Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Марченко Елла Євгеніївна. Клініко-функціональна характеристика вегетативного статусу у дітей, хворих на бронхіальну астму : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2006.



Анотація до роботи:

Марченко Е.Є. Клініко-функціональна характеристика вегетативного статусу у дітей, хворих на бронхіальну астму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертація присвячена пошуку ефективних патогенетично обґрунтованих програм діагностики та реабілітації дітей, хворих на бронхіальну астму (БА), які спрямовані на відновлення вегетативного гомеостазу, що дозволяє удосконалити стратегії лікування та профілактики загострень астми, що позитивно впливає на перебіг захворювання в цілому. В роботі визначено, що у 87% дітей, хворих на БА, перебіг останнього супроводжується вегетативними дисфункціями, які обумовлюють більш тяжкий перебіг захворювання. Було встановлено, що для діагностики вегетативних дисфункцій (ВД) у дітей з БА, крім традиційного

опитувальника Вейна, можуть використовуватись дані електроенцефалографії (ЕЕГ), реоенцефалографії (РЕГ), зональної комп’ютерної термографії тіла (ЗКТТ), добові ритми бронхіальної прохідності (ДРБП). Показано, що при поєднанні методів діагностики вірогідність визначення вегетативних дисфункцій підвищується.

Вперше визначені критерії діагностики вегетативних дисфункцій за даними ЕЕГ, РЕГ, ЗКТТ та профілів ДРБП. Показано, що характерні для ВД зміни в параметрах опису методів діагностики мають зв'язок з перинатально-гіпоксичним ушкодженням центральної нервової системи (ЦНС) в анамнезі. В зв’язку з цим запропонована можливість ефективного застосування препарату ноотропної дії пікамілону в період ремісії у дітей з бронхіальною астмою, з урахуванням вегетативних дисфункцій, що сприяє поліпшенню функціонального стану ВНС на фоні позитивної динаміки клінічної симптоматики захворювання.

У дисертації наведені теоретичне та практичне обґрунтування та нове вирішення актуального завдання сучасної педіатрії – удосконалення діагностики порушень вегетативного гомеостазу та можливості їх корекції у дітей з бронхіальною астмою.

1. У 87% дітей перебіг бронхіальної астми супроводжується вегетативними дисфункціями, що вказує на недостатність регуляторного забезпечення функції бронхів з боку ЦНС та свідчить про знижені резерви адаптації дітей до захворювання.

2. Наявність вегетативних дисфункцій у дітей з бронхіальною астмою повинна розглядатись як фоновий стан, який може обтяжувати її перебіг.

3. Для діагностики вегетативних дисфункцій у дітей з бронхіальною астмою, можуть використовуватись дані ЕЕГ (ефективність 84%), дані РЕГ (ефективність 84%), дані зональної комп’ютерної термографії тіла (ефективність 85%), профілі добових ритмів бронхіальної прохідності (ефективність 86%). При поєднанні методів вірогідність діагностики вегетативних дисфункцій підвищується.

4. Критеріями діагностики ВД за даними ЕЕГ є зміни амплітуди головних компонентів, характеристика -активності та її зональні розбіжності, наявність -активності, характеристика - та -активності; за результатами РЕГ – зміни судинного тонусу та опору, венозного відтоку, рівня пульсового кровонаповнення та наявність міжпівкульової асиметрії у ВББ та БВСА; за результатами ЗКТТ – температурний градієнт (гіпертермія або гіпотермія), ділянки патологічної термоасиметрії та розміри їх площини, зони відсутності температурної регуляції «зони виключення»; за результатами картограм добових ритмів бронхіальної прохідності – зниження максимального значення ОФВ1, наявність коливань більш високої амплітуди ОФВ1, зсув значень ОФВ1 на інший період доби в порівнянні з еталоном.

5. Застосування пікамілону у дітей, хворих на БА, з урахуванням ВД сприяє поліпшенню функціонального стану ВНС на фоні позитивної динаміки клінічної симптоматики захворювання.

Публікації автора:

  1. Марченко Е.Є. Корекція порушень вегетативного статусу у дітей з бронхіальною астмою // Укр. мед. альманах.-2005.-№5.- С.105-107.

  2. Марченко Е.Є. Характеристика вегетативного статусу у дітей , хворих на бронхіальну астму, за даними зональної термографії тіла // Медичні перспективи .- 2005.-Т.Х, №2.-С.50-54.

  3. Марченко Е.Є. Дисфункції вегетативної нервової системи і добові ритми бронхіальної прохідності у дітей з бронхіальною астмою // Перинатологія та педіатрія.-2005.-№3/4-С.95-97.

  4. Чергінець В.І., Марченко Е.Є. Характеристика вегетативного статусу у дітей з бронхіальною астмою за даними електроенцефалографії // Актуальні питання медичної науки та практики: Матеріали всеукр. наук.- практ. конф. - Запоріжжя, 2004.- С.160-166.

Здобувачем особисто проведений добір тематичних хворих, їх клінічне та функціональне обстеження, статистична обробка отриманих даних. Спільно проаналізовано отримані результати.

  1. Чергінець В.І., Марченко Е.Є., Алейнікова Т.Д. Особливості терапії бронхіальної астми у дітей з діагностованими вегетативними дисфункціями // Запоріж. мед. журн.-2005.-№5.-С.131-134.

Здобувачеві належить добір тематичних хворих, їх клінічне та функціональне обстеження Спільна ідея та оформлення статті.

  1. Марченко Е.Є. Добові ритми бронхіальної прохідності як маркер дисфункції вегетативної нервової системи у дітей з бронхіальною астмою // Актуальні проблеми сучасної медицини: (Тези наук.-прак. конф. студ. та молодих вчених Нац. мед. ун-ту ім. О.О.Богомольця з міжнар. участю.- К., 2005.- С.150-151.

  2. Марченко Е.Є. Корекція порушень вегетативного статусу у дітей з бронхіальною астмою // Педіатрія, акушерство та гінекологія: Матеріали 6-ї наук.- практ. конф.- №3.- С.50-51.