Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Любчик Вiра Миколаївна. Комплексний пiдхiд до оцiнки ефективностi клiматолiкування та бальнеотерапiї у дiтей рiзних типiв конституцiї : Дис... д-ра наук: 14.04.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Любчик Віра Миколаївна.. Комплексний підхід до оцінки ефективності кліматолікування і бальнеотерапії у дітей різних типів конституції.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.33 - курортологія і фізіотерапія.- Кримський республіканський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування та медичної кліматології ім. І.М. Сєченова, Ялта, 2002.

Дисертація присвячена комплексному пiдходу та оцiнці ефективності кліматолікування та бальнеотерапії дітей різних типів конституції.

Виявлено залежність впливу типів конституції на клініко-функціональні та лабораторні показники у 592 дітей з хронічними захворюваннями (ревматизм, хронічний тонзиліт, сколiотична хвороба) та 112 здорових. Встановлено, що дітям однієї нозологічної групи, залежно від ступеня морфо-функціональних порушень, необхідне диференційне кліматолікування (дітям із регіону ЧАЕС повітряно-сонячні ванни розсіяної радіації по І режиму), диференційне бальнеолікування : у дітей І типу конституції - курс хлоридних натрієвих ванн, гідрокінезотерапії з 9-10 процедур, у дітей ІІ типу конституції (за В.П. Казначеєвим) - курс з 14-15 зазначених процедур. Для І типу конституції оптимальним є строк курортного лікування 18-24 дні, для дітей ІІ типу конституції - строк лікування 24-30 днів.

Для об’єктивної оцінки ефективності курортного етапу реабілітації запропоновані критерії її оцінки у балах - з урахуванням типів конституції дітей. Загальна кількість критеріїв не меньш 10, кількість ознак - від 52 до 72. За динамікою показників в обстежених, частоти результату “покращення” та величини оцінки ефективності у балах - ефективність курортного етапу реабілітації достовірно вище у дітей ІІ типу конституції, незалежно від нозології, статі, віку, екологічної чистоти регіону мешкання. На підставі проведених досліджень зроблені висновки про необхідність конституційного типування дітей з метою об’єктивізаціїї ефективності курортного етапу реабілітації, що має медичне та соціально-економічне значення.

  1. Мають місце вихідні та відмінності та відмінності в динаміці змін показників регуляції, інтенсивності процесів обміну, стану провідних адаптивних систем організму у дітей України з різними типами конституції (за класифікацією В.П. Казначеєва), які не залежать від статі, віку, нозологічної характеристики, регіону мешкання. Вони обумовлені конституціональними особливостями дітей, при цьму показники росту як генетично детермінованої ознаки конституції мають більш вираженний кореляційний зв’язок з клініко-функціональними та лабораторними показниками.

  2. Вивчення кліматичного режиму Євпаторійського курорту за 50-річний період спостереження виявило зміни головних метеопараметрів за останні 25 років спостереження, які вказують на зниження температури повітря та кількості годин сонячного проміння в літньому сезоні року. Показники інтенсивності прямої сонячної радіації за 12-річний період спостереження вказують на необхідність екологічного контролю в регіоні південних курортів України, які мають надмірне ультрафіолетове забезпечення.

  3. Клімато-погодні умови Євпаторійського курорту забезпечують ефективність курортного лікування дітей з різними захворюваннями (ревматизм, хронічний тонзиліт, сколіотична хвороба) в усі пори року; дітям, хворим на хронічний тонзиліт з регіону ЧАЕС влітку потрібний регламентований курс сонячних ванн розсіяної радіації по І режиму, який не викликає, на відміну від сонячних ванн загальної радіації, шкідливих порушень з боку кардіореспіраторної системи, гематологічних та цитохімічних показників.

  4. Метеочутливість виявляється в умовах приморського кліматичного Євпаторійського курорту у 28-30% дітей, що перебувають під наглядом в нозологічних групах, та в 2 рази частiше у дітей I типу конституцiї. Для проведення цілеспрямованої метеопрофілактики потрібне медико-метеорологічне прогнозування, що базується на визначенні медичних типів погоди і прогнозуванні реакцій відповіді дитячого організму.

  5. Під впливом одного і того ж бальнеотерапевтичного навантаження у дітей різних типів конституції, незалежно від нозології, виникають зміни показників вегетативної регуляції, кардіореспіраторної системи, імунобіохімічних показників різних ступенів вираження та різного вектора спрямовування. Більш ефективним із позиції системного аналізу для дітей І типу конституції є курс із 9-10 бальнеопроцедур , для дітей ІІ типу конституції –1з 14-15 бальнеопроцедур ( у вигляді хлоридних натрієвих ванн або гідрокінезотерапії підвищуючого навантаження в басейні).

  6. З урахуванням тривалості хронофізіологічної адаптації дітей України до умов Євпаторійського курорту і періоду термінової адаптації (до 3-5 днів) курс курортної терапії, за нашими показниками, розрахований на адаптивні реакції саногенетичного направлення, складає у дітей І типу конституції 18-24 дні, у дітей ІІ типу конституції –не менше ніж 24 дні.

  7. У дітей, хворих на хронічний тонзиліт з регіону ЧАЕС, виявлені сезонні особливості стану психоемоційного тонусу з максимальним виявленням його напруженості в літню пору року. Розяснювальна психотерапія при строку лікування 24 дні сприяє зниженню проявів соціальної дезадаптації у дітей ІІ типу конституції у 2 рази.

  8. Визначення типів конституції по В.П. Казначеєву, які враховують особливості фізичного розвитку, адаптивного реагування та імунобіохімічних показників у дітей з хронічними захворюваннями, є новим підходом до клінічного обгрунтування ефективності кліматолікування і бальнеотерапії, що є актуальним медичним аспектом дитячої курортології.

Публікації автора:

  1. Показатели функциональной симметрии у детей в условиях курортной реабилитации //Сб. межкурорт. науч.-практ. конф. “Из практики курортной реабилитации”. –СПб. –1991. –С.29-30.

  2. Динамика клинико-функциональных и лабораторных показателей у детей из зоны радионуклидного загрязнения под влиянием санаторно-курортного лечения и оздоровления //Аннотир. перечень докл. врачей Евпаторийского курорта. –Евпатория. –1991. –С.5. ( Співавтори: Дягилева В.А., Байраченко М.Ф.)

  3. Оздоровление и лечение детей из зон радионуклидного загрязнения на приморских курортах Украины / Н.Н. Каладзе, И.В.Богадельников, А.Ф. Детиненко, В.Н. Любчик: Метод. рекомендации. – Евпатория, 1991. –22 с.

  4. Влияние погодных условий курорта на длительность периода адаптации детей //Сб. докл. конф. – Владивосток. –1991. –С.94-95.

  5. Оздоровление детей, эвакуированных из 30-километровой зоны и проживающих на наблюдаемых территориях / Е.И. Степанова, В.Г. Бебешко, В.Г. Кондрашова, Н.Н. Каладзе, В.Н. Любчик.: Метод. рекомендации. – К., 1991. –34 с.

  6. Динамика показателей системы кровообращения у детей, больных хроническим тонзиллитом с разными типами адаптации в процессе курортного лечения //Сб. науч. чтений врачей Евпаторийского курорта. – Евпатория. –1992. –С.48.

  7. Метеочувствительность, ее коррекция и профилактика у детей из регионов радионуклидного загрязнения в условиях приморских курортов Украины /В.Н. Любчик, Н.Н. Каладзе, И.В. Богадельников и др. : Метод. рекомендации. –К., 1992. –24 с.

  8. Динамика иммуногормональных изменений в процессе санаторно-курортного лечения у детей из зоны радионуклидного загрязнения //Труды Укр. НИИ детской курортологии и физиотерапии. –Вып.1. –Евпатория. –1992. –С.71-73 (Співавтори: Каладзе Н.Н.).

  9. Ответные реакции детского организма на действие курортных факторов / В.Л. Зубарев, В.Н.Любчик, В.Н. Кононенко : Метод. рекомендации. –Симферополь, 1992. –22 с.

  10. Динамика показателей психологического тестирования у детей из Киевской области при лечении на Евпаторийском курорте //Матер. науч. чтений врачей Евпаторийского курорта. – Вып. IV. –Евпатория. –1993. –С.6. ( Співавтори: Каладзе Н.Н., Бурцева Е.И).

  11. Эффективность климатолечения и бальнеотерапии у детей, больных диспластическим сколиозом, с разными типами адаптации //Труды Укр. НИИ детской курортологии и физиотерапии. – Вып. ІІ. –Евпатория. –1993. –С.99-100. (Співавтори: Жуковец В.И.).

  12. Климатолечение детей из регионов радионуклидного загрязнения на Евпаторийском курорте / В.Н. Любчик, Н.Н. Каладзе, И.В. Богадельников :Метод. рекомендации. –Евпатория, 1994. –21 с.

  13. Сравнительная эффективность курортного лечения детей разных типов адаптации из регионов Украины с радионуклидным воздействием //Матер. науч. чтений врачей Евпаторийского курорта. –Т. VII. –Евпатория. –1994. –С.14-15. (Співавтори: Каладзе Н.Н.).

  14. Различия некоторых показателей иммунной защиты и гемостаза у детей, больных хроническим тонзиллитом, с разными типами конституции //Сб. науч. работ “Актуальные вопросы курортологии”. – Евпатория. –1995. –С.11-12. (Співавтори: Ющенко Н.В.).

  15. Влияние гидрокинезотерапии на состояние энергетики больных диспластическим сколиозом с разными типами конституции //Матер. междунар. науч.-практ. конф. –Трускавец. –1995. –С.132-134.

  16. Различия лабораторных и функциональных характеристик детей с разными типами конституции из региона экологического благополучия // Труды Укр. НИИ детской куророл. и физиотерапии. – Вып. ІІІ. –Евпатория. –1995. –С.78. (Співавтори: Стукалюк О.Э., Колисецкая О.Л.).

  17. Показатели иммунного статуса и кардиореспираторной системы у детей, больных хроническим тонзиллитом, с разными типами конституции и при разном сроке курортного лечения //Матер. юбил. конф. Евпаторийского курорта. – Евпатория. –1996. –С.48-49. (Співавтори: Микольян В.К.).

  18. Особенности климатического режима Евпаторийского курорта за последние 50 лет //Матер. науч. чтений врачей Евпаторийского курорта. –Т.Х. –Евпатория. –1996. –С.42-44. (Співавтори: Полякова Л.Г.).

  19. Особенности дифференцированных сроков курортного лечения детей ІІ-ІІІ групп здоровья //Матер. республ. науч.- практ. конф. – Одесса. 1997. – С.37. (Співавтори: Сакун Н.В.).

  20. Оптимизация сроков курортного лечения у детей ІІ-ІІІ групп здоровья из регионов экологического неблагополучия //Матер. межрегион. науч.- практ. конф. –Уфа. –1997. –С.106-107. (Співавтори: Кулик Е.И., Сакун Н.В.).

  21. Медицинская оценка многолетнего климатического режима Евпаторийского курорта //Труды Укр. НИИ детской курортологии и физиотерапии. – Вып. V. –Евпатория. –1997. –С.48-50.

  22. Влияние погодных условий курорта на изменение рН мочи у детей //Педиатрия. –1990. - №. –С.112. (Співавтори: Жуковец В.И., Лагно В.В.).

  23. Эффективность лечения детей, подвергшихся действию малых доз ионизирующего излучения // Педиатрия.-1991.-№12.- С.86 – 88.(Спiвавтори: Н.Каладзе, И.Н.Андреева, Т.М.Дусалеева, Г.П.Струкова).

  24. Динамика показателей вегетативной регуляции и сократительной функции миокарда у детей при метеопатических реакциях в условиях курортного лечения и оздоровления //Вопр. курортол.- 1992.- № 3.- С. 11-13.

  25. Метеочувствительность как характеристика качества здоровья у детей из региона радиационного воздействия // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя.- 1993.- №3.- С. 8-11.(Спiвавтори: Н.Н.Каладзе, И.В. Богадельников).

  26. Гелиотерапия у детей из зон радионуклидного загрязнения (Сообщение 1) // Вестник физиотер. и курортол.-1995.-№ 1.-С. 7-14.(Спiвавтори: Н.Каладзе,И.В. Богадельников).

  27. Гелиотерапия у детей различных групп здоровья, проживающих в регионах радионуклидного загрязнения ( Сообщение 2 ) // Вестник физиотер. и курортол.-1995.- № 3.- С.5-8.(Спiвавтори: Н.Н.Каладзе,И.В. Богадельников, Н.В.Сакун).

  28. Роль медицинской типизации погод для прогнозирования и профилактики метеореакций у детей // Вестник физиотер. и курортол.-1995.- № 4.- С. 21 – 23.

  29. Медицинские аспекты оздоровления детей Украины в условиях Евпаторийского курорта и мест отдыха дальнего зарубежья // Вестник физиотер. и курортол.-1996.- № 1.- С. 24 - 26. (Спiвавтори: Н.Н.Каладзе).

  30. Саногенетическое обоснование сроков лечения и оздоровления детей на Евпаторийском курорте // Вестник физиотер. и курортол.- 1996.- № 2.- С.13 – 16.

  31. О некоторых биофизических аспектах механизма действия физических факторов //Вестник физиотер. и курортол.-1996.- № 3.- С. 26 – 29.

  32. Эффективность климатолечения и бальнеотерапии и критерии ее прогноза у детей с хроническими заболеваниями разных типов конституции // Вестник физиотер. и курортол.- 1996.- № 4.- С. 45 – 50.

  33. Понятия об адаптации. “Срочная”, хронофизиологическая и долговременная адаптация // Вестник физиотер. и курортол.- 1997.- № 1.- С. 69 – 73.

  34. Современные задачи курортного этапа реабилитации // Вестник физиотер. и курортол.- 1998.- № 4.- С. 42 – 45.

  35. Сравнительная эффективность курортной реабилитации девочек с разным уровнем физического и полового развития // Мед. реабил., курортол., физиотер.- 1996.- № 3.- С. 65 – 66.(Спiвавтори: Е.И.Кулик, В.В.Гурова, Е.А.Скуднова).

  36. Эффективность климатобальнеотерапии у детей, больных хроническим тонзиллитом , из региона радионуклидного загрязнения // Таврический медико- биолог. вестник.- 1998.- № 3-4.- С. 97 – 99.(Спiвавтори: Н.Н.Каладзе).

  37. Эффективность курортного лечения детей, больных хроническим тонзиллитом, с сопутствующей дефицитной анемией в условиях Евпаторийского курорта. //Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крыммедуниверситета.- Т. 134.- Симферополь, 1998.-С.326-330. (Спiвавтори: Т.Ф. Голубова).

  38. Обоснование прогнозирования длительности бальнеотерапии у детей разных морфофункциональных особенностей /типов конституции/ //Вестник физиотер. и курортол. – 1999.- № 2.- С. 43 – 46.

  39. Модулирующее влияние курортной терапии с применением хлоридных натриевых ванн на показатели кардиореспираторной системы у детей разных типов конституции //Вестник физиотер. и курортол.- 1999.- № 3.- С. 55 – 57.

  40. Сравнительная эффективность рациональной психотерапии у детей разных типов конституции в условиях курортной реабилитации // Вестник физиотер. и курортол.- 1999.- № 4.- С. 27 – 28.(Спiвавтори: Н.Н.Каладзе).

  41. Модификация жесткости мембран эритроцитов человека надосадочным экстрактом сакской сульфидной грязи в комплексе с облучением красным светом и ультрафиолетом. // Вестник физиотер. и курортол.- 1999.- № 1.- С. 33 – 34. (Спiвавтори: Н.Н.Каладзе, В.Ф.Русяев, А.А. Горлов, В.В.Бояркин, И.В.Самоброд, Д.С.Еременко).

  42. Состояние здоровья детей с хроническим тонзиллитом из регионов Чернобыльской АЭС, поступивших на курортный этап реабилитации // Вестник физиотер. и курортол.- 2000.- № 2.- С. 72 – 74. (Спiвавтори: Т.Ф. Голубова).

  43. Естественная ультрафиолетовая радиация : основные направления повышения эффективности применения в медицинской практике // Мед. реабил., курортол. , физиотер.- 2000.- № 1.- С. 40 – 42. (Спiвавтори: А.А.Горлов, С.Ю.Рыбалко).

  44. Конституциональные аспекты оценки эффективности в детской курортологии. //Вестник физиотер. и курортол.- 2000.- № 3.- С. 18– 21 (Спiвавтори: Н.Н.Каладзе).

  45. Обгрунтування ефективності немедикаментозної метеопрофілактики на основі медичної типізації погод. //Педіатрія, акушерство та гінекологія – 2000. - №5.- С.-39-41

  46. Особенности летнего климатолечения в условиях Евпаторийского курорта //Вестник физиотер. и курортол. –2001. -№1. –С.29.

  47. Обоснование комплексного подхода к оценке эффективности в детской курортологии // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биол. наук и практ. здравоохранения : Труды Крыммедуниверситета. – Т. 137, ч.3. –Симферополь. –2001. –С.112-113.

  1. Модулирующее влияние хлоридных натриевых ванн на показатели кардиогемодинамики у детей разных типов конституции, больных хроническим тонзиллитом. – Матер. наук.- практ. конф. з мiжнародною участю “Актуальнi проблеми застосування минеральних вод у медичнiй практицi”.// Медична реабiлiтацiя, курортологiя, фiзiотерапiя. – 2001. - №3. – С. 187 – 188.