Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Українознавство


Кочура Наталія Миколаївна. Культурно-естетична домінанта національного світогляду та її ідеологічна значущість : Дис... канд. наук: 09.00.12 - 2009.



Анотація до роботи:

Кочура Н. М. Культурно-естетична домінанта національного світогляду та її ідеологічна значущість. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.12 українознавство. Науково-дослідний інститут українознавства. — Київ, 2009.

Дисертацію присвячено дослідженню культурно-естетичної домінанти, як вагомої ознаки та відповідної складової національного світогляду, що являє собою систему уявлень, ідеалів, поглядів і настанов, які визначають ставлення українського народу до основних духовно-естетичних цінностей, виражених, зокрема, в категоріях прекрасного, піднесеного, трагічного та комічного. Обґрунтовано теоретико-методологічні засади дослідження. Проаналізовано умови та визначено можливі шляхи формування культурно-естетичної домінанти національного світогляду. Особливу увагу приділено архетипам української культури і ментальності, що визначають особливості домінанти. Гармонійне поєднання й органічне виявлення архетипів у національно-культурному бутті забезпечувало відтворення й еволюцію культурно-естетичної домінанти національного світогляду, що сприяло консолідації українського суспільства і подальшому поступу нації у складних історичних умовах.

Культурно-естетична домінанта національного світогляду є духовно-ідеологічною основою, завдяки якій протягом багатьох століть органічно відтворювались і еволюціоновули головні світоглядно-ціннісні орієнтації українського народу, гуртуючи в часі і просторі навколо себе різні етноси та народності, залучаючи їх представників до культурних, державотворчих процесів, разом з тим, консолідуючи вільних суб’єктів суспільних відносин в єдину українську націю.

Естетичний характер народної міфології та християнський світогляд з його потужним морально-етичним комплексом сприяли формуванню багатогранної і гармонійної світоглядно-ціннісної засади творення вагомого потенціалу духовно-естетичних скарбів. Тому в складних історичних умовах, що включали періоди полонізації та інших зазіхань на самобутність і ідентичність етносу національна культура як провідний чинник конституювання життя народу в якості індивідуальної іпостасі людства змогла вистояти і зберегти свою самобутність.

Впродовж усієї історії українського народу домінуючими були тенденції, пов’язані з ідеалізацією людської особистості, стосунків між людьми у всіх сферах суспільного життя, а також краси духовного світу людини. Водночас, злагода, гармонія і мир між людиною і Богом були не лише естетичними, а й соціальними цінностями для багатьох українців.

На сучасному етапі розвитку українського суспільства аксіологічний плюралізм, як домінуюча світоглядна настанова та конформізм, як пряма настанова і водночас самоцінність призводять до ускладнення формування світоглядної культури, а відтак і світоглядно-ціннісних орієнтацій, які мають бути спрямованими на підтримку національної ідентичності як світоглядного базису гуманітарної безпеки нації.

Необхідною умовою формування світоглядної культури громадян України, їх національної ідентичності в контексті розбудови сучасної національної державності є «пропущення» знань через почуттєвий, тобто естетичний рівень, який сприяє ціннісному переживанню явищ національної культури та історії, що своєю чергою актуалізує проблему формування культурно-естетичної домінанти як духовно-ідеологічної засади національного державотворення.

В процесі безперервної багатовікової біологічної та культурної еволюцій під впливом географічних, історичних, культуроморфних чинників та їх похідних відбувався динамічний синтез світоглядного субстрату, який став гармонійною засадою творення своєрідної культурно-естетичної генонеми як домінуючої в українському світоглядному геномі, з вираженим чуттєво-емоційним, естетично-насиченим світобаченням та світосприйняттям.

Вплив архетипів української культури, зокрема, філософії серця, а також архетипу слова, етичної цінності індивідуальності, софійності світу та родинного статусу природи зумовив творення індивідуальної структури культурно-естетичної домінанти національного світогляду. Органічне виявлення архетипів у бутті забезпечувало відтворення і еволюцію культурно-естетичної домінанти як ціннісної генонеми національного світогляду, що сприяло подальшому поступу України в складних історичних умовах.

Виявляючись у суспільному бутті як світоглядна парадигма, ідеологічний потенціал, культурно-естетична домінанта покликана здійснювати на культуру української нації, суб’єктів її споживання та творення стимулюючий, активуючий, орієнтуючий та консолідуючий вплив. Будучи формою реалізації культуротворчого потенціалу та пізнавальних естетичних цінностей, культурно-естетична домінанта національного світогляду стає водночас своєрідним провідником національної ідеології, важливим засобом формування світоглядної культури й національної ідентичності громадян.

Подальші шляхи формування культурно-естетичної домінанти національного світогляду можуть бути пов’язані, на нашу думку, з: переорієнтацією світоглядних позицій на пріоритетність духовно-естетичних вартостей, гармонізацією ціннісних орієнтацій, спрямованих на прилучення громадян до вищих духовних цінностей і суспільних естетичних ідеалів, які випробувані часом і мають багатовікову історію; активізацією міжкультурного спілкування на вищому якісному рівні; усвідомленням того, що творення духовно-естетичних надбань відбувається в умовах зосередженості на загальнолюдських проблемах, коли вони знаходять відгук у загальносвітовому вимірі. Реалізація цих шляхів можлива, на нашу думку, за умов розбудови системи національного виховання й освіти на основі підвищення рівня естетичної культури нації, що є світоглядно-ціннісним базисом, який відображає специфіку естетичних уявлень про гармонію, за законами якої прагнуть будувати власне життя кожен народ, нація і держава.

Публікації автора:

1. Кочура Н. М. Естетичні цінності в уявленнях українського етносу: світоглядні домінанти / Н. М. Кочура // Нова парадигма. — 2005. — № 51. — С. 60-68.

2. Кочура Н. М. Прекрасне та піднесене як світоглядні координати національно-культурного поступу України / Н. М. Кочура // Мультиверсум. —2005. — № 52. — С. 196-205.

3. Кочура Н. М. Естетична рефлексія світогляду українця : від міфу до основ національної культури / Н. М. Кочура // Філософські обрії. — Київ-Полтава, 2007. — № 17. — С. 200-215.

4. Кочура Н. М. Про місце і роль естетичного досвіду в гармонізації міжкультурних комунікацій / Н. М. Кочура // Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Філософія. Психологія. Педагогіка. — 2006. — № 3(17). — С. 19-24.

5. Кочура Н. М. Культурно-естетичний вимір гуманітарної безпеки України / Н. М. Кочура // Нова парадигма. —2007 — № 65. — Ч.2. — С. 197-205.

6. Кочура Н. М. Calos-ідеологія, або маніфест сучасної цивілізації, стурбованої власними пропорціями / Н. М. Кочура // Схід. — Донецьк-Запоріжжя: Український культурологічний центр, 2007. — № 2 (80). — С. 99-101.

7. Кочура Н. М. Світоглядні орієнтири гуманітарної безпеки України / Н. М. Кочура // Гуманітарний вісник ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди», 2007. — № 12. — С. 375-380.

8. Кочура Н. М. Культурно-естетична генонема українського національного світогляду / Н. М. Кочура // Українознавство. — К., 2008. — № 4. — С. 252-257.