Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Водяницька Світлана Валентинівна. Критерії диференціальної діагностики тяжкого респіраторного дистресу у недоношених новонароджених в ранньому неонатальному періоді : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Водяницька С.В. Критерії диференціальної діагностики тяжкого респіраторного дистресу у недоношених новонароджених в ранньому неонатальному періоді. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти. Харкiв, 2006.

Дисертація присвячена вивченню критеріїв диференціальної діагностики тяжкого респіраторного дистресу у недоношених новонароджених в ранньому неонатальному періоді. Вивчено особливості перебігу неонатальної адаптації недоношених новонароджених, проаналізовано анамнез матерів. Виявлені клінічні, рентгенологічні нейросонографічні особливості проявів РД у обстежених груп дітей. Визначені діагностичні критерії змін концентрації нейронспецифічної енолази у недоношених новонароджених з різними варіантами РД в ранньому неонатальному періоді. Проведена оцінка діагностичної інформативності клініко-морфологічних критеріїв з урахуванням особливостей функціонування гематоенцефалічного бар'єра згідно з рівнем нейронспецифічної енолази в крові та лікворі у новонароджених з РД в динаміці неонатального періоду. Розроблений алгоритм диференціальної діагностики різних варіантів тяжкого респіраторного дистресу у недоношених новонароджених в ранньому неонатальному періоді з урахуванням інформативних діагностичних критеріїв.

Наведені теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі – вдосконалення диференціальної діагностики різних варіантів тяжкого респіраторного дистресу (РД) у недоношених новонароджених на підставі комплексного дослідження патогенетичних складових патологічного процесу, виявлення діагностично значущих рівнів нейронспецифічної енолази (НСЕ) в крові та лікворі, що дозволяє оцінити характер проникності гематоенцефалічного бар'єра в ранньому неонатальному періоді.

1. Відсутність достовірних клініко-інструментальних і рентгенологічних критеріїв, що дозволяють провести ранню диференціальну діагностику у недоношених новонароджених з РДС без сумісної патології, РДС у поєднанні з гіпоксичним ураженням ЦНС, РДС дорослого типу внаслідок пологового ураження хребта, робить доцільним використання в якості інформативних діагностичних показників в перші години та доби життя рівнів НСЕ у сироватці крові і/чи лікворі, а також коефіцієнта співвідношення концентрації НСЕ кров/ліквор.

2. У недоношених новонароджених з неускладненим перебігом неонатальної адаптації вміст НСЕ складає в пуповинній крові (9,8±1,06) нг/мл, на 1-й добі (10,20±1,06) нг/мл, на 3-й – (14,13±1,09) нг/мл, на 5-й – (11,70± 0,98) нг/мл, на 7-й – (7,90±0,85) нг/мл.

3. Особливостями вмісту НСЕ в крові у недоношених новонароджених з наявністю чи без перинатального ураження ЦНС в ранньому неонатальному періоді є високі їх рівні, що не залежать від ступеня недоношеності.

4. У недоношених новонароджених з тяжким РДС без супутньої патології виявляють при НСЕ в сироватці крові на 1-й добі 22,0 нг/л, на 3-й 22,0 нг/л; на 7-й
17,0 нг/л; НСЕ в лікворі на 1–3-й добі 42,0 нг/л; на 5–7-й 34,0 нг/л; НСЕ (кров/ліквор) на 1–3-й 0,40 ум. од.; на 5–7-й 0,53 ум. од.

5. У новонароджених з РДС у поєднанні з перинатальним гіпоксичним ураженням ЦНС виявляють при НСЕ у сироватці крові на 1-й добі 40,0 нг/л, на 3-й 53,0 нг/л, на 5-й 40,0 нг/л, на 7-й 31,0 нг/л; НСЕ в лікворі на 1–3-й добі 110,0 нг/л, на 5–7-й 68,0 нг/л; НСЕ (кров/ліквор) на 1–3-й добі 0,34 ум.од., на 5–7-й 0,44 ум. од.

6. Концентрація НСЕ в крові у недоношених новонароджених з РДС дорослого типу внаслідок пологового ураження хребта в сироватці крові на 1-й добі 41,0 нг/л, на
3-й 54,0 нг/л, на 5-й 41,0 нг/л, на 7-й 32,0 нг/л; НСЕ в лікворі на 1–3-й добі 111,0 нг/л, на 5–7-й 67,0 нг/л; НСЕ (кров/ліквор) на 1–3-й добі 0,33 ум. од., на 5–7-й 0,45 ум. од.

7. Характер динаміки змін концентрації НСЕ в крові, лікворі та їх співвідношення є високо інформативними показниками функції гематоенцефалічного бар'єра, що відображають патогенетичні ланцюги розвитку РДС і вплив супутньої патології у вигляді перинатального ураження ЦНС у недоношених новонароджених протягом перших діб життя.

8. Алгоритм диференціальної діагностики різних варіантів тяжкого РД у недоношених новонароджених повинен включати клініко-морфологічні патерни та біохімічні (рівні НСЕ) маркери порушення проникності гематоенцефалічного бар'єра, що дозволяє з достовірністю 95 % в перші доби життя новонароджених провести ранню диференціальну діагностику РДС без супутньої неврологічної патології, РДС в поєднанні з перинатальним гіпоксичним ураженням ЦНС та РДС дорослого типу внаслідок пологового ураження хребта.

Публікації автора:

1. К вопросу дифференциальной диагностики различных вариантов респираторного дистресса у недоношенных новорожденных // Експериментальна і клінічна медицина. – 2006. – № 2. – С. 116-119.

2. Зміни в легенях та нейроендокринна активність при пологовій родовій травмі у новонароджених // Матеріали НПК «Сучасні досягнення в дихальній підтримці новонароджених і споріднені проблеми неонатології». – Львів, 2003. – С. 63-66. (співавт. Клименко Т.М.). Здобувачем проведена обробка літературних даних у відповідності з проблемою, підготовлена стаття до друку.

3. Результати замісної терапії натуральним сурфактантом у новонароджених // Матеріали НПК «Актуальні проблеми організації медичної допомоги новонародженим». –К., 2003. – С. 82-83. (співавт. Клименко Т.М.). Здобувачем виконано добір хворих недоношених новонароджених з респіраторним дистресом, їх клінічне дослідження. Здійснені статистична обробка матеріалу, узагальнення отриманих результатів.

4. Клинико-иммунологические детерминанты остеопений у недоношенных новорожденных с респираторными нарушениями // Современная педиатрия. – 2004. –№ 3(4). – С. 31-33. (співавт. Клименко Т.М.). Здобувачем особисто проведено клінічне спостереження за недоношеними новонародженими, вивчені особливості фосфоро-кальцієвого обміну та імунобіологічної реактивності, здійснена статистична обробка отриманих результатів з їх узагальненням.

5. Диагностическое значение нейронспецифической энолазы у недоношенных новорожденных с тяжелыми дыхательными нарушениями в первые сутки жизни // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. – Сімферополь, 2005. Т. 141. Ч. ІІ. С. 64-67. (співавт. Клименко Т.М.). Здобувач провела добір хворих, вивчила клінічний матеріал, дослідила НСЕ методом ІФА. Здійснила статистичну обробку матеріалу та узагальнення результатів. Підготувала статтю до друку.

6. Результаты заместительной терапии сурфактантом «Сукрим» у новорожденных в условиях перинатального Центра // Материалы НП школы-семинара «Сучасні принципи інтенсивної терапії та виходжування новонароджених». – Судак, 2005. – С. 53-56. (співавт. Клименко Т.М.). Здобувачем проведений добір хворих недоношених новонароджених із респіраторним дистресом, їх клінічне дослідження. Здійснена інтерпретація отриманих результатів.

7. Пат. на винахід 5225. Україна. Спосіб диференціальної діагностики респіраторного дистресу у новонароджених (співавт. Клименко Т.М.). Заявл. 10.10.2005. Опубл. 15.03. 2006. Бюл. № 3.