Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Шнипко Олександр Сергійович. Конкурентоспроможність України в умовах глобалізації : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Шнипко О.С. Конкурентоспроможність України в умовах глобалізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”. – Київ, 2008.

У дисертації розглянуто сутність, чинники, тенденції та суперечності постіндустріальної глобалізації. Досліджено взаємозв’язок між ТНК і транснаціоналізацією українського ринку. Показано значення державної підтримки вітчизняного виробника як засобу забезпечення його конкурентоспроможності. Розкрито роль інформаційної складової посилення конкурентоспроможності в умовах глобалізації. Проаналізовано досвід зарубіжних країн у регулюванні підвищення конкурентоспроможності. Обґрунтовано уявлення про ринкову конкуренцію як про суперечливу форму конфлікту та співіснування підприємств. Розкрито природу і значення механізмів захисту конкурентоспроможності національних фірм. Проаналізовано нові тенденції конкуренції на глобальних ринках. Розглянуто позиціювання української фірми у світовому конкурентному просторі. Виділено ключові чинники, що формують місце вітчизняних підприємств-експортерів у світовій економіці. Досліджено основні складові формування сучасної ресурсної бази конкурентоспроможності через виявлення місця й ролі капіталізації у розробці моделі інноваційно-інвестиційного розвитку економіки, людського потенціалу та соціального капіталу як провідних чинників підвищення конкурентоспроможності. Проаналізовано вплив економічної політики держави на підвищення конкурентоспроможності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення важливої науково-практичної проблеми – обґрунтування концептуальних і теоретико-методологічних засад аналізу стану і перспектив конкурентоспроможності у глобальній економіці країни з ринковою економікою, що перебуває у стадії становлення. Це дозволило сформулювати висновки концептуально-теоретичного, методологічного та науково-практичного характеру.

1. На основі дослідження процесу постіндустріальної глобалізації та його зв’язку з конкурентоспроможністю країни обґрунтовано, що глобалізація істотно впливає на головні структурні характеристики національних економік і веде до формування нового середовища для національного економічного розвитку. В цьому середовищі з’являються елементи глобальної керованості, які, однак, поки що перебувають під переважним впливом найбільш розвинутих країн світу, які формують “правила гри”, вигідніші саме розвинутим країнам.

2. Доведено, що, на відміну від існуючих однобічних поглядів на наслідки глобалізації, реальний вплив цього процесу на національні економіки виявляється неоднозначним і суперечливим. При цьому сумарний результат дії різноманітних чинників глобалізації чималою мірою визначається рівнем національної здатності виробляти адекватну політику розвитку власних конкурентних переваг. Глобалізація може приносити найбільший виграш саме тим країнам, які проводять ефективну політику підвищення власної конкурентоспроможності. Проте вона здатна серйозно гальмувати розвиток і породжувати кризи в разі відсутності спрямування політики держави на створення довгострокових міжнародних конкурентних переваг країни у світовому господарстві, а також на сприяння вітчизняним виробникам у зміцненні їх міжнародних конкурентних позицій.

3. З’ясовано, що менш розвинуті країни зустрічаються з серйозними проблемами щодо використання переваг глобалізації та протидії її загрозам внаслідок недорозвинутості інститутів, які забезпечують підвищення конкурентоспроможності в умовах зростаючого включення цих країн до світогосподарських процесів. Відтак ключовим завданням економічної політики будь-якої держави (в тому числі й України) виступає забезпечення інституційної здатності оптимально використовувати переваги глобалізації та нейтралізувати її загрози, формувати адекватні механізми розвитку глобальної конкурентоспроможності.

4. З проведеного аналізу зроблено висновок, що для будь-якої країни можливості нарощування конкурентоспроможності в умовах глобалізації залежать від процесів входження до мереж ТНК і використання ресурсів, закладених у процесах транснаціоналізації ринків. Будь-яка держава, що має на меті стабільне зростання своєї конкурентоспроможності в передових сферах виробництва товарів і послуг, повинна утворювати й розвивати власні транснаціональні структури, що вимагає чіткої та послідовної політики щодо їх формування, в тому числі й відносно експорту національного капіталу. Здійснюючи активну політику, спрямовану на використання переваг транснаціоналізації, необхідно водночас нейтралізовувати загрози, пов’язані з технологічною та економічною залежністю від іноземних ТНК, що вимагає створення відповідного механізму запобігання їх негативному впливу на національну економіку.

5. Аналіз показав, що важливу роль у політиці підвищення національної конкурентоспроможності в умовах глобалізації повинне відігравати творче (з урахуванням власних інституційних характеристик, досягнутого рівня та поставлених національних стратегічних завдань розвитку) застосування у країні передового зарубіжного досвіду регулювання конкурентоспроможності. В даному контексті, насамперед, йдеться про застосування виявлених міжнародною практикою загальних закономірностей цього процесу – високої залежності рівня конкурентоспроможності від рівнів розвитку ринкових інституцій і апарату державного управління, системи регулювання конкуренції та стимулювання підвищення національної конкурентоспроможності, якості людського й науково-технологічного потенціалів держави. Водночас Україна має можливості й адаптувати до своїх умов розвитку певні організаційно-управлінські рішення, специфічні для окремих країн і регіонів світу (в тому числі США, країн ЄС і Східної Азії, а також економік країн, які швидко розвиваються останнім часом, – Китаю та Індії).

6. Проведене дослідження засвідчило, що на сьогодні чіткого зв’язку між динамікою розвитку ІКТ і конкурентоспроможністю ще не знайдено, особливо – для країн – реципієнтів ІКТ, до яких належить і Україна. При цьому ІКТ стали новою мовою ділового спілкування, основою сучасного ділового середовища і не стільки підвищують продуктивність праці, скільки істотно змінюють світовий устрій, створюючи нові стандарти менеджменту та маркетингу, прискорюючи процеси оновлення товарів і послуг, зближуючи економіки різних країн. Наголошено, що відставання у сфері ІКТ знецінює наукові та технічні досягнення України, перешкоджає їх перетворенню у технології, знижує національну конкурентоспроможність. Самі по собі ІКТ лише частково забезпечують економічне зростання, але без їх використання розвиток несировинних галузей економіки не можливий.

7. З аналізу конфліктів у ринковій економіці зроблено висновок, що соціально-економічний конфлікт виступає або як реальний конфлікт потреб, або як конфлікт інтересів. Однією з провідних форм прояву конфлікту інтересів є конкуренція. На основі дослідження неокласичних концепцій конкуренції показано, що неокласики розуміють під економічним конфліктом не конкуренцію взагалі, а її граничні форми: суперництво за ресурси між сторонами, жорстку змагальність між ринковими суб’єктами як особливий вид економічної боротьби, в якій перемагає конкурентоспроможна сторона. Водночас, на їх думку, позитивну роль у підвищенні економічної ефективності відіграє не тільки протистояння, але й співробітництво. Результати проведеного експертного опитування в цілому свідчать про досить критичне ставлення виробників до нинішнього рівня захищеності їх інтересів як на внутрішньому, так і (особливо), на зовнішніх ринках. На сьогодні у політиці держави практично немає економічно обґрунтованих пріоритетів щодо забезпечення інтересів виробників окремих галузей.

8. Доведено, що в основі стратегії національної конкурентоспроможності лежать проблеми економічного зростання, концепція випереджаючого розвитку. Гостро постає питання прориву до постіндустріального суспільства. Незавершеність індустріальної стадії в Україні, в поєднанні з цілями технологічного прориву (включаючи макроекономічні аспекти конкурентності), модернізації провідних галузей – металургії, машинобудування, харчової та легкої промисловості, розв’язання інших галузевих проблем реалізації конкурентних переваг, розбудови конкурентного середовища на ринках товарів і послуг, формують своєрідні особливості конкурентної політики.

9. Встановлено, що протягом останніх десятиріч ХХ ст. радикально змінились економічні умови реалізації конкурентної політики: відбувається значне підвищення ролі нововведень в економічному розвитку, помітно знизилася ефективність використання запозичених технологій, зокрема, – через скорочення терміну старіння розробленої технології. За таких умов головним джерелом конкурентних переваг на мікрорівні стала здатність окремих підприємств до здійснення нововведень, а на макрорівні – стимули до інвестування в інноваційний розвиток.

10. З розгляду сучасних особливостей національної економіки зроблено висновок, що основним “двигуном” її динамічного зростання стали великі підприємства монополізованих видів економічної діяльності, які мали можливість використати сприятливу цінову кон’юнктуру на світових ринках, продемонструвавши у такий спосіб переваги над своїми більш дрібними конкурентами. Обґрунтовано, що слабкість конкуренції на внутрішньому ринку, його незначна місткість і невибагливість українських споживачів не дозволяють створити належні умови для зростання конкурентоспроможності вітчизняної продукції.

11. Вивчення позицій України серед інших держав показує, що визначальним у досягненні вітчизняними підприємствами світового рівня конкурентоспроможності є процес адаптації до проблем глобалізації, динамічного розвитку ринків і передових технологій.

12. На основі аналізу факторів конкурентоспроможності основних галузей промисловості України виявлено чинники, що зумовлюють конкурентоспроможність продукції вітчизняних виробників. Серед них: рівень розвитку складових базової виробничої, ринкової та соціальної інфраструктури, необхідних для конкурентоспроможної підприємницької діяльності; фінансово-економічний стан підприємств-експортерів; технологічний рівень підприємств; інноваційний потенціал промислових підприємств у регіональному та галузевому розрізах; використання інформаційних технологій управління бізнесом; наявність стратегій забезпечення конкурентоспроможності продукції, на які спираються підприємства.

13. Проведене дослідження підтвердило, що практика застосування політики невисокої заробітної плати на внутрішньому ринку праці для поліпшення позицій на світовому ринку, поряд з тимчасовим виграшем, спричиняє затримку розвитку внутрішнього ринку, що негативно впливає на економічний розвиток країни на основі інновацій. Обґрунтовано, що реалізації інноваційних переваг вітчизняних виробників, крім невисокої заробітної плати, заважають: низькі рівні захисту інтелектуальної власності та ліцензування технологій; недоступність венчурного капіталу для нових ризикових проектів; недоступність кредитів для малого бізнесу; складність створення нового бізнесу. Іншими серйозними перешкодами були: недостатньо розвинута матеріальна база для здійснення НДДКР, недостатня кількість фахівців-розробників (науковців) і недоступність інформації про сучасні світові розробки.

14. З’ясовано, що в контексті посилення інноваційного чинника економічного розвитку України невідкладним завданням виступає інтенсифікація нагромадження основного капіталу. Обґрунтовано, що в сучасній Україні відтворювальна специфіка нагромадження основного капіталу характеризується виникненням нових умов господарювання (у зв’язку з розвитком ринкових процесів і конкуренції), технологічним відставанням; масовим перевантаженням застарілими засобами праці та підпорядкована концептуальному завданню інтенсифікації економіки шляхом запровадження інноваційної моделі при позитивному, але недостатньому темпі інвестування. Наголошено, що принциповим завданням є досягнення ефективних відтворювальних параметрів нагромадження, які забезпечують швидкий оборот інвестиційних коштів і прискорене оновлення виробничого апарату шляхом систематичного, своєчасного й повномірного заміщення морально і фізично застарілих засобів праці технікою нових поколінь. Встановлено, що для умов України інноваційна модель є реальною за норми нагромадження, не меншої від 25–30% ВВП. Підкреслено, що визначальним фактором нагромадження та конкурентоспроможності економіки виступають національні заощадження.

15. Доведено, що ефективність інвестиційно-інноваційної політики тісно кореспондує не тільки з кількісним, а насамперед – з якісним аспектом капіталоутворення. Наголошено, що перспективи інноваційного розвитку України поки що не можна оцінювати позитивно, оскільки відтворювальний потенціал її економічної системи є недостатнім для обороту інвестиційних ресурсів в активному інноваційному режимі.

16. Проведений аналіз свідчить про початковий рівень капіталізації національної економіки, який не дозволяє забезпечити виконання фондовим ринком його основних функцій. Це стосується, насамперед, такого завдання, як мобілізація коштів для цілей організації та розширення виробництва. Відсутність повноцінного фондового ринку веде також до заниження ринкової вартості майна в ході його приватизації. Слід розширити інструментарій ринку цінних паперів, зокрема – шляхом використання облігацій місцевих позик, інвестиційних сертифікатів пайових інвестиційних фондів, похідних та іпотечних цінних паперів.

17. З’ясовано, що характерна для екстенсивної радянської економіки тенденція до обмеження інвестиційних коштів на заміну спрацьованих основних засобів (реновацію) та до гальмування інноваційного оновлення, не тільки не зламалась, але й посилилися. Нові об’єкти інвестуються на фоні неповністю здійснюваної реновації. Чинна в Україні амортизаційна система має істотні недоліки, які не дозволяють використати її можливості для пожвавлення інвестиційно-інноваційних процесів.

18. Обґрунтовано важливість проведення в Україні суто інноваційно-орієнтованої інвестиційної політики, яка б дала можливість здійснити прорив до передових технологій у тих галузях, які, з одного боку, залишилися підйомними внаслідок своєї порівняно низької капіталомісткості, а з іншого – є технологічними сукупностями тих видів діяльності, на яких традиційно спеціалізується Україна, з метою забезпечення необхідного прогресу і, тим самим, конкурентоспроможності. У першу чергу за такими ознаками у національній економіці виділяються галузі харчової промисловості та машинобудування. Завдяки саме їм можна буде, з одного боку, розвивати внутрішній ринок і задовольняти його потреби в товарах споживчого та інвестиційного призначення, а з іншого – конкурувати на зовнішніх ринках.

19. На основі аналізу особливостей сучасного стану та перспектив розвитку людського капіталу у світі та в Україні обґрунтовано, що важлива роль у вирішенні завдань, які постають перед країною, належить “соціальному капіталу”, тобто соціальним зв’язкам, ресурсам, які містяться у соціальних мережах, які, у свою чергу, конвертуються в економічні ресурси. Достатність соціального капіталу значно знижує витрати бізнесу і через зміцнення довіри, координації та кооперації на всіх рівнях веде до зростання продуктивності праці та національної конкурентоспроможності. Наслідками дефіциту соціального капіталу є зростання конфліктів і зниження економічної ефективності. Ефективність або неефективність використання нагромаджених людського і соціального капіталів можна оцінити, насамперед, за динамікою ВВП і продуктивності праці.

20. На основі проведених розрахунків встановлено, що, за умови відсутності структурних зрушень у середньостроковій перспективі, вже найближчим часом індекс зростання фізичного обсягу ВВП перевищить індекс зростання сукупної факторної продуктивності, що є явною ознакою подальшої екстенсифікації виробництва і втрати конкурентоспроможних позицій економіки України на світовому рівні.

21. Обґрунтовано, що при визначенні участі держави у поліпшенні інноваційного клімату в Україні істотна увага має приділятися не тільки прямим методам державної підтримки, але й непрямим, які включають застосування відповідних податкових, правових та інших механізмів, які дозволяють створити необхідні передумови для партнерських відносин між державою та підприємцями у цій сфері. Зазначено, що механізми створення цих відносин і регулювання інноваційної діяльності належать до таких сфер діяльності держави, як пряме й непряме державне стимулювання НДДКР і науки; надання пільг суб’єктам інноваційного процесу; формування інноваційного клімату в економіці, а також інфраструктури забезпечення досліджень і розробок.

22. Дослідження механізму впливу окремих регулятивних інструментів на господарську поведінку суб’єктів господарювання, що застосовуються у прямому оподаткуванні, свідчить про перспективність використання в Україні таких інструментів, як інноваційно-інвестиційна знижка, а також об’ємний та прирісний податковий кредит. Запропонований з огляду на це методичний підхід до вибору системи інструментів податкової підтримки науково-технічного розвитку передбачає послідовну фільтрацію безлічі потенціально допустимих засобів податкової політики з урахуванням відповідності пріоритетам державної політики, потенціальних втрат бюджету, ефективності окремих інструментів і можливості їх спільного застосування. Впровадження такого підходу сприятиме прискоренню темпів науково-технічного розвитку вітчизняних товаровиробників, що є одним з найважливіших напрямів підвищення національної конкурентоспроможності в умовах глобалізації.

Публікації автора:

1. Шнипко О.С. Національна конкурентоспроможність: сутність, проблеми, механізми реалізації: Монографія. – К.: Наук. думка, 2003. – 336 с.

2. Шнипко О.С. Економічна безпека ієрархічних багаторівневих систем: регіональний аспект: Монографія. – К.: Генеза, 2006. – 288 с.

3. Шныпко А.С. Экономические войны: истоки, формы, цели, проблемы, перспективы: Монография. – К.: Генеза, 2007. – 376 с.

4. Шнипко О.С., Кірєєв С.І. Українська модель конкурентоспроможності економіки // Роль держави у довгостроковому економічному зростанні / За ред. Б.Є. Кваснюка. – К.: Ін-т екон. прогнозув.: Х.: “Форд”, 2003. – С. 97–125 (особистий внесок – визначено основні складові чинної в Україні моделі національної конкурентоспроможності та обґрунтовано її вичерпність).

5. Шнипко О.С., С.І. Кірєєв Міжнародна конкурентоспроможність України у ХХІ столітті: передумови, чинники та складові формування // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Фенікс, 2003. – С. 867–884 (особистий внесок – обґрунтовано роль моделі національної конкурентоспроможності України у генеруванні стимулів до підвищення ефективності виробництва).

6. Шнипко О.С. Позиціонування української фірми у світовому конкурентному просторі // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Фенікс, 2003. – С. 884–913.

7. Шнипко О.С., Кірєєв С.І. Чинники, які формують місце вітчизняних підприємств-експортерів у світовій економіці // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Фенікс, 2003. – С. 921–941 (особистий внесок – розкрито значення зміцнення та ефективного використання науково-технічного потенціалу у забезпеченні конкурентоспроможності країни).

8. Шнипко О.С. Інституційні фактори посилення конкурентоспроможності національної економіки // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Фенікс, 2003. – С. 941–952.

9. Шнипко О.С., Кірєєв С.І. Інноваційна компонента забезпечення конкурентоспроможності країни // Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця. – К.: Ін-т екон. прогнозув.; Фенікс, 2003. – С. 953–960 (особистий внесок – обґрунтовано роль зовнішньоторговельної політики у забезпеченні національних конкурентних переваг).

10. Шнипко О.С. Галузеве лідирування та конкурентні переваги на ринках майбутнього // Конкурентоспроможність національної економіки / За ред. д-ра екон. наук Б.Є. Кваснюка. – К.: Фенікс, 2005. – С. 45–50.

11. Шнипко О.С. Нові тенденції конкуренції на глобальних ринках // Конкурентоспроможність національної економіки / За ред. д-ра екон. наук Б.Є. Кваснюка. – К.: Фенікс, 2005. – С. 51–63.

12. Шнипко О.С., Кірєєв С.І. Підтримка конкуренції // Україна у вимірі економіки знань / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця. – К.: Основа, 2006 . – С. 413–430 (особистий внесок – розкрито значення змін в умовах реалізації конкурентної політики та обґрунтовано завдання щодо підтримки конкурентного середовища в Україні).

13. Шнипко О.С., Кірєєв С.І. Людський та соціальний капітал у підвищенні конкурентоспроможності // Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця, акад. НАН України В.П. Семиноженка, чл.-кор. НАН України Б.Є. Кваснюка. – К.: Фенікс, 2007. – Т. 3: Конкурентоспроможність української економіки. – С. 386–416 (особистий внесок – розкрито значення розвитку людського і соціального капіталу у формуванні конкурентоспроможності).

14. Шнипко О.С., Кірєєв С.І. Державна політика сприяння конкуренції // Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / За ред. акад. НАН України В.М. Гейця, акад. НАН України В.П. Семиноженка, чл.-кор. НАН України Б.Є. Кваснюка. – К.: Фенікс, 2007 – Т. 3: Конкурентоспроможність української економіки. – С. 417–429 (особистий внесок – обґрунтовано нове визначення релевантного ринку і роль держави в удосконаленні ринкових механізмів).

15. Шнипко О.С. Нагромадження основного капіталу як фактор конкурентоспроможності економіки // Економіка України. – 2005. – № 7. – С. 23–35.

16. Шнипко О.С. Постіндустріальна глобалізація: сутність, чинники, тенденції та суперечності розвитку // Економіст. – 2005. – № 4. – С. 76–79.

17. Шнипко О.С. Економічний конфлікт у конкурентному середовищі // Економічна теорія. – 2005. – № 2. – С. 28–40.

18. Шнипко О.С. Конкуренція як специфічна форма конфлікту і співіснування суб’єктів ринку // Економіка і прогнозування. – 2005. – № 1. – С. 33–44.

19. Шнипко О.С. Державна підтримка вітчизняного виробника як засіб забезпечення його конкурентоспроможності // Фінанси України. – 2005. – № 11. – С. 52–60.

20. Шнипко О.С. ТНК і проблеми транснаціоналізації українського ринку // Економіст. – 2005. – № 11. – С. 58–62.

21. Шнипко О.С. Науково-технічна політика та її роль в підвищенні конкурентоспроможності економіки України // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – №1. – С. 178–184.

22. Шнипко О., Ареф’єва О. Суперечності розвитку як основне джерело загрози безпеці рівноваги економічних систем // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 3. – С. 57–64 (особистий внесок – розкрито загрози розвитку глобальних систем, що розвиваються).

23. Шныпко А.С. Модернизация основного капитала – основы обеспечения конкурентоспособности // Економіка і прогнозування. – 2006. – № 1. – С. 61–76.

24. Шнипко О.С. Політика підвищення конкурентоспроможності: досвід розвинених країн та Україна // Економіст. – № 8. – 2006. – С. 44–48.

25. Шнипко О.С. Держава та підприємництво: партнерство в інноваційній діяльності // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 6. – С. 130–138.

26. Шнипко О.С. Методологічний аспект удосконалення державної системи підтримки фінансової безпеки України // Фінансова система України: Зб. наук. праць. – Острог: В-во НаУ “Острозька академія”, 2006. – Вип. 8. – Ч.1. – С. 338–347.

27. Шнипко О.С. Національний розвиток інформаційно-комунікаційних технологій і конкурентоспроможність // Економіка і прогнозування. – 2007. – № 1. – С. 116–129.

28. Шнипко О.С. Торгові війни як форма прояву конкурентоспроможності // Вісник Інституту економіки та прогнозування. – 2006. – С. 37–42.

29. Шныпко А.С. Научно-техническое развитие предприятий и налоговая политика // Бизнес Информ. – 2007. – № 7 (337). – С. 85–90.

30. Шнипко О.С. Інноваційне становище України: проблеми та перспективи // Вісник Національного банку України – 2008. – № 2.– С. 20–24.