських рішень з фінансування стратегічної діяльності підприємств, адекватних наявним господарським ситуаціям. Притаманним умовам трансформації економіки України є понадагресивний тип стратегії фінансування активів підприємства. Його врахування та уточнення послідовності визначення типу стратегії сприятиме її узгодженню з фінансової стійкістю суб’єкта господарювання та служитиме підґрунтям створення певного потенціалу щодо розвитку як його фінансових ресурсів, так й розвитку взагалі.

6. Фінансова прозорість є властивістю підприємства, яка уособлюється в його інформаційній відкритості щодо процесу управління фінансовими ресурсами. Класифікаційними ознаками фінансової прозорості є осяжність, спрямованість, сутністю повідомлень, засоби передачі повідомлень. Основною метою фінансової прозорості підприємства є інформаційне сприяння успішності стратегічного управління розвитком його фінансових ресурсів. Головними завданнями прозорості є: сприяння прийняттю позитивних рішень економічними агентами щодо участі в інвестиційних проектах або інших заходах згідно із фінансовою стратегією підприємства за певних умов; скорочення терміну та зменшення коштів на обґрунтування фінансових рішень; досягнення взаємовигідних умов участі в фінансовій діяльності.

Кількісно фінансову прозорість підприємства доцільно визначати за рівнем (інтегральним показником), який розраховується як середньозважене значення інформованості суб’єктів внутрішнього і зовнішнього середовищі підприємства щодо кожної складової використання фінансових ресурсів и стану підприємства з урахуванням їх значущості. За якісними ознаками рівень фінансової прозорості може бути значним, задовільним і низьким, що відповідає запропонованим межувальним критеріям.

7. Організаційну підтримку розвитку фінансових ресурсів підприємств доцільно здійснювати на основі двох підходів: якщо підприємство є малим або середнім, функцію фінансового розвитку необхідно покладати на фінансовий відділ; для великих підприємств, фінансові стратегії яких є розгалуженими, доцільно створювати відділ фінансового розвитку, місією якого є стратегічне управління розвитком фінансових ресурсів суб’єктів господарювання. Основними структурними підрозділами відділу фінансового розвитку є сектори: аналітичної роботи, роботи із зовнішнім середовищем, тобто потенційними і реальними зовнішніми джерелами фінансових ресурсів, роботи із внутрішнім середовищем, тобто організації, координації плану фінансового розвитку підприємства, а також сектор моніторингу його реалізації.

Публікації автора:

  1. Пономаренко В.С., Карман З.М. Удосконалення методики оцінювання фінансової стійкості підприємства // Економіка розвитку: Зб. наук. ст. ХНЕУ. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2004. – №3(31). – С. 5 – 10 (0,58 / 0,29 ум.- друк. арк.). Особисто авторові належить узагальнення методичного підходу до оцінки фінансової стійкості підприємства з урахуванням структури джерел формування капіталу підприємства.

  2. Карман З.М. Концептуальні положення стратегічного управління розвитком фінансових ресурсів промислових підприємств в сучасних умовах // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 204. – С. 939 – 947 (0,39 ум.- друк. арк.).

  3. Карман З.М. Фінансова прозорість підприємства в управлінні розвитком фінансових ресурсів // Управління розвитком: Зб. наук. ст. ХНЕУ. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2005. – №1. – С. 131 – 138 (0,62 ум.- друк. арк.).

  4. Карман З.М. Аналіз формування та використання фінансових ресурсів на мезорівні // Теорії мікро-макроекономіки. – К.: АМУ. – 2005. – Вип. 21. – С. 152 – 157 138 (0,30 ум.- друк. арк.).

  5. Карман З.М. Організаційне забезпечення розвитку фінансових ресурсів підприємства // Управління розвитком: Зб. наук. ст. ХНЕУ. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2005. – №2(34).– С. 46 – 49 (0,56 ум.- друк. арк.).

  6. Карман З.М. Фінансові аспекти розвитку підприємства // Научный и производственно-практический сборник «Труды Одесского политехнического университета». – Одесса, 2004. – Спецвыпуск: в 3-х т. – Т.2. – С. 153 – 155 (0,27 ум.- друк. арк.).

  7. Карман З.М. Управління розвитком фінансових ресурсів економічного агента // Збірник матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. «Розвиток фінансово-кредитних відносин в Україні». – К.:КІБС, 2004. – С. 185 – 186 (0,13 ум.- друк. арк.).

  8. Карман З.М. Фактори формування фінансових ресурсів на макрорівні // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми сучасних наук: теорія і практика». – Том 1. Економ. науки. – Дніпропетровськ.: Наука і освіта, 2005. – С. 56 – 59 (0,14 ум.- друк. арк.).