Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Панькова Світлана Миколаївна. Критерії і прийоми оцінки та добору яєчних курей для підвищення ефективності селекції у птахівництві : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут птахівництва. — Борки, 2006. — 133арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 105-123.



Анотація до роботи:

Панькова С.М. Критерії і прийоми оцінки та добору яєчних курей для підвищення ефективності селекції у птахівництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. – розведення та селекція тварин. – Інститут тваринництва УААН, Харків, 2006.

Дисертація присвячена розробці прийомів та методів, спрямованих на вдосконалення ведення селекційної роботи для підвищення її ефективності, а також розробку комплексної системи оцінки результатів селекції.

Розроблено новий критерій оцінки та відбору курей за формою кривої несучості порівняно із середньою по стаду чи модельною кривою. Відбір кращої птиці за цим показником сприяє підвищенню несучості на 4,3-7,5 яєць та зниженню варіабельності за цією ознакою з 9,8-10,5% до 5,5-6,4%. Дослідження показали, що згладжування емпіричних даних з початку несучості для прогнозування індивідуальної несучості птиці дозволяє підвищити точність короткотермінового прогнозу (на наступні 1-3 місяці) на 3%. Встановлено, що методи лінійного програмування ефективно моделюють підбір самців у гнізда з одержанням заданого рівня інбридингу у нащадків. Використання одночасно декількох методів дозволяє отримувати запасні варіанти підбору. Наведено суть розробленого комплексу методів для проведення узагальненої і порівняльної оцінки груп птиці у широких масштабах, в першу чергу при конкурсних випробуваннях птиці.

1. Розроблено методи та прийоми для добору високопродуктивної птиці, оцінки її племінних якостей, контролю за ходом селекційного процесу, порівняльної оцінки груп птиці при їх конкурсних чи виробничих випробуваннях. Для практичного застосування нових методів створено комплекс прикладних програм, три з яких введені в “Універсальну систему обробки і аналізу селекційної інформації всіх видів птиці”.

2. Доведено доцільність використання в якості критерію відбору для підвищення несучості і однорідності стада розробленого рангового показника, який відображає форму кривої несучості оцінюваної несучки відносно модельної кривої. Відбір несучок з ранговою оцінкою 1 і 2 за цим критерієм сприятиме підвищенню несучості в різних лініях на 4,3-7,5 яєць і зниженню її варіабельності з 9,8-10,5% до 5,5-6,4%.

3. Встановлено доцільність застосування нового методу згладжування емпіричних даних по місяцях несучості з метою підвищення точності короткотермінового прогнозу несучості при наявності стрибкоподібних відхилень кривої несучості від стандартної форми. При цьому похибка прогнозу не перевищувала 3-7% у більшості несучок, особливо 1 рангу (99,7%).

4. При підборі плідників у селекційні гнізда за заданим рівнем інбридингу у нащадків встановлено доцільність використання методів лінійного програмування. Порівняльною оцінкою їх виявлено, що основним при цьому є метод Потенціалів. Запасні варіанти підбору можна одержувати при застосуванні інших методів оптимізації – Фогеля, Найменшого елемента в матриці чи Подвійної переваги.

5. Розроблено методичні підходи до оцінки ліній за ступенем інбредності, що дають змогу здійснювати контроль за загальним рівнем інбридингу, накопиченням інбредних особин в лінії птиці в процесі її селекції.

6. Для узагальненої і порівняльної оцінки груп птиці при їх конкурсних випробуваннях та використанні в різних умовах утримання розроблено систему з використанням дисперсійного аналізу і комплекс комп’ютерних програм, застосування яких дозволяє виявляти кращі групи та встановлювати вірогідність впливу окремих факторів на продуктивні якості птиці.

Публікації автора:

1. Панькова С.М. Прогнозування індивідуальної несучості курей при наявності стихійних відхилень емпіричних даних від стандартної кривої яйцекладки // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб./ІП УААН.–Борки, 2004.–Вип.54.–С. 64-69.

2. Панькова С.М., Степаненко І.А., Тимошенко Н.П. Використання транспортних алгоритмів для оптимізації планів парування птиці // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб./ІП УААН.–Борки, 2003.–Вип. 53.–С. 100-106 (Дисертантом проведені дослідження, проаналізований матеріал, написана стаття).

3. Панькова С.М., Степаненко І.А. Методика узагальненої і порівняльної оцінки досліджуваних зразків птиці з декількома повторностями // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб./ІП УААН.–Борки, 2004.–Вип. 55.–С. 72-80 (Дисертантом проведені дослідження, статистична обробка та аналіз результатів, написана стаття).

4. Степаненко І.А., Коваленко Г.Т., Панькова С.М, Подстрєшний В.О. Нові підходи до створення бази даних для системи обробки і аналізу селекційної інформації у птахівництві // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб./ІП УААН.–Борки, 2000.–Вип.49.–С. 42-51 (Дисертантом зібрано матеріал, проведено дослідження, аналіз результатів, написана стаття).

5. Степаненко И.А., Коваленко А.Т., Панькова С.Н, Тимошенко Н.П. Применение информационных технологий и математических методов в селекции птицы // Птахівництво: Міжвід. темат. наук. зб. (ІІІ Укр. конф. по птахівництву з міжнарод. участю) /ІП УААН.–Борки, 2004.–Вип. 55.–С. 149-154 (Дисертантом зібрано матеріал, проведено дослідження, розроблено комп’ютерні програми).