Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Васильєва Наталя Аврумівна. Клініко-патогенетична і епідеміологічна характеристика тяжких форм лептоспірозу та удосконалення лікування: Дис... д-ра мед. наук: 14.01.13 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2001. - 348 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 294-348.



Анотація до роботи:

Васильєва Н.А. Клініко-патогенетична та епідеміологічна характеристика тяжких форм лептоспірозу і удосконалення лікування – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2002.

Установлено епідеміологічні особливості розповсюдження лептоспірозу в ендемічному регіоні (територія Західного Поділля). За темою дисертації обстежено 390 хворих на лептоспіроз, з них 278 з тяжким перебігом. Застосовані клінічні, біохімічні, серологічні, інструментальні методи (термографія, реографія, УЗД, доплерографія). Вивчено реологічні властивості крові, стан кровотоку на різних рівнях (мікроциркуляції, периферичному, органному). Розроблено спосіб лікування хворих на лептоспіроз донорським протилептоспірозним імуноглобуліном, схеми терапії специфічним донорським імуноглобуліном та ентеросорбентами. Підвищено ефективність лікування, знижено летальність до 8,6 % при тяжкому перебігу лептоспірозу (у групі порівняння – 27,7 %).

1. У дисертаційній роботі обґрунтовано нове розв’язання проблеми лікування хворих на лептоспіроз за допомогою специфічного гомологічного протилептоспірозного імуноглобуліну та ентеросорбентів, що дає змогу скоротити тривалість перебігу хвороби, частоту рецидивів і ускладнень, зменшити летальність. Отримано нові дані про механізми порушення кровообігу в нирках і кінцівках у хворих на лептоспіроз.

2. Регіон Західного Поділля є ендемічним щодо лептоспірозу людей. Показник захворюваності на цю інфекцію у різні роки коливався в межах 3,30-12,45 при 1,20-3,11 на 100 тис. населення у цілому по Україні. Відбулась зміна провідної серогрупи збудника: до 1982 р. 90 % захворювань були спричинені L. Grippotyphosa, у наступні роки частка цього збудника в етіологічній структурі лептоспірозу знизилась, на перше місце вийшла L. Icterohaemorrhagiae - 77,3-100,0 %. Зрідка виявляються захворювання, зумовлені іншими серогрупами - LL. Hebdomadis, Pomona, Canicola.

3. Захворюваність людей на лептоспіроз протягом року зумовлена переважно L. Icterohaemorrhagiae, літньо-осіннє підвищення - L. Grippotyphosa. Захворювання, спричинені L. Icterohaemorrhagiae, розподілялись протягом року більш-менш рівномірно і були зумовлені постійною присутністю гризунів (сірий пацюк, домова миша) у житлі людини, особливо в сільській місцевості. Лептоспіроз, викликаний L. Grippotyphosa, мав виражену сезонність, яка припадала на VII-X місяці; у зимово-весняний період (I-IV) він майже не реєструвався. Встановлено позитивний кореляційний зв’язок середнього ступеня (r=0,42) між показниками захворюваності людей і відсотком щурів серед відловлених гризунів різних видів.

4. Виявлено клініко-епідеміологічні особливості лептоспірозу в осіб похилого віку: відсутність сезонності захворювань, рівномірний розподіл за статтю (серед хворих молодого і середнього віку втричі більше чоловіків); зв’язок з роботою в домашньому господарстві (у молодших вікових групах - нерідко з купанням у відкритих водоймах, риболовлею); тяжчий перебіг, частіші ускладнення у вигляді гострої ниркової або печінкової недостатності та кровотеч; вища летальність (у 2,5 рази).

5. У гострий період лептоспірозу встановлено зміни реологічних властивостей крові – зменшення здатності еритроцитів до деформації, підвищення агрегації (збільшення показника агрегації, зменшення відсотка неагрегованих еритроцитів).

6. У хворих на лептоспіроз при термографічному обстеженні реєструється розігрів передньої черевної стінки в епігастрії і правому підребер’ї, незалежно від наявності жовтяниці, що свідчить про ураження печінки і жовчовивідних шляхів. У реконвалесценції ці вогнища гіпертермії у більшості хворих зникали, але іноді вперше виявлялись саме у цей період.

У розпал захворювання виявлено суттєві порушення мікроциркуляції у шкірі кінцівок - зниження випромінювання тепла в дистальних відділах верхніх і нижніх кінцівок, термоасиметрію, термоампутацію на різних рівнях. У період реконвалесценції спостерігали дальше погіршення термографічної картини, що опосередковано свідчить про порушення кровопостачання кінцівок.

7. Методом реографії виявлені значні порушення кровотоку в кінцівках - зменшення кровопостачання (різке зниження реографічного індексу, амплітудно-частотного показника і відносного об’ємного пульсу), сповільнення кровотоку (зниження максимальної швидкості швидкого і середньої швидкості повільного кровонаповнення), зміни судинного тонусу, що свідчить про порушення кровотоку в середніх і дрібних артеріях й венозний застій. Зміни більше виражені в нижніх кінцівках і залежали від тяжкості перебігу лептоспірозу.

8. У хворих на лептоспіроз методом доплерографії встановлено порушення кровопостачання нирок, що проявлялось зниженням швидкісних характеристик (максимальної систолічної і особливо - мінімальної діастолічної швидкостей), різким зменшенням об’ємного кровотоку, підвищенням судинного периферичного опору, вираженою асиметрією кровотоку. Існує пряма кореляція середнього ступеня (r=0,51) між максимальною систолічною швидкістю і пульсаційним індексом, зворотний (r= мінус 0,61) зв’язок між мінімальною діастолічною швидкістю і резистивним індексом.

9. Застосування в комплексній терапії лептоспірозу гетерогенного специфічного (протилептоспірозного) імуноглобуліну не мало переваг порівняно з традиційною терапією. Виявлено повільніше зникнення інтоксикації, гіршу динаміку показників функціонального стану печінки й нирок, інгібуючий вплив на вироблення протилептоспірозних антитіл, можливість виникнення алергічних реакцій на введення чужорідного білка.

10. Використання донорського специфічного імуноглобуліну у хворих до появи власних протилептоспірозних антитіл суттєво покращувало функцію нирок, скорочувало тривалість стаціонарного лікування, зменшувало летальність до 8,6 % проти 27,7 % при традиційній терапії. Застосування препарату при наявності власних антитіл до лептоспір не давало лікувального ефекту.

11. Використання ентеросорбентів (вуглецевого СКНП-2 і кремнеземного силларду П) у комплексній терапії тяжкої форми лептоспірозу сприяло швидшому усуненню інтоксикації, зменшенню печінкової недостатності, кращому виробленню імунітету (вищий титр протилептоспірозних антитіл), значно знижувало летальність (до 10,9 %).

12. Сумарний ефект ентеросорбентів і донорського імуноглобуліну був більшим, ніж у кожного з препаратів окремо, – швидша детоксикація організму, покращання функціонального стану печінки і нирок, зниження летальності. При комбінованій терапії ентеросорбентом і гетерогенним протилептоспірозним імуноглобуліном проявлялась лише лікувальна дія сорбенту.

Публікації автора:

1. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А. Лептоспіроз // Медицина дитинства / За ред. П.С. Мощича. - К.: Здоров’я, 1999. - Т. 3. - С. 151-156.

2. Богачик Л.И., Васильева Н.А., Сокол А.Н., Богачик Н.А., Ищук И.С. Клинико-эпидемиологический анализ лептоспироза в разных регионах // Врачеб. дело. - 1984. - № 4. - С. 114-116.

3. Васильєва Н.А., Буртняк Т.В., Блажкевич Б.В., Грузiна Л.О. Захворюваність людей на лептоспiроз та iнфiкованiсть патогенними лептоспiрами гризунів у Тернопiльськiй областi // Iнфекцiйнi хвороби. - 1995. - № 2. - С. 22-25.

4. Андрейчин М.А., Юнка Н.Р., Васильєва Н.А., Лучанко П.I. Застосування алогенного iмуноглобулiну в комплексному лiкуванні хворих на лептоспiроз // Iнфекцiйнi хвороби. - 1997. - № 2. - С. 10-13.

5. Васильєва Н.А. Клініка та лабораторна діагностика лептоспірозу // Інфекційні хвороби. - 1997. - № 2. - С. 39-44.

6. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А., Качор В.О. Термографічна характеристика лептоспірозу // Інфекційні хвороби. - 1999. - № 3. - С. 39-42.

7. Васильєва Н.А. Імуноглобулін для внутрішньовенного введення: використання, механізм дії, ускладнення // Інфекційні хвороби. - 1999. - № 1. - С. 42-47.

8. Васильєва Н.А. Антитілогенез у хворих на лептоспіроз // Інфекційні хвороби. - 1999. - № 4. - С. 33-35.

9. Andrejczyn M., Wasyliewa N. Leczenie ciezkich postaci leptospirozy // Przeglad epidemiologiczny. – 2000. – T. 54, Supl. 2. – S. 37-38.

10. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А. Ураження нирок при лептоспірозі // Сучасні інфекції. – 2000. – № 4. – С. 12-16.

11. Андрейчин М.А. Васильєва Н.А., Борак В.Т., Борак В.П. Оцінка кровообігу в нирках у хворих на лептоспіроз // Інфекційні хвороби. - 2000. - № 1. - С. 21-24.

12. Васильєва Н.А. Вікові особливості лептоспірозу // Вісник наукових досліджень. - 2000. - № 2. - С. 89-89.

13. Васильєва Н.А. Застосування ентеросорбентів у комплексній терапії хворих на лептоспіроз // Інфекційні хвороби. - 2000. - № 3. - С. 11-13.

14. Васильєва Н.А. Специфічна терапія лептоспірозу // Вісник наукових досліджень. - 2000. - № 3. - С. 104-105.

15. Васильєва Н.А. Імунний статус хворих на лептоспіроз // Вісник наукових досліджень. – 2000. – № 4. – С. 50-51.

16. Васильєва Н.А., Копча В.С. Реологічні властивості крові та стан периферичного кровообігу в хворих на лептоспіроз // Інфекційні хвороби. – 2000. – № 4. – С. 35-39.

17. Васильєва Н.А. Ураження печінки при лептоспірозі // Вісник наукових досліджень. – 2001. – № 1. – С. 21-23.

18. Васильєва Н.А., Мисула І.Р. Сучасні погляди на патогенез ураження нирок при лептоспірозі // Інфекційні хвороби. – 2001. – № 2. – С. 65-70.

19. Васильєва Н.А. Роль водного фактора в епідеміології лептоспірозу // Вісник наукових досліджень. – 2001. – № 3. – С. 113-114.

20. Васильєва Н.А., Борак В.П., Надал Л.С., Борисяк Н.М. Про повторне захворювання на лептоспіроз // Інфекційні хвороби. – 2001. – № 4. – С. 84-86.

21. Васильєва Н.А. Перебіг і прогноз лептоспірозу залежно від імунної відповіді організму // Інфекційні хвороби. – 2002. – № 1. – С. 41-43.

22. Пат. 44667 А. Україна, МПК А 61 К 39/395, 35/16. Спосіб отримання протилептоспірозного імуноглобуліну / М.А. Андрейчин, Н.А. Васильєва, Н.Р. Юнка, П.І. Лучанко, Л.В. Назарчук. – № 98031331; Заявлено 17.03.98; Опубл. 15.02.02. Бюл. 2. – 2 с.

23. Пат. 44676 А. Україна, МПК А 61 К 39/395. Спосіб лікування хворих на лептоспіроз / М.А. Андрейчин, Н.А. Васильєва. – № 99052629; Заявлено 12.05.99; Опубл. 15.02.02. Бюл. 2. – 2 с.

24. Андрейчин М.А., Васильева Н.А., Гнатович И.Г., Ильина Н.И., Кашуба В.Н., Кийко Л.Г., Ищук И.С., Китай Г.П. Клинико-эпидемиологические и термографические критерии диагностики лептоспироза // Эпизоотология, эпидемиология, средства диагностики, терапии и специфической профилактики инфекционных болезней, общих для человека и животных: Тез. Всесоюзн. конф. - Львов, 1988. - С. 136-137.

25. Васильєва Н.А., Чорномiдзе М.Ф., Кiйко Л.Г., Iльїна Н.I. Епiдемiологiя i iмунологiчний стан хворих лептоспiрозом // XII Укр. респ. з'їзд мiкробiологiв, епiдемiологiв i паразитологiв (Харкiв, 25-27 вересня 1991 р.): Тези доп. – Київ, 1991. – Ч. II. – С. 23-23.

26. Андрейчин М.А., Васильева Н.А., Гнатович И.Г., Ильина Н.И., Черномидзе М.Ф. Течение лептоспироза и его термографическая характеристика // Съезд врачей-инфекционистов в г. Суздале (сентябрь 1992 г.): Тез. докл. – Москва-Киров, 1992. - Т. 1. - С. 394-396.

27. Васильєва Н.А., Китай Г.П. Використання вуглецевих сорбентів в комплексній терапії хворих на лептоспіроз // Антиоксиданти і сорбенти в медицині: Тез. наук. конф. 7.05.92 р. - Тернопіль, 1992. - С. 12-13.

28. Васильєва Н.А., Качор В.О., Копча В.С. Стан периферичного кровообігу та реологічні властивості крові в хворих на лептоспіроз // Актуальні питання клінічної і експериментальної медицини: Тези наук.конф. - Тернопіль, 1994. - С. 20-21.

29. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А., Іщук І.С., Луцук О.С., Кир’янчук О.І., Слободяник О.І., Борак В.П., Господарський І.Я., Івахів О.Л., Качор В.О., Кійко Л.Г., Копча В.С., Пізар Г.В., Юнка Н.Р. Клініко-морфологічна характеристика летальних випадків лептоспірозу (за матеріалами Тернопільської області) // Актуальні питання морфології: Зб. наук. робіт міжнар. конф. - Тернопіль, 1996. - Т. 1. - С. 42-43.

30. Васильєва Н.А., Юнка Н.Р. Етіологічна структура та сезонність лептоспірозу в Тернопільській області (1981-1995 рр.) // XIII з’їзд укр. наук. тов-ва мікробіологів, епідеміологів та паразитологів ім. Д.К. Заболотного: Тези доп. - К.–Вінниця, 1996. - С. 213.

31. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А., Іщук І.С., Китай Г.П., Мулляр І.Б., Буртняк Т.В., Блажкевич Б.В. Аналіз антропургічних вогнищ лептоспірозу в Тернопільській області // Методичні основи викладання та наукові проблеми екології сьогодення: Мат. конф. 23 грудня 1997 р. - Тернопіль: Укрмедкнига, 1997. - С. 6-7.

32. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А., Юнка Н.Р., Китай Г.П. Застосування специфічних імуноглобулінів і ентеросорбентів у комплексному лікуванні хворих на лептоспіроз // Актуальні питання клінічної інфектології: Матеріали V з’їзду інфекціоністів України (7-9 жовтня 1998 р.). - Тернопіль: Укрмедкнига, 1998. - С. 84-86.

33. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А., Китай Г.П., Борак В.П. Особливості перебігу лептоспірозу в осіб похилого віку // Вікові особливості інфекційних хвороб: Матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (28-29 квітня 1998 р., Мукачево). - Тернопіль-Київ, 1998. - С. 4-5.

34. Васильєва Н.А., Андрейчин М.А., Качор В.О., Копча В.С., Гнатович І.Г. Стан периферичного кровообiгу у хворих на лептоспiроз // Актуальнi питання клiнiчної iнфектологiї: Мат. V з'їзду iнфекцiонiстiв України (7-9 жовтня 1998 р.). - Тернопiль, 1998. - С. 94-96.

35. Васильєва Н.А., Кійко Л.Г., Іщук І.С., Борак В.П. Вартість лікування хворих на лептоспіроз // Актуальні питання клінічної інфектології: Мат. V з’їзду інфекціоністів України (7-9.10.98 р.). - Тернопіль: Укрмедкнига, 1998. - С. 99-101.

36. Васильєва Н.А., Кравець А.М. Ультразвукова діагностика лептоспірозу // Актуальні питання клінічної інфектології: Мат.V з’їзду інфекціоністів України (7-9.10.98 р.). - Тернопіль: Укрмедкнига, 1998. - С. 101-103.

37. Андрейчин М.А., Васильева Н.А. Специфическая терапия лептоспироза // Современные технологии диагностики и терапии инфекционных болезней: Тез. докл. науч. конф. (27-28 октября 1999 г.) - С.-Пб, 1999. - С. 12-13.

38. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А., Юнка Н.Р., Івахів О.Л. Нове в лікуванні хворих на лептоспіроз // Важливі зоонози: Матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (13-14 травня 1999 р., Луцьк). - Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. - С. 3-5.

39. Васильєва Н.А., Івахів О.Л. Про походження рецидивів лептоспірозу // Важливі зоонози: Мат. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (13-14.05.99 р., Луцьк). - Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. - С. 29-30.

40. Васильєва Н.А., Івахів О.Л., Іщук І.С. Деякі показники інтоксикації при лептоспірозі // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. - Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. - Вип. 4. - С. 47-50.

41. Васильєва Н.А., Іщук І.С. Синдром холестазу при лептоспірозі // Важливі зоонози: Мат. наук.-практ. конф. і пленуму інфекціоністів Асоціації України (13-14.05.99 р., Луцьк). - Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. - С. 30-32.

42. Васильєва Н.А., Копча В.С. Особливості клініки лептоспірозу на сучасному етапі // Важливі зоонози: Мат. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (13-14.05.99 р., Луцьк). - Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. - С. 32-33.

43. Андрейчин М.А., Васильева Н.А., Ивахив О.Л., Копча В.С., Борак В.Ф., Борак В.Т. Клинико-патогенетические аспекты поражения почек при лептоспирозе // Инфекционные болезни: диагностика, лечение, профилактика: VI Росс.-Итал. научн. конф. (14-16 декабря 2000 г.). – С.-Пб, 2000. – С. 10-10.

44. Васильева Н.А. Энтеросорбционная терапия лептоспироза // Инфекционные болезни: диагностика, лечение, профилактика: VI Росс.-Итал. научн. конф. (14-16 декабря 2000 г.). – С.-Пб, 2000. – С. 46-47.

45. Андрейчин М.А., Васильєва Н.А., Копча В.С., Качор В.О., Івахів О.Л., Борак В.Т., Борак В.П. Стан кровообігу в хворих на лептоспіроз // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - Вип. 5. - С. 4-9.

46. Васильєва Н.А., Андрейчин М.А., Івахів О.Л., Копча В.С., Качор В.О., Борак В.П. Периферичний і органний кровообіг у хворих на лептоспіроз // Нове в діагностиці і терапії інфекційних хвороб: Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (18-19 травня 2000 р., м. Львів). - Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - С. 79-81.

47. Васильєва Н.А., Дегтярьова Р.М. Аналіз летальності при лептоспірозі // Нове в діагностиці і терапії інфекційних хвороб: Матер. наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (18-19 травня 2000 р., м. Львів). - Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - С. 81-83.

48. Васильєва Н.А. Периферичний кровообіг і мікроциркуляція у хворих на лептоспіроз // Нейроінфекції, Інші інфекційні хвороби: Матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України (26-27 квітня 2001 р., Харків). – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 185-187.

49. Васильєва Н.А., Андрейчин М.А., Івахів О.Л., Копча В.С., Качор В.О. Удосконалення лікування хворих на лептоспіроз // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – Вип. 6. – С. 6-10.