Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Галютіна Олена Юріївна. Метаболічні фактори ризику у хворих на ревматоїдний артрит: зв'язок з перебігом захворювання та характером фармакотерапії : Дис... канд. наук: 14.01.12 - 2008.



Анотація до роботи:

Галютіна О. Ю. ”Метаболічні фактори ризику у хворих на ревматоїдний артрит: зв’язок з перебігом захворювання та характером фармакотерапії”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12. – ревматологія. – Донецький національний медичний університет ім. М.Горького МОЗ України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено вивченню метаболічних факторів ризику (ГГЦ, дисліпідемії та СРП) серцево-судинної патології у хворих на РА та їх зв’язку з перебігом захворювання та характером фармакотерапії. Встановлено, що у хворих на РА є підвищення рівня ГЦ в крові та дисліпідемія, у вигляді зростання вмісту ТГ та зниження рівня ХС ЛПВЩ в крові. Доведено, що у хворих з максимальною активністю, тривалістю РА та ГГЦ має місце зменшення ЕЗВД ПА та збільшення активності ФВ, збільшення товщини КІМ ЗСА та кількості атеросклеротичних бляшок в ЗСА. Встановлено, що гіпертрофія міокарда ЛШ та діастолічна дисфункція частіше зустрічалися серед хворих з високим вмістом ГЦ, СРП та ФНП-, високим значенням ШАХ та HAQ. Доведено, що виразність ББІМ у хворих на РА асоціюється з ГГЦ та маркерами запалення. Предикторами враження ССС у хворих на РА є високі показники активності РА (СРП, ФНП-), рівні ГЦ в крові та зниження вмісту ХС ЛПВЩ.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає у встановленні закономірностей змін рівнів ГЦ, ліпідів та маркерів функції ендотелію у хворих на РА в залежності від перебігу захворювання, стану серцево-судинної системи та характеру фармакотерапії, а також доведено проатерогенну роль ГГЦ.

  1. У хворих на РА реєструється підвищення вмісту ГЦ в крові. Частота ГГЦ серед хворих на РА становить 41%, що в 4 рази вище, ніж серед осіб контрольної групи. Підвищення вмісту ГЦ в крові асоціюється з високою активністю запального процесу та лікуванням метотрексатом. Ліпідний спектр крові хворих на РА характеризується зниженням в крові рівня ХС ЛПВЩ та підвищенням вмісту ТГ. Гіперхолестеринемію виявлено у 18,1% пацієнтів, підвищення рівнів ХС ЛПНЩ – 31,7%, ТГ – 27,3% та зниження вмісту ХС ЛПВЩ у 38,5%. Дисліпідемія асоціюється з віком хворих та активністю запального процесу.

  2. У хворих на РА спостерігається порушення функції ендотелію, яке супроводжується достовірним зменшенням ЕЗВД ПА та збільшенням активності ФВ в крові. Виявлено потовщення КІМ ЗСА (на 16,9%) та збільшення кількості атеросклеротичних бляшок. Виразність даних порушень в більшій мірі асоціюється з підвищенням вмісту ГЦ в крові, високою активністю запального процесу та лікуванням метотрексатом, ніж з дисліпідемією.

  3. Серед хворих на РА значно частіше виявляється ББІМ (59,1%), АГ (34,6%) та МС (25%), ніж серед осіб контрольної групи (12,8%, 12,7% та 6,6%, відповідно). Виразність “німої ішемії” у хворих на РА асоціюється з ГГЦ та маркерами запалення. Встановлено, що МС у хворих на РА асоціюється з підвищенням рівнів в крові СРП, ФНП-, індексом ШАХ та дисліпідемією, тоді як у хворих на РА з АГ без МС таких асоціацій не виявлено. У хворих на РА встановлено збільшення маси міокарда ЛШ зі структурно-функціональною перебудовою серця, формуванням ексцентричної ГЛШ (у 31%) та концентричної ГЛШ (у 29%). ГЛШ асоціюється з підвищенням вмісту ГЦ в крові.

  1. На основі стратифікації індивідуального 10-річного ризику ішемічних подій у хворих на РА було встановлено, що більшість з обстежених пацієнтів належать до групи з низьким ризиком подій. Частка обстежених з високим ризиком коронарних подій серед хворих на РА (в 5 разів) перевищувала таку серед осіб контрольної групи. Існуючі шкали ризику не дозволяють адекватно оцінити ризик ішемічних подій у хворих на РА, що підтверджується невідповідністю частоти високого ризику (11,3%) та частці хворих з ББІМ (59,1%).

  2. Предикторами ураження серцево-судинної системи у хворих на РА є висока активність запального процесу (підвищений вміст в крові СРП, ФНП-), ГГЦ та зниження вмісту ХС ЛПВЩ в крові.

Публікації автора:

  1. Галютіна О.Ю. Дисліпідемія у хворих на ревматоїдний артрит, її зв’язок з особливостями перебігу захворювання / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Український ревматологічний журнал. – 2007. – №1 (27). – С. 8 – 12. (Здобувачем особисто вивчено ліпідний спектр крові у хворих на РА, оброблено матеріали дослідження, підготовлено матеріали до друку).

  2. Галютіна О.Ю. Стратифікація ризику коронарних подій у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Український ревматологічний журнал. – 2007. – №2 (28). – С. 69 – 73. (Здобувачем особисто проведено стратифікацію ризику коронарний подій у хворих на РА, підготовлено матеріали до друку).

  3. Галютіна О.Ю. Функція ендотелію у хворих на ревматоїдний артрит, її зв’язок з перебігом захворювання / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Український ревматологічний журнал. – 2007. – №3 (29). – С. 48 – 51. (Здобувачем особисто проведено співставлення стану функції ендотелію судин та перебігом РА, підготовлено матеріали до друку).

  4. Галютіна О.Ю. Функція ендотелію у хворих на ревматоїдний артрит, її зв’язок з факторами ризику ІХС / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2007. – № 11 (2/1). – С. 632 – 637. (Здобувачем особисто вивчено функцію ендотелію у хворих на РА, зібрані та проаналізовані літературні джерела, підготовлено матеріали до друку).

  5. Галютіна О.Ю. Рівень гомоцистеїну в крові хворих на ревматоїдний артрит: зв’язок з факторами ризику ІХС та перебігом захворювання / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Український ревматологічний журнал. – 2007. – №4 (30). – С. 69 – 73. (Здобувачем особисто проаналізовано взаємозв’язок рівнів ГЦ в крові та факторами ризику ІХС і перебігом РА, виконано написання статті).

  6. Галютіна О.Ю. Ендотеліальна дисфункція та рівень гомоцистеїну в крові у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – №8 (1). – С. 34. (Здобувачем особисто проаналізовано взаємозв’язок ЕЗВД ПА з рівнями ГЦ в крові у хворих на РА, підготовлені матеріали до друку).

  7. Galyutina O.Y. Association between inflammatory markers and atherosclerotic disturbance of common carotid artery in patients with rheumatoid arthritis / O.Y. Galyutina, M.A. Stanislavchuk // Rheumatology. – 2005. – Vol. 44. – Р. i103. (Здобувачем особисто оцінено стан КІМ ЗСА у хворих на РА, підготовлені матеріали до друку).

  8. Галютіна О.Ю. Зв’язок фактору Віллебранда з маркерами запалення та ендотеліальною дисфункцією у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Матеріали нац. конгр. ревматологів України 18-21 жовтня 2005 р.: Тези докл. – Полтава, 2005. – С. 118. (Здобувачем особисто проведено обстеження хворих на РА, зібрані та проаналізовані літературні джерела, оформлено тези до друку).

  9. Галютіна О.Ю. Взаємозв’язок ліпідного спектру крові з маркерами запалення у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Пленум правління асоціації ревматологів України. – 4-5 жовтня 2006р. Київ, 2006. – С. 60. (Здобувачем особисто оцінено зв’язок дисліпідемії з маркерами запалення у хворих на РА, підготовлені матеріали до друку).

  10. Galyutina O.Y. Association between inflammatory markers and endothelial dysfunction in patients with rheumatoid arthritis / O.Y. Galyutina, M.A. Stanislavchuk // Rheumatology. – 2006. – Vol. 45. – Р. i92. (Здобувачем особисто зібрані та проаналізовані літературні джерела, підготовлені матеріали до друку).

  11. Галютіна О.Ю. Вплив фолієвої кислоти на функцію ендотелію у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Сучасні аспекти діагностики та лікування в кардіології та ревматології: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 7-8 грудня 2006 р. Вінниця, 2006. – С. 90. (Здобувачем особисто проведено лікування хворих на РА, зібрані та проаналізовані літературні джерела, підготовлені матеріали до друку).

  12. Галютіна О.Ю. Зв’язок фактору Віллєбранда з факторами ризику коронарних подій та перебігом захворювання у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Сучасні проблеми реабілітації інвалідів: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 20-21 вересня 2007 р. Вінниця, 2007. – С. 214 – 220. (Здобувачем особисто оцінено зв’язок рівнів ФВ в крові з факторами ризику ІХС та перебігом РА, виконано написання статті).

  13. Галютіна О.Ю. Зв’язок рівнів гомоцистеїну в крові з маркерами запалення у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Сучасні аспекти діагностики та лікування в кардіології та ревматології: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 13-14 грудня 2007 р. Вінниця, 2007. – С. 68. (Здобувачем особисто вивчено рівні ГЦ та маркери запалення в крові у хворих на РА, зібрані та проаналізовані літературні джерела, підготовлені матеріали до друку).

  14. Galyutina O.Y. 10-year absolute risk of coronary heart disease in patients with rheumatoid arthritis / O.Y. Galyutina, M.A. Stanislavchuk // Rheumatology. – 2007. Vol. 46. – Р. i91. (Здобувачем особисто проаналізовано 10-річний абсолютний ризик ішемічних подій у хворих на РА, підготовлені матеріали до друку).

  15. Galyutina O.Y. Cardiovascular risk by SCORE in patients with rheumatoid arthritis / O.Y. Galyutina, M.A. Stanislavchuk // Ann. Rheum. Dis. – 2007. – Vol. 66 (Suppl II). – P. 595. (Здобувачем особисто проведено статистичну обробку отриманих результатів, зібрані та проаналізовані літературні джерела, оформлено тези до друку).

  16. Galyutina O.Y. Homocysteine level in patients with rheumatoid arthritis treated with methotrexate / O.Y. Galyutina, M.A. Stanislavchuk // Rheumatology. – 2008. – Vol. 47 – Р. i102. (Здобувачем особисто зібрані та проаналізовані літературні джерела, вивчено рівні ГЦ в залежності від базисної терапії у хворих на РА, підготовлені матеріали до друку).

  17. Галютіна О.Ю. Зв’язок морфофункціонального стану міокарда лівого шлуночка з маркерами запалення та гіпергомоцистеїнемією у хворих на ревматоїдний артрит / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Молодь та медицина майбутнього: матеріали V міжнар. наук. конф., студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2008. – С. 16. (Здобувачем особисто проаналізовано морфофункціональний стан міокарда ЛШ у хворих на РА, сформульовані висновки та підготовлені матеріали до друку).

  18. Галютіна О.Ю. Зв’язок безбольової ішемії міокарда з рівнем ГЦ в крові хворих на РА / О.Ю. Галютіна, М.А. Станіславчук // Молодь та медицина майбутнього: матеріали V міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2008. – С. 17 – 18. (Здобувачем особисто проаналізовано результати холтерівського моніторування ЕКГ дослідження у хворих на РА та оформлено тези до друку).