Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Шульга Дмитро Іванович. Клініка, діагностика та лікування гіпоплазії легень у дітей : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2007. — 191арк. — Бібліогр.: арк. 173-191.



Анотація до роботи:

Шульга Д.І. Клініка, діагностика та лікування гіпоплазії легень у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю – 14.01.10 – педіатрія. Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2007.

Дисертація присвячена оптимізації діагностики та лікування кістозної та простої гіпоплазії легень у дітей на основі оцінки клініко-функціональних змін органів дихання та кровообігу, а також віддалених результатів лікування. Проведена порівняльна клініко-параклінічна характеристика та разроблені діагностичні критерії кістозної та простої гіпоплазії легень. Виділені варіанти перебігу простої гіпоплазії. Встановлена залежність змін зональної вентиляції та кровообігу від форми гіпоплазії легень. Запропоновано використовувати показник зонального кровонаповнення для визначення незворотних змін в легенях. Визначені особливості центральної та легеневої гемодинаміки при різних формах недорозвинення легень. Одержані дані про динаміку зворотного развитку клінічної симптоматики, змін зональної вентиляції та кровообігу, центральної, легеневої гемодинаміки в залежності від форми гіпоплазії, способу лікування та тривалісті захворювання. Обгрунтована тактика при лікуванні хворих з різними формами та варіантами перебігу гіпоплазії легень.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення та практичне вирішення актуальної наукової задачі - покращення діагностики та лікування кістозної та простої ГЛ у дітей на підставі вивчення клініко-параклінічної характеристики захворювання та віддалених результатів лікування. Результати проведеного дослідження дають підставу для формування таких висновків:

1. Клінічний дебют та характер перебігу ГЛ визначається клініко-анатомічною формою патології. При кістозній формі ГЛ початок захворювання обумовлюється наявністю пневмонії з вираженими клінічними проявами, легеневими ускладненнями, подальший розвиток захворювання визначається повторними пневмоніями в одній і тій же ділянці легень. При простій формі ГЛ початок захворювання обумовлюється наявністю простого або обструктивного бронхіту та ускладненої ателектазом пневмонії. Установлено три варіанти перебігу простої гіпоплазії: бронхітичний (25,0%), бронхоспастичний (10,0%) та рецидивуючий пневмонічний (65,0%).

2. Діагностичними критеріями кістозної гіпоплазії є: виражений кашель зі слизово-гнійним та гнійним харкотинням, множинні кільцеподібні тіні на рентгенограмі і томограмі, двобічний гнійний ендобронхіт при бронхоскопії. Проста ГЛ характеризується помірним кашлем зі слизовим та слизово-гнійним харкотинням, збідненням легеневого рисунку, пневмосклерозом та високим стоянням куполу діафрагми на рентгенограмі, звуженням просвіту бронхів та бронхоектазами на бронхограмі, однобічним локальним та дифузним катарально-слизовим і слизово-гнійним ендобронхітом при бронхоскопії.

3. Характерною ознакою кістозної ГЛ є повна відсутність у 66,7% хворих участі у вентиляції недорозвиненої ділянки легень, швидко прогресуючий характер захворювання з розповсюдженням порушень на суміжні ділянки і зниженням вентиляції в контрлатеральнії легені. У 71,7% хворих зниження кровообігу в зоні ураження поєднується зі зниженням кровонаповнення в СЗУДЛ (57,2%) при нормальних показниках кровонаповнення КЛ. У хворих з простою гіпоплазією зміни зональної вентиляції та легеневого кровообігу виражені меншою мірою. У 11,5% пацієнтів виявлено зниження інтенсивності вентиляції, у 83,7% - кровонаповнення в зоні ураження при нормальних або підвищених їх показниках в СЗУДЛ та КЛ. Величина показника зонального кровонаповнення легень свідчить про характер змін легеневої тканини і може бути використаною для обчислення Ізв. Значення індексу до 0.2 ум.од., визначає незворотній характер змін.

4. Перебіг кістозної ГЛ супроводжується збільшенням УВ лівого шлуночка (75,4%), підвищенням його скоротливої активності (71,4%) і переднавантаження (42,9%), гіперкінетичним типом гемодинаміки (75,0%). Характер змін ЦГ у хворих з простою гіпоплазією легень залежить від тривалості захворювання і об’єму ураження. У дітей, тривалість захворювання яких становила більше 5 років встановлено зменшення УВ лівого шлуночка, зниження його скоротливої активності і постнавантаження, гіпокінетичний тип центральної гемодинаміки.

5. Особливістю змін легеневої гемодинаміки у хворих з кістозною гіпоплазією є збільшення УВ правого шлуночка (72,7%), підвищення його скоротливої активності (45,5%), тонусу великих, середніх та дрібних судин (66,7%), пре- і посткапілярів (57,2%), гіперкінетичний тип гемодинаміки (50,0%), що в кінцевому результаті як правило, веде до розвитку у 66,6% хворих легеневої артеріальної гіпертензії 2-3 ступенів. Значно рідше зміни легеневої гемодинаміки зустрічались у хворих з простою ГЛ, легенева артеріальна гіпертензії 1 ступеню виявлена у 82,7% хворих.

6. Відновлення зональної вентиляції залежить від форми ГЛ і методу лікування. У прооперованих дітей з кістозною гіпоплазією, через 12 місяців нормалізуються показники інтенсивності зональної вентиляції. У дітей з простою ГЛ, незалежно від способу лікування, порушення зональної вентиляції прогресують. Зниження показників вентиляції в зоні ураження установлено у 66,6%, (p<0,05) після консервативного і у 56,2%, (p<0,05) дітей після оперативного лікування. Найбільш стійким і незалежним від форми гіпоплазії та способу лікування симптомом є порушення кровонаповнення в зоні ураження.

7. Відновлення функціональних порушень центральної та легеневої гемодинаміки залежить від форми ГЛ, способу лікування, тривалості захворювання і строку проведення операції. Найкращі функціональні результати виявлено у хворих з простою гіпоплазією, оперованих у віці 4-10 років та тривалості захворювання менше 5 років. Стійке зниження УВ лівого шлуночка, прогресування пре- і посткапілярної гіпертензії в післяопераційному періоді у дітей, які хворіли більше 5 років є несприятливим по формуванню хронічної легенево-серцевої недостатності.

8. Метод лікування ГЛ суттєво впливає на подальший перебіг захворювання. Основними наслідками оперативного лікування кістозної та простої гіпоплазії є формування майже у 40,0% дітей рецидивуючого та хронічного бронхіту. Вид бронхіту визначається віком оперованих дітей. Для дітей, прооперованих у віці 4-10 років притамана наявність рецидивуючого, 11-18 років - хронічного бронхіту. На тлі консервативного лікування у 54,5% дітей з простою ГЛ розгортається бронхоектатична хвороба, а у 45,5% - хронічний бронхіт.

9. Вибір методу лікування залежить від форми ГЛ. Кістозна гіпоплазія потребує виключно оперативного лікування. Лікувальна тактика при простій гіпоплазії залежить від її варіанту перебігу, величини Ізв, тривалості захворювання та віку дітей. Консервативне лікування та очікувальна тактика можлива при бронхітичному та бронхоспастичному варіанті перебігу, Ізв зворотності більше 0,2 ум.од. Показанням до оперативного лікування є: рецидивуючий пневмонічний варіант, величина Ізв менше 0,2 ум.од. Хворі мають бути прооперовані на протязі перших 5 років захворювання, у віці не старше 10 років. Затримка з операцією сприяє розвитку в післяопераційному періоді хронічної легенево-серцевої недостатності.

Публікації автора:

  1. Мокія–Сербіна С.О., Шульга Д.І. Особливості перебігу,порівняльна характеристика та диференційна діагностика простої і кістозної гіпоплазії легенів у дитячому віці // Современная педиатрия. – 2006. - № 2(11). – С.37-43. Здобувачем особисто проведений підбір тематичних хворих, іх клінічне обстеження.

  2. Сокур П.П., Шульга Д.І., Шульга С.Д. Комп’ютерна реопульмонографія в діагностиці вад розвитку легень у дітей // Хірургія дитячого віку. – 2004. -№ 1(2).- С.28-33. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка результатів.

  3. Сокур П.П., Шульга Д.І., Шульга С.Д. Особливості діагностики та хірургічного лікування гіпоплазії легенів у дітей // Хірургія дитячого віку. - 2004. - № 2(3).- С.51-59. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, аналіз отриманих наукових даних.

  4. Сокур П.П., Шульга Д.І., Шульга С.Д. Комп’ютерна реопульмонографія як метод діагностики простої і кістозної гіпоплазії легенів у дітей // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім.. П.Л.Шупика.-К.,2003. – С.346-352. Здобувачу належить ідея статті, їх клінічне обстеження, статистична обробка та аналіз результатів.

  5. Пат.№53590 АUА, МПК 7 А61В5/00. Спосіб реографічної діагностики гіпоплазії легенів у дітей. Сокур П.П., Шульга С.Д., Шульга Д.І. (Україна).-№2002107979; Заявл.07.10.2002.; Опубл.15.01.2003.; Бюл. №1, 2003. Здобувачу належить ідея винаходу і його впровадження.

  6. Пат. №50691 UА, МПК 7 А61В5/00, А61В8/00, А61В10/00. Спосіб діагностики простої гіпоплазії легенів у дітей. Шульга Д.І., Шульга С.Д. (Україна).-№2002065100; Заявл.20.06.2002.; Опубл.15.10.2002.; Бюл. № 10, 2002. Здобувачу належить ідея винаходу, формулювання положень винаходу і його впровадження.

  7. Мокія-Сербіна С.О., Шульга Д.І. К вопросу дифференциальной диагностики рецидивирующего бронхообструктивного синдрома у детей //Матеріали укр. наук. практ. конф. з нагоди 115-річя заснування кафедри педіатрії Харків. держ. мед. ун.-2007.-С.123. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, лікування.

  1. Мокія-Сербіна С.О., Шульга Д.І. Віддаленні результати лікування дітей з гіпоплазією легенів // Вестн. физиотерапии и курортологии.-2006.- №2.-С.172. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка та аналіз отриманих наукових даних.

  2. Мокія-Сербіна С.О., Шульга Д.І. До питання диференціальної діагностики природжених і набутих змін в легенях у дітей // Матеріали 3 конгресу педіатрів України «Сучасні проблеми клінічної педіатрії»-К.,2006.-С.70-72. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка та аналіз отриманих результатів.

10. Мокія-Себіна С.О., Шульга Д.І., Шульга С.Д. Комплексна оцінка віддалених результатів хірургічного лікування гіпоплазії легенів у дітей// Матеріали конгресу педіатрів України «Актуальні проблеми і напрями розвитку педіатрії на сучасному етапі».-К.,2003.-С.123-124. Здобувачем проведений збір матеріалу, статистична обробка, формулювання основних положень роботи.

11. Шульга Д.І., Шульга С.Д. Гіпоплазія легенів. Діагностика та лікування. //Укр. пульмонол. Журн.- 2003.- №2.-С.411-412. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження.

12. Шульга С.Д., Шульга Д.И. Способ реографической диагностики гипоплазии легких у детей // Материалы науч.-практ. конф., посвященной 20-летию детского торако-пульмонологического центра г.Кривого Рога. – Кривой Рог,2002.- С.87-88. Здобувачем проведений підбір хворих, їх клінічне обстеження.

13. Шульга Д.И., Шульга С.Д. Диагностика и отдаленные результаты оперативного лечения гипоплазии легких у детей // Материалы науч.-практ. конф., посвященой 20-летию детского торако-пульмонологического центра г.Кривого Рога.– Кривой Рог ,2002. – С.89-92. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка та аналіз отриманих результатів.

14. Шульга Д.И. Диагностика и лечение больных с простой гипоплазией легких у детей // Матеріали 1-го симпозіуму дитячих хірургів України. – Дніпропетровськ,1999.-С. 22-23. Здобувачем проведений збір матеріалу, статистична обробка,, формулювання основних положень роботи.

15. Шульга Д.И. Простая гипоплазия легких легких у детей // Материалы науч.-практ. конф., посвященной 15-летию детского пульмонологического центра г.Кривого Рога.–Кривой Рог,1997.–С. 110-113. Здобувачу належить ідея статті, їм особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка та аналіз отриманих результатів.