Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Олімпійський і професійний спорт


Лисенчук Сергій Геннадійович. Маркетинг у професійному футболі : Дис... канд. наук: 24.00.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Лисенчук С.Г. Маркетинг у професійному футболі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.01. - Олімпійський і професійний спорт. - Державний науково-дослідний інститут фізичної культури і спорту, Київ, 2002.

Дисертаційне дослідження присвячене аналізу маркетингу як явища, що впливає на розвиток сучасного професійного футболу.

Автором змодельовано систему маркетингу в професійному футболі, проаналізовано маркетингову діяльність організаторів змагань з футболу (чемпіонатів світу, континентальних клубних змагань і національних чемпіонатів), а також маркетингову діяльність професійних футбольних клубів. Це дозволило визначити основні тенденції розвитку маркетингу у світовому професійному футболі.

У роботі визначено вихідні позиції використання маркетингу у футболі України, а також сформульовано практичні рекомендації Державному комітету України з питань фізичної культури і спорту, Федерації футболу України, Професійній футбольній лізі України, футбольним клубам України.

1. Проблемі використання маркетингу в професійному футболі як складової частини професійного спорту сьогодні приділяється велика увага як ученими-теоретиками, так і фахівцями-практиками, безпосередньо причетними до маркетингової діяльності. Hаукові та практичні напрацювання останніх років створили основу для формування системи уявлень про маркетинг як важливий компонент діяльності організаційно-управлінських структур професійного спорту.

Разом з тим, завершені на сьогодні дослідження носять переважно прикладний характер і не дозволяють розкрити істотні моменти спортивного маркетингу, реалізація яких на практиці дозволила б підвищити соціально-економічну ефективність маркетингової діяльності футбольних організацій, запобігти негативним явищам у футболі, що приносить із собою маркетинг.

У роботі на основі застосування методу системного аналізу виявлені найбільш істотні моменти змісту маркетингу в професійному футболі, визначені й охарактеризовані системні зв'язки, що виникають у процесі маркетингової діяльності футбольних організацій.

2. Нині у сфері професійного футболу завершується формування єдиної системи маркетингу на світовому рівні. Головними її підсистемами є:

1) маркетинг чемпіонатів світу;

2) маркетинг чемпіонатів континентів;

3) маркетинг континентальних клубних змагань;

  1. маркетинг національних чемпіонатів і кубків країн.

Зазначені підсистеми діють у рамках досить жорсткої ієрархії відповідно до цілей, поставлених на світовому (глобальному) рівні і зафіксованих в офіційних документах ФІФА.

3. Цілі маркетингу втілюються в маркетингових програмах і реалізуються в процесі маркетингової діяльності організацій професійного футболу. Головними напрямами такої діяльності є: робота з глядачами (інформаційно-роз'яснювальна робота, організація продажу квитків і абонементів, забезпечення безпеки, надання додаткових послуг); робота щодо залучення спонсорів та інших ділових партнерів футбольної організації чи організаційних комітетів змагань; робота із засобами масової інформації, насамперед з телекомпаніями щодо встановлення з ними ділових партнерських стосунків.

4. Організації професійного футболу постійно вносять якісні корективи у свою маркетингову політику з урахуванням нових тенденцій у розвитку професійного футболу. Про це, зокрема, свідчить діяльність УЄФА, яка у другій половині 90-х років розробила і впровадила систему «центрального маркетингу» телевізійних прав. Вона дозволила за рахунок перерозподілу доходів, одержуваних УЄФА від продажу телевізійних прав на трансляцію матчів євротурнірів, компенсувати економічно слабким клубам і національним федераціям втрати від витоку талановитої футбольної молоді в сильні закордонні клуби.

5. В Україні нині відсутні умови для формування системи маркетингу в тому вигляді, у якому він використовується в професійному футболі розвинутих країн. Разом з тим, відсутність в Україні передумов формування системи маркетингу у футболі не повинна бути підставою для категоричної відмови від його використання футбольними організаціями. Більше того, в умовах різкого скорочення фінансування вітчизняного спорту за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, а також бюджетів профспілкових органів використання маркетингу стає, власне кажучи, єдиним шляхом вирішення фінансових проблем футбольних організацій.

6. Протягом 90-х років футбольні організації України робили спроби застосування маркетингу у своїй практичній діяльності. Найбільших успіхів при цьому досягли ті з них («Динамо» Київ, «Шахтар» Донецьк), яким вдалось забезпечити порівняно високу якість спортивно-видовищних послуг, пробитися на зовнішній ринок, досягти високих спортивних результатів під час участі у престижних міжнародних змаганнях (Ліга чемпіонів УЄФА, Кубок УЕФА), і, завдяки цьому, інтегруватись у систему міжнародного спортивного маркетингу. Однак за показниками ефективності маркетингових програм вони значно поступаються провідним клубам Європи.

7. Першочерговими завданнями, вирішення яких сприяло б становленню маркетингу у нелюбительському футболі України є: підготовка фахівців із спортивного маркетингу (менеджерів-маркетологів), які добре володіли б проблемами футболу; надання пріоритетного значення роботі з глядачами; вдосконалення організації змагань; створення правової бази маркетингової діяльності футбольних організацій.

Публікації автора:

1. Лисенчук С.Г. Проблеми економічного забезпечення збірних України з футзалу // Молода спортивна наука України. Матеріали Всеукраїнської конференції аспірантів галузі ФКіС. – Львів: ЛДІФК, 1997. – С. 30-32.

2. Лисенчук С.Г. Проблемы становления маркетинга в футбольных клубах Украины // Физическое воспитание студентов творческих специальностей. – Харьков, 1999. - № 10. – С.17-20.

3. Лисенчук С.Г., Лисенчук Г.А., Мичуда Ю.П. Проблемы нормативно-правового регулирования маркетинга в профессиональном футболе // Физическое воспитание студентов творческих специальностей. – Харьков, 2001. - № 6. – С.3-7.

4. Лисенчук С.Г. Система маркетингової діяльності в футболі // Теорія і методика фізичного виховання і спорту. – 2000. - № 2-3. – С. 120-124.

5. Лисенчук С.Г. Закономерности становления и развития спортивного маркетинга в Украине (на примере футбола) // Наука в олимпийском спорте. – 2001. - № 1. – С. 98-104.

6. Лисенчук С.Г., Мичуда Ю.П. Маркетинг в системе спортивного менеджмента // Спортивный менеджмент: вопросы теории и практики. – К.: Старт, 1996. – С.72-76.

7. Лисенчук С.Г., Мичуда Ю.П. Лицензирование как важный компонент маркетинга футбольного клуба // Организация учебно-тренировочного процесса спортсменов высокой квалификации. Материалы научно-практической конференции. – К., 1996. – С. 10-12.

8. Лисенчук С.Г. Спортивний маркетинг як компонент професіонального футболу та міні-футболу //Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 90-річчю ФК “Україна”. – Львів, 1997. - С. 26-27.

9. Lisenchuk S. The features of management and marketing in modern futsal // The third annual Congress of the European College of Sport Science. – Manchester, 1998. – P. 463.