Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Телекомунікаційні системи та мережі


260. Євсєєва Оксана Юріївна. Методи адаптивної маршрутизації в гібридних телекомунікаційних мережах з гарантованою якістю обслуговування: дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / Українська держ. академія залізничного транспорту. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Євсєєва О.Ю. Методи адаптивної маршрутизації в гібридних телекомунікаційних мережах з гарантованою якістю обслуговування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.12.02 – Телекомунікаційні системи і мережі. – Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено пошуку нових підходів до розв’язання маршрутних задач у телекомунікаційних мережах (ТКМ) і розробці на їхній підставі методів адаптивної маршрутизації з підтримкою гарантованої якості обслуговування в гібридних ТКМ. Було сформульовано основні вимоги до методів маршрутизації у сучасних ТКМ, серед яких є вибір маршруту з урахуванням QoS-вимог потоків та прагнення до збалансованого використання наявних мережних ресурсів, адаптивність до змін умов функціонування, орієнтування на використання у гібридних мережах та мережах ієрархічної структури. Відповідно до них було розроблено динамічну функціональну модель ТКМ в просторі стану та розроблено методи ієрархічно-координаційної маршрутизації. Підґрунтям для методів маршрутизації є розв’язання оптимізаційної задачі за допомогою комплексного використання різних декомпозиційних принципів на верхньому та нижньому рівнях: принципів передбачення взаємодій та цільової координації в методі маршрутизації ПВ-ЦК і принципів оцінки взаємодій та цільової координації у методі маршрутизації ОВ-ЦК.

У роботі розв’язана наукова задача щодо оптимізації процесів маршрутизації в гібридних телекомунікаційних мережах шляхом розробки моделей і методів адаптивної маршрутизації з гарантованою якістю обслуговування. За результатами розв’язання сформульованої наукової задачі можна зробити такі висновки:

  1. Проведений у роботі аналіз дозволив виділити як основні тенденції розвитку сучасних ТКМ здатність обслужити трафік різнорідний за типом і вимогами і гарантувати забезпечення відповідності наданого рівня якості обслуговування необхідному. Розгляд маршрутизації як механізму забезпечення QoS дозволив сформулювати вимоги до методу маршрутизації в сучасних ТКМ, серед яких є підтримка QoS-вимог потоків; орієнтація на використання в гібридній мережі; забезпечення адаптивності процесу маршрутизації до мінливих умов функціонування системи; реалізація ієрархічної стратегії управління. З огляду на те, що жоден з методів, на яких ґрунтуються застосовувані на практиці протоколи маршрутизації, не задовольняє повною мірою сформульованим вимогам, було поставлено задачу щодо оптимізації процесів маршрутизації шляхом розробки відповідних ієрархічно-координаційних методів.

  2. Для розробки методів була побудована система математичних моделей ТКМ на рівнях її морфологічного і функціонального описів. Як структурна модель використовується орієнтований зважений граф. Підґрунтям функціонального опису є модель, представлена системою неавтономних лінійних керованих різницевих рівнянь стану. З метою обмеження внутрішньомережного трафіка і запобігання перевантаженню мережних елементів (буферних пристроїв вузлів мережі і її трактів передачі) у рамках моделі були введені відповідні обмеження на змінні стану і маршрутні змінні. З метою реалізації в рамках мережі механізму забезпечення гарантованої якості обслуговування були введені додаткові обмеження на маршрутні змінні, що дозволяють забезпечити гарантоване надання необхідної смуги пропускання, гарантований час доставки користувацького трафіка та гарантовану величину джитера. Перевага розробленої моделі маршрутизації полягає в урахуванні можливості реалізації в рамках єдиної мережі статичної і динамічної стратегії маршрутизації та різних режимів пакетної комутації, а також орієнтації на гарантоване забезпечення необхідної якості наданих послуг зв'язку.

  3. На відміну від існуючих підходів задача маршрутизації в рамках моделей, що пропонуються, була розглянута як задача динамічного розподілу мережних ресурсів і сформульована у вигляді задачі оптимального управління з квадратичним цільовим функціоналом. Використання запропонованої функціональної моделі націлює на реалізацію адаптивної стратегії маршрутизації, що передбачає відстеження стану мережі та його змін. Побудова цільового функціоналу на деякому випереджуючому часовому інтервалі дозволить реалізувати в запропонованих методах маршрутизації властивості прогнозування, що, як показали результати моделювання, сприяє підвищенню продуктивності мережі в середньому на 14–18%.

  4. На підставі запропонованих моделей маршрутизації в ТКМ здійснено їхнє ієрархічне представлення і розроблено методи ієрархічно-координаційної маршрутизації на базі комплексного застосування до розв’язання сформульованої задачі декомпозиційних принципів. Методи орієнтовано на використання в ТКМ рівня WAN з ієрархічною структурою. Метод маршрутизації ПВ-ЦК ґрунтується на розв’язанні оптимізаційної задачі за допомогою принципів координації передбачення взаємодій (ПВ) на рівні декомпозиції за підмережами та цільової координації (ЦК) на рівні декомпозиції за змінними часу. Це дозволяє серверу маршрутів мережі в умовах постійного відстеження поточних значень стану окремих підмереж нижнього рівня повністю визначати порядок маршрутизації на міжмережній ділянці. Метод ОВ-ЦК базується на використанні принципу оцінки взаємодій (ОВ) на рівні декомпозиції за підмережами, а принципу ЦК – на рівні декомпозиції за змінними часу. Це дозволяє серверу маршрутів мережі за рахунок відстеження лише граничних і/або середніх значень параметрів стану підмереж нижнього рівня формувати обмеження, які запобігають перевантаженню міжмережних ресурсів, а функція саме маршрутизації перекладається на маршрутизатори підмереж нижнього рівня.

  5. Проведено експериментальне дослідження розроблених моделей і методів, результати якого продемонстрували:

зростання продуктивності за умов реалізації запропонованих методів маршрутизації порівняно зі статичним планом розподілу інформації на 10–30% для неповнозв’язних структур з 5 та 7, який зростає для структур більшої розмірності до 40–45%;

запобігання локальним перевантаженням і боротьбу з глобальними перевантаженнями в мережі в цілому;

підвищення продуктивності з 30 до 80 % при спільному використанні в мережі різних режимів пакетної комутації (із встановленням і без установлення з'єднання);

високу збіжність методів ієрархічно-координаційної маршрутизації (необхідне число циклів мінімізації у методі ПВ-ЦК складає від 2 до 4 у залежності від інтервалу прогнозування та 5–8 у методі ОВ-ЦК, які можуть бути знижені);

доцільність уведення процедур координації особливо в умовах високої зв’язності вузлів на міжмережній ділянці та високого рівня вхідного навантаження;

зближення методів ПВ-ЦК та ОВ-ЦК в умовах стабільності вхідного навантаження та доцільність переходу в цих умовах на метод ОВ-ЦК, який не потребує частого оновлення на СММ інформації про поточний стан мережі, чим дозволяє знизити обсяги службового трафіка;

пріоритетне використання методу ПВ-ЦК в умовах високої динаміки вхідного навантаження, що зумовлено меншою кількістю необхідних циклів мінімізації.

  1. За результатами проведених експериментальних досліджень розроблений комплекс практичних рекомендацій щодо реалізації запропонованих моделей і методів маршрутизації. Рекомендації стосуються найкращих варіантів реалізації синтезованих моделей і методів маршрутизації в сучасних ТКМ з вибором величин їх основних параметрів.

Публікації автора:

1. Лемешко А.В., Евсеева О.Ю., Гема Н.И. Динамическая маршрутизация в пакетных сетях с гарантированным качеством обслуживания // Радиотехника: Всеукр. межвед. науч.-техн. сб. – 2001. – Вып. 123. – С. 45–50.

2. Лемешко А.В., Евсеева О.Ю. Интеллектуализация системы управления телекоммуникационной сетью ВВС // Авіаційно-космічна техніка і технологія: Зб. наук. праць. – 2001. – Вип. 22. – С. 148–152.

3. Лемешко А.В., Евсеева О.Ю. Диакоптические и иерархическо-координационные методы в решении проблемы ЭМС для группировки радиоэлектронных средств связи // Праці УНІІРТ. – 2001. – №2. – С. 8–10.

4. Лемешко А.В., Евсеева О.Ю. Функциональная модель адаптивной маршрутизации комбинированного типа // Радиотехника: Всеукр. межвед. науч.-техн. сб. – 2002. – Вып. 127.– С. 152–158.

5. Евсеева О.Ю. Динамическая маршрутизация в гибридных телекоммуникационных сетях // Радиотехника: Всеукр. межвед. науч.-техн. сб. – 2002. – Вып. 128. – С. 86–90.

6. Евсеева О.Ю. Экспериментальное исследование динамической модели адаптивной маршрутизация в датаграммных телекоммуникационных сетях // Радиотехника: Всеукр. межвед. науч.-техн. сб. – 2003. – Вып. 133. – С. 20–26.

7. Евсеева О.Ю. Решение задачи иерархическо-координационной маршрутизации в телекоммуникационных сетях методом предсказания взаимодействия // Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии. –Харьков: НАКУ “ХАИ”, 2003. – Вып.21. – С. 102–111.

8. Поповский В.В., Лемешко А.В., Евсеева О.Ю. Симплициальная модель оценки структурной сложности телекоммуникационных систем // Восточно–Европейский журнал передовых технологий. – 2003. – №5(5). – С. 48–51.

9. Лемешко А.В., Евсеева О.Ю., Беленков А.Г. Обеспечение гарантированного качества связи при решении задач сетевого уровня ЭМВОС // Восточно–Европейский журнал передовых технологий. – 2003. – №6(6). – С. 30–33.

10. Евсеева О.Ю., Лемешко А.В. Оценка связности и структурной сложности телекоммуникационных систем с использованием математического аппарата q-анализа // Вісник Українського будинку економічних та науково-технічних знань.– 2002.– №1.–С. 119–123.

11. Евсеева О.Ю. Математическое моделирование гибридной маршрутизации в пакетных сетях // Вісник Українського будинку економічних та науково-технічних знань.– 2002. – №2.– С. 95–100.

12. Евсеева О.Ю., Лемешко А.В., Беленков А.Г. Обеспечение системности решений маршрутных задач с поддержкой QoS в мультисервисных сетях связи // Вісник Українського будинку економічних та науково-технічних знань. – 2003.– №2.– С. 85-90.

13. Евсеева О.Ю. Особенности процессов маршрутизации в сетях с различными режимами пакетной коммутации // Проблемы транспорта. – 2003.– Вып. 8.– С. 289–294.

14. Евсеева О.Ю., Лемешко А.В. Секвеционная маршрутизация в иерархических телекоммуникационных системах // 7-я Международная конференция “Теория и техника передачи, приема и обработки информации”: Сб. научных трудов. – Харьков: ХТУРЭ, 2001.– С. 44–45.

15. Евсеева О.Ю. Математическая модель динамической маршрутизации в мультисервисных сетях // 6-й Международный молодежный форум “Радиоэлектроника и молодежь в ХХІ веке”: Сб. научных трудов. Ч. 1. – Харьков: ХНУРЭ, 2002. – С. 193–194.

16. Евсеева О.Ю. Симплициальная модель структурной живучести телекоммуникационной системы // 8-я Международная конференция “Теория и техника передачи, приема и обработки информации”: Сб. научных трудов. – Харьков: ХНУРЭ, 2002.– С. 66–68.

17. Евсеева О.Ю. Исследование устойчивости методов управления маршрутизацией в телекоммуникационных сетях // 1-й Международный радиоэлектронный форум “Прикладная радиоэлектроника. Состояние и перспективы развития” МРФ-2002: Сб. научных трудов. Ч. 1. – Харьков: АН ПРЭ, ХНУРЭ, 2002. – С. 470–471.

18. Евсеева О.Ю. Метод предсказания взаимодействия в задачах иерархическо-координационной маршрутизации в телекоммуникационных сетях // 9-я Международная конференция “Теория и техника передачи, приема и обработки информации”: Сб. тезисов докладов по материалам Международной научной конференции. – Харьков: ХНУРЭ, 2003.– С. 12–13.