Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Розсаханова Лариса Миколаївна. Лікувально-профілактична ефективність препарату ЕКСО при експериментальному пародонтиті : дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Розсаханова Л.М. Лікувально-профілактична ефективність препарату ЕКСО при експериментальному пародонтиті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2005.

У дисертації представлено теоретичне обгрунтування і нове вирішення актуальної наукової задачі, спрямованої на підвищення ефективності лікування та профілактики запальних та дистрофічно-запальних захворювань пародонту за допомогою препарату соєвих ізофлавонів – ЕКСО. Проведене токсикологічне дослідження ЕКСО в гострому, підгострому і хронічному введенні свідчить про відсутність негативного впливу препарату на життєво важливі органи трьох видів тварин. Досліджено антирадикальну активність ЕКСО за умов in vitro, де показано, що ЕКСО достовірно перевищує відповідну активність препарату порівняння кверцетина. При цьому в умовах in vivo за здатністю стимулювати антиоксидантну систему в сироватці крові та тканинах ясен щурів ЕКСО значно переважає кверцетин, але поступається перед синтетичними ізофлавонами – геністеїном та дайдзеїном. Вивчення фармакологічних ефектів ЕКСО показало, що даний препарат володіє вираженою антиоксидантною, остеотропною, естрогенною дією. При цьому остеотропні та антиоксидантні властивості перевищують естрогенні ефекти препарату. На моделі експериментального пародонтиту у щурів установлена виражена пародонтопротекторна дія ЕКСО, що обумовлена антиоксидантними, мембраностабілізуючими, протизапальними й остеотропними властивостями. На підставі визначення приоритетних механізмів пародонтопротекторної дії препарату ЕКСО встановлена його здатність максимально коригувати різні ланки патогенезу експериментального пародонтиту, яка є більш виразною, ніж у препарату порівняння кверцетину, що обгрунтовує доцільність його профілактичного і лікувального застосування за даної патології.

У дисертації наведене теоретичне обґрунтування і нове вирішення актуальної наукової задачі, яка полягає у підвищенні ефективності профілактики та лікування дистрофічно-запальних захворювань пародонту за допомогою препарату соєвих ізофлавонів ЕКСО. На підставі визначення приоритетних механізмів пародонтопротекторної дії препарату ЕКСО встановлена його здатність максимально коригувати різні ланки патогенезу експериментального пародонтиту, яка є більш виразною, ніж у препарату порівняння кверцетину, що обгрунтовує доцільність його профілактичного і лікувального застосування за даної патології.

1. На підставі вивчення в умовах гострого і хронічного експерименту токсичності, ембріотоксичності та впливу препарату ЕКСО на репродуктивну систему тварин, встановлена відсутність його негативного впливу на основні органи і системи організму та показано, що цей препарат можна віднести до групи практично нетоксичних речовин.

2. Антирадикальна активність ЕКСО за умов in vitro достовірно перевищує відповідну активність препарату порівняння кверцетина на 24,5 %. При цьому в умовах in vivo за здатністю стимулювати антиоксидантну систему в сироватці крові та тканинах ясен щурів препарат значно переважає кверцетин, але поступається перед синтетичними ізофлавонами – геністеїном та дайдзеїном.

3. Виявлена виразна остеотропна активність препарату ЕКСО, яка полягає у збільшенні мінеральної щільності (на 15-18 %), підвищенні концентрації кальцію (на 18-20 %) та зниженні активності кислої фосфатази (на 23-25 %) в тканинах пародонту порівняно з відповідними показниками інтактних тварин. Це підтверджується тенденцією до зниження ступеня атрофії альвеолярного відростка нижньої щелепи, що зафіксоване у щурів, які протягом експерименту отримували ЕКСО.

4. Більш прискорене збільшення органного індексу матки, товщини міометрію в 1,2 рази (р<0,001) та ендометрію – в 1,6 рази (р<0,001) у щурів у період статевого дозрівання під впливом ЕКСО підтверджує наявність у препарату естрогенної активності та можливу участь естроген опосередкованих механізмів в реалізації остеотропної та пародонтопротекторної дії цього препарату.

5. В умовах експериментального пародонтиту виявлена лікувально-профілактична дія препарату ЕКСО, яка підтверджується стабілізуючим впливом препарату на активність ключових ферментів антиоксидантного захисту ураженого пародонту – каталази, супероксиддисмутази, зменшенням ступеня атрофії альвеолярного відростка нижньої щелепи щурів на 21,0 %, збільшенням питомої щільності кістки та вмісту кальцію і фосфату (в середньому на 20-30 %), зниженням активності еластази і кислої фосфатази відповідно на 14,0 % і 26,4 % (р<0,001). При цьому пародонтопротекторна активність ЕКСО суттєво перевищує аналогічну активність препарату порівняння кверцетину.

6. Пародонтопротекторна активність препарату ЕКСО в умовах експериментального пародонтиту обумовлена поєднанням остеотропних, антиоксидантних та естрогенних механізмів дії біологічно активних речовин, що входять до його складу. При цьому остеотропні та антиоксидантні властивості перевищують естрогенні ефекти препарату, що дозволяє рекомендувати його широке клінічне застосування з метою профілактики та лікування пародонтитів.

7. Остеотропні і антиоксидантні властивості препарату ЕКСО перевищують його естрогенні ефекти і він в терапевтичних дозах повністю позбавлений токсичної дії на тваринний організм, що дозволяє рекомендувати препарат для клінічного дослідження з метою профілактики та лікування пародонтитів.

Публікації автора:

1. Остеотропная активность соевого препарата «ЭКСО» / А.П. Левицкий, О.А. Макаренко, Л.Н. Россаханова, Н.Ю. Лерфина // Вісник стоматології. – 2000. - № 4. – С. 5-9. Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

2. Влияние препарата «ЭКСО» на состояние тканей пародонта крыс / Левицкий А.П., Чумакова Ю.Г., Макаренко О.А., Россаханова Л.Н., Лерфина Н.Ю., Перова А.И.. // Вісник стоматології. – 2000. - № 1. – С. 15-17. Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

3. Выделение и биологические свойства соевых изофлавонов / Левицкий А.П., Макаренко О.А., Богатов В.В., Селиванская И.А., Ходаков И.В., Россаханова Л.Н. // Хранение и переработка сельхозсырья. Москва. – 2001. - № 9. – С. 38-41. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

4. Вплив соєвих ізофлавонів на активність каталази у сироватці крові телиць з гіпофункцією яєчників / А.П. Левицький, Є.Ф. Станішевський, В.А. Грабовецький, Л.Н. Россаханова // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2002. – Т. 4, № 5. – С. 94-96. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

5. Визначення ефективної дози соєвих ізофлавонів за їхньою здатністю стимулювати антиоксидантну систему / Левицький А.П., Макаренко О.А., Розсаханова Л.Н., Лерфіна Н.Ю., Ходаков І.В. // Ліки. – 2002. - № 5-6. – С. 63-66. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

6. Антиоксидантные характеристики соевых изофлавонов / Л.Н. Россаханова, О.А. Макаренко, А.П. Левицкий, Н.Ю. Лерфина // Вісник морської медицини. – 2002. - № 4. – С. 42-48. Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

7. Макаренко О.А., Левицкий А.П., Россаханова Л.Н. Временная и дозозависимая индукция изменений минерального обмена в организме крыс, получавших соевые изофлавоны // Проблеми остеології. – 2003. – Т. 6, № 4. – С. 33-36. Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

8. Розсаханова Л.М., Макаренко О.А., Левицький А.П. Термінова та дозова залежність антиоксидантних ефектів соєвих ізофлавонів у щурів // Вісник морської медицини. - 2003. - № 4. – С. 96-99. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

9. Влияние сочетанного применения препаратов «ЭКСО» и «Биотрит - Дента» на состояние тканей пародонта и показатели минерального обмена у крыс в условиях моделирования пародонтита / Ю.Г. Чумакова, Ю.Е. Косоверов, Л.Н. Россаханова, А.П. Левицкий // Вісник стоматології. – 2003. - № 1. – С. 13-19. Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

10. Чумакова Ю.Г., Розсаханова Л.М., Левицький А.П. Вплив фітоестрогенів на стан кісткової тканини і показники мінерального обміну при експериментальному пародонтиті у щурів // Одеський медичний журнал. – 2003. - № 5. – С. 35-39. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

11. Розсаханова Л.М., Левицький А.П., Макаренко О.А. Порівняльна антиоксидантна ефективність препаратів, що містять біофлавоноїди // Одеський медичний журнал. – 2004. - № 1. – С. 21-24. Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

12. Россаханова Л.Н., Макаренко О.А., Левицкий А.П. Антиоксидантные свойства препарата ЕКСО in vitro // Вісник морської медицини. – 2004. - № 1. – С. 82 – 84. Дисертантом проведено експериментальні дослідження,

статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

13. Вивчення обміну кальцію у кістках щурів при експериментальній остеодистрофії та її корекції / Сукманський О.І., Левицький А.П., Подорожна Р.П., Кнава О.Е., Макаренко О.А., Корнєва Ж.Б., Ходаков І.В., Розсаханова Л.М. // Аграрний вісник Причорномор’я. Збірник наукових праць. Біологічні та ветеринарні науки. – Вип. 21. – 2003. – С. 385-390. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

14. Соевые фитоэстрогены: геронтологические и гериатрические аспекты / Левицкий А.П., Макаренко О.А., Богатов В.В., Россаханова Л.Н., Сумбаев В.В. // Тези доповідей національного конгресу геронтологів і геріатрів України. - Київ, 2000. – С. 14. Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

15. Влияние соевых изофлавонов на антиоксидантные свойства сыворотки крови крыс / А.П. Левицкий, О.А. Макаренко, Л.Н. Россаханова Н.Ю. Лерфина // Вісник фармації. – 2001. - № 3. (27). – С. 167. (Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми фармацевтичної науки і практики”). Здобувачем проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

16. Макаренко О.А., Дюдина И.А., Россаханова Л.Н. Биохимия соевых изофлавонов // Український біохімічний журнал. – 2002. – Т. 74, № 4а (додаток 1). – С. 55. (Матеріали VІІІ Українського біохімічного з’їзду, 1-3 жовтня 2002. - Чернівці). Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

17. Розсаханова Л.М. Механізм лікувально – профілактичної дії препарату ЕКСО при експериментальному пародонтиті у щурів // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 80-річчю Харківської медичної академії післядипломної освіти. – Харків, 2003. – С. 53.

18. Россаханова Л.Н. Сравнительная оценка пародонтопротекторных

свойств препарата ЕКСО и гранул кверцетина // Матеріали V Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті академіка Фролькіса В.В. - Київ, 2004. - С. 159-160.