Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


503. Міщенко Вікторія Анатоліївна. Клініко-лабораторні особливості, морфологічні ознаки та нові технології діагностики герпетичної моно і мікст-інфекції у дітей: дис... д-ра мед. наук: 14.01.13 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Міщенко В.А. Клініко-лабораторні особливості, морфологічні ознаки та нові технології діагностики герпетичної моно- і мікст-інфекції у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.13 – інфекційні хвороби. – Харківська медична академія післядипломної освіти, Харків, 2004.

Дисертація присвячена питанням удосконалення та оптимізації діагностики герпетичної інфекції у дітей різних вікових груп на підставі вивчення її поширеності, клініко-морфологічних особливостей перебігу, серологічних та молекулярно-біологічних маркерів.

В роботі представлені основні аспекти клінічного перебігу герпетичної інфекції залежно від строків інфікування дитини, встановлені стратегичні моменти динаміки серологічних маркерів HSV. Вивчені вікові особливості (з урахуванням строків інфікування) імунної відповіді у дітей хворих на герпетичну моно- та мікст-інфекцію. Отримані нові дані щодо оцінки діагностичної значимості серологічних маркерів при герпетичній моно- та мікст-інфекції у дітей різних вікових груп. На базі встановлених закономірностей розроблена уніфікована класифікація герпетичної інфекції у дітей. Встановлено високий рівень інфікування HSV дітей у віці від 1 місяця до 14 років. Виявлені найбільш уразливі для герпетичної інфекції контингенти дітей. Встановлена домінуюча роль герпетичної інфекції у формуванні симптомокомплексу, особливостей клінічного перебігу у хворих на гострі кишкові інфекції, гострі інфекції дихальних шляхів, гострі нейроінфекції, гострі вірусні гепатити. Підтверджена провідна роль HSV у розвитку тяжких форм гострих інфекцій, визначено місце HSV як етіологічного чинника в генезі інфекційних процесів з летальним наслідком. На підставі проведених досліджень розроблена оригінальна експертна комп’ютерна система “HERPESDIAMED” для удосконалення ранньої діагностики герпетичної інфекції у дітей. Розроблено комплекс морфологічних критеріїв діагностики герпетичної інфекції у дітей, визначені їх вікові особливості, ступень виразності залежно від важкості та тривалості інфекційного процесу, встановлено вибірковий тропізм HSV переважно до клітин тканин мезенхімального походження.

В дисертації наведено узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у визначенні місця герпетичної моно- та мікст-інфекції в структурі гострих інфекційних захворювань у дітей; окреслені клініко-лабораторні та морфологічні особливості перебігу ГІ, а також ГІ асоційованої з бактеріальними та вірусними збудниками; показана можливість прогнозування перебігу захворювання та його найближчих наслідків на підставі отриманих результатів дослідження; обґрунтовані нові шляхи ранньої діагностики і класифікація герпетичної інфекції у дітей.

1. На підставі сукупності анамнестичних, клінічних, серологічних та молекулярно-біологічних методів дослідження 455 дітей з інфекційною патологією було виявлено, що в етіологічній структурі ГКІ на долю герпетичної моноінфекції, як етіологічного чинника захворювання припадає 20,0%, герпетичної мікст-інфекції – 56,0%, серед хворих на ГІДШ відповідно 29,6% та 36,1%, в етіологічній структурі ГНІ – 20,9% та 51,3% випадків, в етіологічній структурі ГВГ – 8,2% та 53,0%.

2. Найвірогіднішими анамнестичними маркерами ГІ у дітей слід вважати обтяжений сімейний анамнез у вiдношеннi ГI (низьку масу тiла при народженнi, ускладнений перебiг постнатального перiоду, вiдставання у психомоторному розвитку, тривалу анемiю). Мало iнформативними, згiдно з проведеними дослiдженнями, виявилися такi ознаки, як ускладнений перебіг вагітності, патологiчнi пологи, частота “застудних захворювань” та наявнiсть неврологiчної симптоматики.

3. Встановлено, що локалiзована форма ГІ становила 16,1%, генералiзована форма – 83,8% випадкiв. Генералiзована перебігала з одночасним пошкодженням нервової та дихальної системи у 38,2%, дихальної, нервової та кишкової системи – у 25,3%, дихальної та кишкової системи - у 19,3% спостережень. Вищезазначений факт забезпечував формування певної клінічної синдромології (менінгеальний, кишковий та запально-респіраторний синдроми).

4. Iнтенсивнiсть та тривалiсть холестатичного синдрому, поряд з обтяженим сiмейним анамнезом по ГI роблять за доцiльне призначення обстеження на наявність специфічних маркерів ГI хворим на ГВГ.

5. Для ІФА діагностики ГІ доцільно в першу чергу проводити дослідження на Ag HSV крові, а при ГНІ, поряд з кров’ю - ліквору. При негативному результаті ІФА, отриманому у дитини з обтяженим по ГІ анамнезом та несприятливим перебігом захворювання доцільно додатково провести дослідження на DNK HSV зазначених рідин методом ПЛР.

6. Рівень Ag HSV та антитіл до нього в крові має не тільки діагностичне, але і прогностичне значення. Виявлено, що найбільш несприятливий перебіг захворювання спостерігається при відсутності антитіл до HSV або при рівні, який перевищував ОЩкр у 3 рази та більше на фоні концентрації Ag HSV у крові вище ОЩкр у 2–2,5 рази.

7. Для ГІ характерні специфічні та неспецифічні морфологічні ознаки, що найчастіше виявляються в тканинах мезенхімального походження. Саме вони дозволяють запобігти помилок діагностики та створити цілісний діагностичний підхід до ГІ незалежно від форми, фази та можливих ускладнень.

8. Асоційовані з HSV інфекційні збудники змінюють клінічні прояви і значно ускладнюють перебіг захворювання, що знайшло свій відбиток в інтенсивності клінічних синдромів (катарального, кишкового, менінгеального та холестатичного) та підвищенні частоти летального наслідку у 2–2,5 рази в порівнянні з контрольною групою.

9. Ретроспективний аналіз протоколів розтину померлих хворих не тільки виявив показчики летальності при моно- та мікст-інфекціях у разі ГКІ, ГІДШ, ГНІ та ГВГ, але й підтвердив основну тезу робочої гіпотези відносно діагностики їх на клінічному етапі. З 159 померлих хворих морфологічні ознаки притаманні для HSV-інфекції при ГКІ були виявлені у 32 (65%), у разі ГІДШ - у 21 (41%), та при ГНІ – у 22 (37,2%).

10. Згідно до розробленої класифікації ГІ слід реєструвати період виникнення, форму інфекції, фази інфекційного процесу, можливі ускладнення та вихід захворювання. Це дозволить розробити для кожної форми хвороби алгоритм діагностики, лікувально-профілактичні заходи, що позитивно вплинуть на рівень захворюваності дітей на ГІ.

11. Використання для діагностики ГІ у дітей розробленої експертної комп’ютерної системи “HERPESDIAMED” дозволяє, на підставі проведеного аналізу сукупності введених епідеміологічно-анамнестичних, клініко-лабораторних показників та обчислення порогової суми їх дiагностичних коефiцiєнтiв, діагностувати різні форми ГІ з високим ступенем вірогідності, завдяки чому досягається об’єктивне підвищення інформативності одержаних результатів та значно покращується діагностика ГІ.

Публікації автора:

  1. Міщенко В.А., Козько В.Н. До питання класифікації герпетичної інфекції у дітей // Сучасні інфекції. – 2002. – № 3. – С.99-102.(90% досліджень проведено автором, Козько В.Н. – консультативна допомога).

  2. Міщенко В.А. Особливості перебігу гострих інфекцій дихальних шляхів, обумовлених вірусом звичайного герпесу в дітей // Інфекційні хвороби. – 2001. – № 3. – С.31-35.

  3. Міщенко В.А. Діагностичні аспекти гострих кишкових інфекцій герпетичної етіології у дітей // Інфекційні хвороби. – 2002. – № 2. – С.33-36.

  4. Міщенко В.А. Клініко-лабораторна характеристика перебігу гострих кишкових інфекцій, обумовлених вірусом простого герпеса у дітей // Укр. мед. Альманах. – 2001. – № 4. – С.112-115.

  1. Міщенко В.А., Валюх Т.І. Особливості клінічного перебігу менінгококових менінгітів та менінгоенцефалітів у дітей // Укр. мед. Альманах. – 2000. – № 2. – С.109-110. (дисертант провела збір та статистичну обробку матеріалу, Валюх Т.І. – технічна допомога).

  2. Міщенко В.А. Діагностика та особливості перебігу гострих нейроінфекцій, обумовлених вірусом простого герпеса // Укр. вісник психоневрології. – 2001. – Т.9. – Вип.1(26). – С.55-57.

  3. Міщенко В.А., Танцура Л.М. Особливості перебігу герпетичних енцефалітів залежно від строків інфікування дитини // Укр. вісник психоневрології. – 2001. – Т.9. – Вип.3(28). – С.95-97. (90% матеріалу зібрано здобувачем, Танцура Л.М. – конскльтативна допомога).

  4. Міщенко В.А., Торяник І.І. Клініко-морфологічні паралелі діагностики герпетичних енцефалітів та менінгоенцефалітів у дітей // Укр. вісник психоневрології. – 2003. – Т.11. – Вип.4(37). – С.99-101. (дисертанту належить ідея проведення дослідження, а також 90% матеріалу зібрано автором, Торяник І.І. – консультативна допомога).

  5. Міщенко В.А., Георгіянц В.А. Сучасні підходи до діагностики та терапії гострих інфекцій дихальних шляхів герпетичної інфекції у дітей // Клінічна фармація. – 2002. – Т.6. – № 1. – С.28-31. (70% матеріалу зібрано та проаналізовано автором, Георгіянц В.А. – технічна допомога).

  6. Міщенко В.А. Порівняльна оцінка діагностичної значимості специфічних лабораторних методів дослідження при герпетичній інфекції у дітей // Клінічна фармація. – 2003. – Т. № 2. – С.24-26.

  7. Міщенко В.А., Торяник І.І. Клініко-морфологічні ознаки у діагностиці пошкоджень шлунково-кишкового тракту при герпетичній інфекції у дітей // Клінічна фармація. – 2004. – Т.8. – № 1. – С.41-46. (78% матеріалу зібрано і опрацьовано автором, Торяник І.І. – консультативна допомога).

  8. Міщенко В.А., Погоріла О.В. Менінгоенцефаліти герпетичної етіології в структурі гострих нейроінфекцій у дітей // Экспериментальная и клиническая медицина. – 2002. – № 3. – С.105-107. (Основна думка, збір матеріалу на 90% та його статистична обробка належить автору, Погоріла О.В. – технічна допомога).

  9. Міщенко В.А. Герпетична інфекція в структурі гострих інфекційних захворювань у дітей // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 2. – С.90-92.

  10. Міщенко В.А. Інфекції, обумовлені вірусами родини герпес, та їхнє місце в структурі смертності дітей // Врачебная практика. – 2003. – № 5. – С.29-32.

  11. Міщенко В.А. Діагностика та лікування герпетичних менінгоенцефалітів у дітей. / Сб.: Лекарства человеку. – 2001. – Т. XV. – № 1 – 2. – С.376-378.

  12. Міщенко В.А. Оцінка ефективності противірусної терапії при герпетичній інфекції залежно від строків інфікування дитини. / Сб.: Лекарства человеку. – 2002. – Т. XVII. – № 1. – С.259-263.

  13. Міщенко В.А. Принципи діагностики та лікування гострих кишкових інфекцій герпетичної етіології у дітей. / Сб.: Лекарства человеку. – 2002. – Т. XVII. – № 2. – С.191-195.

  14. Міщенко В.А. Використання експертної комп’ютерної системи “HERPESDIAMED” в діагностиці та лікуванні герпетичної інфекції у дітей. / Сб.: Лекарства человеку. – 2002. – Т. ХVII. – № 3. – С.276-280.

  15. Міщенко В.А. Клініко-діагностичні особливості перебігу та терапевтичні аспекти герпетичної інфекції у хворих на вірусні гепатити дітей. / Сб.: Лекарства человеку. – 2003. – Т. XVIII. – № 1. – С.118-123.

  16. Міщенко В.А. Клініко-лабораторна характеристика особливостей перебігу герпетичних гепатитів у дітей / Зб.: Гастроентерологія. – 2001. – Вип. 32. – С.388-392.

  17. Мищенко В.А., Коробкова И.В., Афанасьева Д.К. Особенности течения герпетических гепатитов у детей // Весник проблем современной медицины. – 1995. – № 4. – С.134-138. (Ідея і зміст належать дисертанту, Коробкова И.В. – консультативна допомога, Афанасьева Д.К. – технічна допомога).

  18. Мищенко В.А., Коробкова И.В., Волянский А.Ю. Клинико-лабораторная диагностика герпетической инфекции у детей // Там же. – С.139-142. (80% матеріалу зібрано та проаналізовано автором, Коробкова И.В. – консультативна допомога, Волянский А.Ю. – технічна допомога).

  19. Казмірчук В.В., Макаренко В.Д., Міщенко В.А. Особливості перебігу уродженої герпетичної інфекції у дітей раннього віку // Вісник проблем біології та медицини. – 1999. – № 8. – С.78-81. (Ідея, збір матеріалу на 79% та його статистична обробка належить автору, Казмірчук В.В., Макаренко В.Д. – технічна допомога).

  20. Міщенко В.А., Білоконова Л.А. Особливості специфічної діагностики герпетичної інфекції у дітей // Вісник проблем біології та медицини. – 1999. – № 1. – С.107-110. (Дисертанту належить ідея проведення дослідження, а також 90% матеріалу, зібраного автором, Білоконова Л.А. – технічна допомога).

  21. Білоконова Л.А., Міщенко В.А. Можливості клініки та перебігу гострих респіраторних захворювань у дітей, інфікованих вірусом звичайного герпеса // Там же. – С.98-103. (Дисертантка виконала збір матеріалу, Білоконова Л.А. – збір матеріалу та технічна допомога).

  22. Спосіб діагностики герпетичної інфекції у дітей (Патент України № 51526А від 15 листопада 2002 р.).

  23. Міщенко В.А., Макаренко К.К., Казмірчук В.В., Макаренко В.Д., Кухар Д.І. Герпетична інфекція як етіологічний фактор розвитку критичних станів у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 1999. – № 4. – С.52. (Ідея, збір матеріалу на 79% та його статистична обробка належить автору, Казмірчук В.В., Макаренко В.Д. – збір матеріалу, Кухар Д.І. – технічна допомога).

  24. Міщенко В.А., Валюх Т.І. Індуктори інтерферону в лікуванні герпетичних менінгоенцефалітів у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – № 3. – С.73. (80% матеріалу зібрано та проаналізовано автором, проведена статистична обробка матеріалу, Валюх Т.І. – технічна допомога).

  25. Мищенко В.А., Коробкова И.В., Волянский Ю.Л. Изучение специфического иммунитета к вирусу простого герпеса у детей с инфекционной патологией / Материалы медицинской секции международного семинара “Организация научных исследований и высшего образования в Израиле и Украине”. – Харьков. – 1994. – С.26-27. (80% матеріалу зібрано та проаналізовано автором, Коробкова И.В., Волянский Ю.Л. – консультативна допомога).

  26. Мищенко В.А., Коробкова И.В., Волянский Ю.Л. Особенности циркуляции вируса простого герпеса у детей с инфекционной патологией / Сб. докладов международной научн. конф., посвященной 150-летию со дня рождения И.И. Мечникова, “Идеи И.И. Мечникова и развитие современного естествознания”. – Харьков, 1995. – С.160-161. (98% матеріалу зібрано та проаналізовано автором, Коробкова И.В., Волянский Ю.Л. – консультативна допомога).

  27. Мищенко В.А., Коробкова И.В., Волянский Ю.Л., Макаренко К.К. Место герпетической инфекции в этиологической структуре острых нейроинфекций у детей / Сб. докладов международной научн. конф., посвященной 150-летию со дня рождения И.И. Мечникова, “Идеи И.И. Мечникова и развитие современного естествознания”. – Харьков. – 1995. – С.264-265. (70% матеріалу зібрано та проаналізовано автором, Коробкова И.В., Волянский Ю.Л., Макаренко К.К. – консультативна допомога)

  28. Мищенко В.А., Коробкова И.В., Мацак Ю.В., Манжела Л.Я. Реабилитация больных страдающих хронической рецидивирующей герпетической инфекцией / Сб. докл. Республиканской научно-практической конференции “Фундаментальные и клинические аспекты современной реабилитации”. – Полтава. – 1995. – С.74. (Дисертанту належить ідея проведення дослідження, а також 90% матеріалу зібрано автором, Коробкова И.В., Мацак Ю.В., Манжела Л.Я. – технічна допомога).

  29. Мищенко В.А., Белоконова Л.А. Интенсивная терапия при остром герпетическом менингоэнцефалите у детей / Материалы 2 национального конгресса анестезиологов Украины. – VII съезд анестезиологов Украины. – Харьков. – 1996. – С.111. (Дисертант виконала збір матеріалу, Белоконова Л.А. – технічна допомога).

  30. Мищенко В.А. Перспективы лечения герпетической инфекции у детей / VIII з’їзд українського наукового товариства мікробіологів, епідеміологів та паразитологів ім. Д.К. Заболотного. – Київ–Вінниця. – 1996. – С.271.

  31. Мищенко В.А., Белоконова Л.А. Клиническая оценка выявления маркеров герпетической инфекции у детей / Всероссийская научная конференция “Актуальные вопросы современной педиатрии”. – Саратов. – 1997. – С.70. (Дисертант провела збір та статистичну обробку матеріалу, Белоконова Л.А. – технічна допомога).

  32. Мищенко В.А., Елоева З.В., Макаренко К.К. Холестатические варианты вирусных гепатитов у детей / Всероссийская научная конференция “Актуальные вопросы современной педиатрии”. – Саратов. – 1997. – С.63-64. (Дисертант виконала збір матеріалу, Елоева З.В. – технічна допомога, Макаренко К.К. – консультативна допомога).

  33. Мищенко В.А., Белоконова Л.А., Макаренко К.К., Рыбалко Г.Д. Оценка активности герпетической инфекции при заболеваниях органов дыхания у детей раннего возраста / Сб. научн. работ “Проблемы и перспективы паразитоценологии”. – Харьков–Луганск. – 1997. – С.112-113. (Ідея і зміст належать дисертанту, Макаренко К.К. – консультативна допомога, Белоконова Л.А., Рыбалко Г.Д. – технічна допомога).

  34. Міщенко В.А., Білоконова Л.А. Визначення групи ризику щодо несприятливого перебігу герпетичної інфекції у дітей / Матеріали V з’їзду інфекціоністів України “Актуальні питання клінічної інфектології”. – Тернопіль. – 1998. – С.324-325. (89% матеріалу зібрано і опрацьовано автором, Білоконова Л.А. – технічна допомога).

  35. Міщенко В.А., Казмірчук В.В. Клінічна оцінка результатів визначення маркерів герпетичної інфекції при критичних станах у дітей з інфекційною патологією / Матеріали V з’їзду інфекціоністів України “Актуальні питання клінічної інфектології”. – Тернопіль. – 1998. – С.325-326. (Ідея і зміст належать дисертанту, Казмірчук В.В. – технічна допомога).

  36. Міщенко В.А., Білоконова Л.А., Казмирчук В.В. Особливості перебігу гострих пневмоній у дітей, інфікованих вірусом звичайного герпесу / Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Мукачево. – 1998. – С.9-10. (Основна думка, збір матеріалу на 90% належать автору, Білоконова Л.А., Казмирчук В.В. – технічна допомога).

  37. Міщенко В.А., Білоконова Л.А. Вплив інфікування вірусом герпесу на перебіг гострих кишкових інфекцій у дітей / Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Мукачево. – 1998. – С.102-103. (Збір матеріалу та його статистична обробка належать автору, Білоконова Л.А. – технічна допомога).

  1. Мищенко В.А., Елоева З.В. Влияние вируса простого герпеса на формирование затяжных вариантов вирусных гепатитов у детей // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии. – Москва. – 1998. – Том. VIII. – № 5. – С.102. (Дисертантка виконала збір матеріалу, Елоева З.В. – збір матеріалу та технічна допомога).

  2. Міщенко В.А., Макаренко К.К., Єлоєва З.В., Казмирчук В.В., Макаренко В.Д., Білоконова Л.А. Сучасні аспекти герпетичної інфекції / Зб. матеріалів ювілейної наук.-практ. конференції, присвяченій 75-річчю заснування ХІУЛ “Актуальні проблеми медичної науки”. – Харків. – 1998. – С.150-152. (80% проаналізовано автором, Макаренко К.К. – консультативна допомога, Єлоєва З.В., Казмирчук В.В., Макаренко В.Д., Білоконова Л.А. – технічна допомога).

  3. Мищенко В.А., Белоконова Л.А., Казмирчук В.В. Влияние инфицирования вирусом простого герпеса на течение инфекционных заболеваний у детей раннего возраста //Инфекции не знают границ: Приложение к “Scholl of Fundamental Medicine jurnal” Vol. 5, № 1. – Харьков . – 1999. – С.13. (Дисертант виконала збір матеріалу та статистичну обробку, Белоконова Л.А., Казмирчук В.В. – технічна допомога).

  4. Міщенко В.А. Комп’ютерний алгоритм діагностики і прогнозування перебігу герпетичної інфекції у дітей / Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України “Нове в діагностиці та терапії інфекційних хвороб”. – Львів. – 2000. – С.180-181.

  5. Міщенко В.А., Третьякова Т.І. Сучасні проблеми діагностики і лікування герпесвірусної інфекції у дітей / Матеріали науково-практичної конференції і пленуму асоціації інфекціоністів України “Нове в діагностиці та терапії інфекційних хвороб”. – Львів. – 2000. – С.181-182. (Дисертанту належить ідея проведення дослідження, а також 90% матеріалу зібрано автором, Третьякова Т.І. – технічна допомога).

  6. Міщенко В.А., Білоконова Л.А. Вплив герпетичної інфекції на перебіг гострих кишкових інфекцій у дітей / Зб. наукових праць Харківського зооветеринарного інституту присвячений 5-му з’їзду паразитоценологів України, “Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини”. – Харків. – 2001. – Випуск 7(31). – С.125-126. (Основна думка, збір матеріалу належать автору, Білоконова Л.А. – технічна допомога).

  7. Мищенко В.А., Мацак Ю.В., Белоконова Л.А. Герпетическая инфекция. – Методические рекомендации. – ХИУВ. – 1996. – 27 с. (70% зібрано та проаналізовано автором, Мацак Ю.В., Белоконова Л.А. – технічна допомога).

  8. Міщенко В. А. Герпетична мікст-інфекція у дітей /Матер. наук.-практ. конф. “Сучасна терапія хворих з інфекційною та паразитарною патологією на догоспітальному та госпітальному етапах, методи профілактики”. – Харків. – 2002. – Частина ІІ. – С.37.

  9. Мищенко В.А., Торяник И.И. Роль и место инфекций, вызванных вирусом простого герпеса (ВПГ), в структуре смертности детей (по данным ретроспективного анализа) / VI Российский съезд врачей-инфекционистов. – СПб. – ВмедА. – 2003. – С.255-256. (Морфологічні дослідження на 70% проведені злобувачем, Торяник І.І. – консультативна допомога).

  10. Мищенко В.А., Торяник И.И. Использование оригинальной экспертной компьютерной системы “Herpesdiamed” для усовершенствования ранней диагностики герпетической инфекции у детей / Инфекционные заболевания у детей: проблемы, поиски, решения. – Материалы Всероссийской научно-практической конференции . – Санкт-Петербург. – 2004. – С.103. (Ідея та експеримент належить автору, Торяник І.І. – технічна допомога).