Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Єрмоленко Світлана Іванівна. Лінгводидактичні засади вивчення простого ускладненого речення на філологічних факультетах у педагогічних навчальних закладах. : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Єрмоленко С. І. Лінгводидактичні засади вивчення простого ускладненого речення на філологічних факультетах у педагогічних навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.02 – теорія та методика навчання (українська мова). – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2009.

На основі аналізу лінгвістичних, лінгводидактичних і психолінгвістичних джерел та практики навчання у вищій школі теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено методику комунікативно зорієнтованого вивчення простого ускладненого речення на філологічних факультетах у педагогічних навчальних закладах.

Автором визначено критерії добору змісту навчального матеріалу, розроблено систему навчальних вправ з елементами стилістичного синтаксису, дібрано тексти різних функціональних стилів, виявлено методи та прийоми, які сприяють сформованості професійної компетентності в майбутніх учителів-словесників.

Автор пропонує систему навчальних вправ (власне стилістичні і пізнавально-функціональні), яка ґрунтується на концепції В. Мельничайка. Власне стилістичні та пізнавально-функціональні вправи пов’язані з синонімією і стилістичними фігурами, спрямовані на вміння знаходити, розпізнавати, конструювати, аналізувати синонімічні конструкції різних типів, стилів і жанрів мовлення. Навчальні вправи мають три рівні складності: репродуктивний, частково-пошуковий, дослідницький (творчий).

Запропоновано й апробовано інноваційні технології на лекціях, практичних заняттях, під час виконання самостійної (індивідуальної) роботи. Це лекції-прес-конференції, семінари запитань і відповідей, проблемні лекції та семінари тощо. Ефективність методики теоретично обґрунтована й експериментально доведено.

1. У дисертації здійснено аналітичний огляд і теоретичне узагальнення здобутків сучасної лінгводидактики у галузі навчання студентів філологічних факультетів синтаксису простого ускладненого речення і запропоновано новий концептуальний підхід до проблеми комунікативно зорієнтованого навчання у педагогічних навчальних закладах. У зв’язку з відсутністю єдиної концептуальної платформи й ефективних методик вивчення простого ускладненого речення щодо професійного забезпечення освіти студентів-словесників здійснено спробу синтезувати концепції, гіпотези, методи психології, лінгвістики, психолінгвістики, дидактики, філософії для вироблення конкретного методичного інструментарію і його застосування в лінгводидактиці вищої школи. Основні положення комплексного аналізу проблеми дослідження та науково-теоретичні результати стали основою методики навчання простого ускладненого речення на філологічних факультетах у педагогічних навчальних закладах.

2. Дослідження лінгводидактичного процесу у вищій школі здійснено на засадах системно-описового, функціонально-стилістичного, комунікативно-діяльнісного підходів, запропонованих ученими-методистами (Т. Донченко, І. Кухарчук, С. Одайник, С. Омельчуком, М. Петнилюк та ін.) До основних категорій комунікативно зорієнтованого навчання віднесено: навчальний курс сучасної української літературної мови – синтаксис; психолого-педагогічні умови навчання на філологічних факультетах у педагогічних навчальних закладах; процес навчання синтаксису у ВНЗ; суб’єктів навчання і їх функціональне навантаження в навчальному процесі; усвідомлену навчально-пізнавальну діяльність і дидактичне курування.

3. Методика вивчення простого ускладненого речення є перспективним шляхом удосконалення сучасного навчально-виховного процесу в педагогічних навчальних закладах, сприяє формуванню в майбутніх учителів-словесників професійних умінь: дає змогу студентам вільно аналізувати будь-яке просте ускладнене речення; спонукає їх до творчого мислення у процесі створення оригінального висловлювання або тексту; сприяє становленню професійної компетентності через систему навчальних вправ із елементами стилістичного синтаксису; створює умови для ефективного впливу на розвиток пізнавальних можливостей учнів під час проходження студентами педагогічних практик; сприяє підвищенню культурного рівня особистості, тобто передбачає формування мовної особистості засобом комунікативно зорієнтованого навчання.

4. Про ефективність методики навчання свідчить сформованість професійних умінь студентів:

працювати в колективі, групі, парно, індивідуально;

виявляти й аналізувати різні синтаксичні конструкції, вміти їх порівнювати і знаходити синонімічні конструкції до дібраних словосполучень, речень чи текстів, програмувати доцільність використання стилістичних фігур у різних функціональних стилях;

установлювати зв’язок між синтаксичними одиницями; визначати синтагматичні зв’язки в словосполученні, реченні й тексті;

виявляти й аналізувати прості ускладнені і складні речення, їхні синонімічні конструкції;

виявляти й аналізувати ускладнення простих речень (однорідність, відокремлення, внесення тощо);

показувати значення новітніх тенденцій у вивченні синтаксису;

зіставляти й аналізувати різні синтаксичні концепції;

створювати власні оригінальні висловлювання чи тексти різних функціональних стилів мовлення (наукові, публіцистичні, офіційно-ділові, художні, епістолярні, конфесійні тощо).

5. Застосування експериментальної методики навчання на філологічних факультетах значно підвищило професійну компетентність студентів, забезпечило формування вмінь самостійно аналізувати синтаксичні конструкції, що виявилося в усвідомленні студентами структурного, семантичного, комунікативного та прагматичного аспектів. Про ефективність застосування розробленої методики навчання свідчать результати, здобуті в процесі проведення змістових модулів формувального експерименту.

6. З’ясовано, що методика навчання простого ускладненого речення залежить від науково-методичного забезпечення роботи викладачів української мови дидактичними матеріалами до занять; від оптимального застосування сукупності методів, прийомів, видів і форм діяльності, що істотно підвищує ефективність навчальної роботи на заняттях курсу і створює високу навчальну мотивацію, сприяє переведенню об’єктивно значущого матеріалу у сферу суб’єктивних зацікавлень студентів, формуючи таким чином умови для якісного засвоєння нових знань із синтаксису. Урахування окреслених вище критеріїв і підходів до створення підручників і посібників із синтаксису, побудова їх на основі чітких методичних концепцій сприятиме створенню повноцінних умов для загального і мовленнєвого розвитку студентів, формування в них мовних і мовленнєво-комунікативних умінь і навичок, мотивації творчої діяльності та емоційно-ціннісного ставлення до світу, реалізації принципів національного і громадянського виховання.

Проблема вивчення синтаксису простого ускладненого речення на засадах комунікативно зорієнтованого навчання не вичерпується результатами проведеного дослідження. Подальшого вивчення потребує питання навчання майбутніх філологів синтаксису складного речення на основі комунікативно-діяльнісного, функціонально-стилістичного, а не лише системно-описового підходів, формування навичок професійної комунікації в Інтернеті тощо.

Публікації автора:

Статті в наукових журналах

  1. Єрмоленко С. І. Інноваційний підхід під час вивчення простого речення у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Українська мова і література в школі. – 2003. – № 2. – С. 58 – 60.

  2. Єрмоленко С. І. Вивчення простих ускладнених речень у вищих навчальних закладах / Світлана Єрмоленко // Дивослово. – 2003. – № 11. – С. 54 – 55.

  3. Єрмоленко С. І. Синтаксис простого речення у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2004. – № 3. – С. 75 – 81.

  4. Єрмоленко С. І. Нові підходи у вивченні простого речення (вища школа) / Світлана Єрмоленко // Українська мова і література в школі. – 2005. – № 2. – С. 54 – 58.

  5. Єрмоленко С. І. Синергетика на заняттях із синтаксису у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Українська мова і література в школі. – 2006. – № 3. – С. 49 – 54.

  6. Єрмоленко С. І. Формування комунікативної компетенції у лінгводидактиці / Світлана Єрмоленко // Українська мова і література в школі. – 2007. – № 3. – С. 42 – 46.

  7. Єрмоленко С. І. Лінгводидактичні основи гендерного питання / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2008. – № 9. – С. 14 – 18.

  8. Єрмоленко С. І. Набуття професійної компетенції на заняттях із синтаксису у ВНЗ (Власне стилістичні вправи на конструювання. Пізнавально-функціональні вправи) / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2008. – № 12. – С. 16 – 21.

  9. Єрмоленко С. І. Формування комунікативної компетенції у лінгводидактиці / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2007. – № 40. – С. 3 – 7.

  10. Єрмоленко С. І. Колективна гра як стимул до активізації пізнавальної діяльності учнів / Світлана Єрмоленко // Українська мова і література в школі. – 2002. – № 4. – С. 21 – 25.

  11. Єрмоленко С. І. Наступність і системність у проведенні тестових завдань на уроках української мови / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2003. – № 36. – С. 14 – 16.

  12. Єрмоленко С. І. Прагматика синтаксису / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2003. – № 35.– С. 23 – 24.

  13. Єрмоленко С. І. Рухливе обличчя мови. Вивчення невербальних засобів у спілкуванні / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2005. – № 42. – С. 10 – 12.

  14. Єрмоленко С. І. Синергетика на заняттях із синтаксису у ВНЗ / Світлана Єрмоленко / Головні та другорядні члени речення. Традиційна і нетрадиційна класифікація другорядних членів речення / для філологічних факультетів ВНЗ // Українська мова та література. – 2006. – № 18. – С. 13 – 18.

  1. Єрмоленко С. І. Сучасна українська літературна мова: синтаксис. Програма спецкурсу для 10 – 11-х класів. Розвиток зв’язного мовлення у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2006. – № 35 – 36. – С. 4 – 11, 53 – 56.

  2. Єрмоленко С. І. Антропоцентризм у лінгводидактиці / Світлана Єрмоленко // Українська мова та література. – 2007. – № 13 – 14. – С. 6 – 9.

Матеріали науково-практичних конференцій

  1. Єрмоленко С. І. Прагматика на заняттях ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта “2004” [VІІ Міжн. наук.-прак. конф., 10 – 25 лютого 2004 р.] – Т. 20: Методика вивчення української мови та літератури. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 29 – 31.

  2. Єрмоленко С. І. Комплексність у вивченні прагматики синтаксису ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Загальні питання філології: Зб. наук. праць: У 2-х т. – Т. ІІ. [І Міжн. наук.-практ. конф. “Загальні питання філології”, Дніпродзержинськ, 18 – 19 березня 2004 р.]. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 90 – 95.

  3. Єрмоленко С. І. Інтегровані технології у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Матеріали І Міжнародної Інтернет-конференції “Нові виміри сучасного світу”. У 2-х т. – Т. ІІ. – Мелітополь, 2005. – С. 156 – 157.

  4. Єрмоленко С. І. Упровадження нових технологій у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Дні науки “2005”. – Т. 40. Філологічні науки: Міжнар. наук.-практ. конф., 15 - 27 квітня 2005 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 20 – 22.

  5. Єрмоленко С. І. Комплексний підхід у вивченні синтаксису простого речення у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Теоретичні та практичні питання культурології: Зб. наук. статей: Вип. 22. [Всеукр. наук. конф. “Художня культура і освіта: традиції, сучасність, перспективи”, 27 – 28 жовтня 2005 р.] – Мелітополь: “Сана”, 2006. – С. 47 – 51.

  6. Єрмоленко С. І. Інноваційні технології у ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Матеріали ІІ Міжнародної Інтернет-конференції “Нові виміри сучасного світу”. Т. 2. – Мелітополь, 2006. – С. 13 – 15.

  7. Єрмоленко С. І. Стилістичний синтаксис на заняттях у ЗНЗ та ВНЗ / Світлана Єрмоленко // Матеріали Другого Міжнародного конгресу “Українська освіта у світовому часопросторі” [Друг. Міжн. конгрес, 25 – 27 жовтня 2007 р.]. – К., 2007. – С. 212 – 213.