Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Стрелковська Юлія Олександрівна. Маргінальні групи в структурі організованої злочинності: кримінологічне дослідження : Дис... канд. наук: 12.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Стрелковська Ю.О. Маргінальні групи в структурі організованої злочинності: кримінологічне дослідження. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

В дисертації досліджено місце концепції маргінальності в кримінології, взаємозв’язок маргіналізаційних процесів у суспільстві та організованої злочинності. Розкрито структуру організованої злочинності. Проаналізовано проблеми участі окремих маргінальних груп в організованій злочинній діяльності, їх місце та найбільш характерні для них функції у структурі організованих злочинних угруповань. Доведено, що маргінальний стан індивідів та соціальних груп є криміногенним фактором, що значно полегшує їх втягнення в організовану злочинну діяльність; обґрунтовано, що ступінь криміногенності маргінальності залежить від її виду. Сформульовано ряд теоретичних та практичних рекомендацій, спрямованих на вдосконалення та підвищення ефективності заходів попередження організованої злочинності в контексті маргіналізаційних процесів в українському суспільстві.

Комплексне кримінологічне вивчення місця, що займають представники маргінальних груп у структурі організованої злочинності, дозволяє зробити ряд висновків, спрямованих на внесення пропозицій та рекомендацій з подальшого вдосконалення практики протидії цьому виду злочинності.

1. У кримінологічній науці переважає підхід, згідно з яким маргінальність трактується як перебування особи на узбіччі соціальної структури. Однак, таке трактування звужує предмет дослідження, оскільки виключає із нього значне коло осіб – “нових” маргіналів. Вивчення представників нових маргінальних груп є дуже актуальним для кримінології, оскільки їх можна розглядати як одну із складових соціальної бази організованої злочинності.

2. Маргінальність є криміногенним фактором. Хоча маргінальний стан особи необов’язково тягне за собою вчинення нею злочину, він значно полегшує її втягнення у злочинну діяльність, зокрема в організовану. Оскільки процес маргіналізації може відбуватися у двох напрямках: визначення особи як маргінальної з боку суспільства (маргінальність ззовні) та самовизначення індивіда як маргінала (маргінальність зсередини), при дослідженні організованої злочинності у контексті проблеми маргінальності, необхідно враховувати її об’єктивно-суб’єктивну природу.

3. Маргінальний стан, крім криміногенності, характеризується також підвищеною віктимністю, ступінь якої безпосередньо залежить від виду маргінальності конкретного індивіда або групи (периферійної чи пограничної). Це призводить до того, що іноді представники маргінальних груп стають жертвами організованої злочинності, тим самим обумовлюючи її відтворення та розширення.

4. Маргінальний стан мігрантів обумовлений зміною звичних умов життя, соціального статусу, а у ряді випадків – ще й мовної та культурної формації. Процеси маргіналізації мігрантів, що значно підсилюються у випадку з нелегальними мігрантами (у зв’язку з відсутністю у них будь-якого офіційного статусу), обумовлюють криміналізацію зазначених осіб, у тому числі їхнє залучення до лав організованої злочинності. Крім того, наявність попиту серед мігрантів щодо нелегального переміщення через кордон обумовлює розширення діяльності організованих груп, що спеціалізуються на обслуговуванні каналів нелегальної міграції. Окрему криміногенну групу серед мігрантів становлять вимушені мігранти – біженці з “гарячих точок”, оскільки певна їх частина має досвід поводження зі зброєю, через що такі особи найчастіше залучаються до організованої злочинної діяльності як виконавці.

5. Тенденція діаспоризації суспільств, що намітилась останнім часом, містить у собі криміногенний потенціал, оскільки етнічні діаспори є соціальною базою етнічної організованої злочинності.

6. Колишніх військовослужбовців, співробітників правоохоронних органів та спортсменів об’єднує те, що основною причиною їх маргіналізації є втрата попереднього соціального статуса, престижної роботи, в якій вони є професіоналами, та необхідність перекваліфікації або адаптації своїх професійних знань та вмінь для виконання нових функціональних обов’язків. Перелічені маргінальні групи залучаються до складу організованих угруповань через наявність у них професійного досвіду, знань, а також певних навичок (прийоми бойових єдиноборств, поводження з вогнепальною зброєю, навички зовнішнього спостереження тощо). У більшості випадків саме наявність тих чи інших знань та вмінь обумовлює їх місце у структурі конкретного злочинного угруповання та виконання ними певних функцій.

7. Маргіналізація осіб, що звільнилися з місць позбавлення волі, обумовлена їх тривалою ізоляцією від суспільства та стигматизацією з боку його членів. Їхня затребуваність в організованій злочинності є значною у зв’язку з наявністю у таких осіб кримінального досвіду, причому як власного, так і отриманого в процесі спілкування з іншими засудженими, а також певних професійних навичок (якщо мова йде про професійних злочинців).

8. Наявність професійного досвіду, навичок та вмінь у представників маргінальних груп, що досліджувалися, а також кримінального досвіду у випадку з особами, що звільнилися з місць позбавлення волі, значно підвищує суспільну небезпечність злочинних формувань, до складу яких вони входять.

9. Одним із пріоритетних напрямків загальносоціального попередження участі представників маргінальних груп населення в організованій злочинній діяльності є дії держави та громадськості. Вплив громадськості на зниження процесів маргіналізації у суспільстві, умовно можна поділити на пасивний (не створення перешкод ресоціалізації представників “груп ризику” шляхом стигматізації тощо) та активний (здійснення спеціальних дій, спрямованих на ресоціалізацію, адаптацію, соціальну допомогу тощо).

10. Спеціально-кримінологічне попередження участі представників маргінальних груп в організованій злочинній діяльності має базуватися на індивідуальному підході до представників кожної із цих груп, оскільки причини та шляхи їх втягнення в організовану злочинну діяльність значною мірою відрізняються одне від одного.

11. Вбачається доцільним створення комп’ютеризованих баз даних щодо осіб, які володіють уміннями поводження зі зброєю та мають навички з різних видів боротьби (колишніх спортсменів, військовослужбовців, особливо осіб, що брали участь у бойових діях, колишніх співробітників спецпідрозділів правоохоронних органів тощо). Впровадження таких баз даних не лише допоможе у розкритті злочинів, вчинюваних ОЗГ, а й виконуватиме функцію загальної превенції щодо представників перелічених маргінальних груп.

12. Вимагає удосконалення статистична звітність щодо осіб, які вчиняють злочини у складі організованої групи та злочинної організації. Вбачається необхідним виокремлювати випадки, коли колишні співробітники правоохоронних органів, колишні військовослужбовці та колишні спортсмени певних видів спорту входять до складу зазначених угруповань, оскільки це значною мірою підвищує їх суспільну небезпеку.

Публікації автора:

  1. Стрелковская Ю.А. Маргинальные группы в структуре организованной преступности / Ю.А. Стрелковская // Преступность и криминологические основы уголовной юстиции : монография / [В.Н. Дрёмин, А.А. Березовский, Н.А. Орловская и др.] : под ред. В.Н. Дрёмина. – О. : Фенікс, 2007. – С. 82-112.

  2. Стрелковська Ю.О. Застосування концепції маргінальності в кримінології / Ю.О. Стрелковська // Актуальні проблеми держави і права : зб. наук. праць. – Вип. 25 / Редкол.: С.В. Ківалов (голов. ред) та ін.; відп. за вип. Ю.М. Оборотов. – О. : Юрид. л-ра, 2005. – С. 506-511.

  3. Стрелковська Ю.О. Маргінальна злочинність: визначення та основні напрямки вивчення / Ю.О. Стрелковська // Актуальні проблеми держави і права : зб. наук. праць. – Вип. 32 / Редкол.: С.В. Ківалов (голов. ред) та ін.; відп. за вип. Ю.М. Оборотов. – О. : Юрид. л-ра, 2007 – С. 380-385.

  4. Стрелковская Ю.А. Снижение уровня маргинализации общества в механизме предупреждения преступности / Ю.А. Стрелковская // Юридический вестник. – 2007. – № 2. – С. 42-47.

  5. Стрелковська Ю.О. До питання про криміногенність маргінальності / Ю.О. Стрелковська // Актуальні проблеми політики : зб. наук. праць / Голов. ред. С.В. Ківалов; відп. за вип. Л.І. Кормич. – О. : Фенікс, 2008. – Вип. 33. – 552 с. – С. 173-179.

  6. Стрелковская Ю.А. Психологические аспекты формирования маргинального статуса личности / Ю.А. Стрелковская // Актуальные проблемы криминологии и криминальной психологии : сб. науч. статей / Под ред. М.Ф. Орзиха, В.Н. Дрёмина. – Б-ка журн. “Юридичний вістник”. – О. : Фенікс, 2007. – С. 305-312.

  7. Стрелковская Ю. Формирование маргинальной личности как фактор криминализации общества / Ю. Стрелковская // Зб. наук. праць за матеріалами Міжнар. наук. конф. студентів та аспірантів “Актуальні проблеми правознавства очима молодих вчених” – Спецвип. № 1. – Хмельницький, 2002. – С. 236-237.

  8. Стрелковська Ю.О. Маргінальні форми організованої злочинності / Ю.О. Стрелковська // Актуальні питання реформування правової системи України : зб. наук. статей за матеріалами І Міжвуз. наук.-практ. конф., 21–22 травня 2004 р. м. Луцьк. – С. 219-221.

  9. Стрелковская Ю.А. Формирование маргинальных групп как фактор криминализации общества / Ю.А. Стрелковская // Регіональний науковий юридичний альманах “Українська державність та право на рубежі сторіч”. – Вип. 1. / За заг. ред. проф., д-ра юрид. наук, Оборотова Ю.М. – О. : 2006. – С. 97-102.

  10. Стрелковська Ю. Кримінологічний аналіз участі осіб, що звільнились з місць позбавлення волі, в діяльності організованих злочинних груп / Ю. Стрелковська // Актуальні проблеми європейської інтеграції: зб. статей з питань європейської інтеграції та права / [за ред. Д.В. Ягунова]. – Вип. 4. – О. : Фенікс, 2008. – С. 278–287.

  11. Стрелковська Ю.О. Маргіналізація у підлітковому віці як фактор злочинності / Ю.О. Стрелковська // Молодь у юридичній науці : зб. тез доповідей Перших Всеукр. осінніх юрид. читань студентів та аспірантів. – Хмельницький : В-во ХІУП, 2002. – С. 288-290.

  12. Стрелковская Ю.А. Нелегальная миграция как форма проявления организованной преступности / Ю.А. Стрелковская // Розвиток української правової системи за роки незалежності : тези доп. і наук. повідом. студент. наук. конф. за підсумками наук.-дослід. роботи за 2003/2004 навч. рік / [за заг. ред. проф. М.І. Панова]. – Х.: Нац. юрид. акад.. України. 2004. – С. 165-166.

  13. Стрелковская Ю. Влияние военных конфликтов на деятельность организованных преступных групп / Ю. Стрелковская // Міжнар. студ. наук. конф. “Актуальні проблеми прав людини, правової системи та держави”, 5–7 травня 2004 р. Тези доповідей. – Львів : Юрид. ф-т Львів. націон. ун-ту ім. Івана Франка. – 2004. – С. 193-195.

  14. Стрелковская Ю.А. Нелегальная миграция в контексте организованной преступности / Ю. А. Стрелковская // Молодь у юридичній науці : зб. тез доповідей Міжнар. наук. конф. молодих вчених “Треті осінні юридичні читання”. – Хмельницький : В-во ХУУП, 2004. – С. 447-449.

  15. Стрелковская Ю.А. Виктимологический аспект проблемы маргинализации населения / Ю. А. Стрелковская // Материалы XIII Междунар. конф. студ., аспир. и молодых ученых “Ломоносов–2006”. – Т. 3. – М.: Изд-во МГУ, 2006. – С. 453-454.

  16. Стрелковська Ю.О. Вплив злочинності на процеси маргіналізації / Ю.О. Стрелковська // Наука і вища освіта : тези доповідей XIV міжвуз. студ. конф., м. Запоріжжя, 11–18 травня 2006 р. : у 2 ч. / Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”; студентське наук. тов-во. – Запоріжжя : ГУ ЗІДМУ, 2006. – Ч. 2. – С. 156

  17. Стрелковська Ю.О. Організовані злочинні групи, сформовані на етнічній основі: проблеми вивчення / Ю.О. Стрелковська // Правове життя сучасної України : тези доп. 10-ї ювілейн. звіт. наук. конф. проф.-виклад. і аспірант. складу / Відп. ред. д-р юрид. наук Ю.М. Оборотов // Одеська націон. юрид. акад. – О.: Фенікс, 2007. – С. 328-330.

  18. Стрелковська Ю.О. Причини участі колишніх професійних спортсменів в організованій злочинній діяльності / Ю.О. Стрелковська // Актуальні проблеми юридичної науки : зб. тез міжнар. наук. конф. “Шості осінні юридичні читання (м. Хмельницький, 26–27 жовтня 2007 р.): у 3 ч. – Ч. 3 : “Адміністративне право. Адміністративний процес. Фінансове право. Кримінальне право. Кримінологія. Кримінальний процес. Криміналістика”. – Хмельницький : В-во Хмельницьк. ун-ту управління та права, 2007. – С. 298-300.

  19. Стрелковская Ю.А. Социальные и социально-психологические предпосылки вовлечения бывших сотрудников правоохранительных органов в организованную преступную деятельность / Ю.А. Стрелковская // Сучасні проблеми юридичної науки : тези доп. та наук. повідомл. Всеукр. наук.-практ. конф. молод. учених та здобувачів / За заг. ред. А.П. Гетьмана. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2008. – С. 460-463.

  20. Стрелковська Ю.О. Кримінологічний аналіз осіб, що звільнились з місць позбавлення волі / Ю.О. Стрелковська // Правове життя сучасної України : тези доп. Всеукр. наук. конф. “Правове життя сучасної України” / Відп. ред. д-р юрид. наук, проф. Ю.М. Оборотов // Одеська національна юридична академія. – О.: Фенікс, 2008. – С. 415-417.