Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Органічна хімія


Оковитий Сергiй Iванович. Квантово-хiмiчне дослiдження механiзмiв реакцiй утворення та розкриття епоксидного циклу : Дис... д-ра наук: 02.00.03 - 2006.



Анотація до роботи:

Оковитий С.І. Квантово-хімічне дослідження механізмів реакцій утворення та розкриття епоксидного циклу. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2006.

Дисертація присвячена розробці підходів до вивчення механізмів реакцій епоксидування олефінів пероксикислотами та трансформації епоксидних сполук за участю нуклеофільних реагентів, встановленню стерео- та регіохімічних закономірностей протікання реакцій, які дають змогу прогнозувати хімічну поведінку олефінів та епоксидів, в першу чергу сполук аліциклічного ряду. Для дослідження механізмів реакцій використано комплексний підхід, який включає квантово-хімічний аналіз поверхні потенційної енергії та ідентифікацію одержаних сполук на основі спектрів ЯМР. Створено пакет програм для розрахунку молекулярних електричних та магнітних властивостей другого порядку. Розроблено та апробовано для розрахунку величин хімічних зсувів ядер 17О, 13С і 1Н циклічних ненасичених та епоксидних сполук фізично адаптовані для розрахунку магнітних властивостей набори базисних функцій.

У роботі запропоновано комплексний підхід до дослідження реакцій утворення і розкриття епоксидного циклу, що включає теоретичне дослідження поверхонь потенційної енергії і встановлення структури синтезованих речовин на підставі порівняння визначених експериментально і розрахованих спектрів ЯМР. Отримано нові дані про механізми досліджуваних реакцій і вплив структури субстрату й характеру середовища на хемо-, регіо- і стереоселективність їх протікання.

На відміну від існуючих методів розрахунку молекулярних електричних і магнітних властивостей другого порядку, в яких висока точність розрахунку досягається шляхом значного розширення використовуваних наборів базисних функцій, врахування залежності мінімального базису гаусових АО й орбітальних коефіцієнтів від відповідного параметра теорії збурень дозволяє цілеспрямовано покращити якість наближеної хвильової функції в тих областях конфігураційного простору, які обумовлюють основний внесок у визначення відповідної характеристики молекул.

Основні отримані в роботі висновки й результати зводяться до такого:

1. Отримано переконливі теоретичні підтвердження того, що реакція епоксидування олефінів пероксикислотами протікає за двостадійним бірадикальним механізмом через несиметричний перехідний стан стадії, яка визначає швидкість реакції (перенос атома Оксигену). Метод багатоконфігураційної взаємодії і необмежені за спіном варіанти методів CCSD, QCISD і BHandHLYP дозволяють коректно описати поверхню потенційної енергії названої реакції. Розраховані величини активаційних бар'єрів і кінетичних ізотопних ефектів знаходяться у відповідності до експериментальних даних. На відміну від запропонованого раніше одностадійного механізму реакції, що протікає через симетричний перехідний стан із закритою електронною оболонкою, запропонований нами механізм дозволив пояснити особливості взаємодії циклопропену з пероксикислотами, а саме відсутність на поверхні потенційної енергії мінімуму, який відповідає епоксициклопропану.

2. Встановлено зв'язок структури і напруженості циклоолефінів з їх реакційною здатністю. У ряду цис- і транс-циклоолефінів з різною напруженістю подвійного зв'язку реакційна здатність визначається не напруженістю молекули субстрату, а її зміною в ході реакції. Теоретичними методами встановлено, що стереохімія епоксидування циклічних олефінів визначається як структурними деформаціями аліциклічного фрагмента, так і трансанулярною взаємодією пероксикислоти з атомами замісника в молекулі субстрату.

3. Запропоновано розрахункову модель, яка у супермолекулярному наближенні дозволяє достатньою мірою врахувати внесок різних факторів, що визначають хімічну поведінку оксиранів в умовах лужного метанолізу. Метод РМ3 у комбінації із супермолекулярним наближенням дозволяє коректно оцінити відносну реакційну здатність епоксидних сполук у лужному середовищі. Для розрахунку абсолютних величин швидкостей реакції необхідно використовувати більш точне наближення B3LYP/6-31+G(d).

Встановлено зв'язок напруженості і співвідношення внесків стереоелектронного, стеричного й конформаційного факторів у визначенні реакційної здатності, а також регіо- та стереохімічних особливостей протікання реакцій метанолізу широкого ряду епоксидних сполук. В умовах кислотного метанолізу циклічних епоксидів поряд з бімолекулярним розкриттям можливе протікання реакцій за SN1 механізмом і перегрупування проміжних карбкатіонів.

4. У результаті квантово-хімічного дослідження реакцій внутрішньомолекулярної циклізації широкого ряду ендо-5-заміщених епоксинорборнанів у лужному і кислому середовищах показано, що здатність до гетероциклізації залежить від електроноакцепторної сили замісника біля атома Нітрогену. У перехідних станах реакцій гетероциклізації сечовин в умовах кислотного каталізу має місце утворення додаткового водневого зв'язку між атомом Оксигену карбонільної групи кислоти-активатора й атомом Гідрогену аміногрупи, віддаленої від каркасного фрагмента.

5. Розроблено алгоритми і пакет програм POLMAG-3, який дає можливість з достатньою точністю розраховувати величини поляризовності та магнітної сприйнятливості молекул з використанням мінімальних наборів базисних функцій, що суттєво знижує витрати комп'ютерного часу.

6. Запропоновано і реалізовано метод побудови фізично адаптованих базисних наборів для розрахунку компонент тензора магнітного екранування ядер, який дозволяє уникнути невизначеності при визначенні кількості і функціональної форми необхідних поляризаційних і дифузних функцій, а також довільного вибору орбітальних експонент. Запропоновані нами базисні набори можуть бути використані як альтернатива великим за розміром стандартним розширеним наборам базисних функцій.

7. У результаті системного дослідження магнітно-анізотропного впливу епоксидного циклу на магнітне екранування ядер 1Н запропонована модель, що дозволяє оцінити величини хімічних зсувів протонів, виходячи тільки з геометрії молекули епоксиду без їх прямого неемпіричного розрахунку.

8. Ідентифікація продуктів хімічних реакцій з використанням комплексного теоретичного й експериментального дослідження спектрів ЯМР разом з аналізом ППЕ реакцій є ефективним методом дослідження механізмів хімічних перетворень. У результаті використання цього підходу нами встановлена структура продуктів взаємодії ендо-5-цианобіцикло[2.2.1]гепт-2-єна з циклопентадієном, а також епоксидування тетрагідроіндену та етилиденнорборнену пероксикислотами; встановлені стереохімічні особливості протікання названих реакцій. Розрахунок параметрів спектрів ЯМР дозволив виконати віднесення сигналів до відповідних ядер поліциклічних ненасичених й епоксидних сполук. Встановлені залежності величин хімічних зсувів протонів біциклічної системи від природи й стереохімії замісника, а також від кількості в ньому атомів Карбону можна використовувати для віднесення 5-амінобіцикло[2.2.1]гепт-2-єнів і 5-аміноалкілбіцикло[2.2.1]гепт-2-єнів до рядів екзо- і ендо-ізомерів, а також для визначення вмісту окремих стереоізомерів у їх сумішах.