Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Грабильніков Анатолій Васильович. Конституційне право громадян України брати участь в управлінні державними справами: проблеми теорії і практики : дис... канд. юрид. наук: 12.00.02 / Інститут законодавства Верховної Ради України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Грабильніков А.В. Конституційне право громадян України брати участь в управлінні державними справами: проблеми теорії і практики – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Інститут законодавства Верховної Ради України. – Київ, 2005.

В дисертації досліджуються теоретичні і практичні проблеми суб’єктивного конституційного права громадян України брати участь в управлінні державними справами як комплексного, інтегруючого інші політичні права: право брати участь у всеукраїнському та місцевих референдумах, обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, рівного доступу до державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, брати участь у здійсненні правосуддя. Розкриваються його поняття, правова природа, структура, основні етапи становлення і розвитку, співвідношення з іншими політичними правами, аналізуються основні форми участі громадян України в його реалізації. Визначені поняття, система і види гарантій даного права. Обґрунтовується висновок, за яким дане право за своєю суттю є правом громадян брати участь у здійсненні належної народу України влади – безпосереднього народовладдя, державної влади і місцевого самоврядування. Сформульовані пропозиції щодо вдосконалення його конституційно-правового регулювання.

Основні теоретичні результати дисертаційного дослідження сформульовані автором в наступних висновках:

1. Право громадян України брати участь в управлінні державними справами – це передбачена Конституцією і законами України можливість кожного громадянина, який досяг вісімнадцяти років і є дієздатним, відповідає вимогам, встановленим законодавством для участі у відповідній сфері політичної діяльності, безпосередньо або через обраних представників брати участь у здійсненні безпосереднього народовладдя, державної влади, місцевого самоврядування шляхом участі у виборах і референдумах, рівного доступу до державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, участі у здійсненні правосуддя з метою сприяння виконанню функцій суспільства і держави.

За своєю суттю воно є його правом на участь у здійсненні народовладдя.

2. В силу того, що основною ознакою політичних прав є участь громадян України у здійсненні народовладдя, в управлінні державними справами, пропонується їх розуміти як можливості кожного громадянина у формах і порядку, передбачених Конституцією і законами України, брати участь у політичному житті і політичній діяльності, здійсненні належної народу влади, вирішенні державних і місцевих справ, впливати на визначення і здійснення засад внутрішньої і зовнішньої політики держави.

3. Право громадян України брати участь в управлінні державними справами в системі політичних прав є головним, пріоритетним і співвідноситься з іншими політичними правами як пріоритетне політичне право. Основною кваліфікаційною ознакою, що відокремлює його від інших політичних прав, є особиста, безпосередня участь кожного окремого громадянина України у здійсненні безпосереднього народовладдя, вирішенні державних справ у сфері законодавчої, виконавчої та судової влади, місцевого самоврядування.

4. За своїм змістом дане право є політичним – громадяни України, реалізуючи його, виступають у якості владарюючих суб’єктів – носіїв влади народу, здійснюють належну їм політичну владу, тобто воно є їх правом на участь у здійсненні безпосереднього народовладдя, державної законодавчої, виконавчої і судової влади та місцевого самоврядування. У цьому контексті вважаємо, що термін „управління державними справами” не зовсім відповідає правовій природі ролі громадян у вирішенні державних справ, звужує їх правові можливості у здійсненні влади народовладдя. Виходячи з того, що кожен громадянин є органічною частиною Українського народу, який відповідно до ч. 2 ст. 5 Конституції України здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, пропонується внести зміни до ст. 38 Основного Закону, сформулювавши її наступним чином: „Кожен громадянин України безпосередньо і через обраних представників має право брати участь у здійсненні безпосередньої демократії, державної влади, місцевого самоврядування шляхом участі у виборах і референдумах, рівного доступу до державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, участі у здійсненні правосуддя з метою сприяння виконанню функцій суспільства і держави”.

За структурою дане право є загальним, комплексним правом, яке включає політичні права, що мають самостійне значення: право брати участь у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраним до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, право рівного доступу до державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, брати участь у здійсненні правосуддя.

За формами реалізації – безпосереднім і представницьким.

За формою участі – індивідуальним (особистим) і колективним.

5. Процес становлення і розвитку права громадян України брати участь в управлінні державними справами на українських землях відбувався поступово на протязі сторіч в різних формах безпосередньої і представницької демократії відповідно до політичних режимів у загальному процесі українського державотворення, який можна поділити на три основних етапи: перший – від Київської Русі (ІХ-ХІІ ст.) до відновлення національної держави – Української народної республіки (1917-1918 рр.); другий – радянський – 1917 – 1991 рр.; третій – сучасна незалежна Україна.

На перших двох етапах були закладенні передумови для формування демократичного права участі громадян у вирішенні державних справ. Як самостійний конституційно-правовий інститут, узагальнюючий можливості громадян України брати участь у здійсненні влади безпосередньо, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, воно склалося лише на третьому етапі – в умовах сучасної незалежної Української держави.

6. Громадяни України в процесі реалізації в індивідуальних та колективних формах права участі в управлінні державними справами фактично беруть участь у здійсненні різних форм політичної влади, вступають для цього у конституційно-правові правовідносини з суб’єктами політичної системи України (державою, політичними партіями, громадськими організаціями, органами місцевого самоврядування), виступають об’єктивно необхідними суб’єктами цих відносин, які є складовою відносин політичної системи України. Тому громадянин України є безумовним її суб’єктом.

7. Особливості гарантування конституційного права громадян України брати участь в управлінні державними справами обумовлені його політичним змістом, комплексною структурою. Воно забезпечуються системою загальних і спеціальних гарантій, передбачених законодавством України, яка складається із правових гарантій, що забезпечують реалізацію права участі громадян України як конституційно-правового інституту і гарантій кожного з конституційних політичних прав, що входять до його складу. Вони складають дві основні групи: нормативно-правові та організаційно-правові.

Під гарантіями конституційного права громадян України брати участь в управлінні державними справами слід розуміти сукупність передбачених Конституцією і законами України умов, засобів та способів, що забезпечують безперешкодну реалізацію громадянами України права брати участь у здійсненні усіх видів публічної влади, вирішувати державні справи безпосередньо або через своїх представників в органах державної влади і місцевого самоврядування, його охорону і захист через правові форми діяльності держави, її органів, органів місцевого самоврядування, правозахисних організацій та самих громадян.

8. Чинні виборчі закони, закони про державну службу і про службу в органах місцевого самоврядування, про судоустрій України не містять в собі норм, які б безпосередньо пов’язували їх з правом участі громадян України у здійсненні влади, в управлінні державними і місцевими справами. Законодавче вирішення цього питання стане важливою нормативно-правовою гарантією досліджуваного права. Пропонується прийняти Закон України „Про право громадян України брати участь у здійсненні народовладдя”, в якому визначити форми участі громадян України у здійсненні безпосереднього народовладдя, державної влади і місцевого самоврядування.

Публікації автора:

1. Грабильніков А.В. Участь громадян України у виборчому і референдумному процесах як форма управління державними справами // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 13. – К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2001. – С. 118-121.

2. Грабильніков А.В. Право брати участь в управлінні державними справами у контексті міжнародних документів з прав людини” // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Спецвипуск.– К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2003. – С. 87-94.

3. Грабильніков А.В. Громадянин України – суб’єкт політичної системи” // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 24. – К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – С. 196-204.

4. Грабильніков А.В. Право обирати і бути обраними як форма участі громадян України в управлінні державними справами // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Спецвипуск.– К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2005. – Т.1. – С. 64-70.

5. Грабильніков А.В. Поняття конституційного права громадян України брати участь в управлінні державними справами // Часопис Київського університету права, 2004 – № 2. – с. 32-36.

6. Грабильніков А.В. Роль органів внутрішніх справ у механізмі забезпечення права громадян України брати участь в референдумах і виборах // Науковий вісник Дніпропетровського юридичного інституту МВС України, 2001 – № 2. – С. 197-206.

7. Грабильніков А.В. Основні етапи становлення і розвитку права громадян України брати участь в управлінні державними справами // Науковий вісник Юридичної академії МВС, 2005. – № 1. – С. 153-159.

8. Грабильніков А.В. Право громадян України брати участь в управлінні державними справами // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми права на зламі тисячоліть”. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 104-108.

9. Грабильніков А.В. Право громадян України брати участь в управлінні державними справами: міжнародно-правовий аспект // Матеріали міжнародної наукової конференції „Україна в контексті процесів глобалізації: нові реалії та національна стратегія”. – Дніпропетровськ, ДНУ, 2002. – С. 176-182.

10. Грабильніков А.В. Державна служба як форма участі громадян в управлінні державними справами // Матеріали міжнародної наукової конференції „Наука і освіта”. – Дніпропетровськ, 2003 р. – С. 10-12.

11. Грабильніков А.В. Громадянин України в політичній системі України // Вісник Дніпропетровського національного університету. Юридичні науки.- Дніпропетровськ, 2004. - №1. - С. 36-42.