Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська мова


Єфименко Олександра Євгеніївна. Концепт "степ" в українській мові: словникова, текстова і психолінгвістична парадигма : дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Харківський національний педагогічний ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Єфименко О.Є. Концепт “степ” в українській мові: словникова, текстова і психолінгвістична парадигма. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.01 – українська мова. – Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, Харків, 2005. – 266 с.

У дисертації досліджуються засоби експлікації концепту “степ” в українській мовній картині світу. Концепт розуміється як домовне знання про світ і найзагальніші уявлення про його реалії. Проведено структурно-семантичний, дериваційний, синтагматичний і текстовий аналіз слів, що належать до лексико-семантичної групи (ЛСГ) “степ”. Виявлено семантичну структуру слів цієї групи, інтегральні ознаки, що поєднують слова (точніше, відповідні лексико-семантичні варіанти – ЛСВ) в одній ЛСГ. Встановлено синонімічні відношення ЛСВ, їхні диференціальні та інтегральні семи, що дозволяють уточнювати ті чи ті ознаки концепту.

Проведено аналіз дериваційних відношень слів цієї групи в лексичній системі, зокрема ряди похідних, що мотивуються словами групи.

Проаналізовано сполучуваність слів зазначеної ЛСГ, яка виражає набуті ознаки концепту, виявлено найбільш поширені прикметники-означення та дієслова, що характеризують степ та його стан.

Здійснено аналіз слів ЛСГ “степ” у фольклорних записах та у творах письменників ХІХ – ХХ ст. з метою виявлення динаміки в мовному вираженні концепту “степ” в українській мові.

Дослідження засобів експлікації концепту “степ” в українській мовній картині світу дозволяє зробити ряд загальних висновків.

Концепт “степ” насамперед виражається рядом синонімічних слів (степ, поле, лан, нива) та групою екзотизмів (прерія, савана, пампаси), позначеною семою локальності. Остання група перебуває на периферії української мовної картини світу.

Структурно-семантичний аналіз ЛСГ “степ” виявляє, що лексеми поле, лан, нива є багатозначними й ускладнені додатковими семантичними компонентами, що відрізняють їх від слова степ. Тому до синонімічної групи ці лексеми входять тільки прямими значеннями і містять додаткові інтенції, навіяні похідними значеннями. Оскільки слово степ найменш ускладнене семантично, воно й виступає домінантою синонімічного ряду. Однак усі конституенти групи мають кілька суттєвих інтегральних ознак, що дозволяє розглядати їх як синоніми.

Однією з важливих ознак лексичного значення є синтагматичні зв’язки слова, що виражається зокрема в лексичній сполучуваності. Проведений аналіз лексичної сполучуваності доводить, що, як і на семному рівні, у цієї групи слів існує ряд типових зв’язків з прикметниками-означеннями та з дієсловами. Ці зв’язки є інтегральним компонентом у значенні, наявні ж відмінні сполучення виступають як диференціальні.

Існування інтегрального й диференціального корпусу слів, з якими єднаються в тексті слова лексико-семантичної групи “степ”, дозволяють повніше уявити один з визначальних для українців концептів.

Дериваційний аналіз доводить, що слова ЛСГ “степ” мають і словотвірні відмінності, що позначається на мовній картині світу.

Текстологічний аналіз фольклору та творів українських письменників ХІХ – ХХ ст. виявляє динаміку розвитку концепту “степ” в українській мовній картині світу. Доведено, що концепт “степ” поступово набував дедалі докладніших і розгорнених обрисів. Поступово зростає вживання слова степ, яке і стає домінуючим.

Семантична структура слів ЛСГ "степ", які виражають концепт “степ”, суттєвих змін не зазнала, про що свідчать і дефініції словників. Однак у мовній картині світу, як вона подається в численних текстах, відбулися певні зрушення в семантичному наповненні цього концепту: він набув об’ємного вигляду внаслідок численних означень, що характеризують його за різними ознаками, і сполучень із дієсловами-присудками, які виражають різні стани степу.

Аналіз вираження концепту “степ” в українській мові, збагачення його розуміння в живій мові, мові художньої літератури свідчать про архетипову природу цього концепту для української ментальності й для МКС українців.

Публікації автора:

  1. Єфименко О.Є. Семантичні зв'язки слова "степ" в українській мові //Лінгвістичні дослідження: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. Л.А.Лисиченко. – Харків: ОВС, 2002. – Вип. 8. – С.15-19.

  2. Єфименко О.Є. Синонімічний ряд зі словом "степ" в українській мові //Лінгвістичні дослідження: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. Л.А.Лисиченко. – Харків: ОВС, 2002. – Вип. 9. – С.53-57.

  3. Єфименко О.Є. Епітети до слова степ в українській мові //Вісник Луганського педагогічного університету ім. Тараса Шевченка, Луганськ: ЛДПУ ім. Т.Шевченка, № 3 (59) березень, 2003. – С. 95-100.

  4. Єфименко О.Є. Сполучуваність слова поле //Лінгвістичні дослідження: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. Л.А.Лисиченко. – Харків: ТОВ "ЕДЕНА", 2003. – Вип. 10. – С.161-165.

  5. Єфименко О.Є. Слово степ у мовній картині світу студентів (на матеріалі психолінгвістичного експерименту) //Мова і культура. (Науковий щорічний журнал). – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2003. – Вип. 6. – Т. ІІ. Психологія мови і культури. Мова і засоби масової комунікації. – С. 114 – 119.

  6. Єфименко О.Є. Визначення слів ЛСГ степ на матеріалі психолінгвістичного експерименту //Вісник Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна. – Х.: ХНУ ім. В.Н.Каразіна, 2004. – № 607. Серія філологія. – Вип. 39. Харківська філологічна школа і сучасність. – С. 190 – 193.

  7. Єфименко О.Є. Концепт степ у мові творів Г.Ф. Квітки-Основ'яненка // Лінгвістичні дослідження: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. Л.А.Лисиченко. – Харків, 2004. – Вип. 11. – Частина І. – С.112-116.

  8. Єфименко О.Є. Афіксальне словотворення слів ЛСГ "степ" //Лінгвістичні дослідження: Збірник наукових праць / За заг. ред. проф. Л.А.Лисиченко. – Харків, 2004. – Вип. 13. – С.112-115.