Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Релігієзнавство, філософська антропологія, та філософія культури


Нікішина Наталія Володимирівна. Любов як форма екзистенції особистості : Дис... канд. наук: 09.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Нікішина Н.В. Любов як форма екзистенції особистості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.04 – «філософська антропологія, філософія культури». – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського Міністерства освіти і науки України. Сімферополь, 2006.

У дисертаційному дослідженні здійснено комплексний аналіз проблеми любові на матеріалах західної, російської та української філософії. Постановка і вирішення цієї проблеми тісно пов’язані з питаннями про природу, сутність, цінності та сенс життя людини, процесами самопізнання й самореалізації. Любов забезпечує повноцінний і гармонійний розвиток людини, оптимальну реалізацію її особистісного та творчого потенціалу. Саме вона конституює людину, особистість у цій якості.

У дисертації стверджується, що повноцінно функціонуюча особистість – це цілісна, гармонійна, унікальна, вільна, здатна до самотрансценденції та любляча особистість. Цю повноцінність забезпечує любов, виключно любов. Тільки той, хто любить, здатний перейти від пріоритету власної користі до почуття людяності, до подвигу світотворення, перетворити себе та світ, усвідомити загальний зв’язок і єдність, побачити істинний сенс всього, що існує.

Любов – це феномен, екзистенціал людського, особистісного буття, духовна основа, що забезпечує повноту та змістовність життя. Вона є ефективним способом вирішення цілої низки екзистенційних проблем людини: самотності, відчуженості, занедбаності, тривоги, нудьги та відчаю. Це найвищий щабель людяності, актуалізації гуманістичної основи. Тільки любов забезпечує повноцінний та гармонійний розвиток людини, оптимальну реалізацію її особистісного та творчого потенціалу. Саме вона конституює особистість у цій якості.

Особистість характеризується цілісністю та гармонійністю, високим рівнем самосвідомості та самореалізації, оформленою ціннісною системою. Вона має свободу вибору щодо власної системи цінностей, життєвої позиції, стилю та сенсу життя. Лише екзистенційно-ціннісний вибір на користь Еросу, Життя, Творення, Любові, є найбільш адекватним людині, особистості, дозволяє зберегти цілісність і гармонійність, сприяє повноцінній самореалізації та самовдосконаленню.

Найбільш яскравим і повним вираженням сутності любові є статева любов. Її символом виступає андрогін. Він поєднує у собі полярно протилежні, але рівноцінні основи: чоловічу та жіночу, активну та пасивну, духовну та тілесну, небесну та земну. Андрогін – це відновлення первісної цілісності людини та основа для відтворення первинної єдності світу, поєднання усього сущого.

Сублімація любові – процес багатоступінчастий. Він передбачає не тільки трансформацію сексуальної енергії в оформлене почуття любові між чоловіком та жінкою, але й відновлення образу й подоби Бога. Кінцевою метою всього цього процесу виступає реалізація ідеалу всеєдності, сизигії, що дає можливість перетворити весь світ та подолати смерть. Відновлюючи образ, подобу Бога, людина, особистість сягає цілісності, досконалості та безсмертя.

У любові, у прагненні реалізувати її ідеали міститься сенс життя. Це основа, зміст та призначення людини, особистості, всього сущого. Людина, що пізнала любов, здатна усвідомити загальний зв'язок і єдність, з’єднатися з Богом і побачити істинний сенс усього, що існує.

Публікації автора:

1. Философия любви Платона: проблема сущности Эрота // Наука. Релігія. Суспільство. – 2003. – №3. – С. 354-359.

2. Танатос как экзистенциально-ценностный выбор // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского: Научный журнал. Серия «Философия. Социология». – Симферополь: Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского. – 2004. – Том 17 (56). №1. – С. 93-99.

3. Сублимация любви как объект философского анализа // Вісник Донецького університету: Науковий журнал. Серія Б. Гуманітарні науки. – 2004. – №1. – С. 202-208.

4. Проблема сублимации потребностей в западной философии // Нова парадигма: Журнал наукових праць. – Київ: Видавництво НПУ імені М.П. Драгоманова. – 2004. – Вип. 37. – С. 64-71.

5. Философия любви: андрогин как целостность человека // Практична філософія: Науковий журнал. – 2005. – №1. – С. 54-59.

6. Ценностно-смысловой аспект жизнедеятельности личности // Материалы международной научной интернет-конференции «Основные проблемы современной антропологии». Горловский государственный педагогический институт иностранных языков. 2003. – .

7. Проблема сублимации любви в русской религиозной философии // Интеллект. Личность. Цивилизация: Материалы II Международной научной конференции. Том 2 (Донецк, 22-23 мая 2003 г.) / Донецкий государственный университет экономики и торговли им. М. Туган-Барановского. – Донецк: 2003. – С. 96-103.

8. К проблеме ценностного конфликта («Абсурдный герой» А. Камю) // Конфлікти в суспільствах, що трансформуються: Збiрник наукових статей (за матерiалами ХI Харкiвських полiтологiчних читань). – Харкiв: «Право», 2001. – С. 146.

9. Постановка проблемы любви в русской религиозной философии // Роль науки, релігії та суспільства у формуванні моральної особистості: Матеріали ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Донецьк: ІПШІ «Наука і освіта». – 2003. – С. 168-169.

10. Любовь как форма экзистенции личности // Мировоззрение и трансформации современного общества: Материалы международной конференции. Симферополь, 22-25 сентября / Таврический национальный ун - т им. В.И. Вернадского. – Симферополь, 2004. – С. 145-146.

11. Проблема сублимации любви // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского: Научный журнал. Серия «Философия». – Симферополь: Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского. – 2006. – Том 19 (58). №1. – С. 189-190.