Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Пшик-Ковальська Орися Остапівна. Макроекономічне планування розвитку соціального житла в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Пшик-Ковальська О.О. Макроекономічне планування розвитку соціального житла в Україні – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03. – "Економіка та управління національним господарством" – Рада по вивченню продуктивних сил України Національної академії наук України, Київ, 2009.

У дисертації досліджено комплекс питань теоретичного і практичного характеру, які пов’язані з удосконаленням макроекономічного планування розвитку соціального житла. На засадах узагальнення літературних джерел уточнено категорії макроекономічне планування розвитку соціального житла, інфраструктура розвитку соціального житла; удосконалено концепцію макроекономічного планування розвитку соціального житла, що базується на системному підході, охоплює сукупність елементів (принципи, методи, цілі, суб’єкти розвитку соціального житла та інфраструктуру) і враховує їх взаємозалежність та взаємодію; удосконалено класифікацію чинників, які впливають на іпотечне кредитування. На підставі проведеного експертного опитування, проаналізованих статистичних даних виокремлено фактори, які найбільше впливають на розвиток будівництва соціального житла, при цьому виділено чинники, які впливають на його розвиток зокрема. Запропоновано методичні рекомендації щодо удосконалення макроекономічного планування розвитку соціального житла, які передбачають послідовну його реалізацію. Розроблено методичні положення щодо прогнозування та регулювання обсягів будівництва соціального житла на засадах кореляційно-регресійного моделювання із обґрунтуванням визначальних показників розвитку соціального житла та забезпечення альтернативної багатоваріантності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове розв’язання науково-прикладного завдання розробки теоретико-прикладних засад макроекономічного планування розвитку соціального житла, що сприятиме підвищенню рівня фінансового забезпечення та ефективності формування соціального сектору національної економіки. Результати дисертаційного дослідження дозволяють зробити висновки теоретико-методологічного змісту та науково-практичного спрямування, а саме:

1. Визначальна роль соціального житла в реалізації конституційних прав населення щодо забезпечення житлом в Україні потребує особливої уваги не лише зі сторони керівних органів держави, а й зі сторони вітчизняної економічної науки.

За результатами дослідження встановлено зростання попиту на об’єкти соціального житла та відсутність дієвих механізмів його розвитку на державному рівні переважно через низькі обсяги фінансування соціальних проектів. Разом з тим, слід відзначити і недостатню обґрунтованість методологічних та методичних підходів до макроекономічного планування розвитку соціальної сфери і соціального житла зокрема. Виникла необхідність в науковому розробленні теоретико-прикладних засад макроекономічного планування розвитку соціального житла. Нові підходи для такого планування вимагають уточнення категорії «макроекономічне планування розвитку соціального житла», «інфраструктура розвитку соціального житла», виокремлення місця макроекономічного планування в системі управління розвитком соціального житла, розроблення послідовності реалізації заходів щодо підвищення ефективності механізму макроекономічного планування розвитку соціального житла.

2. Результати дослідження теоретичних засад розвитку соціальної сфери, зокрема, соціального житла, створили можливості для розроблення концепції макроекономічного планування його розвитку, що базується на системному підході та охоплює розроблену класифікацію принципів (за ознаками реалізації та функціональним призначенням), методи макроекономічного планування розвитку соціального житла (балансовий, нормативний, програмно-цільовий метод, метод сценарного планування та економіко-математичного моделювання), а також цілі, суб’єкти розвитку соціального житла та інфраструктуру. Розроблена концепція сприятиме комплексному та послідовному здійсненню макроекономічного планування розвитку соціального житла на усіх рівнях управління соціальним комплексом.

3. Встановлено, що чинники, які впливають на іпотечне кредитування, не повністю характеризують стан та тенденції іпотечного ринку, а існуюча їх класифікація не враховує окремі ознаки. Тому пропонується ввести нові класифікаційні ознаки (за наслідками впливу суб’єктів; юридичним оформленням; характером формування ризиків; масштабами виникнення) та виділити новий різновид класифікаційної ознаки за змістом – соціокультурні чинники. Удосконалена класифікація чинників, які впливають на іпотечне кредитування, створює можливості для Національного банку України, кредитних експертів банків врахувати весь спектр чинників, спрогнозувати динаміку іпотечного кредитування.

4. Обґрунтовано, що на сучасному етапі існує потреба в систематизації методів фінансування розвитку соціального житла, в результаті чого доцільне ведення нових класифікаційних ознак винятковості, інтеграційності та універсальності. Все це дозволяє управлінцям органів державної влади більш обґрунтовано здійснювати формування інвестиційних програм для цілей соціального житлового будівництва.

5. Встановлено, що на розвиток соціального житла та його фінансове забезпечення впливає цілий спектр чинників. При цьому ступінь впливу кожного окремого чинника та можливості його регулювання залежать від середовища виникнення. Тому виникає необхідність в класифікації чинників на зовнішні (економічні; правові; соціальні; національні; непоборної сили) та внутрішні (техніко-економічні; проектні; організаційні; форс-мажорні). Запропонований методичний підхід до визначення чинників, які впливають на розвиток соціального житла дозволяє Кабінету Міністрів України, зокрема Міністерству фінансів України спільно із Міністерством регіонального розвитку та будівництва України та Міністерством праці і соціальної політики України розробити більш обґрунтовані та адаптовані до сучасних умов державні цільові програми фінансування розвитку соціального житла, а також забезпечити необхідний рівень їх виконання для активізації розвитку соціального сектору.

6. Доведено, що для розвитку соціального житла потребують удосконалення методичні підходи до його макроекономічного планування. У розроблених методичних рекомендаціях запропоновано послідовність реалізації заходів щодо удосконалення макроекономічного планування розвитку соціального житла (установлення цілей та завдань розвитку соціального житла; вибір та обґрунтування напрямків його розвитку; інформаційне забезпечення та оцінювання і аналізування чинників, які впливають на розвиток соціального житла; прогнозування умов функціонування суб’єктів його розвитку та формування взаємовідносин між ними; вибір та обґрунтування методів макроекономічного планування розвитку соціального житла; макроекономічне планування його фінансового забезпечення; формування моделі макроекономічного планування розвитку соціального житла), в якій особливу увагу приділено удосконаленню теоретичних та прикладних засад функціонування та взаємодії спеціалізованих замовників соціального житла – житлово-інвестиційних асоціацій.

7. Розроблено кореляційно-регресійну модель, яка визначає оптимальні обсяги будівництва соціального житла та враховує залежність обсягів такого будівництва від інвестицій в житлове будівництво, доходів населення, суми наданих житлових кредитів та відсоткової ставки за житловими кредитами. Використання даної моделі сприятиме адекватній оцінці стану та плануванню розвитку соціального житла, що дасть змогу Міністерству регіонального розвитку та будівництва України приймати об’єктивні рішення при розробці соціальних програм розвитку держави.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

1. Пшик О.О. Проблеми залучення інвестицій у житлове будівництво / О.О. Пшик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2003. - № 494 – С. 279 – 286.

2. Пшик О.О. Методи оцінювання фінансової ефективності інвестиційної діяльності/ О.О. Пшик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004. – № 517. – С. 210 – 217.

3. Пшик О.О. Іпотека як інструмент кредитування житлового будівництва / О.О. Пшик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2005. – № 547 – С. 204 – 211.

4. Пшик О.О. Формування теоретичних засад інфраструктури житлового будівництва / О.С. Скибінський, О.Ю. Григор’єв, О.О. Пшик // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006. – № 567 – С. 309 – 315. (Особистий внесок здобувача: визначена сутність поняття інфраструктура житлового будівництва).

5. Пшик О.О. Сутність і класифікація чинників, які впливають на іпотечне кредитування / О.О. Пшик // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. (Серія «Зайнятість та соціальна інфраструктура»): Зб. наук. праць Національного університету водного господарства та природокористування. – Рівне: Видавництво «Надстир’я», 2006. – № 3 – С. 153 – 161.

6. Пшик-Ковальська О.О. Економічний механізм формування житлового будівництва / В.В. Козик, О.О. Пшик-Ковальська* // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2007. – №599. – С. 73 – 77. (Особистий внесок здобувача: концептуально обґрунтовано структурну декомпозицію економічного механізму формування житлового будівництва).

7. Пшик-Ковальська О.О. Прогнозування та планування соціального житлового будівництва методом кореляційно-регресійного аналізу / О.О. Пшик-Ковальська // Економічний простір: Зб. наук. праць Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ: Видавництво ПДАБА, 2008. – № 14 – С. 116 – 123.

8. Пшик-Ковальська О.О. Аналізування етапів планування житлового будівництва / О.О. Пшик-Ковальська // Наука молода: Зб. наук. праць молодих вчених Тернопільського національного економічного університету. – Тернопіль: Видавництво «Економічна думка ТНЕУ, 2008. – № 9 – С.

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

9. Пшик О.О. Шляхи подолання житлової проблеми в Україні / О.О. Пшик // Економічний вісник Національного технічного університету України „Київський політехнічний інститут”. – Київ, 2005. – № 2 – С. 151 – 157.

10. Пшик О.О. Роль транспортної галузі в інвестиційному комплексі будівництва / Б.П. Піх, О.О. Пшик // Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів і поїздів. Щорічний науково-виробничий журнал Транспортної академії України західний науковий центр. – Чернівці, 2005. - № 12 – С. 207 – 209. (Особистий внесок здобувача: сформовано послідовність етапів попереднього аналізу і регулювання ефективності реалізації проекту житлового будівництва).

11. Пшик О.О. Розробка етапів інвестиційної стратегії / О.О. Пшик // Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції [Маркетинг та логістика в системі менеджменту], (м. Львів, 7 – 9 жовтня 2004 р.) / Міністерство освіти і науки України, Національний університет «Львівська політехніка», Інститут регіональних досліджень НАН України, Київський національний економічний університет, НТУУ «Київський політехнічний інститут» і т.д. - Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004. – С. 266 – 267.

12. Пшик О.О. Міжнародний досвід побудови та розвитку економічного механізму формування та функціонування житлового будівництва / О.О. Пшик // Тези доповідей Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції [Перший крок у науку] / Міністерство освіти і науки України, Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка. – Луганськ: Видавництво Поліграфресурс, 2006. – С. 111 – 115.

13. Пшик О.О. Базові положення щодо побудови економічного механізму формування і функціонування житлового будівництва / О.О. Пшик // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції [Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики], (м. Львів, 11 – 13 травня 2006 р.) / Міністерство освіти і науки України, Національний університет «Львівська політехніка». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2006 – С. 404 – 405.

14. Пшик О.О. Аналіз чинників, які впливають на іпотечне кредитування / О.О. Пшик // Тези доповідей Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених [Інтелектуальний потенціал молоді в науці та практиці], (м. Хмельницький 23 травня 2006 р.) / Міністерство освіти і науки України, Хмельницьке обласне управління освіти і науки обласної державної адміністрації, Приватний вищий навчальний заклад «Хмельницький інститут економіки і підприємництва», Хмельницький національний університет, Хмельницький університет управління та права. – Хмельницький: ХІЕП, 2006. – С. 193 – 195.

15. Пшик-Ковальська О.О. Історичні аспекти та інструментарій планування житлового будівництва / О.О. Пшик-Ковальська // Тези доповідей V ювілейної міжнародної науково-практичної конференції молодих учених [Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність і тенденції глобалізації] (Тернопіль, 21-23 лютого 2008 р.) / Міністерство освіти і науки України, Тернопільський національний економічний університет. – 2008. – Част. 2. С. 291 – 292.

16. Пшик-Ковальська О.О. Класифікація ризиків, які виникають при здійсненні житлового будівництва / В.В. Козик, О.О. Пшик-Ковальська // Тези доповідей ІІ міжнародної науково-практичної конференції [«Управління інноваційним процесом в Україні»: проблеми, перспективи, ризики] (Львів, 29-31 травня 2008 р.) / НУ «Львівська політехніка», ЛОГО «Колегіум молодих науковців». – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2008. – С. 142 – 143 (Особистий внесок здобувача: систематизовано ризики, які виникають при здійсненні житлового будівництва).

.