Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Гавриш Валерій Іванович. Методологічні та організаційно-економічні засади забезпечення сільського господарства паливно-енергетичними ресурсами та підвищення ефективності їх використання : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Гавриш В.І. Методичні та організаційно-економічні засади забезпечення сільського господарства паливно-енергетичними ресурсами та підвищення ефективності їх використання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством (економіка сільського господарства і АПК). – Миколаївський державний аграрний університет, м. Миколаїв, 2009.

У дисертації проведено комплексне дослідження розвитку використання енергетичних ресурсів. Виявлено організаційно-економічні проблеми, фактори та принципи забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів сільськогосподарськими підприємствами.

У роботі приділено значну увагу розробці методології оцінки ефективності використання енергетичних ресурсів, що знайшло своє відображення в удосконаленні системи показників та методології використання енергетичного менеджменту та аудиту.

На підставі аналізу сучасного стану паливно-енергетичного ресурсів країни зроблено прогнози щодо їх використання у сільськогосподарському виробництві. Розроблено концептуальні засади формування ресурсної бази альтернативних моторних палив для аграрного сектора економіки. Надано методичні та практичні рекомендації щодо застосування газоподібних палив та рідких біопалив. Активізувати впровадження альтернативних палив пропонується за допомогою технологій віртуальних підприємств та вертикально-інтегрованих формувань.

Обґрунтовано напрями підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів сільськогосподарськими підприємствами. Виходячи з сучасного стану аграрного сектора економіки, значну увагу приділено інвестиційному забезпеченню впровадження енергозберігаючих технологій та економічним регуляторам зменшення енергоємності продукції і використання альтернативних палив.

У дисертації розроблено теоретико-методологічні засади формування бази альтернативних моторних палив, його економічної оцінки, перспектив забезпечення та підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів у сільськогосподарському виробництві України:

  1. Науково-технічний прогрес супроводжується прискоренням темпів приросту використання енергії. Це вимагає збільшення видобування енергетичних ресурсів (нафти, природного газу, вугілля тощо). Зростання використання енергоносіїв призводить до підвищення цін на них, що негативно впливає на економічні показники сільськогосподарських підприємств. Розвиток підприємств АПК інноваційно-інвестеційним шляхом енергозбереження можливий лише за умови реалізації ефективної стратегії. Доцільно застосовувати стратегію скорочення витрат паливно-енергетичних ресурсів на одиницю продукції як за рахунок використання енергозберігаючих технологій, так і за рахунок застосування більш дешевих поновлювальних джерел енергії.

  2. Визначено принципи формування концепції забезпечення сільськогосподарського виробництва альтернативними паливно-енергетичними ресурсами, у тому числі і поновлювальними. Дослідженнями встановлено, що з викопних енергетичних ресурсів найбільші запаси мають газоподібні палива. На початок 2006 р. ресурси природного газу країни оцінювався в 8 трлн м3, шахтного метану – до 22 трлн м3. Як моторне паливо можна використовувати і біогаз різного походження з відходів тваринництва, рослинництва та твердих побутових відходів. За нашими розрахунками потенціал виробництва біогазу складає, відповідно, у млрд м3/рік еквівалентна природного газу: 0,6; 0,81 та 5,8. Загалом потенціал виробництва альтернативних моторних палив в Україні оцінюється в 16099 тис. т ум. палива.

  3. Розроблено теоретико-методологічні основи та практичні рекомендації щодо використання сільськогосподарською технікою стисненого природного газу. Вони дозволяють визначити ефективність використання газоподібних палив з урахування низки факторів – таких, як вартість пального, витрати на переобладнання техніки та створення відповідної інфраструктури. Розрахунки показують, що відстань від сільськогосподарського підприємства до газонаповнювальної компресорної станції істотно не впливає на ефективність застосування газобалонної техніки і забезпеченням стисненим природним газом із застосуванням пересувних автомобільних газових заправників. Застосування газонаповнювальних компресорних станцій сільськогосподарськими підприємствами для власних потреб, з економічної точки зору, неефективне. Суттєво підвищується ефективність їх використання з метою забезпечення стисненим природним газом газобалонної техніки інших підприємств. З точки зору інвестицій, проекти з впровадження стисненого природного газу привабливі, бо при цьому забезпечуються малі терміни окупності капітальних вкладень (менше 2-х років).

  1. В умовах значних коливань цін (як на енергоносії, так і сільськогосподарську продукцію) аграрним формуванням доцільно застосовувати запропоновану методологію обґрунтування вибору стратегії використання продукції олійних культур з метою максимізації рівня рентабельності господарської діяльності: щодо її подальшої переробки на дизельне біопальне для власних потреб, виробництва дизельного біопального для експорту або реалізації продукції (насіння) за ринковими цінами.

  2. Обґрунтовано пропозиції стосовно державного регулювання впровадження енергозберігаючих технологій. Дослідженнями встановлено, що лише активне державне втручання дозволило урядам розвинених країн значно зменшити енергоємність продукції. Потреба регулювання зумовлена об’єктивними умовами сільськогосподарського виробництва: повільним обігом капіталу; інерційним характером виробництва; чутливістю до погодних умов. Це регулювання здійснюється шляхом застосування як адміністративних, так і економічних методів економічного використання енергоносіїв. У період економічного спаду, який тепер переживає Україна, слід використовувати переважно директивні регулятори.

До пріоритетних питань державного регулювання відносимо:

фінансове забезпечення інноваційних проектів;

формування ринкової інфраструктури альтернативних палив;

встановлення певних обсягів державного замовлення на біопалива;

здешевлення кредитних ресурсів;

введення податкового регулювання інноваційної діяльності;

проведення врівноваженої податкової та амортизаційної політики;

підтримка великотоварного конкурентоспроможного виробництва.

  1. Доведено, що оцінку ефективності застосування моторних палив доцільно проводити за вартостю їх енергії та використовувати для цього запропоновану математичну модель. Нами сформульовано та обгрунтовано критерії оцінки ефективності застосування альтернативних палив, який враховує комплекс техніко-економічних показників мобільних енергетичних засобів.

  2. Запропоновано методику визначення величини ставки акцизного збору та величини податкового кредиту (базується на порівнянні вартості енергії) для забезпечення конкурентоспроможності пальних рослинного походження, у першу чергу – дизельних біопальних та їх сумішей з нафтовими пальними. Показано, що з метою стимулювання використання сумішевих пальних з малим (до 15-20 %) вмістом метилового ефіру рослинних олій достатньо застосовувати зменшену ставку акцизного збору.

  3. Доведено, що виробництво пальних рослинного походження доцільно організовувати у вертикально інтегрованих компаніях, що дає змогу зменшити собівартість готової продукції (на величину до 20-30%). Розроблено теоретико-методологічні засади та економіко-математичну модель організації виробництва біопалива у вертикально-інтегрованих формуваннях, що ґрунтується на комплексному підході, який враховує витрати та прибутки на всіх етапах – від вирощування сировини до реалізації готової продукції. Обґрунтовано, що для зниження собівартості палив рослинного походження необхідно налагодити збут побічних продуктів виробництва. Відмінністю запропонованої моделі є застосування стохастичного підходу, що дозволяє враховувати вплив різноманітних зовнішніх факторів – від погодно-кліматичних (які впливають на врожайність і, отже, на собівартість рослинної сировини) до ринкової ситуації.

  4. Запропоновано економічні механізми (прискорена амортизація основних засобів; створення амортизаційних фондів; застосування податкової знижки на інвестиції, що спрямовані на зменшення шкідливих викидів у атмосферу сільськогосподарською технікою; інвестиційний податковий кредит) стимулювання залучення інвестицій для фінансування інноваційних програм, спрямованих на впровадження енергозаощаджуючих технології та виробництво поновлювальних пальних.

  5. Проведені дослідження довели негативний вплив зменшення площі сільськогосподарських підприємств на ефективність використання паливно-енергетичних ресурсів, зокрема, та рентабельність ведення господарської діяльності взагалі. Дослідженнями встановлено, що витрати умовного палива на одиницю продукції в господарствах рослинної спеціалізації (у південних областях країни) з площею 3200-4000 га майже на 20% менші, ніж у господарствах площею до 250 га. Хоча однозначно стверджувати, що економічна ефективність в цілому та ефективність використання паливно-енергетичних ресурсів залежить тільки від розміру господарства було б неправильно. Але за інших рівних умов та кваліфікації менеджерів великі господарства мають перевагу. Тому рекомендуємо стимулювати формування великих за площею сільськогосподарських підприємств.

  6. На підставі дисертаційного дослідження пропонується здійснювати контроль за ефективністю використання енергетичних ресурсів шляхом комплексного і системного застосування енергетичного та екологічного аудиту сільськогосподарських підприємств. Одним з напрямів удосконалення державного управління процесом впровадження енергозаощаджувальної техніки, технології та альтернативних палив пропонується розвиток повноважень регіональних управлінь агропромислового розвитку за рахунок створення служб енергетичного менеджменту, завданнями яких є прогнозування, контролювання і програмне забезпечення економічної стратегії зниження питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів.

  7. Реалізація інвестиційних проектів з підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів чутлива до зовнішніх чинників, які можуть негативно вплинути на їх результати. Тому пропонується розроблена методологія проведення аналізу чутливості бізнес-проектів з метою виявлення найбільш вразливих ланок та розроблення ефективних контрзаходів.

  8. При виконанні довгострокового прогнозування стану ринку енергетичних ресурсів необхідно визначити тенденції зміни ціни та обсягів виробництва. Тому у роботі набула подальшого розвитку методика, яка дозволяє виявити довгострокові тенденції на підставі розрахунку зміни темпів основних показників ринку енергетичних ресурсів та побудову на їх підставі відповідних трендів.

  9. Доведено, що у ринкових умовах господарювання механізм економічного заохочення сільськогосподарських підприємств до активного впровадження енергозаощаджувальних технологій повинен базуватися на системі методів прямого та побічного стимулювання. В умовах дефіциту бюджетних коштів побічна система економічного стимулювання виробництва та використання альтернативних моторних палив, у тому числі біопалив має бути пріоритетною. Вона повинна розвиватися шляхом застосування пільгових кредитів, зменшення ставок за користування кредитними ресурсами тощо (аграрні формування використовують лише власні фінансові ресурси). З поліпшенням економічної ситуації в країні пріоритетне значення будуть набувати методи прямого економічного стимулювання, такі як дотації, субсидії, компенсації частини інвестицій в енерго- та ресурсозаощаджуючі технології (у тому числі і на використання поновлювальних джерел енергії).

Для стимулювання впровадження техніки та технологій, спрямованих на підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів, важливе місце повинні займати стандартизація та адміністративні правила, пільгові кредити, податкові кредити та прискорений термін амортизаційного списання, відповідне матеріальне стимулювання працівників.

  1. Аграрний сектор економіки країни потребує суттєвих інвестицій для підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів. Їх залучення вимагає реалізації дієвого механізму управління інноваційно-інвестиційними проектами відповідно до умов ліберальної ринкової економіки та з урахуванням специфіки ведення сільськогосподарського виробництва. Тому на підставі як вітчизняного, так і закордонного досвіду, ми пропонуємо створення спеціальних економічних зон для виробництва складної сільськогосподарської техніки (тракторів, сільськогосподарських машин, комбайнів, двигунів внутрішнього згоряння тощо). Це дозволить залучити значні інвестиційні ресурси та забезпечити аграрні підприємства ефективною технікою для впровадження ресурсо- та енергозберігаючих технологій.

Публікації автора:

Монографія

  1. Гавриш В.І. Забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів у аграрному секторі економіки: теорія, методологія, практика: Монографія / Гавриш В.І. – Миколаїв:МДАУ, 2007. – 283 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Гавриш В.І. Оцінка ефективності застосування пересувних автомобільних газових заправників у сільськогосподарському виробництві / В.І.Гавриш // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства. – 2004. – Випуск 32. – С.47-50.

  2. Гавриш В.І. Формування оптимального складу техніки сільськогосподарських підприємств в умовах ринку / В.І.Гавриш // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2005. – №1(29). – С.157–163.

  3. Гавриш В.І. Оцінка ступеня впливу різних факторів на ефективність використання палив у рослинництві / В.І.Гавриш // Вісник Харківського національного аграрного університету. – 2006. – №8. – С.59-63.

  4. Гавриш В.І. Ефективність застосування природного газу як моторного палива в сільськогосподарському виробництві в сучасних умовах / В.І.Гавриш // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2006. – №1(33). – С.97–102.

  5. Гавриш В.І. Застосування технології віртуальних підприємств при впровадженні альтернативних палив / В.І.Гавриш // Вісник Степу. Науковий збірник. –– 2006. – Вип.3. – С. 95-98.

  6. Гавриш В.І. Формування цін на пальне рослинного походження / В.І.Гавриш // Економіка АПК. – 2006. – №12. – С.93-99.

  7. Гавриш В.І. Оцінка ефективності застосування автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій у сільськогосподарському виробництві / В.І.Гавриш // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2006. – №4(38). – С. 66–71.

  8. Гавриш В.І. Деякі особливості енергетичного аудиту в сільськогосподарському виробництві / В.І.Гавриш // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. ––2007. – Випуск 222: В 5 т. – Т. ІІ. – С. 412-416.

  9. Гавриш В.І. Досвід застосування природного газу в якості моторного палива в сільськогосподарській автотракторній техніці / В.І.Гавриш // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: економіка та менеджмент. – 2006. – №5-6. – С. 384-389.

  1. Гавриш В.І. Заходи щодо зниження витрат на паливо в рослинництві з урахуванням закордонного досвіду / В.І.Гавриш // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –2007. – №1(39). – С. 50–55.

  2. Гавриш В.І. Альтернативні паливно-енергетичні ресурси в агробізнесі / В.І.Гавриш // Економіка АПК. – 2007. – №7. – С.55-61.

  3. Гавриш В.І. Обґрунтування стратегії щодо використання рослинної сировини для виробництва дизельного біопального / В.І.Гавриш // Економіка АПК. – 2007. – №12. – С.28-35.

  4. Гавриш В.І. Оцінка ефективності використання пально-енергетичних ресурсів залежно від розмірів аграрного підприємства / В.І.Гавриш // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –2007. – №4(43). – С. 73–80.

  5. Гавриш В.І. Економічні основи формування сільськогосподарських кооперативів паливно-енергетичної спрямованості / В.І.Гавриш // АгроІнКом. – 2008. – №1-2. – С.40-44.

  6. Гавриш В.І. Кадровий потенціал аграрних формувань та його вплив на ефективне використання енергетичних ресурсів / В.І.Гавриш // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. – 2008. – Випуск 237, Том ІV. – С.1101-1107.

  7. Гавриш В.І. Формування економічних стимулів виробництва дизельного біопалива / В.І.Гавриш // Економіка АПК. – 2008. – №3. – С.121-125.

  8. Гавриш В.І. Довгострокові тенденції світового ринку нафти та їх вплив на використання енергетичних ресурсів в аграрному секторі економіки / В.І.Гавриш // Економіка АПК. – 2008. – №5. – С.121-127.

  9. Гавриш В.І. Підходи до створення аграрного віртуального підприємства / В.І.Гавриш, О.В.Полішкевич // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства. –2003. – Випуск 21. – С.247-250. (особистий внесок: сформульовано основні положення щодо застосування технологій віртуальних підприємств в умовах України).

  10. Гавриш В.І. Економічні аспекти застосування приладів обліку тепла / В.І.Гавриш, Л.М.Кузенко, О.М.Спінчевський // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2003. – №4(24). – С.218–223. (особистий внесок: обґрунтування доцільності та економіко-математичне моделювання застосування приладів обліку тепла).

  11. Гавриш В.І. Оптимізація варіантів придбання комбайнів / В.І.Гавриш, О.В.Бондаренко, О.Р.Полішкевич // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2004. – №1(25). – С.175 –182. (особистий внесок: обґрунтування та економіко-математична модель формування оптимального парку комбайна).

  12. Гавриш В.І. Оптимізація вибору енергетичного устаткування олійнопереробного заводу / В.І.Гавриш, Д.В.Кузенко // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства. – 2004. – Випуск 27, том 2 – С.53-58. (особистий внесок: визначення економічної доцільності використання синтез-газу у структурі енергетичного забезпечення підприємств).

  13. Гавриш В.І. Організація підприємництва в агробізнесі на основі технологій віртуального підприємства / В.І.Гавриш, І.І.Червен, О.В.Бондаренко, О.Р.Полішкевич // Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. – 2004. – Випуск 197, Том ІІІ. – С. 557-561. (особистий внесок: визначення методологічних основ організації віртуального підприємства в аграрних формуваннях).

  14. Гавриш В.І. Підвищення ефективності використання енергоресурсів автотракторної техніки в умовах півдня України / В.І.Гавриш, Д.В.Кузенко // Автомобильный транспорт: Сборник научных трудов. – 2005. – Выпуск 16. – С.68-69. (особистий внесок: визначення напрямів зниження витрат енергетичних ресурсів та економіко-математичне моделювання).

  15. Гавриш В.І. Обґрунтування стратегії застосування палив у сільськогосподарському виробництві / В.І.Гавриш, В.І.Ковальчук // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2005. – №2(30). – С.164 –169. (особистий внесок: запропоноване економіко-математичне моделювання визначення стратегії).

  16. Гавриш В.І. Підвищення економічної ефективності автономних електростанції переробних підприємств в умовах півдня України / В.І.Гавриш, С.І.Пастушенко // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. – 2005. – Випуск 34. – С.3-8. (особистий внесок: визначення економічної доцільності використання газоподібних палив).

  17. Гавриш В.І. Застосування альтернативних палив у світі: стан та перспективи / В.І.Гавриш, С.В.Гоцонога // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2005. – №3(31). – С.64 –70. (особистий внесок: виявлення впливу світових цін на застосування альтернативних палив).

  18. Гавриш В.І. Оцінка ефективності застосування альтернативних палив в агробізнесі України / В.І.Гавриш, О.В.Бондаренко, О.Р.Полішкевич // Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. – 2005. – Випуск 209, Том ІІІ. – С. 669-673. (особистий внесок: визначення економічної ефективності застосування альтернативних палив в сільському господарстві).

  19. Гавриш В.І. Підходи до вибору економічно оптимального комбайна / В.І.Гавриш, І.І.Червен // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2006. – №2(34). – С.27 –34. (особистий внесок: запропонована методика та економіко-математична модель вибору економічно оптимального комбайна).

  20. Гавриш В.І. Аналіз ефективності використання біоетанолу в порівнянні з іншими альтернативними паливами / В.І.Гавриш, В.Є.Пилип // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –2007. – №2(41). – С. 191 –195. (особистий внесок: економічна оцінка застосування в якості моторного палива етилового спирту в агробізнесі).

  21. Гавриш В.І. Вплив застосування природного газу на економічні показники машинно-тракторного агрегату / В.І.Гавриш, М.В.Завірюха // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –2008. – 1(44). – С. 38 –45. (особистий внесок: розробка методологічного підходу та економіко-математичної моделі).

  22. Топіха В.І. Концептуальні засади формування ресурсної бази альтернативних моторних палив аграрного сектора економіки України / В.І.Топіха, В.І.Гавриш // Культура народов Причерноморья. – 2008. – №140. – С.65-71. (особистий внесок: запропонована загальна концепція формування ресурсної бази альтернативних моторних палив).

  23. Гавриш В.І. Обґрунтування стратегії щодо виробництва біоетанолу з кукурудзи в умовах України / В.І.Гавриш, О.В.Бондаренко, А.І.Ракул, В.Є.Пилип// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. – 2008. – Випуск 239, Том ІІІ. – С.532-540. (особистий внесок: теоретико-методологічне обґрунтування формування стратегії).

Матеріали конференцій, тези доповідей

  1. Гавриш В.І. Применение компаундированных топлив в комбайнах / В.И.Гавриш, К.Ю.Зотов // Матеріали VII міжнародної науково практичної конференції “Наука і освіта 2004”, 10-25 лютого 2004 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – С.29-30.

  2. Гавриш В.І. Аналіз застосування рухомого газового заправника в сільськогосподарському виробництві / В.І.Гавриш, О.С.Хлиста // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції “Україна наукова”, 28-30 грудня 2005 р., Частина 1. – С.31-32.

  3. Гавриш В.І. Порівняння ефективності використання альтернативних палив в автомобілях / В.І.Гавриш, В.Є.Пилип, І.В.Масс // Матеріали другої Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Україна наукова», 21-23 грудня 2006 року, частина 1. – С. 23-24.

  4. Гавриш В.І. Досвід застосування природного газу в якості моторного палива в аграрному секторі економіки / В.І.Гавриш // Аграрний форум -2006: Матеріали науково-практичної конференції (25-29 вересня 2006 р., Суми, Україна) – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2006. – С.210-211.

  5. Гавриш В.І. Ефективність застосування автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій в агробізнесі / В.І.Гавриш, В.Є.Пилип, І.В.Масс // Седьмая международная промышленная конференция “Эффективность реализации научного, ресурсного и промышленного потенцииала в современных условиях», п. Славское, Карпаты, 2007. – 12-16 февраля. – С.58-59.

  6. Гавриш В.І. Сучасні тенденції використання енергетичних ресурсів аграрними підприємствами / В.І.Гавриш // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Управління інноваційним розвитком підприємств України в умовах світових інтеграційних процесів», 9-10 листопада 2007 року, м.Дніпропетровськ, Том 3. – С.13-15.

  7. Гавриш В.І. Дослідження впливу застосування газобалонного обладнання на ефективність роботи машинно-тракторного агрегату / В.І.Гавриш, М.В.Завірюха // Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання науки та практики: досягнення та перспективи – 2007», збірник наукових праць, 3-7 грудня 2007 року, м.Полтава. – С.44-46.

  8. Гавриш В.І. Вплив кваліфікації кадрів на ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів / В.І.Гавриш, О.Р.Полішкевич, М.В.Завірюха // Восьмая международная промышленная конференция “Эффективность реализации научного, ресурсного и промышленного потенциала в современных условиях», п. Славское, Карпаты, 2008. – 11-15 февраля. – С. 305-307.

  9. Гавриш В.І. Аналіз економічної ефективності використання біопального в порівнянні з іншими паливами / В.І.Гавриш, В.Є.Пилип, Ю.О.Григоренко // Восьмая международная промышленная конференция “Эффективность реализации научного, ресурсного и промышленного потенциала в современных условиях», п. Славское, Карпаты, 2008. – 11-15 февраля. – С. 303-305.

  10. Гавриш В.І. Деякі аспекти формування концепції забезпечення сільськогосподарських підприємств України моторними паливами рослинного походження / В.І.Гавриш // Материали за ІV Международна научна практична конференция «Динамика изследования – 2008». – 16-31 юли 2008 година, гр.София, Республика България, – Том 7. Икономики. – С.71-75.

Публікації в інших виданнях

  1. Горбов В.М. О применении водоугольных топлив в энергетике Украины / В.М.Горбов, В.І. Гавриш, Ю.А.Шаповалов // Збірник наукових праць УДМТУ. –1999. – №4(364) – С.50-54. (особистий внесок: теоретико-методологічні засади обґрунтування застосування водовугольних палив).

  2. Гавриш В.И. Эффективная выработка электроэнергии в условиях рыночной экономики / В.І.Гавриш, В.В.Бурых, Дж.Д.Толо // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2001. – №1. – С.3-5. (особистий внесок: обґрунтування визначення ефективності виробництва електричної енергії).

  3. Гавриш В.И. Методы оптимального выбора при создании узла коммерческого учета тепла / В.И.Гавриш // Экотехнологии и ресурсосбережение. – 2002. – №6. – С.65-69.

  1. Методичні рекомендації до виконання розділу “Розробка бізнес-плану” дипломних проектів студентів денної форми навчання спеціальностей 7091902 – “Механізація сільського господарства” і 7010100 “Професійне навчання” / [Червен І.І., Пастушенко С.І., Гавриш В.І., Кузенко Д.В., Кузенко Л.М.]. – Миколаїв: МДАУ, 2004. – 53 с. (особистий внесок: розрахунок основних показників бізнес-плану та економіко-математична модель виконання аналізу чутливості бізнес-проекту при впровадження енергозаощаджуючих проектів).

  2. Пастушенко С.І. Рекомендації по застосуванню біодизеля в сільськогосподарських підприємствах Миколаївської області / Пастушенко С.І., Гавриш В.І., Огієнко М.М. – Миколаїв:МДАУ, 2006. – 34 с. (особистий внесок: виконана оцінка перспектив застосування біодизеля в Миколаївський області, обґрунтовано створення вертикально інтегрованих формувань для виробництва біодизеля в умовах України).

  3. Гавриш В.І. Альтернативні палива: види, ресурси, виробництво та напрями ефективного використання / Гавриш В.І. – Миколаїв: МДАУ, 2007. – 140 с.

  4. Shebanin V. Prospect of gaseous fuel application in plant-growing in Ukraine / V.Shebanin, S.Pastushenko, V.Havrysh // Teka Commission of motorization and power industry in agriculture, Polish academy of science, Branch in Lublin, Lublin, 2006, Volume VI A. – P.156-162. (особистий внесок: сформульовано теоретико-методологічні підходи щодо застосування газоподібних палив в агробізнесі).

  5. Гавриш В.І. Напрями зниження витрат на паливо автомобільним транспортом в агробізнесі / В.І.Гавриш // MOTROL 2007. – 2007. – Том 9А. – С.77-81.

  6. Valeriy Havrysh. Crop Varieties Influence on Efficiency of Fuel Consumption / Valeriy Havrysh // Nauka i Studia. Ekonomiczne nauki. – 2008. – Nr2(7). – S.4-12.