Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Накоп'юк Жанна Володимирівна. Механізм забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств з аеронавігаційного обслуговування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Накоп’юк Ж.В. Механізм забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств з аеронавігаційного обслуговування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (економіка авіаційного транспорту). – Національний авіаційний університет, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено теоретичним, методичним та практичним питанням забезпечення ефективності діяльності підприємств з обслуговування повітряного руху в даний час і на перспективу.

У роботі приділено увагу теоретико-методологічні підходам до визначення найбільш повної та прийнятної системи показників підприємств з аеронавігаційного обслуговування, комплексному підходу до побудови схеми погодження інтересів складових механізму забезпечення економічної ефективності діяльності підприємства з ОПР; методичні підходи до забезпечення економічної ефективності підприємства з аеронавігаційного обслуговування на основі підвищення ефективності діяльності структурних складових галузі ЦА.

Автором запропоновано інтеграцію інтересів структурних ланок цивільної авіації через взаємоузгодження дій та покращення якості обслуговування споживачів. Розроблено механізм забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств з аеронавігаційного обслуговування, дано оцінку факторам впливу на діяльність підприємства з ОПР та зроблено практичні рекомендації щодо впровадження такого механізму в діяльність організації. В результаті досліджень здійснено прогноз економічних показників діяльності підприємства з ОПР «Украерорух» до 2012 року.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукової задачі щодо обґрунтування можливостей ефективної діяльності авіапідприємств, запропоновано механізм забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств з аеронавігаційного обслуговування на основі інтеграції інтересів авіакомпаній, агентств з продажу перевезень та підприємства з ОПР, що сприятиме підвищенню ефективності розвитку авіаційної галузі та економіки держави. Дано практичні рекомендації щодо впровадження такого механізму в діяльність підприємства з ОПР «Украерорух» шляхом розрахунку прогнозних економічних показників діяльності, впливу сезонності та виявлення ефектоформуючих факторів.

1. В національній науці відсутній єдиний підхід до визначення та оцінки категорії економічної ефективності, що ускладнює здійснення оцінки та вирішення проблеми забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств з аеронавігаційного обслуговування з єдиних методологічних та методичних позицій.

2. З метою формування системи показників оцінки економічної ефективності системи обслуговування повітряного руху (СОПР) встановлено взаємозв’язок окремих показників діяльності різних за видами авіаційних підприємств, який полягає у взаємному впливі факторів діяльності та створює можливість для підвищення ефективності кожної складової ланки транспортного процесу.

3. Встановлено, що обсяги аеронавігаційного обслуговування визначаються протяжністю маршрутів та інтенсивністю повітряного руху над територією України. Темпи росту доходів підприємства від наданого АНО в першу чергу залежать від темпів росту обсягів наданих одиниць обслуговування. На ріст обсягів сервісних одиниць впливають кількість польотів, дальність їхнього маршруту, вага повітряного судна, що здійснює політ.

4. За результатами аналізу витрат аеронавігаційних систем України та країн Європейського союзу виявлено, що найбільшу частину витрат становить спостереження та організація повітряного руху (88%). Базові витрати Європейської організації з безпеки аеронавігації (Євроконтролю) (суми, що платять користувачі повітряного простору) стабільно збільшувались протягом 2002-2006рр. в середньому на 6 % у рік.

5. Беручи до уваги ріст витрат служб аеронавігаційного обслуговування країн Європейського союзу, постає необхідність підтримання економічної сталості підприємства з ОПР надалі та визначення шляхів забезпечення рівня економічної ефективності.

6. В роботі виявлено взаємозв’язок між економічними показниками діяльності суб’єктів цивільної авіації, на основі чого запропоновано забезпечення економічної ефективності підприємства з аеронавігаційного обслуговування, яке базується на підвищенні ефективності діяльності структурних складових галузі ЦА шляхом інтеграції та взаємоузгодження їх інтересів.

7. Головна умова ефективності діяльності підприємства з АНО полягає в якості наданого обслуговування на кожній стадії переходу ефекту від споживача до провайдера. У зв’язку з цим нами виділено ефект якості і визначено його як результат діяльності певної ланки закінченого циклу виробництва за певний проміжок часу, який призводить до позитивних наслідків (факторів впливу) на наступні складові системи і знаходить відображення в покращенні показників діяльності підприємств, підвищенню економічної ефективності їх діяльності.

8. В роботі запропоновано механізм забезпечення економічної ефективності діяльності підприємства з аеронавігаційного обслуговування. Сутність такого механізму визначено як комплекс взаємопов’язаних заходів, що складають єдине ціле з методологічної та практичної точки зору та забезпечують зростаючий рівень ефективності виробництва.

До складових механізму відносяться елементи зовнішнього середовища: соціально-культурні відносини, НТП, міжнародні відносини, постачальники, міжнародні партнери, політичне середовище, законодавчо-правове середовище, елементи і процеси внутрішнього середовища, за допомогою яких безпосередньо формується кінцевий результат діяльності.

9. Виявлено, що найбільший рівень впливу на показники ефективності підприємства з ОПР здійснюють споживачі послуг аеронавігаційного обслуговування. Даний фактор впливає на ефективність підприємства через діяльність авіакомпаній. Кількість всіх категорій польотів здійснених в 2004 році в розмірі 282441 одиниць дала обсяг виробництва підприємству "Украерорух" на рівні 2396357 одиниць обслуговування, відповідно в 2005 та 2006 роках 320564 польоти – 2995443, 361894 польоти – 3520265 одиниць обслуговування.

10. Розраховано економічні показники діяльності підприємства з аеронавігаційного обслуговування до 2012 року. Так, в 2007 року дохід підприємства буде на рівні 1286,7 млн.грн., в 2012 році – 3302,8 млн.грн.

11. Періодичність внутрішньорічних коливань кількості здійснених польотів повітряними суднами зумовлена зміною пори року. Найбільші показники сезонності спостерігаються в липні та серпні, відповідно 123,31 та 128,47%, найменші – в січні-березні, відповідно 75,15; 72,61 та 84,83%. На доходи ДП ОПР „Украерорух” сезонність впливає опосередковано – через зв’язок обсягу перевезень з сезонністю споживання даних послуг фізичними та юридичними особами. Послаблення негативної дії факторів сезонності можливе шляхом надання знижок в цінах на квитки авіакомпаніями в несезонний для польотів відрізок часу та підвищенням цін на квитки в сезон відпусток.

12. Серед практичних рекомендацій щодо впровадження механізму забезпечення економічної ефективності діяльності підприємства з ОПР головними є: взаємоузгодження дій та інтеграція інтересів складових ланок процесу обслуговування від кінцевого споживача послуг до аеронавігаційної системи та здійснення заходів вирівнювання інтенсивності вхідного потоку вимог на обслуговування з метою пом’якшення дії факторів сезонності.

Реалізація запропонованих рекомендацій забезпечить ефективний економічний розвиток підприємства та отримання доходів підприємством у 2012 році близько 3,3 млрд грн.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Кудрицька Ж.В. (Накоп’юк) Облік витрат на формування тарифів на аеронавігаційне обслуговування польотів повітряних суден // Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. праць: Випуск 5. – Київ: НАУ, 2002. – С. 174-180.

  2. Кудрицька Ж.В. (Накоп’юк) Принципи визначення бази формування зборів аеронавігаційного обслуговування // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. праць: Випуск 8. – Київ: НАУ, 2002. – С. 58-61.

  3. Кудрицька Ж.В. (Накоп’юк) Система аеронавігаційних зборів в Україні: на шляху досягнення світових вимог // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб. наук. праць: Випуск 9. – Київ: НАУ, 2003. – С. 26-28.

  4. Накоп’юк Ж.В. Удосконалення методичних прийомів дослідження впливів зовнішнього середовища на діяльність підприємств цивільної авіації // Проблеми системного підходу в економіці: Зб. наук. праць: Випуск 1. – 2007. – URL

Тези конференцій

  1. Кудрицька Ж.В. (Накоп’юк) Вдосконалення організації та управління повітряним рухом в Україні як складової частини економіки повітряного транспорту // Економіка та управління: Матеріали ІV міжнародної конференції „АВІА – 2002”, 23-25 квітня 2002 р. – Київ: НАУ, 2002. – Т. 5. – С. 52.3-52.5.

  2. Кудрицька Ж.В. (Накоп’юк) Методи визначення вартісної основи при встановленні зборів на аеронавігаційне обслуговування польотів повітряних суден // Економіка та менеджмент: Матеріали V міжнародної науково-технічної конференції „АВІА – 2003”, 23-25 квітня 2003 р.– Київ: НАУ, 2003. – Т. 5-6. – С. 51.5-51.8.

  3. Накоп’юк Ж.В. Механізм забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств // ІІІ Міжнародна науково-технічна конференція, 24-28 вересня 2007 р. – Київ: COMINFO, 2007. – С. 292-293.