Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Лимар Алла Олександрівна. Матвій Терентійович Симонов (Номис): життя, культурно-наукова, громадська та педагогічна діяльність : Дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2006. — 252арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 192-252.



Анотація до роботи:

Лимар А.О. Матвій Терентійович Симонов (Номис): життя, культурно-наукова, громадська та педагогічна діяльність. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07. 00. 01 – історія України – Дніпропетровський національний університет. – Дніпропетровськ, 2006.

У дисертаційному дослідженні на основі комплексного аналізу джерел (як опублікованих, так і архівних) та літератури було здійснено реконструкцію приватного та публічного життя М.Т. Симонова, визначено й охарактеризовано основні етапи його біографії, висвітлено фольклористичну, етнографічну, мовознавчу, краєзнавчу та громадську діяльність. Встановлено раніше невідомі факти життя Номиса. Значну увагу приділено процесу формування його характеру, світогляду та наукових уподобань, виявлено роль оточення (родинного, дружнього). Окреслено характер взаємин у родині Матвія Терентійовича, проаналізовано причини конфліктів у сім’ї та їх вплив на життя і діяльність Номиса. З’ясовано, що найбільш плідним творчим періодом у його житті був Петербурзький (1855–1864 рр.). Це час піднесення його приватної, суспільної та культурної активності, який позначався участю в роботі друкарні П. Куліша, організації журналу “Основа”, підготовкою та виданням збірки “Українські приказки, прислів’я і таке інше” (1864 р.), появою мовознавчих розвідок, художніх і етнографічних творів. Проаналізовано господарську діяльність М.Т. Симонова у власному маєтку в с. Заріг Лубенського повіту та його роботу з організації освітянської справи на Полтавщині. До останніх днів він був дописувачем “Київської старовини”, листувався з громадськими діячами. Заповіт, за яким майже всі свої кошти він віддав на потреби рідного села, засвідчив народолюбський характер його діяльності.

Публікації автора:

Лимар А.О. Постать М.Т. Симонова (Номиса) в історіографії // Грані. – 2004. – № 5 (37). – С. 32–42 (2 др. арк.).

Лимар А.О. М.Т. Симонов (Номис) та П.О. Куліш: сторінки взаємовідносин // Наддніпрянська Україна: історичні процеси, події, постаті: Зб. наук. пр. / Ред. кол.: С.І. Світленко (відп. ред.) та ін. – Д.: Вид-во ДНУ, 2005. – Вип. 3. – С. 138–160 (2,5 др. арк.).

Лимар А.О. М.Т. Симонов (Номис): погляди поміщика на проблеми пореформеного сільського господарства в Полтавській губернії // Сіверянський літопис. – 2005. – № 6. – С. 50–61 (1,5 др. арк.).

Лимар А.О. М.Т. Симонов (Номис) та О.Ф. Кістяківський: до історії взаємовідносин // Бористен. – 2006. – № 3 (177). – С. 32–33 (0,5 др. арк).

* * *

Лимар А.О. Українські народолюбці 60-х рр. ХІХ ст. у Катеринославі: М.Т. Симонов (Номис) та Б.С. Познанський // Придніпров’я: історико-краєзнавчі дослідження: Зб. наук. праць. – Д.: Вид-во ДНУ, 2005. – Вип. 2. – С. 129–135 (0,5 др. арк.).