Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Амброскіна Вікторія Валентинівна. Механізми проатерогенної дії аліментарних ліпідів в умовах експерименту та у хворих на ішемічну хворобу серця. : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Амброскіна В.В. Механізми проатерогенної дії аліментарних ліпідів в умовах експерименту та у хворих на ішемічну хворобу серця.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія.- Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню ролі аліментарного ліпідного фактору у розвитку найважливіших патогенетичних механізмів атеросклерозу – порушень метаболізму ліпідів, ЛП та глюкози, активації системного запалення та оксидативного стресу, атерогенної та імуногенної модифікації ЛП крові. Дослідження мало клініко-експериментальний характер. Встановлені роль та механізми дії аліментарних ліпідів як фактору розвитку системних порушень, які мають проатерогенну спрямованість та обумовлюють ініціацію та розвиток атеросклерозу. Встановлено, що гостре ліпідне навантаження має самостійну проатерогенну дію, в основі якої лежить активація системного запалення та оксидативного стресу з розвитком ІР та модифікацією ЛП, головним чином – ЛПДНЩ. Показано, що у хворих на ІХС , а також у кролів, яких тривалий час утримували на дієті, збагаченій ліпідами, різко знижується толерантність до екзогенних ліпідів, що обумовлює зростання патогенетичної значимості надлишкового їх споживання як фактору прогресування атеросклерозу та розвитку його клінічних проявів.

В дисертаційній роботі в проведеному експериментально-клінічному дослідженні встановлені роль та механізми дії аліментарних ліпідів як фактору розвитку системних порушень, які мають проатерогенну спрямованість та обумовлюють ініціацію та розвиток атеросклерозу. Показано, що у хворих на ІХС на фоні ГТЕ різко знижується толерантність до екзогенних ліпідів, що обумовлює зростання патогенетичної значимості надлишкового їх споживання як фактору прогресування атеросклерозу та розвитку його клінічних проявів.

  1. ГТЕ є одним із найважливіших ліпідних факторів атерогенезу, більш значимим та розповсюдженим, ніж ГХЕ.

  2. ГТЕ у хворих на ІХС поєднується в системному комплексі з іншими порушеннями обміну ліпідів та проатерогенними факторами типу системного запалення, оксидативного стресу, ІР.

  3. Гостре ліпідне навантаження має самостійне значення у формуванні комплексу змін з вираженою проатерогенною спрямованістю.

  4. Проатерогенні зміни, викликані гострим ліпідним навантаженням як у нормальних кролів, так і у практично здорових осіб, мають вірогідний, проте помірний та транзиторний характер.

  5. В основі проатерогенної дії навантаження аліментарними ліпідами лежить активація системного запалення та оксидативного стресу з розвитком ІР та модифікацією ЛП, головним чином - ЛПДНЩ.

  6. Хронічне ліпідне навантаження у кролів супроводжується розвитком системних порушень у вигляді змін метаболізму ліпідів, ЛП та глюкози, розвитком ІР, системного запалення та вільнорадикальних реакцій, що призводить до атерогенної модифікації ЛП крові.

  7. Розвиток ІХС та хронічне ліпідне навантаження у кролів супроводжується зниженням толерантності до ліпідів, що лежить в основі різкого зростання значимості проатерогенних системних порушень з інтенсивною модифікацією ЛП крові та розвитком аутоіммунної реакції на них.

  8. Встановлено патогенетичну значимість ліпідного навантаження як тесту для визначення толерантності до аліментарних ліпідів ти ризику виникнення системних проатерогенних порушень обміну ЛП крові, розвитку та прогресування атеросклерозу.

Публікації автора:

1. Талаева Т.В., Третяк И.В., Янус О.В., Амброскина В.В., Шумаков В.А., Братусь В.В. Алиментарная перегрузка липидами и нарушение толерантности к ним как факторы атерогенеза, развития и прогрессирования ишемической болезни сердца // Укр. кардіол. журнал.- 2004.- №1.- С. 72-79. (Особисто проведено частину експерименту, визначено показники системного запалення та оксидативного стресу).

2. Талаева Т.В., Братусь В.В., Амброскина В.В., Крячок Т.А., Янус О.В., Третяк И.В. Нарушения липидного обмена и толерантности к липидам у пациентов с ишемической болезнью сердца; возможности розиглитазона в их коррекции // Кровообіг та гомеостаз.-2004.- №2-3.-С.83-89. (Самостійно проведено статистичну обробку результатів, підготовлено матеріали до друку).

3. Талаева Т.В., Малиновская И.Э., Третяк И.В., Амброскина В.В., Янус О.В., Шумаков В.А., Братусь В.В. Сочетанное развитие проатерогенных нарушений обмена липидов, липопротеинов и углеводов, обусловленное системным воспалением и оксидантным стрессом // Укр. кардіол. журнал .-2003.- №6.-С. 98-107. (Здобувачем особисто проведено частину експерименту, визначено показники системного запалення та оксидативного стресу).

4. Талаєва Т.В., Ларіонов О.П., Амброскіна В.В., Крячок Т.А., Третяк І.В., Корнієнко О.В., Братусь В.В. Проблема патогенетического единства компонентов метаболического синдрома // Укр. кардіол. журнал: матеріали Міжнародного форуму „Кардіологія вчора, сьогодні, завтра”.– спец. випуск, 2006.- С. 199-203. (Особисто проведено частину експерименту, визначено показники системного запалення та оксидативного стресу).

5. Талаєва Т.В., Крячок Т.А., Амброскіна В.В., Братусь В.В. Системний характер порушень обміну ліпопротеїнів крові як основа патогенезу атеросклерозу // Журнал АМН України.-2007.-т.13.-№1.-С.45-64. (Здобувачем підготовлено статтю до друку).

6. Амброскина В.В., Крячок Т.А. Инсулинорезистентность и системное воспаление как эффекторные механизмы проатерогенного действия алиментарных липидов // Український кардіологічний журнал.- 2007.- № 6.- С.82 -89. (Здобувачем особисто проведено частину експерименту, визначено показники системного запалення та оксидативного стресу, проведено статистистичну обробку даних).

7. Амброскіна В.В., Крячок Т.А., Ларіонов О.П., Талаєва Т.В., Братусь В.В. Гіперліпідемія та зниження толерантності до ліпідів як фактори атерогенезу // Фізіологічний журнал.-2007.-т.53.-№6.- С.19-28. (Самостійно проведено частину експерименту, визначено показники системного запалення та оксидативного стресу, проведено статистистичну обробку данних).

8. В.В. Амброскіна, Т.А. Крячок, О.П. Ларіонов, В.В. Братусь, Т.В.Талаєва. Гіпертригліцеридемія як чинник атерогенезу: значимість і механізми дії // Фізіологічний журнал.-2008.-т.54.-№5.-С.61-70. (Особисто визначено показники системного запалення та оксидативного стресу, проведено статистистичну обробку данних).

9. В.В. Амброскіна, Т.А. Крячок, О.П. Ларіонов, В.В. Братусь, Т.В.Талаєва. Наявність і характер взаємозв'язку порушень метаболізму ліпідів крові та системного запалення // Фізіологічний журнал.-2008.-т.54.-№3.-С.36-46. (Здобувачем самостійно проведено частину експерименту, визначено показники системного запалення та оксидативного стресу).

10. Третяк І.В., Амброскіна В.В., Крячок Т.А., Талаєва Т.В., Ларіонов О.П. Деклараційний патент на корисну модель "Спосіб експериментального моделювання інсулінорезистентності".-15.05.2006.-Бюл. № 5.

11. Талаєва Т.В., Братусь В.В., Амброскина В.В., Крячок Т.А., Ларіонов О.П. Системне запалення та оксидантний стрес як патогенетичні фактори сполучених проатерогенних порушень обміну ліпідів, липипротеїнів та розвитку інсулінорезистентності // Матеріали VII національного конгресу кардіологів України.- Сб.тез.- Дніпропетровськ.-2004.- С.285.

12. Братусь В.В., Талаева Т.В., Третяк І.В., Амброскина В.В. Роль липидов в патогенезе атеросклероза и ишемической болезни сердца // Матеріали VII національного конгресу кардіологів України- Сб. тез.-Дніпропетровськ.-2004.- С.151.

13. Амброскіна В.В. Хронічне ліпідне навантаження як чинник атерогенезу // Матеріали конференції молодих вчених, присвяченій пам’яті академіка В.В.Фролькіса.-Сб.тез.-Київ.- 2004.-С.4.

14. Т.В. Талаева, В.В. Амброскина, Т.А. Крячок, А.П. Ларионов, В.В. Братусь. Атеросклероз: многофакторность и системность патогенеза // Матеріали V національного конгресу патофізіологів України «Сучасні проблеми патофізіології: від молекулярно-генетичних до інтегративних аспектів».-Запоріжжя, 2008.- Патологія.-2008.-т.5.-№3.- С. 28.

15. Т.В. Талаева, В.В. Братусь, В.В. Амброскина, Т.А. Крячок. Механизмы инициации ОКС: роль модифицированных липопротеинов как аутоантигенного фактора // Матеріали ІХ Національного конгресу кардіологів України- Київ, 2008.- Український кардіологічний журнал.- 2007.- додаток 2.- С.182.