Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Роханський Андрій Олегович. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування електростимуляції та дециметрохвильової терапії в комплексі з радоновими ваннами у хворих на різні неврологічні синдроми поперекового остеохондрозу: Дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2002. - 155арк. - Бібліогр.: арк. 122-155.



Анотація до роботи:

Роханський А.О. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування електростимуляції та дециметрохвильової терапії в комплексі з радоновими ваннами у хворих на різні неврологічні синдроми поперекового остеохондрозу.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.33 – Курортологія і фізіотерапія. – Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології, Одеса, 2002.

Дисертація присвячена вивченню порівняльної ефективності впливу електростимуляції й дециметрохвильової терапії в комплексі з радоновими ваннами на особливості клінічного перебігу та функціональний стан прихребетних м'язів у хворих на рефлекторні, компресійно-корінцеві й радикулоішемічні синдроми ПОХ за даними електроміографії та реовазографії.

Установлено, що курсове застосування електростимуляції більш активно впливає на електрогенез прихребетних м'язів у хворих на рефлекторні й компресійно-корінцеві синдроми, викликаючи ріст біопотенціалів і зменшуючи асиметрію їхньої напруги при довільному м'язовому зусиллі. У той же час ДМХ-терапія більш ефективно впливає на кровотік паравертебральних м'язів, викликаючи його нормалізацію у хворих на рефлекторні й компресійно-корінцеві синдроми та істотно збільшуючи пульсове кровонаповнення у хворих на радикулоішемічні синдроми.

Розроблено диференційовані рекомендації щодо застосування ДМХ-терапії та електростимуляції у хворих на різні неврологічні прояви ПОХ.

  1. Електростимуляція та ДМХ-терапія в комплексі з радоновими ваннами диференційовано впливають на клінічний перебіг захворювання у пацієнтів із рефлекторними, компресійно-корінцевими й радикулоішемічними синдромами ПОХ, а також на порушення функціонального стану прихребетних м'язів , які корелюють зі ступенем виразності клінічних симптомів та збільшуються при прогресуванні неврологічних проявів хвороби.

  2. Розроблена методика ЕМГ-дослідження прихребетних м'язів, а також комп'ютерна система реєстрації й обробки електроміограм дозволили виявити особливості електрогенезу прихребетних м'язів у хворих на різні варіанти клінічного перебігу ПОХ та можливість оцінки диференційованого впливу на нього лікувальних фізичних факторів. ЕМГ-дослідження свідчили про порушення електрогенезу прихребетних м'язів у хворих на ПОХ, що залежать від характеру ведучого неврологічного синдрому. Найбільш виражена асиметрія напруги прихребетних м'язів установлена у хворих на рефлекторні синдроми. Найменші біопотенціали багатороздільних м'язів у сполученні з найнижчим КА зареєстровані у хворих на радикулоішемічні синдроми . У хворих на компресійно-корінцеві синдроми КА вірогідно не відрізнявся від показників у хворих на радикулоішемічні синдроми, але рівень значень біопотенціалів прихребетних м'язів був істотно вищим.

  3. Курсове застосування ЕС та ДМХ-терапії в комплексі з радоновими ваннами значно поліпшує функцію прихребетних м'язів. При цьому ЕС у порівнянні з ДМХ-терапією ефективніше зменшує асиметрію діяльності прихребетних м'язів у хворих на рефлекторні й компресійно-корінцеві синдроми та сприяє більшому зростанню біопотенціалів багатороздільних м'язів у хворих на радикулоішемічні синдроми.

  4. З використанням РВГ визначено порушення кровотоку прихребетних м'язів у хворих на рефлекторні, компресійно-корінцеві й радикулоішемічні синдроми ПОХ. Мінімальні значення пульсового кровонаповнення відзначені у хворих на компресійно-корінцеві й радикулоішемічні синдроми. Виражені зміни тонусу артеріол установлені у хворих на рефлекторні й радикулоішемічні синдроми. Істотне порушення венозного відтоку спостерігалося у пацієнтів усіх досліджених груп.

  5. Однократне й курсове застосування як ДМХ-терапії, так і ЕС викликає поліпшення кровообігу у прихребетних м'язах, причому ДМХ-терапія більш ефективно впливає на кровотік, викликаючи його нормалізацію у хворих на рефлекторні й компресійно-корінцеві синдроми та істотно збільшуючи пульсове кровонаповнення, а також поліпшує венозний відтік у хворих на радикулоішемічні синдроми.

  6. Порівняльне вивчення ефективності комплексу ЕС у сполученні з нестероїдним протизапальним препаратом “Фастум-гель” показало, що у хворих на рефлекторні синдроми застосування фізіофармакокомплексу викликало більш швидке й значне зменшення больових проявів. У той же час різниця у позитивному впливі на електрогенез прихребетних м'язів між лікувальним комплексом із включенням ЕС і препарата “Фастум-гель та комплексом тільки з ЕС, несуттєва.

  7. Вивчення клінічної ефективності використання ДМХ-терапії та ЕС у комплексі з радоновими ваннами свідчить про те, що більш виражене зменшення больових проявів, а також більш значуща корекція м'язово-тонічних реакцій у хворих на рефлекторні, компресійно-корінцеві й радикулоішемічні синдроми отримані в результаті курсового застосування ЕС. У той же час значне зменшення периферичних судинних реакцій досягнуто при використанні ДМХ-терапії, що визначало диференційовані показання до застосування досліджуваних лікувальних фізичних факторів.

Публікації автора:

  1. Роханский А.О. Эффективность препарата "Фастум-гель" в комплексном лечении больных с различными клиническими синдромами поясничного остеохондроза // Лікарська справа.– 1999.– №7-8.– С. 152-155.

  2. Роханский А.О. Влияние комплексного применения электростимуляции, радоновых ванн и аппликаций препарата "Фастум-гель" на состояние кровообращения в околопозвоночных тканях у больных поясничным остеохондрозом // Ліки України.– 2000.– № 7-8.– С.37-39.

  3. Васильева-Линецкая Л.Я., Роханский А.О. Сравнительная эффективность комплексного лечения больных поясничным остеохондрозом с включением электростимуляции и микроволновой терапии // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия.– 2001.– №3.– С 15-17. (Здобувачем проведено обстеження хворих на ПОХ за розробленою ЕМГ- методикою, аналіз отриманих результатів, їхню інтерпретацію, статистичну обробку матеріалу).

  4. Васильева-Линецкая Л.Я., Роханский А.О. Сравнительное влияние электростимуляции и дециметроволновой терапии на состояние кровотока околопозвоночных мышц у больных с рефлекторными и компрессионно-корешковыми синдромами поясничного остеохондроза // Вестн. физиотерапии и курортологии.– 2001.– №3.– С. 21-23. (Дисертантом особисто проведено клінічне та РВГ-обстеження хворих на ПОХ, аналіз отриманих результатів, статистичну обробку матеріалу).

  5. Пат. 39396А, Україна, МПК А61В 5/0488. Спосіб діагностики поперекового остеохондрозу / А.О.Роханський, С.З.Лур'є, Л.Я.Васильєва-Лінецька, О.Л.Тондій, І.В.Васильєв-Лінецький; Інститут терапії АМН України.– №2000073994; Заявл. 06.07.2000; надр. 15.06.2001, Бюл. №5.– 1с. (Здобувачем створена методика вивчення прихребетних м'язів, запропоновано використання коефіцієнта асиметрії для оцінки їхньої функції, виконано ЕМГ-дослідження).

  6. Автоматизированная система исследований электромиографических сигналов человека / Л.Я.Васильева-Линецкая, А.О.Роханский, А.В.Галацан, Г.А.Черепащук, А.М.Степанов, Д.А.Шабалдас// Открытые информационные и компьютерные интегрированные технологии: Сб. науч. трудов.–Харьков: ХАИ, 1998.– Вып.2.– С. 215–220. (Здобувачем запропановано використання методу Вілісона в алгоритмі комп'ютерної обробки електроміограм, виконано ЕМГ-дослідження).

  7. Роханский А.О. Исследование биоэлектрической активности околопозвоночных мышц в динамике лечения препаратом “Фастум-гель” и комплексной физиобальнеотерапии // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матеріали V національного з’їзду фармацевтів України.– Харків, 1999.– С.713-714.

  8. Васильева-Линецкая Л.Я., Галацан А.В., Роханский А.О. О влиянии комплексного физиобальнеолечения на биоэлектрическую активность околопозвоночных мышц у больных с различными неврологическими синдромами поясничного остеохондроза // Актуальные проблемы курортологии и мед. реабилитации.– К.: Полиграфкнига, 1999.– С. 102-104. (Здобувачем виконано дослідження диференційованого впливу фізіобальнеокомплексів, аналіз отриманих результатів, їхню інтерпретацію, статистичну обробку матеріалу).

  1. Роханский А.О., Лурье С.З. О влиянии препарата “Фастум-гель” и комплексного физиобальнеолечения на биоэлектрическую активность околопозвоночных мышц у больных с различными неврологическими синдромами поясничного остеохондроза // Науч.-практ. конференция молодых ученых “Перспективы развития терапии в канун XXI века”: Тез.докл.– Харьков, 1999.– С.13-14. (Здобувачем проведено обстеження хворих на ПОХ за розробленою ЕМГ-методикою, аналіз отриманих результатів, їхню інтерпретацію, статистичну обробку матеріалу).

  2. Автоматизированная система исследований электромиографических сигналов человека / Л.Я.Васильева-Линецкая, А.О.Роханский, С.С.Смирнов, И.В.Васильев-Линецкий // Міжнародна наук.-техн. конференція “Інтегровані комп’ютерні технології в машинобудуванні”. ІКТМ’2001: Тези докл.– Харків: ХАІ, 2001.- С.162. (Здобувачем виконано клініко-електроміографічне обстеження хворих на поперековий остеохондроз з використанням автоматизованої системи та аналіз отриманих даних).